بک لینک PBN چیست؟ چگونه PBN بسازیم که گوگل متوجه نشود؟
هانیه خرم زاده 1401-03-27

ممکن است قبلاً در مورد شبکه‌های وبلاگ خصوصی (PBN) شنیده باشید، اما ممکن است مطمئن نباشید که بک لینک PBN چیست و چرا استفاده می‌شود. PBN شبکه‌ای از وب‌سایت‌ها است که برای لینک سازی و در نتیجه انتقال اعتبار به یک وب‌سایت واحد به منظور ارتقا رتبه سایت در نتایج موتورهای جستجو استفاده می‌شود.

اکثر متخصصان سئو در مورد شبکه‌های وبلاگ خصوصی نمی‌پرسند زیرا از آنچه دیگران ممکن است فکر کنند می‌ترسند! این مقاله از نژودا فرصتی است برای این که در مورد بک لینک PBN ها بیشتر بدانید.

PBN چیست؟

شبکه‌های وبلاگ خصوصی یا PBN که مخفف Private Blog Networks است می‌توانند ابزار مفیدی برای افزایش رتبه یک وب‌سایت یا یک تاکتیک غیراخلاقی در سئو باشند؛ بستگی دارد چگونه از آن استفاده کنید!

اگر می‌خواهید ترافیک ارگانیک وب سایت خود را افزایش دهید، نمی‌توانید اهمیت لینک سازی را نادیده بگیرید. گوگل در سال 2016 تأیید کرد که بک لینک‌ها در کنار محتوا و RankBrain یکی از سه فاکتور برتر رتبه بندی هستند.

لینک‌سازی یک تاکتیک قدرتمند سئو است و لینک‌های مناسب می‌توانند رتبه و ترافیک ارگانیک شما را افزایش دهند. تا زمانی که از تاکتیک‌هایی استفاده کنید که دستورالعمل‌های گوگل را نقض نمی‌کند، می‌توانید از لینک سازی نهایت استفاده را ببرید؛ حتی اگر از بک لینک PBN استفاده کنید.

در حالی که این نوع طرح‌ها معمولاً از سال‌ها پیش مورد استفاده قرار می‌گرفتند، ایجاد بک لینک PBN اکنون یک تاکتیک کلاه سیاه در نظر گرفته می‌شوند و بسیاری از منابع معتبر سئو می‌گویند که باید به هر قیمتی از آن‌ها اجتناب کرد، زیرا در صورت کشف توسط گوگل می‌توانند منجر به از دست دادن رتبه‌بندی یا حتی جریمه دستی شوند.

گوگل مدت‌هاست که با بک لینک PBN مبارزه می‌کند. همان طور که گوگل هوشمندتر می‌شود و فناوری بهتری را برای مبارزه با تکنیک‌های کلاه سیاه لینک سازی توسعه می‌دهد. همین امر کار را برای سئوکاران کلاه سیاه سخت‌تر و سخت‌تر می‌کند.

PBN چیست؟

بک لینک PBN چیست؟

در پاسخ به این سؤال می‌توان گفت PBN شبکه‌ای از وب سایت‌ها است که تعداد زیادی لینک به وب سایت دیگری قرار می‌دهد. این شبکه‌های لینک از لینک های با کیفیت پایین تشکیل شده‌اند که با هدف افزایش رتبه سایت ایجاد می‌شوند.

معمولاً سئومسترها از PBN به عنوان یک روش تکمیلی برای استراتژی لینک سازی خود استفاده می‌کنند. سایر تاکتیک‌های ساخت لینک کلاه سفید همیشه نمی‌توانند برای لینک سازی و ارتقا رتبه سایت کافی باشند؛ به همین دلیل بسیاری از آنها از لینک سازی PBN استفاده می‌کنند.

به همین دلیل، PBN ها اغلب با استفاده از دامنه‌های منقضی شده ساخته می‌شوند. این دامنه‌های منقضی شده قبلاً دارای سایتی بودند که لینک‌هایی به دست آورده بود و سطحی از اعتبار را در چشم موتورهای جستجو به دست آورده بود. این دامنه‌های منقضی شده خریداری می‌شوند و به سایتی تبدیل می‌شوند که بخشی از یک شبکه وبلاگ خصوصی است، معمولاً محتوای جدیدی به آن اضافه می‌شود تا لینک‌های خروجی آن رتبه صفحه را پاس کنند.

سئوکاران کلاه سیاه که از این تاکتیک استفاده می‌کنند، تمایل زیادی به تلاش برای جلوگیری از شناسایی سایت‌هایشان توسط گوگل دارند؛ زیرا اگر گوگل یک شبکه بک لینک PBN را کشف کند قطعاً سایت را جریمه خواهد کرد و رتبه آن افت پیدا می‌کند.

رایج‌ترین تکنیک‌ ها برای پنهان ماندن شبکه PBN از چشم گوگل عبارت‌ اند از:

  • میزبانی با ارائه دهندگان هاست مختلف
  • ثبت دامنه با ثبت کننده‌های مختلف
  • استفاده از پسوند دامنه های مختلف مانند ثبت دامنه .ir
  • استفاده از تم‌ها یا طرح‌های مختلف

آموزش لینک سازی PBN

لینک سازی PBN

در حالی که اغلب از سایت‌های PBN به عنوان بخشی از یک شبکه صحبت می‌شود، اما به نظر می‌رسد آنها سایت‌های مستقلی باشند. فقط به این روش فکر کنید … به جای تلاش برای کسب بک لینک، داشتن یک شبکه وبلاگ خصوصی یا PBN به این معنی است که می توانید لینک‌هایی را به سایت(های) خود، با انکرتکست دقیقی که می‌خواهید، در هر زمان که بخواهید و به هر صفحه ای که نیاز به تقویت دارد، قرار دهید.

همه اینها عالی به نظر می‌رسد، مگر نه؟

اما واقعیت این است که PBN ها نقض آشکار دستورالعمل‌های گوگل هستند و می‌توانند منجر به جریمه شدن سایت شما شوند. به همین دلیل، این تاکتیکی نیست که ما آن را بپذیریم یا توصیه کنیم. در حالی که بسیاری از سئومسترها عقیده دارند با به کارگیری صحیح آن می‌توانند یک تاکتیک لینک سازی صحیح و کاربردی داشته باشند و ریسک جریمه شدن آنها را تهدید نکند.

یک مسئله مهم در لینک سازی PBN این است که با صبر و حوصله شروع به ایجاد شبکه لینک خود کنید. ابتدا باید چند سایت و دامنه داشته باشید که بتوانید آنها را تقویت کرده و برای ایجاد بک لینک PBN از آنها استفاده کنید. پیش از همه اینها باید ابتدا کیفیت سایت و محتوای خود را ارتقا دهید؛ به خصوص برای کلمات کلیدی مورد نظرتان. به عبارت دیگر محتوای سایت شما باید آن قدر باکیفیت باشد که گوگل به لینک دادن سایر سایت‌ها به آن شک نکند!

ایجاد لینک PBN

برای خرید دامنه یا ایجاد وبلاگ‌ های PBN باید موارد زیر را درمورد دامنه مورد نظر چک کنید:

  • spam score
  • بک لینک‌ها
  • لینک‌های خارجی خارج شده
  • تعداد صفحات ایندکس شده در گوگل
  • دامین آتوریتی

حال باید کلیه تلاش‌هایی که برای ارتقای سایت خود می‌کنیم را برای این سایت‌ها هم انجام دهیم؛ به عنوان مثال روی کامنت مارکتینگ، شبکه‌های مجازی، تبلیغات در انجمن و فوروم‌ها و بلاگ نویسی زمان بگذاریم.

به خاطر داشته باشید که ساخت PBN یک پروسه زمان بر است که باید با صرف وقت و حوصله زیادی به آن بپردازید تا گوگل متوجه تلاش‌های شما نشود؛ در غیر این صورت سایتتان جریمه خواهد شد.

همه دامنه‌هایی که تهیه می‌کنید نیاز به تولید محتوای جدید و غیر کپی داشته و باید به روز باشند؛ بنابراین سعی کنید تا جایی دامنه خریداری کنید که توان رفع نیازهای آن را دارید. برای شروع باید یک الی دو ماه تولید محتوا در سایت به صورت منظم روی این دامنه‌ها داشته باشید سپس لینک سازی را شروع کنید و به سایت‌هایی که در سطح بالاتری قرار دارند لینک دهید.

سعی کنید فقط به سایت خود لینک ندهید. در این بین به دیگر سایت‌ها و رقبا هم لینک بدهید تا فرایند لینک سازی شما طبیعی به نظر برسد.

به تصویر زیر دقت کنید:

شبکه PBN

اگر شما برای هر یک از سایت‌های شبکه پی بی ان رفتاری شبیه به سایت خود داشته باشید و در کیفیت محتوا و لینک سازی‌ها تمرکز و دقت به خرج دهید، معمولاً بعد از گذشت 30 روز نتایج حاصل می‌شود .

به طور کلی برای لینک سازی همیشه سایت‌هایی را انتخاب کنید که کنترل ۱۰۰% روی لینک‌های آن دارید

در حالی که لینک‌های یک شبکه وبلاگ خصوصی دستورالعمل‌های وب‌مستر گوگل را نقض می‌کنند، این لزوماً به این معنی نیست که آنها به شما در رتبه‌بندی کمک نمی‌کنند! در واقع، این احتمال وجود دارد که آنها به شما کمک کنند تا رتبه سایت خود را افزایش دهید … اما این احتمالاً موقتی است.

ایجاد بک لینک PBN کمی خطرناک است و در بدترین حالت، منجر به جریمه و کاهش رتبه سایت شما می‌شود. راه‌های مختلفی وجود دارد که گوگل می‌تواند شبکه‌های وبلاگ خصوصی (PBN) را شناسایی کند. با این حال، الگوریتم در درجه اول به دنبال ردپایی در سراسر سایت‌هایی است که ممکن است به گروهی از سایت‌ها تعلق داشته باشند.

در برخی موارد، شبکه‌های PBN بر اساس مواردی مانند آدرس IP مشترک، محتوای تکراری یا همان مالک دامنه به راحتی قابل تشخیص هستند. اگرچه، سئوکارانی که در حال ایجاد شبکه‌های وبلاگ خصوصی هستند، کاملاً از آنچه می‌تواند ردپایی ایجاد کند آگاه هستند و برای جلوگیری از این امر تا حد امکان تلاش می‌کنند.

وقتی گروهی از لینک‌ها عمدتاً از انکر تکست‌های مشترک کسب و کار استفاده می‌کنند، و لینک‌ها از محتوای نسبتاً کم حجم یا بی‌ربط می‌آیند، شناسایی آنها به عنوان بخشی از یک بک لینک PBN آسان‌تر می‌شود.

سوالات متداول شما

PBN چیست؟

PBN که مخفف Private Blog Networks است، شبکه‌ای از وب‌سایت‌ها است که برای لینک سازی و در نتیجه انتقال اعتبار به یک وب‌سایت واحد به منظور ارتقا رتبه سایت در نتایج موتورهای جستجو استفاده می‌شود.

آیا لینک سازی PBN خلاف الگوریتم گوگل است؟

PBN ها نقض آشکار دستورالعمل‌های گوگل هستند و می‌توانند منجر به جریمه شدن سایت شما شوند. تا زمانی که از تاکتیک‌هایی استفاده کنید که روندی طبیعی دارد، می‌توانید از لینک سازی نهایت استفاده را ببرید؛ حتی اگر از بک لینک PBN استفاده کنید.

امتیاز به مطلب

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام
کپچا code

دیگران را با نوشتن نظرات خود، برای انتخاب این محصول راهنمایی کنید

لطفا پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید. بهتر است از فضای خالی بیش‌از‌حدِ معمول، شکلک یا ایموجی استفاده نکنید و از کشیدن حروف یا کلمات با صفحه‌کلید بپرهیزید نظرات خود را براساس تجربه و استفاده‌ی عملی و با دقت به نکات فنی ارسال کنید؛ بدون تعصب به محصول خاص، مزایا و معایب را بازگو کنید و بهتر است از ارسال نظرات چندکلمه‌‌ای خودداری کنید بهتر است در نظرات خود از تمرکز روی عناصر متغیر مثل قیمت، پرهیز کنید