بانس ریت یا نرخ پرش چیست ؟ تکنیک های ساده و کاربردی برای کاهش بانس ریت
هانیه خرم زاده 1400-12-26

کاهش بانس ریت یا نرخ پرش کاربران یکی از اساسی‌ترین کارها برای افزایش محبوبیت سایت برای موتورهای جستجو است. سایت شما به هر دلیلی ممکن است بانس ریت بالایی داشته باشد اما کاهش آن قطعا غیر ممکن نیست. در این مقاله از بلاگ نژودا قصد داریم به همه چیز درباره بانس ریت و روش‌های کاهش نرخ پرش سایت اشاره کنیم که به شما کمک می‌کند بهینه سازی سایت خود را بهتر از قبل انجام دهید.

بانس ریت چیست؟

اهمیت شناخت بانس ریت زمانی مشخص می‌شود که بدانید بالا بودن این نرخ باعث کاهش مشتریان و کاهش نرخ تبدیل لید به مشتری می‌شود. میزان بالای نرخ پرش نشان می‌دهد که بسیاری از بازدیدکنندگان سایت شما تا چند ثانیه پس از ورود به سایت شما، هدف خود را در آن پیدا نمی‌کنند و از آن خارج می‌شوند؛ این به معنای مرگ تدریجی برند شما و کاهش شدید فروش است.

اما بانس ریت چیست که تا این اندازه می تواند کسب و کار شما را تحت تاثیر قرار دهد؟

نرخ پرش یا Bounce Rate معنای تعداد کاربرانی است که به محض ورود به سایت آن را ترک می‌کنند یا هیچ صفحه دیگری از سایت را مشاهده نکنند. به عبارت دیگر، اگر کاربر وارد سایت شما شود و بدون انجام هیچ اقدامی آن را ترک کند، یک بانس یا پرش رخ می‌دهد.

این نرخ در بسیاری از سایت‌ها بین 25 الی 70 درصد است. هر چه این میزان در سایت شما کمتر باشد، یعنی سایت شما در پاسخگویی به سوالات کاربران و رفع نیازهای آنها موفق عمل کرده است.

چرا باید Bounce Rate را کاهش دهیم؟

چرا باید Bounce Rate را کاهش دهیم؟

همان طور که گفتیم بالا بودن میزان بانس ریت می‌تواند به کسب و کار و سایت شما آسیب زیادی وارد کند. اگر کاربران به محض ورود به سایت شما از آن خارج شوند یا هیچ فعالیت یا اصطلاحا اکشنی را انجام ندهند، گوگل به سادگی متوجه سیگنال غیر مفید بودن سایت شما می‌شود؛ همین موضوع به تدریج باعث کاهش رتبه سایت شما خواهد شد.

بنابراین کاهش بانس ریت مزایای زیادی برای سایت شما دارد که در اولین سطح باعث حفظ جایگاه سایت شما در صفحه نتایج می‌شود. در سطح بعدی کاهش نرخ پرش باعث می‌شود لیدهای بیشتری را به مشتری تبدیل کنید و فروش خود را افزایش دهید. اگر سایت شما در زمینه فروش کالا یا خدمات فعالیت نمی‌کند، کاهش این نرخ باعث افزایش زمان حضور کاربر در سایت می‌شود که اعتبار و رتبه شما را بهبود می‌بخشد.

چگونه میزان بانس ریت را تشخیص دهیم؟

برای تشخیص میزان بانس ریت ابزارهای مختلفی وجود دارد که به شما کمک می‌کند نرخ پرش سایت خود را بهینه سازی کنید. کاربردی‌ترین ابزاری که قصد داریم به شما معرفی کنیم و به احتمال زیاد آن را می‌شناسید، گوگل آنالیتیکس است.

گوگل آنالیتیکس به طور کامل آنالیز سایت را در اختیارتان قرار می‌دهد و نرخ پرش را نیز به شما نمایش می‌دهد. برای مشاهده بانس ریت باید از قسمت Overview به قسمت Audience بروید و آنالیز رفتار کاربران در سایت را مشاهده کنید.

چگونه میزان بانس ریت را تشخیص دهیم؟

اگر در زمینه سئو فعالیت می‌کنید، آشنایی با ابزار Google Analytics یکی از ضروری‌ترین مهارت‌ها برای شما است که باید آن را بیاموزید.

تاثیر بانس ریت در سئو

همان طور که می‌دانید یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که گوگل برای تعیین جایگاه یک سایت به آن توجه می‌کند رفتار کاربران است. بانس ریت نیز یکی از معیارهای گوگل است که تجربه کاربر در صفحات مختلف را نشان می‌دهد. برای این که بهتر این موضوع را درک کنید، در ادامه اهمیت Bounce Rate را با یک مثال واضح کرده‌ایم.

فرض کنید نرخ پرش سایت شما 80 درصد باشد. این عدد به معنای آن است که از هر 100 کاربری که وارد سایت شما می‌شوند، 8 نفر آن را بدون انجام هیچ اکشن دیگری ترک می‌کنند. این برای گوگل به معنای آن است که کاربر از سایت شما رضایت کافی نداشته. به همین دلیل به مرور زمان از اعتبار شما در مقابل گوگل کاسته می‌شود و رتبه شما افت می‌کند.

همین موضوع سئوی سایت شما را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد. گوگل طرفدار رضایت کاربر است؛ بنابراین زمانی که کاربر تجربه رضایت بخشی در سایت شما ندارد، گوگل نیز از سایت شما راضی نخواهد بود.

تکنیک های کاهش بانس ریت

کاهش نرخ پرش سایت روش‌های مختلفی دارد که با استفاده از آنها می‌توانید میزان زمان حضور کاربر در سایت را افزایش دهید و به این ترتیب برای موتورهای جستجو به سایتی معتبر و دوست داشتنی تبدیل شوید!

به کمک روش‌های زیر می‌توانید بانس ریت سایت خود را کاهش دهید. در صورتی که در هر مرحله از سئو سایت خود به مشاوره نیاز داشتید می‌توانید با کارشناسان نودا در تماس باشید.

تکنیک های کاهش بانس ریت

روش اول: بهینه سازی سرعت سایت

بالا بودن سرعت سایت یکی از مهم‌ترین عواملی است که باعث می‌شود کاربر سایت شما را به سرعت ترک نکند. سایتی که سرعت آن پایین باشد، به سرعت کاربر را زده می‌کند و باعث می‌شود کاربر پیش از لود شدن کامل صفحه، آن را ببندد.

اگر اکثر کاربران سایت شما از دستگاه موبایل استفاده می‌کنند، این مسئله اهمیت بیشتری پیدا می‌کند؛ زیرا کاربران دنیای امروز حوصله صبر کردن برای لود سایت را ندارند و ترجیح می‌دهند سایت مورد نظر به سرعت لود شود.

روش دوم: طراحی UI/UX کاربرپسند

طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری با توجه به ترندهای روز و اصول روانشناسی باعث می‌شود کاربر در کار با سایت شما احساس رضایت داشته باشد. رقم زدن تجربه‌ای لذت بخش در کار با سایت برای کاربر باعث می‌شود در سایت شما ماندگار شود.

سعی کنید در طراحی سایت خود کاربردی بودن و جذابیت ظاهری را در کنار هم تامین کنید تا در نهایت احساسی منحصر به فرد و رضایت بخش را تجربه کند. چنین تجربه‌ای در ذهن کاربر باقی می‌ماند و نسبت به سایت شما دید مثبتی پیدا می‌کند.

روش سوم: تولید محتوای جذاب و کاربردی

زمانی که کاربر سایت شما را در صفحه نتایج می‌بیند و روی آن کلیک می‌کند، انتظار دارد با محتوایی مواجه شود که کاربردی و جذاب است و می‌تواند نیازهای او را برطرف کند. جذابیت بصری محتوا از یک سمت و کاربردی بودن آن از سوی دیگر باعث جلب توجه کاربر می‌شود و نرخ پرش سایت را به شدت کاهش می‌دهد.

سعی کنید در محتوای خود از کلیه المان‌های جذاب کننه متن مانند لیست، جدول، تصویر و … استفاده کنید تا جذابیت محتوای خودرا بیشتر کنید. همچنین بکوشید محتوایی را ارائه دهید که کاربردی و پاسخگوی نیازهای کاربر باشد.

روش چهارم: استفاده از کال تو اکشن جذاب، کاربردی و مشخص

کال تو اکشن‌ها اغلب دکمه‌هایی هستند که در سایت برای دعوت کاربر به یک اقدام ایجاد می‌شوند و نقش آنها نگه داشتن کاربر در سایت و تشویق او به بازدید از یک صفحه دیگر یا انجام دادن یک اقدام است. کال تو اکشن‌ها باید در تعداد مناسب و بهینه ایجاد شوند تا از گیج شدن کاربر جلوگیری کنند و در عین حال در تشویق او به انجام یک اکشن یا فعالیت در سایت موفق باشند.

روش پنجم: ریسپانسیو بودن سایت برای نمایش در موبایل

امروزه بیش از 60 درصد کاربران وب از موبایل برای وب گردی استفاده می‌کنند؛ بنابراین اگر سایت شما ریسپانسیو نباشد و برای نمایش در موبایل بهینه نشده باشد، حجم زیادی از کاربران را به محض ورود از دست می‌دهید. ریسپانسیو بودن سایت تاثیر زیادی در خلق یک تجربه لذت بخش برای کاربر دارد و کاربری سایت را نیز بهبود می‌بخشد.

روش ششم: استفاده از ویدئو و اینفوگرافیک در صفحه

بسیاری از کاربران با محتوای تصویری و ویدئویی بهتر ارتباط برقرار می‌کنند؛ از این رو استفاده از چنین محتوایی به شرط مفید و جذاب بودن می‌تواند درصد بالایی از کاربران را در سایت شما نگه دارد و بان ریت را به شدت کاهش دهد.

سوالات متداول شما

بانس ریت چیست؟

بانس ریت یا نرخ پرش چیست ؟ تکنیک های ساده و کاربردی برای کاهش بانس ریت

چرا باید Bounce Rate را کاهش دهیم؟

نرخ پرش یا Bounce Rate معنای تعداد کاربرانی است که به محض ورود به سایت آن را ترک می‌کنند یا هیچ صفحه دیگری از سایت را مشاهده نکنند

چگونه میزان بانس ریت را تشخیص دهیم؟

برای مشاهده بانس ریت باید در گوگل انالیتیکس از قسمت Overview به قسمت Audience بروید و آنالیز رفتار کاربران در سایت را مشاهده کنید.

امتیاز به مطلب

برچسب ها :

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام
کپچا code

دیگران را با نوشتن نظرات خود، برای انتخاب این محصول راهنمایی کنید

لطفا پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید. بهتر است از فضای خالی بیش‌از‌حدِ معمول، شکلک یا ایموجی استفاده نکنید و از کشیدن حروف یا کلمات با صفحه‌کلید بپرهیزید نظرات خود را براساس تجربه و استفاده‌ی عملی و با دقت به نکات فنی ارسال کنید؛ بدون تعصب به محصول خاص، مزایا و معایب را بازگو کنید و بهتر است از ارسال نظرات چندکلمه‌‌ای خودداری کنید بهتر است در نظرات خود از تمرکز روی عناصر متغیر مثل قیمت، پرهیز کنید