الگوریتم اینستاگرام چیست؟ | جدیدترین الگوریتم اینستاگرام در سال 2022
هانیه خرم زاده 1400-12-24

همان طور که می‌دانید اینستاگرام محبوب‌ترین شبکه اجتماعی است و کسب و کارهای زیادی در آن فعالیت می‌کنند. حتی اگر صاحب یک کسب و کار اینستاگرامی نباشید و تنها به عنوان بلاگر، اینفلوئنسر یا … فعالیت کنید، شناخت الگوریتم اینستاگرام و آپدیت‌های آن برای موفقیت شما ضروری است. در صورتی که با الگوریتم‌های اینستاگرام آشنا نباشید، ممکن است عملکردی خلاف آنها داشته باشید و امنیت پیجتان با مشکل مواجه شود.

برای مثال فرض کنید که در یک رابطه عاطفی هستید؛ در این رابطه هر چه شناخت شما از شریک عاطفیتان بیشتر باشد، توانایی شما در جلب رضایت او و حفظ کیفیت رابطه بیشتر است. آشنایی با الگوریتم اینستاگرام هم دقیقاً مانند آشنایی با اخلاق شریکتان است! هر چه بیشتر با این الگوریتم آشنا باشید در فعالیت خود در این شبکه اجتماعی موفق‌تر خواهید بود.

دلیل شکست بیش از نیمی از کسب و کارهای اینستاگرام عدم آشنایی با قوانین و الگوریتم‌های اینستاگرام است!

الگوریتم اینستاگرام چیست؟

الگوریتم اینستاگرام چیست؟

الگوریتم اینستاگرام، هوش مصنوعی کنترل کننده محتوای اینستاگرام است که تعیین می‌کند شما در صفحه اکسپلور و فید اینستاگرام چه محتوایی را مشاهده کنید. اساس این الگوریتم، یادگیری ماشین یا Machine Learning است. این الگوریتم بر اساس واکنش کاربران نسبت به محتوا و آنالیز میلیون‌ها داده به طور همزمان، علایق کاربران را تشخیص داده و مشخص می‌کند که محتوا به چه صورت باید نمایش داده شود.

یکی از سؤالاتی که اکثر افراد درباره این الگوریتم می‌پرسند این است که “الگوریتم اینستاگرام چند وقت یکبار تغییر می‌کند؟”

پاسخ این سؤال بسیار ساده است! همان طور که گفتیم اساس الگوریتم اینستاگرام، ماشین لرنینگ است. با توجه به این موضوع، الگوریتم اینستاگرام به طور دائم در حال به‌روزرسانی و تغییر است؛ زیرا داده‌های خود را از رفتار کاربران دریافت می‌کند و بر اساس آن آپدیت می‌شود.

بیشترین تمرکز این الگوریتم بر روی اقدامات و فعالیت‌هایی است که کاربران در این شبکه اجتماعی انجام می‌دهند. در آنالیز رفتار کاربران، هوش مصنوعی این شبکه توجه می‌کند که کاربران به هر محتوا چه واکنشی نشان می‌دهند. این محتوا می‌تواند پست، استوری، IGTV یا ریلز باشد. اگر نمی‌دانید ریلز چیست، در بلاگ نژودا به طور کامل به معرفی ریلز اینستاگرام پرداخته‌ایم.

الگوریتم اینستاگرام چطور کار میکند؟

بر اساس این آنالیز، چیدمان صفحه اصلی و اکسپلور اینستاگرام کاربر تنظیم می‌شود. به عنوان مثال فرض کنید شما کاربری هستید که به موضوعات آشپزی، ورزش و مد و فشن به طور همزمان علاقه دارید، اما پست‌های ورزشی را بیشتر از بقیه سیو می‌کنید. در این حالت اینستاگرام همین واکنش شما را به عنوان سیگنالی دریافت می‌کند که نشان می‌دهد محتوای ورزشی برای شما مفیدتر بوده است؛ به همین دلیل اولویت نمایش محتوا در اکسپلور و صفحه Home اینستاگرام را به پست‌ها یا ریلزهایی اختصاص می‌دهد که دارای محتوای ورزشی هستند.

تعامل بالا؛ راز دوستی با الگوریتم اینستاگرام

ممکن است برای شما هم سؤال شده باشد که برای این که طبق الگوریتم اینستاگرام پیش برویم باید چه کاری انجام دهیم؟

پاسخ به این سؤال در یک کلمه خلاصه می‌شود: تعامل!

هرچه تعامل پیج شما بالاتر باشد، هوش مصنوعی این شبکه اجتماعی شما را بیشتر دوست دارد! میزان تعامل پیج با تعداد سیوها، اشتراک گذاری‌ها، کامنت‌ها، ویو ویدئوها و لایک‌ها مشخص می‌شود. هر چه محتوایی که تولید می‌کنید جذاب‌تر و مفیدتر باشد، تعامل یا Engagement پیج نیز بالاتر خواهد بود.

در پیج اینستاگرام نژودا می‌توانید پستی که در این مورد منتشر کرده‌ایم را ببینید که به همه نکات مهم برای افزایش تعامل پیج اشاره کرده‌ایم.

اما نکته مهم این است که هر یک از انواع تعامل در اینستاگرام ارزش مخصوص به خود را دارند. بر اساس جدیدترین الگوریتم اینستاگرام، سیو و شِیر در درجه اول بیشترین اهمیت را دارند. در جایگاه دوم تعداد کامنت‌ها قرار می‌گیرد و در آخرین سطح نیز تعداد لایک قرار دارد.

بر اساس این سطح بندی، ارزش پستی که 1000 لایک و 5 سیو دارد، کمتر از پستی است که 50 سیو و 200 لایک دارد.

پارامتر های مهم برای الگوریتم اینستاگرام

تا چند سال پیش الگوریتم اینستاگرام تا این اندازه به میزان تعامل‌ها توجه نمی‌کرد و بیشتر تمرکز آن بر روی زمان انتشار محتوا بود؛ به این صورت که پست‌ها با اولویت زمانی منتشر می‌شدند و پست‌هایی به کاربر نمایش داده می‌شد که جدیدتر هستند. با توجه به مشکلاتی که این شیوه کار داشت، الگوریتم اینستاگرام تغییر کرد و تمرکز خود را روی رفتار کاربران قرار داد.

گرچه اکنون تمرکز این الگوریتم بیشتر روی تعامل و برقراری ارتباط با کاربران است، اما همچنان “زمان انتشار” نیز یک فاکتور مهم است که به همراه سایر پارامترها ترتیب نمایش پست‌ها، استوری‌ها و سایر فرمت‌های محتوایی را مشخص می‌کند. تلاش اینستاگرام این است که همیشه “جدیدترین محتواهای مورد علاقه کاربر” را به او نشان دهد.

اگر به عبارتی که به کار بردیم دقت کنید، می‌بینید که به طور مختصر و مفید معنای الگوریتم اینستا را برایتان بیان می‌کند! یک بار دیگر به این عبارت دقت کنید: جدیدترین محتواهای مورد علاقه کاربر.

این عبارت به این معنا است که اینستاگرام به کمک هوش مصنوعی خود محتواهای مورد علاقه کاربر را تشخیص می‌دهد و آنها را اولویت بندی می‌کند. سپس بر اساس زمان انتشار و میزان علاقه کاربر آنها را به او نمایش می‌دهد.

بر اساس جدیدترین آپدیت الگوریتم اینستاگرام، عوامل دیگری از جمله مکث کردن روی یک پست به مدت چند ثانیه و کلیک روی پروفایل شخصی که پست را ارسال کرده است هم دو عامل تاثیرگذار و مهم در افزایش تعامل پیج است که به اینستاگرام سیگنال “محبوب و جذاب بودن محتوا” را ارسال می‌کند. همین امر باعث می‌شود پیج برای ورود به اکسپلور استانداردهای اولیه را پاس کند.

همچنین بر اساس این الگوریتم در صورتی که یک پیج محتواهایی با اطلاعات نادرست و مغایر با قوانین و مقررات این شبکه اجتماعی منتشر کند، به مرور زمان کمتر در فید کاربران نمایش داده می‌شود و احتمال رسیدن به اکسپلور برای آن پیج کمتر خواهد شد.

همین موضوع نشان می‌دهد که شما برای مدیریت پیج اینستاگرام خود و تولید محتوای آن نیاز به یک برنامه دقیق و استراتژی معین دارید. این کار را می‌توانید به کمک تقویم محتوایی و یادگیری الگوریتم اینستاگرام انجام دهید. آنالیز پیج و بررسی آمار از بخش Insight هم می‌تواند به شما کمک کند زمان مناسب برای ارسال پست و استوری را تشخیص دهید و متوجه شوید مخاطبان شما بیشتر چه محتوایی را می‌پسندند.

الگوریتم استوری اینستاگرام

این الگوریتم که کمتر به بررسی آن پرداخته می‌شود، الگوریتمی است که باعث می‌شود جدیدترین استوری‌هایی که کاربر می‌بیند از پیج‌هایی باشد که بیشترین تعامل را با آنها دارد؛ به عنوان مثال اگر شما با پیج اینستاگرام Nezodaco بیشتر از بقیه پیج‌هایی که فالو کرده‌اید تعامل داشته باشید، جدیدترین استوری‌های این پیج را در صف اول استوری‌ها مشاهده خواهید کرد؛ مانند تصویر زیر:

الگوریتم استوری اینستاگرام

 

همچنین جالب است بدانید که اینستاگرام لایوها را همواره در اولویت قرار می‌دهد و زمانی که یک پیج لایو می‌گذارد آن را در ابتدای همه استوری‌ها نمایش می‌دهد.

چند نکته برای عمل کردن طبق الگوریتم اینستاگرام

عمل کردن طبق الگوریتم اینستاگرام تنها روشی است که موفقیت شما در این شبکه اجتماعی را تضمین می‌کند. آموزش الگوریتم اینستاگرام در هر مرحله از کسب و کارتان به شما کمک می‌کند هوشمندانه‌تر گام بردارید و رشدی سریع را تجربه کنید.

در اینفوگرافیک زیر به طور مختصر به روش‌هایی که به شما کمک می‌کند طبق الگوریتم‌های اینستاگرام رشد کنید، اشاره کرده‌ایم.

چند نکته برای عمل کردن طبق الگوریتم اینستاگرام

اولین قدم: تولید محتوای مستمر و منظم

تولید محتوای منظم به دو دلیل کمک زیادی به رشد پیج می‌کند. اول این که کاربران با دیدن صفحه شما آن را یک پیج زنده و فعال می‌بینند. دومین دلیل این است که اینستاگرام از صفحه شما سیگنال به‌روز بودن را دریافت می‌کند. از آنجا که اینستاگرام عاشق محتوای جدید و جذاب است، شما با انتشار محتوای مستمر می‌توانید به محبوب دل اینستاگرام تبدیل شوید!

قدم دوم: استفاده اصولی و هدفمند از هشتگ‌ها

هشتگ‌ها یکی از مهم‌ترین پارامترها برای تغییر جایگاه پیج هستند که کمتر به آن توجه می‌شود. سعی کنید در پست و ریلز از هشتگ‌های مرتبط استفاده کنید که به کاربران کمک می‌کند راحت‌تر شما را پیدا کنند.

همچنین نباید از تعداد زیادی هشتگ استفاده کنید. به طور کلی حداکثر 30 هشتگ می‌توانید در پست‌های خود قرار دهید اما نباید از همه این تعداد استفاده کنید. به طور معمول 11 هشتگ تعداد ایده‌آلی است اما می‌توانید تا 20 هشتگ هم بزنید.

قدم سوم: آنالیز پیج

آنالیز پیج اینستاگرام و بازخوردی که از محتوای پیجتان می‌گیرید اساس رشد پیج است. تحلیل پیج به شما کمک می‌کند زمان صحیح انتشار محتوا و محتوای مورد علاقه مخاطبان خود را تشخیص دهید و بر اساس آن فعالیت پیج را تنظیم کنید. اگر در آنالیز صفحه اینستاگرام خود با مشکل مواجه هستید، می‌توانید از مشاوره رایگان کارشناسان دیجیتال مارکتینگ نژودا کمک بگیرید.

قدم چهارم: همکاری با صفحات فعال حوزه مرتبط

همکاری با صفحات مرتبط و همکار باعث می‌شود پیج شما در چشم اینستاگرام معتبرتر به نظر برسد و همزمان کاربران بیشتری شما را ببینند. وقتی یک صفحه مرتبط شما را تگ می‌کند یا محتوایی از شما را استوری می‌کند، مخاطبان آن پیج هم شما را می‌بینند و اینستاگرام هم آن محتوای شما را معتبر و مفید می‌داند.

قدم پنجم: افزایش تعامل پیج

بالا بودن تعامل پیج برای اینستاگرام به معنای معتبر، مفید و جذاب بودن محتوای صفحه است. این روش نه تنها بازدید پیجتان را بالا می‌برد و باعث افزایش فالوور حقیقی می‌شود، بلکه به رشد اصولی طبق الگوریتم‌های جدید اینستاگرام هم کمک می‌کند.

شما می‌توانید تعامل پیج خود را از طریق روش‌هایی که در مقاله ” آموزش ورود به اکسپلور اینستاگرام” به آن اشاره کرده‌ایم افزایش دهید.

قدم ششم: استفاده از تقویم محتوایی

تقویم محتوایی به شما کمک می‌کند پیج خود را هدفمند و اصولی مدیریت کنید. این روش یکی از بهترین راهکارها برای داشتن پیجی منظم، موفق و به‌روز داشته باشید. برای تنظیم تقویم محتوایی صفحه اینستاگرام خود می‌توانید اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خود را تنظیم کنید و طبق آن برای تولید و انتشار محتوا برنامه ریزی کنید.

قدم هفتم: تولید محتوای مفید و جذاب

محتوای مفید و جذاب در جلب توجه کاربر و افزایش تعامل تأثیر زیادی خواهد داشت؛ در نهایت الگوریتم اینستاگرام با افزایش تعامل و توجه کاربران به پست شما آن را پستی معتبر و مفید دانسته و جایگاه پیج شما افزایش می‌یابد.

الگوریتم اینستاگرام چه پیجی را دوست ندارد؟

الگوریتم اینستاگرام چه پیجی را دوست ندارد؟

انجام برخی از فعالیت‌ها در اینستاگرام باعث شدوبن (Shadow-ban) شدن پیج، کاهش احتمال نمایش پست‌ها در اکسپلور و نمایش کمتر در فید کاربران است. این فعالیت‌ها شامل موارد زیر می‌شود:

  • استفاده هشتگ‌های ممنوعه و اسپم
  • استفاده از یک مجموعه هشتگ تکراری برای مدت طولانی برای پست‌ها
  • ریپورت شدن توسط تعداد زیادی از افراد
  • رفتار ربات گونه
  • کپی کردن یک پیام تکراری و ارسال آن برای تعداد زیادی از افراد
  • لایک و کامنت پی در پی برای پیج‌های دیگر
  • و …

سوالات متداول شما

الگوریتم اینستاگرام چیست؟

الگوریتم اینستاگرام، هوش مصنوعی کنترل کننده محتوای اینستاگرام است که تعیین می‌کند شما در صفحه اکسپلور و فید اینستاگرام چه محتوایی را مشاهده کنید. اساس این الگوریتم، یادگیری ماشین یا Machine Learning است.

برای این که طبق الگوریتم اینستاگرام پیش برویم باید چه کاری انجام دهیم؟

هرچه تعامل پیج شما بالاتر باشد، هوش مصنوعی این شبکه اجتماعی شما را بیشتر دوست دارد! میزان تعامل پیج با تعداد سیوها، اشتراک گذاری‌ها، کامنت‌ها، ویو ویدئوها و لایک‌ها مشخص می‌شود. هر چه محتوایی که تولید می‌کنید جذاب‌تر و مفیدتر باشد، تعامل یا Engagement پیج نیز بالاتر خواهد بود.

امتیاز به مطلب

برچسب ها :

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام
کپچا code

دیگران را با نوشتن نظرات خود، برای انتخاب این محصول راهنمایی کنید

لطفا پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید. بهتر است از فضای خالی بیش‌از‌حدِ معمول، شکلک یا ایموجی استفاده نکنید و از کشیدن حروف یا کلمات با صفحه‌کلید بپرهیزید نظرات خود را براساس تجربه و استفاده‌ی عملی و با دقت به نکات فنی ارسال کنید؛ بدون تعصب به محصول خاص، مزایا و معایب را بازگو کنید و بهتر است از ارسال نظرات چندکلمه‌‌ای خودداری کنید بهتر است در نظرات خود از تمرکز روی عناصر متغیر مثل قیمت، پرهیز کنید