انکرتکست چیست و انوع انکرتکست چیست؟ و چه اهمیتی در سئو دارد؟
هانیه خرم زاده 1401-01-22

انکرتکست یکی از مفاهیم است که اگر با سئو و بهینه سازی سایت آشنا باشید در مورد آن قطعاً اطلاع دارید و یا نام آن به گوشتان خورده است.

کلمه یا جمله‌ای که شما در گوگل به دنبال آن هستید و نتایج جستجویی که به شما نمایش داده می‌شود جواب سؤالی است که شما به دنبال هستید. اینکه شما کدام یک از گزینه‌ها را انتخاب کنید بسته به اطلاعاتی که شما به دنبال آن هستید متفاوت است.

به زبان ساده اگر بخواهیم دربارۀ انکرتکست صحبت کنیم باید بگوییم همان کلمه یا عبارتی که وقتی موس بر روی آن می‌رود؛ رنگش آبی می‌شود و با کلیک بر روی آن به لینک مد نظر خود ارجاع داده می‌شوید.

در این بلاگ نژودا قصد داریم تا اطلاعات کاملی در مورد Anchor Text، انواع، کاربردها و تأثیرات آن در سئوی سایت به شما همراهان گرامی بدهیم پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

منظور از انکرتکست (Anchor Text) چیست؟

شاید از نظر معنی واژه به واژه این کلمه بی‌معنی باشد؛ زیرا که Anchor به معنی لنگر کشتی است و Text نیز به معنی متن است. باید توجه داشته باشید که اَنکر در معنی معرفی یا پرزنت کردن نیز به کار می‌رود. معمولاً معنی این عبارت متنی است که ما در یک جمله به مخاطب خود معرفی می‌کنیم و مانند لنگر کشتی کارش محکم کردن ارتباط بین کاربر و وب‌سایت است.

با توجه به آن چه که پیش از این توضیح دادیم، Anchor Text قسمتی است که در نتیجۀ جستجو معمولاً با رنگ آبی و یا با یک خط زیرش دیده می‌شود. در صورتی که شما قبلاً بر روی آن متن کلیک کرده باشید ممکن است با رنگ بنفش به شما نمایش داده شود.

در کل می‌توان این واژه را به هر متنی که قابل کلیک که شما را به صفحۀ دیگری هدایت می‌کند نسبت داد.

چگونه می‌توان Anchor Text ساخت؟

چگونه می‌توان Anchor Text ساخت؟

برای ساخت انکرتکست نیاز به یک لینک هدف و یک کلمه یا جمله داریم. وظیفۀ جمله معرف معرفی محتوای مد نظر شما است به همین دلیل باید در انتخاب آن بسیار دقت کنید.

برای مثال شما برای دریافت اطلاعات پیرامون «سئو سایت» می‌توانید بر روی آن کلیک کنید.

انکرتکست چند نوع دارد؟

Anchor Text با توجه به عبارتی که استفاده شده است انواع مختلفی دارد و هرکدام از کاربردهای آن دارای نقاط ضعف و قوت خود را دارد. این که کدام نوع از آن برای شما کارایی بیشتری دارد به این بستگی دارد که لینک مد نظر خود را در کجا قرار می‌دهید. انواع انکرتکست به چند دسته تقسیم می‌شود که در ادامه به هریک از آنها به صورت مختصر اشاره خواهیم کرد.

انطباق دقیق (Exact Match): در این صورت عنوانی که ما انتخاب کرده‌ایم دقیقاً مانند عنوان صفحه هدف و یا کلیدواژۀ کانونی آن باشد. برای مثال در یک سایت آموزش زبان، عبارت SUBJECT می‌تواند ما را به صفحه‌ای راهنمایی کند که محتوای آن دربارۀ فاعل و چگونگی به‌کاربردن آن در جمله است.

انطباق نصفه و نیمه (Partial Match): گاهی اوقات عنوان انطباقی ما کلیدواژۀ مد نظر با تغییراتی شامل می‌شود. برای مثال در همان سایت زبان «کاربرد SUBJECT در جمله چیست؟» نمونه‌ای از این انطباق است.

برند شده «Branded»: اگر شما قصد معرفی سایت یا شرکت خود را دارید در قسمت  Anchor Text نام شرکت یا برند خود را بنویسید و با توجه به نیاز خود کاربر را به صفحه‌ای از وبسایت خود هدایت کنید. مانند «معنی Subject در ایمیل چیست» و در صورت تمایل می‌توانید به آن صفحۀ «کاربرد Subject در جمله چیست؟» لینک دهید.

بدون عنوان (Naked Link): در این نوع تکست، لینک به عنوان ارتباط دهنده کاربرد دارد تا نام وبسایت در ذهن مخاطب باقی بماند. برای مثال می‌توانید nezhoda.com نمونه‌ای از یک تکست بدون عنوان است.

نامشخص و عمومی (Generic): این نوع از انکرتکست هیچ ارتباطی با دیگر نوع‌های آن ندارد و حتی می‌توانید یک متن کلی مثل «اینجا کلیک کنید» را برای آن در نظر بگیرید.

استفاده از تصویر (Image Links): مرورگرها در صورتی که تصاویر لینک دار لود نشود، متن جایگزین (Alternate Text) را شکل یک انکرتکست نمایش می‌دهد. به همین دلیل یکی از حساسیت‌هایی که به هنگام جای‌گذاری عکس باید در نظر بگیرید انتخاب متن جایگزین عکس است.

در صورتی که برای کسب و کار خود نیاز به دیده شدن دارید علاوه بر رعایت کردن نکات بالا می‎‌توانید از لندینگ پیج استفاده کنید با این کار شما در صحنۀ رقابت و در میان رقبا دیده می‌شوید. همچنین مورد توجه گوگل قرار خواهید گرفت.

چگونه یک انکرتکست مناسب بنویسیم؟

چگونه یک انکرتکست مناسب بنویسیم؟

جواب این سؤال ساده است، به صورت خلاصه و مشخص به سراغ اصل مطلب بروید. وبسایت شما قرار است برای مخاطب خود ارزش آفرینی کند، و Anchor Text هم اصلی‌ترین ابزار نشان دادن این ارزش به کاربر است. طبیعی رفتار کنید و کلیدواژه‌های خود را با جملات پیچیده و نامربوط به موضوع اصلی ترکیب نکنید! توصیه می‌کنیم در انکرتکست های خود از جملات کامل استفاده نکنید.

انکرتکست‌هایی که با اصول سئو منطبق هستند و در اصطلاح به آنها SEO-Friendly دارای چهار ویژگی دارد:

 • ساده و مشخص بودن
 • مرتبط با لینک هدف بودن
 • کم بودن چگالی کلیدواژه‌ها
 • نامشخص (Generic) نبودن

انکرتکست ساده و مشخص چیست؟

برای نوشتن تعداد کاراکتر استاندارد متن قلاب فرمول مشخصی وجود ندارد؛ اما بهتر است این عبارت را کوتاه و مشخص بنویسد. به هنگام نوشتن این عبارت به دو نکته توجه کنید:

 • بهترین و صادقانه‌ترین توصیف را برای صفحۀ هدف خود بنویسید.
 • عبارت لینک شده را به‌گونه‌ای بنویسید که مخاطب تشویق شود که بر روی آن کلیک کند.

چگونه متن قلاب مرتبط با صفحۀ هدف خود بنویسیم؟

چگونه متن قلاب (انکرتکست) مرتبط با صفحۀ هدف خود بنویسیم؟

هوشمند شدن موتورهای جستجو باعث شده است تا تأکید بیشتری بر روی کلمات کلیدی هدف و عبارت‌های لینک شده داشته باشند و به دنبال آن بگردند و سعی کنند آن را به مخاطب خود پیشنهاد بدهند.

با این تفاسیر اگر موتور گوگل یا هر موتور مد نظر شما متوجه رابطۀ صحیح عبارتی که لینک بر روی آن قرار گرفته است با صفحه لینک داده شده بشود شما شانس بالایی برای گرفتن رتبه‌های بالاتر در جستجوی موضوع مورد نظر خود خواهید داشت.

همچنین مرتبط بودن موضوع متن قلاب با موضوع اصلی و کلی سایت بسیار مهم است. برای مثال اگر وبسایت فروش انواع کیک و شیرینی داشته باشید لینک‌های آموزشی دربارهٔ پخت کیک‌های عروسی و یا موضوعات مانند این داشته باشید؛ وضعیت بسیار خوبی از نظر گوگل خواهید داشت. پس سعی کنید به هنگام لینک دهی فقط موضوعات مرتبط را در سایت خود قرار دهید.

چگالی کلمات کلیدی در کیفیت هایپرلینک چه تأثیری دارد؟

با آپدیت شدن الگوریتم پنگوئن گوگل که مانع لینک‌سازی‌های غیرمجاز و اسپم شدن سایت‌‌ها می‌شود؛ گوگل به متن‌های قلاب شده بیش از پیش توجه می‌کند و به دنبال کلیدواژه‌های مرتبط می‌گردد.

برای مثال اگر داخل سایت خود عبارت‌های لینک شده یکسانی با لینک‌های متفاوتی وجود داشته باشد، گوگل به لینک‌ها مشکوک می‌شود زیرا که گمان می‌کند لینک‌ها واقعی نبوده و تنها در جهت فریب کاربران ایجاد شده است.

استفاده از لینک‌های داخلی درون محتواهای سایت کار بسیار خوبی است؛ اما باید به این نکته توجه داشته باشید که عبارت‌های لینک شده باید طبیعی و متفاوت باشد تا گوگل الگوریتم پنگوئن را بر روی آن اجرا نکند.

برای جلوگیری از خراب شدن لینک ها چه کاری انجام دهیم؟

برای جلوگیری از خراب شدن لینک ها چه کاری انجام دهیم؟

همان‌طور که پیش از این هم اشاره کردیم متن قلاب باید با موضوع محتوایی که به آن لینک می‌شود مرتبط و نزدیک باشد. اگر Anchor Text اشتباهی انتخاب کنید که شما را از مسیر اصلی دور کند به زیان شما خواهد بود.

کارهایی که به ضرر سایت شما خواهد بود:

 • استفاده بیش از حد از لینک ها
 • استفاده از عبارت لینک شدۀ نامشخص (مانند اینجا کلیک کنید)
 • کاربرد کلیدواژه‌های متفاوت در هایپرلینک
 • کاربرد عبارت‌های لینک شدۀ فریبکارانه برای جذب بیشتر مخاطب (مانند عکس‌های لو رفته از …)
 • کاربرد کدهای HTML و CSS، تغییر رنگ و یا برداشتن خطوط از زیر عبارت لینک شده (برای فریب کاربران)

این کارها باعث می‌شود تا لینک‌های شما کارایی لازم را نداشته باشد و گوگل نیز آن‌ها را غیر معمول و یا خطرناک بداند. زیرا لینک‌های غیر معمول توسط الگوریتم پاندا غیر معمول شناخته شده و در این صورت گوگل شما را جریمه خواهد کرد.

سخن پایانی

با توجه به اینکه رشد و پیشرفت سایت مد نظر شما است می‌توانید با خواندن این مقاله اطلاعات مورد نیاز خود را دربارۀ انکرتکست، انواع و کاربرد آن و تأثیر انکرتکست در سئو سایت اطلاعات مفیدی را دریافت خواهید کرد.

سوالات متداول شما

معنی انکرتکست چیست؟

انکرتکست قسمتی قابل کلیک است که در نتیجه جستجو یا در متن معمولاً با رنگ آبی و یا با یک خط زیرش دیده می‌شود. در صورتی که شما قبلاً بر روی آن متن کلیک کرده باشید ممکن است با رنگ بنفش به شما نمایش داده شود.

انواع انکرتکست چیست؟

انطباق دقیق (Exact Match)، انطباق نصفه و نیمه (Partial Match)، برند شده «Branded»، بدون عنوان (Naked Link)، نامشخص و عمومی (Generic)، استفاده از تصویر (Image Links)

امتیاز به مطلب

برچسب ها :

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام
کپچا code

دیگران را با نوشتن نظرات خود، برای انتخاب این محصول راهنمایی کنید

لطفا پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید. بهتر است از فضای خالی بیش‌از‌حدِ معمول، شکلک یا ایموجی استفاده نکنید و از کشیدن حروف یا کلمات با صفحه‌کلید بپرهیزید نظرات خود را براساس تجربه و استفاده‌ی عملی و با دقت به نکات فنی ارسال کنید؛ بدون تعصب به محصول خاص، مزایا و معایب را بازگو کنید و بهتر است از ارسال نظرات چندکلمه‌‌ای خودداری کنید بهتر است در نظرات خود از تمرکز روی عناصر متغیر مثل قیمت، پرهیز کنید