ایمیل مارکتینگ چیست | آموزش ایمیل مارکتینگ
هانیه خرم زاده 1401-03-07

استفاده از ایمیل مارکتینگ به عنوان بخشی از استراتژی دیجیتال مارکتینگ روشی است که کمتر به آن توجه می‌شود اما می‌تواند اثر چشمگیری روی وفاداری مشتریان و جذب لید برای کسب و کار داشته باشد. بازاریابی ایمیلی سودآورترین و مقرون به‌صرفه‌ترین کانال بازاریابی مستقیم است که به ازای هر 1 دلار خرج شده، میانگین نرخ بازگشت سرمایه 42 دلار را ایجاد می‌کند (DMA، 2019).

تنها به همین دلیل، ایمیل باید رکن کلیدی استراتژی بازاریابی دیجیتال شما باشد. انجام ندادن ایمیل مارکتینگ مانند گذاشتن پول روی یک میز و نگاه کردن به آن است، بدون این که از آن پول بهره‌ای ببرید!

ایمیل مارکتینگ چیست؟

بازاریابی ایمیلی یا Email marketing ارسال ایمیل‌های مرتبط با کسب و کار به لیستی از مخاطبین است که صریحاً اجازه دریافت ایمیل از سوی شما را داده‌اند. می‌توانید از بازاریابی ایمیلی برای اطلاع رسانی به مخاطبین خود، افزایش فروش و ایجاد جامعه‌ای مرتبط با برند خود استفاده کنید، مانند یک خبرنامه. بازاریابی ایمیلی همچنان به عنوان مؤثرترین کانال بازاریابی در نظر گرفته می‌شود که حتی از رسانه‌های اجتماعی، سئو و بازاریابی وابسته پیشی می‌گیرد.

البته باید توجه داشته باشید که این آمار در خارج از ایران کاملاً صدق می‌کند اما در ایران ممکن است کمی دشوارتر باشد؛ زیرا هنوز همه کاربران به استفاده از ایمیل و چک کردن آن عادت نکرده‌اند. با این حال اوضاع ایمیل مارکتینگ در حال بهبود است و روز به روز با رشد دنیای دیجیتال مارکتینگ افراد بیشتری به استفاده از این ابزار عادت کرده‌اند.

در ایران بازاریابی شبکه‌های اجتماعی و تبلیغات در اینستاگرام نسبت به ایمیل مارکتینگ بازده بیشتری دارد اما با توجه به بازار رو به رشد بازاریابی ایمیلی سرمایه گذاری روی این روش منطقی و مقرون به صرفه به نظر می‌رسد. در مقایسه با انواع دیگر بازاریابی، ارسال ایمیل روشی ارزان برای تبلیغ شرکت و محصولات یا خدمات آن است.

ایمیل مارکتینگ مدرن از ارسال نامه‌های انبوه یکسان فاصله گرفته و به جای آن بر رضایت و شخصی سازی تمرکز دارد تا کاربران از ایمیلی که دریافت می‌کنند نهایت لذت را برده و به استفاده از خدمات یا محصولات کسب و کار علاقه‌مند شوند. ایمیل‌ها می‌توانند تبلیغاتی، اطلاعاتی یا برای هدف خاصی در سفر مشتری یا قیف فروش باشند.

در بهترین حالت، بازاریابی ایمیلی به کسب و کارها این امکان را می‌دهد که مشتریان خود را در جریان قرار دهند و پیام‌های بازاریابی خود را برای مخاطبان خود تنظیم کنند. در بدترین حالت، این نوع بازاریابی می‌تواند مشتریان را با ایمیل‌های اسپم مزاحم و دائمی دور کند.

از کمپین‌های بازاریابی ایمیلی برای تبلیغ پیشنهادهای ویژه، انتشار محصولات جدید، محتواهای خاص مانند کتاب‌های الکترونیکی و وبینارها و در کل هر فعالیت مربوط به برند می‌توان استفاده کرد. یک کمپین می‌تواند شامل 3 تا 10 ایمیل باشد که طی چند روز یا چند هفته ارسال می‌شود.

انواع ایمیل مارکتینگ

انواع ایمیل مارکتینگ

ایمیل‌هایی که در فرایند ایمیل مارکتینگ ارسال می‌شوند انواع مختلفی دارد که با توجه به نیاز کسب و کار و این که فرد در کدام مرحله از قیف فروش قرار دارد ممکن است انواع مختلفی از آن استفاده شود. در این قسمت به معرفی انواع ایمیل مارکتینگ می‌پردازیم.

ایمیل‌های تبلیغاتی یا Promotional emails

ایمیل‌های تبلیغاتی یا Promotional emails یک فراخوان برای اقدام واضح دارند که به اختصار به آن CTA یا کال تو اکشن گفته می‌شود. CTA نشان دهنده اقدام خاصی است که می‌خواهید خواننده انجام دهد، چه بازدید از یک صفحه در وب سایت شما یا استفاده از یک کوپن برای خرید.

ریتم فروش و بازاریابی کسب و کار شما باید تعداد دفعات این نوع ایمیل را تعیین کند. در دوره‌های حیاتی مانند بلک فرایدی یا جشنواره‌های شب یلدا و نوروز، ممکن است حتی لازم باشد چندین ایمیل تبلیغاتی در یک دوره ۲۴ ساعته ارسال کنید! در مقابل، در زمانی که مناسبت خاصی پیش رو نیست شاید بهتر باشد که چند هفته بین ارسال ایمیل‌های تبلیغاتی فاصله باشد تا دریافت ایمیل از سوی شما برای کاربر خسته کننده و آزار دهنده نشود.

عکس 1 (عکس از ایمیل Promotional emails)

ایمیل‌های اطلاعاتی یا Informational emails

ایمیل‌های اطلاعاتی معمولاً با هدف آگاه ساختن مخاطب ارسال می‌شوند و خود انواع مختلفی دارند که در ادامه معرفی می‌کنیم.

 • خبرنامه: یک خبرنامه همان طور که از نامش پیداست، اخبار مربوط به کسب و کار شما را با کاربر به اشتراک می‌گذارد. خبرنامه‌هایی که در فواصل زمانی منظم ارسال می‌شوند (هفتگی، دو هفته‌ای، ماهانه) به حفظ ارتباط ثابت با مشترکین ایمیل شما کمک می‌کنند. اما آیا می‌دانستید که خبرنامه‌ها نباید فقط درباره «اخبار» باشند؟ به عبارت ساده، خبرنامه فرصتی برای به اشتراک گذاشتن بینش، افکار، نکات است؛ هر چیزی که بیشترین ارزش را برای مخاطبان شما به ارمغان می‌آورد.
 • اطلاعیه‌ها: ایمیل راهی عالی برای اطلاع رسانی به مشتریان از اطلاعیه‌های شرکت، عرضه یک محصول جدید، تغییرات در خدمات و غیره است.
 • اغلب اوقات، ایمیل کانالی است که برای پیام‌های مهم مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان مثال اگر مشکلی در سایت شما به وجود بیاید، حمل و نقل بسته با تأخیر مواجه شود یا در سیستم و نرم افزار شما اختلالی رخ دهد، بهترین و معتبرترین راه برای مطلع ساختن مخاطبان، استفاده از ایمیل یا SMS است. این روش امن و فوری است و می‌تواند برای هر مخاطبی مناسب باشد.

ایمیل های تعامل مجدد Re-engagement

یکی دیگر از انواع مهم ایمیل‌هایی که با هدف بازاریابی ارسال می‌شوند، ایمیل تعامل مجدد است. همان‌طور که از نام آن پیداست، ایمیل‌های Re-engagement برای ارتباط مجدد با مشتریان یا مشترکینی که اخیراً فعال نبوده‌اند کار می‌کنند. به مثال زیر از Shopify توجه کنید:

عکس 2

در این مثال، پیشنهاد تعامل مجدد به مشتری این فرصت را می‌دهد که بازخورد خود را در بستر Shopify ارائه دهد و به این پلتفرم بازگردد. گزینه‌های دیگر برای برقراری ارتباط مجدد با مخاطبین عبارت‌اند از ارائه تخفیف منحصر به فرد، ارسال پیام تولد و کوپن برای آنها، اطلاع رسانی در مورد اخبار مربوط به محصول/خدمات شما و …

آموزش ایمیل مارکتینگ و استراتژی بازاریابی ایمیلی

آموزش ایمیل مارکتینگ و استراتژی بازاریابی ایمیلی

وارد شدن به صندوق ورودی ایمیل یک نفر مانند دعوت شدن به خانه او برای شام است. اگر از شما بخواهند کفش‌هایتان را در بیاورید، شما با احترام این کار را انجام می‌دهید. در مورد بازاریابی ایمیلی هم همین‌طور است. شما باید بهترین رفتار خود را داشته باشید و به یاد داشته باشید که شما در صندوق ورودی ایمیل آنها مهمان هستید!

در شکل اصلی خود، یک کمپین بازاریابی ایمیلی مؤثر به سه عنصر ضروری نیاز دارد:

 1. یک لیست ایمیل:

برای اینکه بتوانید کمپین‌های ایمیلی موفق داشته باشید، به یک لیست ایمیل فعال نیاز دارید. این لیست را می‌توانید به روش‌های مختلفی به دست آورید؛ مثلاً با پیشنهاد عضویت در خبرنامه یا دریافت ایمیل آنها در فرمی برای دریافت بازخورد یا دانلود یک فایل می‌توانید ایمیل تعداد زیادی از بازدیدکنندگان سایت را به دست آورید. راه‌های زیادی برای ایجاد لیست ایمیل وجود دارد. یکی از ساده‌ترین راه‌ها این است که در ازای دریافت آدرس‌های ایمیلشان، یک آهن‌ربای لید ایجاد کنید (که به آن پیشنهاد نیز می‌گویند) که مخاطب هدف شما به آن علاقه دارد، مانند یک کوپن تخفیف.

 1. یک ارائه دهنده خدمات ایمیل (ESP):

ارائه دهنده خدمات ایمیل (ESP) که به عنوان پلتفرم بازاریابی ایمیلی یا سرویس ایمیل مارکتینگ نیز شناخته می‌شود، نرم افزاری است که به مدیریت لیست ایمیل شما کمک می‌کند. همچنین به طراحی و اجرای کمپین‌های بازاریابی ایمیل خودکار کمک می‌کند.

این سرویس‌ها فرایند ایمیل مارکتینگ شما را اتوماتیک کرده و کارها را برای شما بسیار ساده می‌کنند. اینها به شما امکان می‌دهد هر تعامل با آنها را شخصی کنید، به این معنی که نرخ تعامل و تبدیل به طور کلی بهبود می‌یابد.

 1. اهداف مشخص و واضح:

برای دستیابی به بسیاری از اهداف تجاری می‌توانید از بازاریابی ایمیلی استفاده کنید. به عنوان مثال، می‌توانید از بازاریابی ایمیلی برای موارد زیر استفاده کنید:

 • افزایش فروش
 • افزایش آگاهی از برند
 • تولید و جذب لید
 • حفظ تعامل با مشتریان
 • افزایش وفاداری مشتری

برای اجرای یک کمپین بازاریابی ایمیلی مؤثر، لیست ایمیل، ESP و اهداف شما باید همسو باشند. سپس، می‌توانید دست به کار شوید. اولین قدم این است که لیست ایمیل خود را بر اساس گروه یا اقدامات مشترک تقسیم کنید. مثلاً فقط خانم‌های خانه داری که علاقه‌مند به دریافت کوپن تخفیف لوازم آرایشی هستند.

در مرحله بعد، یک ایمیل یا مجموعه‌ای از ایمیل‌ها ایجاد کنید که برای ترغیب مخاطبان به انجام کاری (هدف شما) طراحی شده است. در نهایت، از ESP خود برای ارسال ایمیل و نظارت بر کمپین به صورت خودکار استفاده کنید.

بازاریابی ایمیلی به شما این امکان را می‌دهد که گروه‌های خاصی از مشتریان یا حتی افراد خاصی را هدف قرار دهید. یکی از راه‌های انجام این کار، ارائه تخفیف‌های ویژه تولد به مشتریان برای کالاها یا خدمات است. این نوع شخصی‌سازی به کسب‌وکار کمک می‌کند تا رابطه خود را با مشتری توسعه دهد و حفظ کند  و این امر می‌تواند منجر به افزایش فروش و وفاداری مشتری شود.

برای شروع بازاریابی ایمیلی باید مشخص کنید که برای چه گروهی می‌خواهید این کمپین را اجرا کنید و هدفتان چیست، سپس دست به کار شوید.

در حالت ایده‌آل، بازاریابی ایمیلی باید با شبکه‌های اجتماعی همراه باشد. تکه‌هایی از نظرات مثبت طرفداران رسانه‌های اجتماعی را می‌توان در ایمیل‌ها گنجاند، و پست‌های رسانه‌های اجتماعی می‌توانند مشتریان را به سمت خبرنامه‌های ایمیل شما سوق دهند.

اگر بازاریابی ایمیلی به درستی انجام شود، می‌تواند درآمد شما را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. این یک راه عالی برای ترغیب افراد به بازدید (و بازدید مجدد) از وب سایت یا وبلاگ شما است. ترافیک بیشتر معمولاً منجر به درآمد بیشتر خواهد شد.

مزایای ایمیل مارکتینگ

مزایای ایمیل مارکتینگ

درست مانند هر کانال بازاریابی دیگری، ایمیل مارکتینگ نیز مزایا و معایبی دارد. بیایید به طور خلاصه به برخی از مهم‌ترین آنها بپردازیم:

 • ایمیل مبتنی بر مجوز خود کاربر است! وقتی مشتری به شما آدرس ایمیل خود را می‌دهد، معادل مجازی دادن کلید خانه او به شما است. کسب اجازه ورود به جای حضور بدون دعوت، شانس تعامل و تبدیل را افزایش می‌دهد.
 • به شما امکان دسترسی مستقیم به مخاطبان را می‌دهد و شما می‌توانید به طور مستقیم با مشترکین با آنها ارتباط برقرار کنید.
 • قابلیت شخصی سازی بیشتری دارد. شما می‌توانید از داده‌های جمعیت شناختی یا روانشناختی برای ایجاد کمپین‌های شخصی و هدفمند استفاده کنید. تحقیقات نشان می‌دهد که کمپین‌های تقسیم‌بندی‌شده و شخصی شده درآمد را تا ۷۶۰ درصد افزایش می‌دهند!
 • قابل اندازه گیری است! اندازه گیری اثربخشی یک کمپین بازاریابی بسیار مهم است زیرا به شما امکان محاسبه نرخ بازگشت سرمایه را خواهد داد.
 • مقیاس پذیر است. کمپین‌های بازاریابی ایمیلی می‌توانند بدون اعمال فشار بر منابع شما یا به خطر انداختن کیفیت، با خواسته‌ها و اهداف شما سازگار شوند.

سوالات متداول شما

ایمیل مارکتینگ چیست؟

بازاریابی ایمیلی یا Email marketing ارسال ایمیل‌های مرتبط با کسب و کار با هدف بازاریابی، افزایش وفاداری، بهبود آگاهی از برند و ... به لیستی از مخاطبین است که صریحاً اجازه دریافت ایمیل از سوی شما را داده‌اند.

بازده ایمیل مارکتینگ چقدر است؟

در ایران بازاریابی شبکه‌های اجتماعی و اینستاگرام مارکتینگ نسبت به ایمیل مارکتینگ بازده بیشتری دارد اما با توجه به بازار رو به رشد بازاریابی ایمیلی سرمایه گذاری روی این روش منطقی و مقرون به صرفه به نظر می‌رسد. در مقایسه با انواع دیگر بازاریابی، ارسال ایمیل روشی ارزان برای تبلیغ شرکت و محصولات یا خدمات آن است.

امتیاز به مطلب

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام
کپچا code

دیگران را با نوشتن نظرات خود، برای انتخاب این محصول راهنمایی کنید

لطفا پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید. بهتر است از فضای خالی بیش‌از‌حدِ معمول، شکلک یا ایموجی استفاده نکنید و از کشیدن حروف یا کلمات با صفحه‌کلید بپرهیزید نظرات خود را براساس تجربه و استفاده‌ی عملی و با دقت به نکات فنی ارسال کنید؛ بدون تعصب به محصول خاص، مزایا و معایب را بازگو کنید و بهتر است از ارسال نظرات چندکلمه‌‌ای خودداری کنید بهتر است در نظرات خود از تمرکز روی عناصر متغیر مثل قیمت، پرهیز کنید