بردکرامب چیست و چه کاربردی دارد؟+ آموزش فعالسازی Breadcrumbs
نژودا 1401-04-15

آیا تا به حال برایتان پیش آمده است که در یک وب سایت مسیر خود را گم کنید یا بخواهید به صفحه‌ای برگردید که اطلاعات بهتری داشت، اما نتوانید آن را پیدا کنید؟ بردکرامب اینجا به کار شما می‌آید و نجاتتان می‌دهد!

breadcrumb navigation یا مسیریابی بردکرامب یک شیوه مسیریابی است که به کاربران کمک می‌کند مکان خود در یک سایت را تشخیص دهند و در بین صفحات مختلف یک سایت سردرگم نشوند. اگر دقیقاً نمی‌دانید بردکرامب چیست و چه کاربردی دارد، این مقاله از نژودا برای شما است.

در انتها پس از اینکه دریافتیم بردکرامب چیست می‌توانید با نحوه فعال سازی بردکرامب نیز آشنا شوید.

فهرست مطلب:

بردکرامب چیست و چه کاربردی دارد؟

به طور معمول این روش با نمایش مسیر به شکل متن در بالای صفحه سایت به کاربر نشان می‌دهد که در کجای سایت قرار دارد، چه مسیری را طی کرده یا صفحه چگونه طبقه بندی شده است. داستان هانسل و گرتل را به خاطر دارید؟

در این داستان که در کودکی ممکن است شنیده باشید، خواهر و برادری به نام گرتل و هانسل راهی جنگل می‌شوند و هانسل برای این که مسیر را گم نکند، مسیری که طی می‌کردند را با خرده نان علامت گذاری می‌کرد تا بتوانند به راحتی راه بازگشت را پیدا کنند. این که عاقبت داستان چه شد، بماند! چرا که هدف ما چیز دیگری است اما نام “بردکرامب” از همین جا آمده است.

برد کرامب در لغت به معنای خرده نان است و استفاده از بردکرامب در سایت مانند ریختن خرده نان پشت سر کاربر برای پیدا کردن مسیر بازگشت و جلوگیری از گم شدن و سردرگم شدن او است.

به کمک breadcrumb، اگر به صفحه‌ای رسیده‌اید که نمی‌خواهید در آن باشید، می‌توانید به راحتی راه برگشت را پیدا کنید یا یکی دو قدم به عقب برگردید و از نو شروع کنید. Breadcrumb ها منحصراً برای وب سایت نیستند. مایکروسافت بردکرامپ را در ویندوز ویستا معرفی کرد و از آن زمان تا کنون در تمامی نسخه‌های ویندوز این ویژگی حضور  دارد.

در تصویر زیر نمونه یک بردکرامب را مشاهده می‌کنید:

Breadcrumbs چیست

استفاده از بردکرامپ برای بهبود تجربه کاربری و جلوگیری از گم شدن کاربر در سایت بسیار مهم است. بردکرامب سه نوع مختلف دارد:

  • مبتنی بر سلسله مراتب: تقریباً با هر مقاله‌ای که در مورد Breadcrumbs برخورد می‌کنید، آنها با پیمایش بردکرامب مبتنی بر سلسله مراتب شروع می‌شوند؛ زیرا این نوع مسیریابی رایج‌ترین گزینه است؛ به خصوص برای وب‌سایت‌هایی که دارای معماری پیچیده با بیش از دو سطح هستند.

این نوع بردکرامپ از معماری یا “سلسله مراتب” وب سایت شما پیروی می‌کند و پیش بینی و یافتن محتوای مرتبط را برای کاربران آسان می‌کند.

  • مبتنی بر مسیر: بردکرامب مبتنی بر مسیر مانند دکمه بازگشت یا back در مرورگر هستند که شما را به یک صفحه عقب‌تر منتقل می‌کنند. این گزینه می‌تواند به بازدیدکنندگان سایت کمک کند تا به راحتی به نتایج جستجو بازگردند، به خصوص در سایت های فروشگاهی.

نحوه فعالسازی Breadcrumbs چیست

در مثال بالا، آدیداس از یک breadcrumb مبتنی بر مسیر (لینک “back”) برای بازگرداندن کاربر به صفحه نتایج جستجوی خود استفاده می‌کند. همان طور که می‌بینید، این دکمه در کنار Breadcrumbs مبتنی بر مکان سایت قرار گرفته است. به این ترتیب، کاربران از مزایای هر دو بهره‌مند می‌شوند.

بردکرامب مبتنی بر مسیر اغلب در صفحات تعاملی مانند فرم‌های وب استفاده می‌شوند، زیرا به کاربران اجازه می‌دهند به مرحله قبل برگردند و در عین حال تمام اطلاعاتی را که قبلا ارسال کرده‌اند حفظ کنند. سپس کاربران می توانند در صورت نیاز تغییراتی در اطلاعات ارسالی ایجاد کنند.

  • مبتنی بر ویژگی: بردکرامپ مبتنی بر ویژگی، متاداده‌های مربوط به یک صفحه یا موضوع را در قالب بردکرامب نمایش می‌دهند. این ویژگی می‌تواند زمانی مفید باشد که یک آیتم به طور همزمان در چندین دسته جداگانه قرار می گیرد که نمایش آن در یک سلسله مراتب دشوار است. بردکرامپ های مبتنی بر ویژگی معمولاً در وب‌سایت‌های فروشگاهی برای فیلتر کردن نتایج جستجوی محصول یافت می‌شوند.

breadcrumb یک مسیر متنی کوچک است که اغلب در بالای صفحه قرار دارد که نشان می‌دهد کاربر در کجای سایت قرار دارد. دنباله بردکرامب بلافاصله به شما نشان می‌دهد که کجا هستید و هر مرحله از آن مسیر تا صفحه اصلی قابل کلیک است.

آنها همچنین در نتایج جستجوی گوگل ظاهر می‌شوند و اگر از Yoast SEO استفاده کنید یا فرم صحیح داده‌های ساختاریافته را به سایت خود اضافه کنید، می‌توانید از این مزیت استفاده کنید. بردکرامب در نتایج جستجو به کاربران یک دید کلی از محل قرارگیری صفحه در سایت می‌دهد.

بردکرامب چه تأثیری بر سئو دارد؟

بردکرامب برای سئوی سایت مزایای زیادی دارد و البته تأثیرات آن غیر مستقیم است و خود گوگل به طور رسمی اعلام نکرده که ایجاد Breadcrumbs در سایت به بهبود رتبه سئو منجر می‌شود. از آنجا که بردکرامب تجربه کاربر را بهبود می‌دهد و در سطح رضایت او تأثیر دارد، در نهایت باعث بهبود سئو نیز خواهد شد.

در ادامه با تأثیرات بردکرامب بر سئو آشنا می‌شوید:

  • کمک به کاربران و موتورهای جستجو در درک نحوه سازماندهی یک سایت:

Breadcrumbs اطلاعات مهمی در مورد نوع محتوای موجود در سایت شما و نحوه ساختار آن محتوا در اختیار کاربران و موتورهای جستجو قرار می‌دهد. این امر می‌تواند به موتورهای جستجو کمک کند تا صفحات شما را بهتر درک کنند، در حالی که به بازدیدکنندگان سایت کمک می‌کند بهتر بفهمند سایت شما چه چیزی را ارائه می‌دهد  و آنها را تشویق می‌کند که برای مدت طولانی تری در سایت بمانند.

  • ظاهر شدن در نتایج جستجو

بردکرامپ حتی در SERP نمایش داده می‌شود تا به جستجوگران کمک کند تا محتوای صفحه شما را وقتی در نتایج می‌بینند بهتر پیش بینی و درک کنند.

بردکرامب چیست

  • افزایش خزش و کاهش نرخ پرش

از آنجایی که بردکرامب درک و پیمایش سایت شما را برای کاربران آسان‌تر می‌کنند، می‌توانند به کاهش نرخ پرش کمک کنند. آنها همچنین با ایجاد لینک‌های داخلی در بین صفحات و دسته ها، خزش سایت شما را بهبود می بخشند که هر دو می توانند تأثیرات مثبتی بر رشد ارگانیک سایت داشته باشند.

نحوه فعالسازی برد کرامب

حال که می‌دانید برد کرامب چیست و چه مزایایی برای سایت شما دارد، زمان آن است که یاد بگیرید آن را برای سایت خود فعال کنید. در ادامه نحوه فعال سازی برد کرامب را به شما آموزش می‌دهیم.

راه‌های مختلفی برای اضافه کردن برد کرامب به سایت وجود دارد.

در مرحله اول، اگر از وردپرس استفاده می‌کنید، می‌توانید از یکی از افزونه‌های متعدد مانند Yoast SEO استفاده کنید. اگر از CMS دیگری استفاده کنید، روند متفاوت خواهد بود. همچنین این امکان وجود دارد که آنها را به صورت دستی به کد سایت خود اضافه کنید.

اگر می‌خواهید در نتایج Google نیز نمایش داده شوند، باید از داده‌های ساختاریافته یا اسکیما به‌گونه‌ای استفاده کنید که گوگل آن را درک کند. داده‌های ساختاریافته یک فرمت استاندارد برای ارائه اطلاعات در مورد یک صفحه و طبقه بندی محتوای صفحه است. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به مقاله‌ای که درمورد استراکچردیتا در نژودا نوشته‌ایم مراجعه کنید.

Yoast SEO یک راه آسان برای افزودن بردکرامب به طراحی سایت وردپرسی ارائه می‌دهد. نه تنها برای افزودن آنها به سایت شما، بلکه برای آماده کردن آنها برای Google، همه مواردی که لازم دارید را در اختیار شما قرار می‌دهد. برخی از تم ها با پشتیبانی از بردکرامب در Yoast SEO ارائه می‌شوند. در این صورت، شما فقط باید گزینه Breadcrumbs را روشن کنید و آنها را به روشی که دوست دارید تنظیم کنید.

در صورتی که تم شما هنوز از breadcrumbهای یوست پشتیبانی نمی‌کند، باید کد زیر را در جایی که می‌خواهید ظاهر شوند به تم خود اضافه کنید:

نحوه فعالسازی برد کرامب

این کد را اغلب می‌توان در داخل فایل‌های single.php یا page.php، درست بالای تایتل صفحه قرار داد. در برخی از تم‌ها لازم است آن را در انتهای فایل header.php قرار دهید. توجه داشته باشید که اضافه کردن آن به functions.php ایده خوبی نیست زیرا ممکن است مشکلاتی ایجاد کند.

پس از افزودن کد، می‌توانید به تنظیمات پیشرفته Yoast SEO بروید و پشتیبانی breadcrumb را روشن کنید. شما همچنین می‌توانید کنترل کنید که ساختار آنها چگونه به نظر می‌رسد و از چه پیشوندهایی استفاده می‌شود.

بردکرامپ

 

Breadcrumbs یک راه آسان برای بازدیدکنندگان فراهم می‌کند تا در سایت شما بگردند و آنها فوراً نحوه عملکرد ساختار سایت شما را درک می‌کنند. گوگل آنها را به همین دلیل دوست دارد؛ بنابراین می‌توانید از Yoast استفاده کنید تا به راحتی آنها را به سایت خود اضافه کنید.

سوالات متداول شما

بردکرامب چیست؟

بردکرامب با نمایش مسیر به شکل متن در بالای صفحه سایت به کاربر نشان می‌دهد که در کجای سایت قرار دارد، چه مسیری را طی کرده یا صفحه چگونه طبقه بندی شده است. داستان هانسل و گرتل را به خاطر دارید.

تاثیر breadcrumb در سئو چیست؟

کمک به کاربران و موتورهای جستجو در درک نحوه سازماندهی یک سایت، ظاهر شدن در نتایج جستجو، افزایش خزش و کاهش نرخ پرش.

امتیاز به مطلب

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نام
کپچا code

دیگران را با نوشتن نظرات خود، برای انتخاب این محصول راهنمایی کنید

لطفا پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید. بهتر است از فضای خالی بیش‌از‌حدِ معمول، شکلک یا ایموجی استفاده نکنید و از کشیدن حروف یا کلمات با صفحه‌کلید بپرهیزید نظرات خود را براساس تجربه و استفاده‌ی عملی و با دقت به نکات فنی ارسال کنید؛ بدون تعصب به محصول خاص، مزایا و معایب را بازگو کنید و بهتر است از ارسال نظرات چندکلمه‌‌ای خودداری کنید بهتر است در نظرات خود از تمرکز روی عناصر متغیر مثل قیمت، پرهیز کنید