الگوریتم رقص گوگل (گوگل دنس)؛ وقتی سایت‌ها به ساز گوگل می‌رقصند!
نژودا 1400-12-13

همان طور که می‌دانید برای این که هنگام سرچ بهترین و مرتبط‌ترین نتایج به کاربران نمایش داده شود، موتورهای جستجو و خزنده ها میلیون‌ها سایت و صفحه را بررسی می‌کنند. اینترنت در طول یک روز بارها توسط خزنده‌ها جستجو می‌شود تا بهترین و جدیدترین صفحات، محتواها و وب‌سایت‌ها به درستی رتبه‌بندی و تنظیم شوند. گوگل برای این که بتواند جایگاه واقعی یک صفحه وب را مشخص کند، الگوریتم های زیادی مانند الگوریتم فرشنس، الگوریتم سندباکس و… را به کار می‌گیرد که هر یک برای بررسی پارامترهای مشخصی به کار می‌رود. یکی از این الگوریتم‌ها، الگوریتم رقص گوگل است که در این مقاله شما را با آن آشنا می‌کنیم.

فهرست مطلب:

رقص گوگل یا Google Dance algorithm چیست؟

موتور جستجوی گوگل روزانه هزاران سایت را از جای خود بلند می‌کند و به وسط صحنه می‌فرستد تا برقصند! اگر سایت شما از این آزمون سربلند بیرون بیاید یا به قول ما، خوب بلد باشید به ساز گوگل برقصید، گوگل از خجالت شما در می‌آید و بعد از تمام شدن رقص گوگل، می‌توانید لذت افزایش رتبه در میان نتایج را تجربه کنید، در غیر این صورت باید منتظر نتیجه ناخوشایندی باشید!

اگر بخواهیم واضح‌تر بگوییم، “الگوریتم رقص گوگل” نوعی جهش مثبت و ناگهانی در رتبه برخی از کلمات کلیدی سایت است که هدف آن بررسی پارامترهای مختلفی از جمله کیفیت محتوا، کاربردی بودن صفحه و میزان رضایت کاربر از آن صفحه است.

رقص گوگل یا Google Dance algorithm چیست؟

گوگل دنس (Google Dance) رتبه سایت شما را در یک یا چند تا از کلمات کلیدی به طور ناگهانی افزایش می‌دهد و برای مثال سایت شما را از صفحه 8 به صفحه اول نتایج می‌رساند. از این طریق تعامل کاربران با سایت و محتوای صفحه شما را بررسی می‌کند تا بتواند جایگاه منصفانه و واقعی شما برای آن کلمه کلیدی را مشخص کند.

بعد از این که گوگل شما را به صحنه می‌فرستد تا ببیند چند مرده حلاج هستید، با بررسی و آنالیز واکنش حضار نسبت به عملکرد شما تصمیم می‌گیرد که رتبه شما مساوی با جایگاه قبلی باقی بماند، جایگاه بهتری به شما بدهد یا رتبه شما را کاهش دهد.

نکته مهمی که باید بدانید این است که این افزایش رتبه، دائمی نیست؛ بلکه همان طور که این بهبود رتبه به طور ناگهانی رخ داده است، باید منتظر یک کاهش رتبه ناگهانی هم باشید، اما مشخص نیست که بعد از این کاهش ناگهانی هم جایگاه قبلی خود را خواهید داشت یا نه. اگر تا به حال با سرچ کنسول یا ابزارهای آنالیز گوگل کار کرده باشید، حتماً شاهد این افزایش و کاهش‌های ناگهانی کلیک و ایمپرشن در سایت خود بوده‌اید.

این که بعد از تمام شدن رقص گوگل جایگاه و رتبه شما کجا باشد، بستگی به آماده بودن شما دارد! به عبارت دیگر الگوریتم رقص گوگل مانند یک امتحان ناگهانی است؛ حتماً روزهایی را در مدرسه گذرانده‌اید که معلم ناگهان وارد می‌شد و بدون اطلاع می‌گفت امروز امتحان می‌گیرم! گوگل دنس هم دقیقاً مشابه چنین امتحانی است؛ این که شما از امتحان گوگل سربلند بیرون بیایید یا افت کنید، بستگی به این دارد که چقدر خود را برای چنین روزی آماده کرده باشید.

گوگل دنس چه عواملی را بررسی می‌کند؟

پیش از این که به سراغ معرفی فاکتورهایی برویم که برای این الگوریتم مهم است، باید بدانید که الگوریتم رقص گوگل بیشتر صفحات جدید را تحت تأثیر قرار می‌دهد و به ندرت پیش می‌آید که یک محتوا یا صفحه قدیمی درگیر گوگل دنس شود.

به طور کلی می‌توان گفت هر عاملی که روی سئوی سایت و کیفیت آن تأثیر دارد برای Google Dance مهم است. عواملی مانند سرعت سایت، کیفیت محتوا و کاربردی بودن آن، میزان تعامل کاربر و زمانی که در سایت سپری می‌کند، میزان اشتراک‌گذاری، ثبت نظرات و بسیاری دیگر از استانداردهایی که بر کیفیت یک سایت مؤثر است، برای الگوریتم گوگل دنس هم اهمیت دارد.

چرا باید به الگوریتم رقص گوگل اهمیت بدهیم؟

این الگوریتم برای سایت مانند یک امتحان است. نتیجه این امتحان می‌تواند به شما یک جایگاه بهتر بدهد یا باعث شود شما به جایگاه‌های پایین‌تر نزول کنید.

به بیان ساده‌تر، رقص گوگل فرصتی در اختیار سایت‌های نوپا قرار می‌دهد تا بتوانند شایستگی خود برای کسب جایگاه بهتر را نشان دهند. گوگل دنس با ایجاد شرایط برابر برای صفحات وب، آنها را از نظر همه فاکتورهای اساسی سئو و محتوا می‌سنجد و سپس رتبه‌بندی می‌کند.

دقیقاً مانند وقتی که در یک مسابقه رقص شرکت می‌کنید و داوران از شما انتظار دارند تعادل، چابکی، مهارت و همه پارامترهای لازم برای یک رقصنده ماهر را داشته باشید تا بتوانید از آزمون سربلند خارج شوید. رقص گوگل هم مانند مسابقه‌ای است که به شما فرصت می‌دهد تا خودی نشان دهید و بر اساس شایستگی‌تان جایگاهی کسب کنید.

چرا باید به الگوریتم رقص گوگل اهمیت بدهیم؟

سؤالات متداول شما

بعد از بارگذاری محتوا یا به‌روزرسانی صفحه، چقدر طول می‌کشد تا گوگل دنس اجرا شود به پایان برسد؟

مانند الگوریتم‌های پاندا و پنگوئن هیچ معیار دقیقی برای تعیین زمانی که الگوریتم Google Dance روی صفحات شروع به کار می‌کند یا به پایان می‌رسد وجود ندارد.

آیا رقص گوگل برای سایت تهدید به شمار می‌رود و باید نگران آن باشیم؟

اگر خطایی ندارید، چرا باید بترسید؟! اگر در وب‌سایت خود از تکنیک‌های سئوی کلاه سیاه استفاده نمی‌کنید و خلاف دستورالعمل‌های گوگل کار نمی‌کنید، دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. بهتر است این الگوریتم را به چشم یک فرصت برای رشد وب‌سایت ببینید.

آیا ممکن است گوگل دنس برعکس عمل کند؟ یعنی ابتدا رتبه را به طور ناگهانی کاهش دهد و سپس آن را دچار کاهش یا افزایش رتبه کند؟

در برخی از بررسی‌ها مشخص شده است که ایجاد تغییرات مثبت در سایت‌ها لزوماً فوری به نتیجه مثبت منجر نمی‌شوند! به عنوان مثال لینک سازی مفید و دریافت بک لینک های معتبر می‌تواند در ابتدا باعث افت رتبه گوگل شده و به دنبال آن جایگاه سایت به مرور افزایش یابد

آیا به‌روزرسانی یا ایجاد هرگونه تغییر در محتوایی که درگیر گوگل دنس شده است، به ضرر سایت است یا به نفع آن؟

با توجه به این که الگوریتم دنس گوگل در بازه‌های بسیار کوتاهی رخ می‌دهد، معمولاً ایجاد تغییرات در محتوای یک صفحه فایده یا ضرری برای سایت ندارد. با توجه به این که مدت زمان این الگوریتم کوتاه است، گوگل معمولاً در طی آن متوجه تغییرات اعمال شده نخواهد شد.

فاکتورهای مهم برای گوگل دنس دقیقاً چه مواردی هستند؟

از آنجا که گوگل اطلاعات دقیقی از عملکرد الگوریتم‌های خود و عوامل مؤثر بر آنها در اختیار کاربران قرار نمی‌دهد، معمولاً همیشه درباره الگوریتم‌های گوگل ابهام وجود دارد. الگوریتم سندباکس و گوگل دنس یکی از مبهم‌ترین الگوریتم‌های این موتور جستجو است که اطلاعات دقیقی درباره آنها در دست نیست، اما به طور کلی می‌توان گفت رعایت استانداردهای محتوایی، لینک‌سازی داخلی و خارجی صحیح و غیر مشکوک، سرعت سایت، میزان تعامل کاربر با وب‌سایت و زمانی که در آن سپری می‌کند، عوامل مؤثر بر گوگل دنس هستند.

گوگل دنس سایت‌ها را در معرض دید کاربران قرار می‌دهد تا رضایت کاربر از آنها را بسنجد اما کاهش ناگهانی جایگاه یک سایت، کمکی به آنالیز رفتار کاربران و بررسی کیفیت سایت نمی‌کند.

امتیاز به مطلب

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نام
کپچا code

دیگران را با نوشتن نظرات خود، برای انتخاب این محصول راهنمایی کنید

لطفا پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید. بهتر است از فضای خالی بیش‌از‌حدِ معمول، شکلک یا ایموجی استفاده نکنید و از کشیدن حروف یا کلمات با صفحه‌کلید بپرهیزید نظرات خود را براساس تجربه و استفاده‌ی عملی و با دقت به نکات فنی ارسال کنید؛ بدون تعصب به محصول خاص، مزایا و معایب را بازگو کنید و بهتر است از ارسال نظرات چندکلمه‌‌ای خودداری کنید بهتر است در نظرات خود از تمرکز روی عناصر متغیر مثل قیمت، پرهیز کنید