الگوریتم کبوتر یا Pigeon چیست؟ پرنده تیزبین گوگل!
هانیه خرم زاده 1401-02-04

الگوریتم Pigeon یکی از مهم‌ترین الگوریتم‌های گوگل برای بهبود جستجوهای محلی است که برای اولین بار در سال 2014 منتشر شد و این اولین بار بود که گوگل الگوریتم خود را به طور کامل برای افزایش تمرکز بر نتایج محلی دوباره طراحی کرد. در واقع این اولین به‌روزرسانی بود که الگوریتم‌های اصلی Google را کاملاً متحول کرد تا تمرکز بر نتایج محلی را بیشتر کند. Pigeon ابتدا در ایالات متحده منتشر شد، اما پس از آن در بریتانیا، کانادا و استرالیا در 22 دسامبر 2014 عرضه شد.

در این مقاله از بلاگ نژودا قصد داریم شما را با الگوریتم کبوتر گوگل بیشتر آشنا کنیم؛ این الگوریتم به متحول شدن روند سئوی سایت کمک زیادی خواهد کرد.

الگوریتم کبوتر یا Pigeon چیست و چه کاری انجام می‌دهد؟

همان طور که احتمالاً از مقدمه مقاله متوجه شدید، کبوتر الگوریتمی با تمرکز بر نتایج محلی و موقعیت مکانی کسب و کارها است. این الگوریتم یکی از بزرگترین به‌روزرسانی‌های الگوریتم کلی گوگل بود که به خاطر نتایج جستجوی محلی پیاده سازی شد و کسب و کارهای محلی تأثیرات آن را در سایت‌های خود مشاهده کردند. مطمئناً کاربران Google نیز این تأثیر را دیدند و این به معنای تجربه‌ای متفاوت برای آنها در نتایج جستجو و در نهایت بهتر از نظر مشاغل محلی و اطلاعات مربوط به آن مشاغل بود.

این به‌روزرسانی الگوریتم جستجوی Google که در تاریخ 24 ژوئیه 2014 یا در حدود 24 جولای 2014 راه‌اندازی شد، Pigeon یا کبوتر نامیده شد. الگوریتم کبوتر گوگل برای نزدیک کردن الگوریتم جستجوی محلی گوگل به الگوریتم وب آنها و بهبود پارامترهای رتبه بندی بر اساس فاصله و مکان طراحی شده است. پس از راه اندازی این الگوریتم بود که لوکال سئو یا سئوی محلی رونق گرفت و اهمیت بیشتری پیدا کرد.

با این به‌روزرسانی، Google Maps به طور عمده وارد بازی شد و تلاش کرد تا بهترین نتایج را برای جستجوی مبتنی بر مکان با استفاده از GPS موبایل، تبلت و دسکتاپ رتبه بندی کرده و نمایش دهد. نقشه‌ها و ابزارهای اندازه گیری فاصله که گوگل استفاده می‌کند نیز به روز شدند، بنابراین جستجوهای محلی دقیق‌تر از قبل تنظیم شدند؛ از این رو شعاع جستجو نیز در چارچوب مشخص‌تری قرار گرفت تا مرتبط‌ترین و نزدیک‌ترین نتایج به کاربر نشان داده شود.

گوگل علاوه بر بهبود جستجوهای محلی، موضعی قاطع در مورد امنیت کاربران نیز اتخاذ کرده است. این غول اینترنتی مستقر در “سیلیکون ولی” به تازگی الگوریتم خود را به‌روزرسانی کرده تا امنیت وب‌سایت‌های خاصی را در نظر بگیرد. در واقع یکی از اتفاقاتی که در این راستا رخ داده این است که اکنون نمایش وب‌سایت‌های رمز گذاری شده در نتایج جستجوی گوگل، کمرنگ‌تر شده است تا امنیت آنها حفظ شود.

ارتباط الگوریتم کبوتر با سئو

ارتباط الگوریتم کبوتر با سئو

ساده‌ترین نکته برای استفاده از الگوریتم کبوتر گوگل در سئوی سایت این است که مطمئن شوید از کلمات کلیدی مبتنی بر مکان هم در صفحات خود استفاده کرده‌اید و سایت خود را با این کلمات هم بهینه سازی کرده‌اید.

این موضوع به خصوص برای کسب و کارهای کوچک یا نوپا اهمیت زیادی دارد؛ چرا که از این طریق می‌توانند مشتریان بیشتری را برای کسب و کار خود پیدا کنند و رشد بیشتری را تجربه کنند.

برای این که از الگوریتم کبوتر به نفع خود استفاده کنید، باید ابتدا یک صفحه Google My Business بسازید. برای این کار مراحل زیر را طی کنید:

  1. در Google My Business یک حساب ایجاد کنید یا به حساب خود وارد شوید.
  2. موقعیت مکانی کسب و کارتان را اضافه کنید.
  3. روی Create Location Group در گوشه بالا سمت راست کلیک کنید و نام حساب را انتخاب کنید.

اکنون حساب شما آماده است!

پس از ایجاد این صفحه شما می‌توانید اطلاعات کسب و کار خود را ویرایش کنید، به آن عکس اضافه کنید یا بررسی‌های گوگل (Google reviews) را به آن لینک کنید.

الگوریتم Pigeon یا کبوتر چه تغییراتی در نتایج جستجو به وجود آورد؟

قبل از کبوتر، نتایج جستجو در Maps به طور قابل توجهی متفاوت از نتایج جستجوی سنتی بود و البته تجربه کاربر نیز بسیار متفاوت‌تر از تجربه کنونی بود. در حال حاضر شما به دنبال هر کسب و کاری که بگردید صفحه‌ای شکیل و زیبا خواهید که نتایج نزدیک را به شما نمایش می‌دهد.

اکنون نتایج جستجو در SERP (صفحه نتایج موتورهای جستجو) هم برای جستجوی Google و هم برای جستجوی Google Maps ظاهر و عملکرد یکدست‌تری دارند. تا پیش از ایجاد الگوریتم کبوتر نتایج محلی شامل 7 الی 10 کسب و کار در نتایج جستجو بود که فرصت‌های بیشتری را برای کسب و کار فراهم می‌کرد تا رتبه خوبی به دست آورد.

در عرض یک سال پس از انتشار الگوریتم کبوتر تعداد نتایج محلی به چیزی که اکنون می‌بینیم تبدیل شد؛ یعنی نتایج سه تایی که تصویر آن را در زیر می‌بینیم:

الگوریتم Pigeon یا کبوتر چه تغییراتی در نتایج جستجو به وجود آورد؟

همان طور که گفتیم هدف الگوریتم جدید ارائه نتایج جستجوی مفیدتر، مرتبط و دقیق‌تر برای پرس و جوهای محلی بود.

تأثیرات فوری که کسب و کارهای محلی از اعمال این الگوریتم تجربه می‌کنند به این بستگی دارد که چگونه تا پیش از الگوریتم کبوتر در نتایج قرار گرفته بودند و چگونه سایت خود را برای نمایش در نتایج محلی سئو کرده باشند؛ بر این اساس ممکن است از این الگوریتم منتفع شوند یا آسیب ببینند.

اثرات دائمی‌تر این الگوریتم ممکن است شامل افزایش یا کاهش بازدیدهایی که از وب می‌رسند باشد. همچنین ممکن است تأثیرات دیگری هم روی کاهش یا افزایش شاخص‌هایی مانند تعداد لیدها و نرخ تبدیل شما داشته باشند.

گوگل با ایجاد این الگوریتم نه تنها نحوه رتبه بندی بسیاری از کسب و کارها و میزان قابل مشاهده بودن آنها را تغییر داد، بلکه قصد داشت اطلاعات مورد نظر را در مراحل کمتری به کاربران ارائه دهد. هدف Pigeon ارائه مرتبط‌ترین و مفیدترین نتایج به کاربران در یک محیط محلی با حمایت از افرادی بود که در شعاع و ارتباط خاص با جستجوی کاربر هستند.

اساساً، Google اکنون می‌تواند به طور مستقیم اطلاعات مورد نیاز در مورد یک کسب و کار محلی خاص را سریع‌تر و آسان‌تر از همیشه به کاربران ارائه دهد. اما اگر گوگل اطلاعات مهمی (شماره تلفن، آدرس، ساعت کاری و غیره) به کاربر ارائه دهد، ممکن است آن کاربران هرگز وارد سایت شما نشوند!

همین موضوع می‌تواند روی ترافیک سایت شما، نرخ کلیک، نرخ تبدیل و سایر KPIهای مشابه تأثیر منفی داشته باشد!

به عبارت دیگر گرچه گوگل با ارائه اطلاعات مورد نیاز کاربران با کلیک کمتر به آنها کمک کرد، اما این کار به قیمت کاهش ترافیک آن وب سایت‌ها تمام شد. شکی نیست که این نوع تغییرات ادامه خواهند داشت؛ نه فقط در نتایج نقشه گوگل! بلکه گوگل اساساً در صفحه نتایج خود محتوای برندها را حذف می‌کند و مستقیماً آن را به کاربران در Google SERP ارائه می‌دهد!

سوالات متداول شما

الگوریتم کبوتر چیست؟

الگوریتم Pigeon یکی از مهم‌ترین الگوریتم‌های گوگل برای بهبود جستجوهای محلی است که برای اولین بار در سال 2014 منتشر شد.

وظیفه الگوریتم کبوتر چیست؟

الگوریتم کبوتر با هد نمایش نزدیک‌ترین نتایج به محل کاربر به وجود آمد تا به این وسیله نتایج محلی را بهبود دهد. پس از راه اندازی این الگوریتم بود که لوکال سئو یا سئوی محلی رونق گرفت و اهمیت بیشتری پیدا کرد.

امتیاز به مطلب

برچسب ها :

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام
کپچا code

دیگران را با نوشتن نظرات خود، برای انتخاب این محصول راهنمایی کنید

لطفا پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید. بهتر است از فضای خالی بیش‌از‌حدِ معمول، شکلک یا ایموجی استفاده نکنید و از کشیدن حروف یا کلمات با صفحه‌کلید بپرهیزید نظرات خود را براساس تجربه و استفاده‌ی عملی و با دقت به نکات فنی ارسال کنید؛ بدون تعصب به محصول خاص، مزایا و معایب را بازگو کنید و بهتر است از ارسال نظرات چندکلمه‌‌ای خودداری کنید بهتر است در نظرات خود از تمرکز روی عناصر متغیر مثل قیمت، پرهیز کنید