اهمیت طراحی اپلیکیشن | چرا اپلیکیشن برای کسب و کارها مهم است
هانیه خرم زاده 1401-02-08

این روزها همه کارهای ما با یک گوشی موبایل قابل انجام است و هسته اصلی که همه کارها را سامان می‌دهد یا ما را قادر می‌سازد با گوشی موبایل کارهایمان را انجام دهیم، یک اپلیکیشن است؛ شاید به همین دلیل است که ضرورت و اهمیت طراحی اپلیکیشن برای کسب و کارها از همیشه بیشتر شده است!

کسب و کارهای زیادی در سال‌های اخیر در ایران به وجود آمده‌اند که با راه اندازی اپلیکیشن رشد و موفقیت بیشتری را تجربه کرده‌اند. راه اندازی یک اپلیکیشن می‌تواند در افزایش میزان وفاداری کاربران و تولید لید های بیشتر تأثیر زیادی داشته باشد. همه کاری که افراد با گوشی موبایل خود انجام می‌دهند وابسته به یک اپلیکیشن است و اپلیکیشن‌ها قلب موفقیت کسب و کارها هستند!

در این مقاله قصد داریم در مورد ضرورت و اهمیت طراحی اپلیکیشن برای کسب و کارها صحبت کنیم و مزایا و معایب آن را بررسی کنیم.

چرا طراحی اپلیکیشن برای کسب و کارها مهم است؟

چرا طراحی اپلیکیشن برای کسب و کارها مهم است؟

در دنیای کسب و کارهای مدرن امروز به ندرت می‌توان کسب و کاری را پیدا کرد که هنوز به فضای وب و دیجیتال مارکتینگ وارد نشده باشد. اگر فکر می‌کنید اپ‌ها فقط برای برندهای بزرگی مانند دیجی کالا، اسنپ، کافه بازار و … کاربرد دارند، سخت در اشتباه هستید!

کسب و کارهای کوچک و متوسط هم می‌توانند با پیوستن به موج پیشرفتی که در ساخت اپلیکیشن برای کسب و کارها ایجاد شده است، یک استراتژی هوشمندانه را در پیش بگیرند و توجه تعداد زیادی از افراد را به خود جلب کنند.

در واقع، این روزها متوجه خواهید شد که بسیاری از کسب و کارهای کوچکی که به طور مکرر با آنها در تعامل هستید، اپلیکیشن اختصاصی خود را دارند؛ این اپلیکیشن یکی اصلی‌ترین ابزارهای این کسب و کارها برای دیجیتال مارکتینگ و بهبود ارتباط با مشتریان شناخته می‌شود. با این حال هنوز هم افراد زیادی وجود دارند که فکر می‌کنند فعالیت در شبکه‌های اجتماعی یا ارائه خدمات به صورت سنتی برای کسب و کارشان کافی است.

در پاسخ به این افراد می‌توان گفت:

شبکه‌های اجتماعی تأثیر فوق‌العاده‌ای در پیشرفت کسب و کار شما دارند و برای بسیاری از کسب و کارها کفایت می‌کنند؛ اما بسیاری از کسب و کارها هم باید یک اپلیکیشن داشته باشند تا از طریق آن هم نحوه خدمات دهی خود را بهبود دهند و هم بهتر با مشتریان خود ارتباط برقرار کنند.

طراحی اپلیکیشن اندروید و IOS برای بسیاری از کسب و کارها می‌تواند کاربردی و مفید باشد، در حالی که برای برخی دیگر ممکن است کاربرد چندانی نداشته باشد. به عنوان مثال اگر شما یک ادمین شبکه‌های اجتماعی هستید، به احتمال زیاد طراحی اپلیکیشن برای ارائه خدمات شما چندان کاربردی به نظر نمی‌رسد؛ زیرا هم صرفه اقتصادی زیادی برای شما ندارد و هم احتمال نصب آن توسط کاربران بسیار کم است.

در حالی که اگر یک کسب و کار در زمینه ارائه خدمات منزل داشته باشید، می‌توانید با طراحی اپلیکیشن اختصاصی هم مسیر کاربران برای دریافت خدمات را کوتاه کنید و هم نحوه ارائه خدمات خود را آسان‌تر کنید.

بنابراین با توجه به مدل کسب و کارتان می‌توانید تصمیم بگیرید که طراحی اپلیکیشن مناسب شما است یا خیر؛ اگر خودتان نمی‌توانید در این مورد تصمیم بگیرید، باید از مشاوره دیجیتال مارکتینگ یک آژانس معتبر، مانند آژانس خلاقیت نژودا در اصفهان کمک بگیرید.

مزایا و اهمیت طراحی اپلیکیشن اختصاصی برای کسب و کارها

مزایا و اهمیت طراحی اپلیکیشن اختصاصی برای کسب و کارها

تا اینجا متوجه شدیم که طراحی اپلیکیشن حرفه‌ای برای بسیاری از کسب و کارها می‌تواند سود زیادی داشته باشد و در عین حال ممکن است برای بسیاری از کسب و کارها مفید نباشد. اگر فرض کنیم طراحی اپلیکیشن اختصاصی موبایل برای یک کسب و کار مفید است، اطلاع از علت مفید بودن و مزایای داشتن اپلیکیشن باعث می‌شود این مسیر را با آگاهی بیشتر و دید بازتری طی کنیم.

در این قسمت به بررسی مهم‌ترین مزایا و اهمیت طراحی اپلیکیشن می‌پردازیم که در صورت داشتن یک استراتژی مناسب می‌تواند کسب و کار شما را متحول کند.

افزایش وفاداری به برند از طریق اپلیکیشن

وفاداری مشتریان یکی از مهم‌ترین مواردی است که هر برندی باید به آن توجه داشته باشد؛ زیرا بیشترین میزان فروش یک کسب و کار از طریق مشتریان وفادار است، نه مشتریان جدید!

آنچه باعث می‌شود یک برند در ذهن‌ها ماندگار شود و همه آن را به خاطر بسپارند، تا حد زیادی به استراتژی‌هایی بستگی دارد که برای افزایش وفاداری مشتریان خود در پیش گرفته است. یکی از استراتژی‌هایی که وفاداری مشتریان را بهبود می‌دهد، ساخت اپلیکیشن اختصاصی برای کسب و کار است. به کمک اپلیکیشن، مشتریان می‌توانند همیشه به شما دسترسی داشته باشند و شما را به بسیاری از رقبا ترجیح دهند.

تنها شرطی که برای این موضوع وجود دارد این است که باید تمام تلاش خود را به کار گیرید تا اپلیکیشن شما کاملاً کاربردی، کاربر پسند و جذاب باشد و نیازهای افراد را به درستی پاسخ دهد. توجه به تجربه کاربری و نیازهایی که کاربر در کار با اپ شما خواهد داشت کمک زیادی به بهینه سازی اپ برای کاربران خواهد کرد.

نرخ بازگشت سرمایه بالا

شاید عجیب به نظر برسد اما نرخ بازگشت سرمایه طراحی اپ می‌تواند به طرز شگفت انگیزی بالا باشد. این موضوع وابسته به این است که چه استراتژی برای تبلیغات اپلیکیشن و افزایش محبوبیت آن بین مخاطبان داشته باشید و تا چه اندازه روی آن وقت بگذارید.

ممکن است هزینه طراحی اپ اختصاصی کمی بالا به نظر برسد اما با صرف وقت و انرژی روی آن می‌توانید آن را به سودآوری بسیار بالایی برسانید.

یک ابزار بازاریابی بالقوه

یکی از ابزارهای مهم دیجیتال مارکتینگ، بازاریابی به کمک اپلیکیشن ها است که می‌تواند تأثیر به سزایی در برندسازی و جذب لید برای کسب و کار شما داشته باشد. در دنیای دیجیتال مارکتینگ، شناخت کلیه ابزارهایی که به هموار شدن مسیر و افزایش سوددهی کسب و کار کمک می‌کنند، ضروری است.

اپلیکیشن کسب و کار می‌تواند یک ابزار بازاریابی بالقوه برای شما باشد و از طریق آن لیدهای جدید زیادی کسب کنید. به کمک اپلیکیشن برنامه موبایل مارکتینگ خود را بهبود دهید، از برنامه بازاریابی اپ استورها استفاده کنید و یک برنامه جامع‌تر و گسترده‌تر برای مارکتینگ و برندینگ خود داشته باشید.

یک دسترسی راحت تر برای مخاطبان

یکی از دلایل مهم به وجود آمدن اپلیکیشن ها راحت کردن کارها و ایجاد دسترسی راحت‌تر به خدمات برای کاربران است. ساخت اپلیکیشن به شما کمک می‌کند خدمات خود را آسان‌تر در دسترس مخاطبان قرار دهید و با آنها تعامل بیشتری برقرار کنید.

با ایجاد دسترسی راحت‌تر برای کاربران آنها می‌توانند بهتر از خدمات شما استفاده کنند، دردسرهای خرید در دایرکت و واتساپ را تجربه نکنند و منتظر پاسخگویی ادمین‌ها نمانند. به این ترتیب تجربه کاربری بهتری خواهند داشت و بدون دردسر خدمات مورد نیازشان را دریافت خواهند کرد.

یک مزیت رقابتی مهم

ساخت اپلیکیشن اختصاصی برای کسب و کارتان می‌تواند یک مزیت رقابتی مهم برای شما باشد و شما را به شدت از رقبا متمایز کند. شاید شما رقبایی داشته باشید که استراتژی دیجیتال مارکتینگ قدرتمندی دارند اما هنوز وارد حوزه اپ نشده‌اند؛ شما می‌توانید با در پیش گرفتن یک استراتژی مناسب و دقیق در زمان مناسب برای راه اندازی اپلیکیشن خود اقدام کنید و صنف کسب و کار خود را دگرگون کنید.

سوالات متداول شما

آیا طراحی اپلیکیشن برای همه کسب و کارها لازم است؟

طراحی اپلیکیشن اندروید و IOS برای بسیاری از کسب و کارها می‌تواند کاربردی و مفید باشد، در حالی که برای برخی دیگر ممکن است کاربرد چندانی نداشته باشد. با توجه به مدل کسب و کارتان می‌توانید تصمیم بگیرید که طراحی اپلیکیشن مناسب شما است یا خیر؛ اگر خودتان نمی‌توانید در این مورد تصمیم بگیرید، باید از مشاوره دیجیتال مارکتینگ یک آژانس معتبر، مانند نژودا کمک بگیرید.

مزایای طراحی اپلیکیشن اختصاصی برای کسب و کارها چیست؟

مهم‌ترین مزایای طراحی اپلیکیشن اختصاصی برای یک کسب و کار عبارت‌اند از افزایش وفاداری به برند از طریق اپلیکیشن، نرخ بازگشت سرمایه بالا، یک ابزار بازاریابی بالقوه، ایجاد دسترسی راحت‌تر برای مخاطبان، یک مزیت رقابتی مهم و ...

امتیاز به مطلب

برچسب ها :

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام
کپچا code

دیگران را با نوشتن نظرات خود، برای انتخاب این محصول راهنمایی کنید

لطفا پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید. بهتر است از فضای خالی بیش‌از‌حدِ معمول، شکلک یا ایموجی استفاده نکنید و از کشیدن حروف یا کلمات با صفحه‌کلید بپرهیزید نظرات خود را براساس تجربه و استفاده‌ی عملی و با دقت به نکات فنی ارسال کنید؛ بدون تعصب به محصول خاص، مزایا و معایب را بازگو کنید و بهتر است از ارسال نظرات چندکلمه‌‌ای خودداری کنید بهتر است در نظرات خود از تمرکز روی عناصر متغیر مثل قیمت، پرهیز کنید