تست A/B چیست و چه کاربردی دارد؟ + مزایای A/B تست
نژودا 1401-03-15

ما در عصر بازاریابی مبتنی بر داده زندگی می کنیم، دور از روزهایی که بازاریابان بر اساس حدس و گمان و شهود تصمیم می گرفتند و به نتایج مطلوب امیدوار بودند. بازاریابی و مارکتینگ در دنیای امروزی رویکردی علمی دارد و بر داده متکی است. تست A/B بهترین راه برای از بین بردن عدم قطعیت و احساس درونی هنگام تصمیم گیری در دیجیتال مارکتینگ یا طراحی برای وب سایت ها، تبلیغات یا سایر کمپین های دیجیتال است.

برای این که بدانید A/B تست چیست و چه کاربردی در فضای مارکتینگ دارد، به مطالعه این مقاله از نژودا ادامه دهید.

فهرست مطلب:

تست A/B چیست؟

تست A/B که به عنوان split test نیز شناخته می‌شود، یک آزمایش تصادفی است که در آن دو یا چند نسخه از یک متغیر (صفحه وب، یک المان در صفحه و غیره) به طور همزمان به تعداد زیادی از بازدیدکنندگان وب‌سایت (یا حتی اپلیکیشن) نمایش داده می‌شود تا مشخص شود کدام نسخه حداکثر تأثیر را بر جای می گذارد و برای اهداف و مشاوره کسب و کار مفیدتر است.

وقتی مارکترهایی مانند خود ما لندینگ پیج ایجاد می‌کنند، ایمیل مارکتینگ انجام می‌دهند یا دکمه‌های کال تو اکشن را طراحی می‌کنند، استفاده از شهودمان برای پیش‌بینی این که چه چیزی باعث کلیک بیشتر و ارتباط با افراد می‌شود می‌تواند وسوسه انگیز باشد. با این حال، بهتر است تست A/B را انجام دهیم تا این که مبنای تصمیمات بازاریابی را بر اساس یک «احساس» قرار دهیم، زیرا این می تواند برای نتایج کمپین‌ها شما مضر باشد!

تست A/B یا تست اسپلیت یک آزمایش بازاریابی است که در آن مخاطبان خود را تقسیم می‌کنید تا تعدادی از تغییرات یک کمپین را آزمایش کنید و مشخص کنید کدام یک بهتر عمل می‌کند. به عبارت دیگر، می توانید نسخه A از یک محتوای بازاریابی را به نیمی از مخاطبان خود و نسخه B را به نیمی دیگر نشان دهید.

تست A/B می تواند ارزشمند باشد، زیرا مخاطبان مختلف، خوب، متفاوت رفتار می کنند. چیزی که برای یک شرکت کار می کند ممکن است لزوماً برای شرکت دیگری کارساز نباشد. در واقع، کارشناسان بهینه‌سازی نرخ تبدیل (CRO) از اصطلاح «بهترین شیوه‌ها» متنفرند، زیرا ممکن است در واقع بهترین روش برای هر کسی نباشد!

اما، اگر مراقب نباشید، این نوع آزمایش می تواند پیچیده باشد. بیایید به نحوه عملکرد تست A/B بپردازیم تا اطمینان حاصل کنیم که در این فرایند سردرگم نخواهید شد.

تست A/B چگونه کار می کند؟

تست A/B چگونه کار می کند؟

جالب است بدانید که 75 درصد از وب سایت هایی که بیش از 1 میلیون بازدید کننده ماهانه دارند در حال حاضر تست A/B را اجرا می کنند تا از آن بیشترین بهره را ببرند. اما تست موفقیت آمیز A/B مستلزم آماده سازی، آموزش، زمان و تلاش برای عملی شدن است.

برای اجرای یک تست A/B، باید دو نسخه مختلف از یک محتوا را با ایجاد تغییرات در یک متغیر ایجاد کنید. سپس، این دو نسخه را به دو گروه مخاطب با اندازه مشابه نشان می‌دهید و تجزیه و تحلیل می‌کنید که کدام یک در یک دوره زمانی خاص (که باید به اندازه کافی طولانی باشد) عملکرد بهتری داشته است.

تست A/B به دیجیتال مارکترها کمک می کند تا نحوه عملکرد یک نسخه از محتوا را در کنار نسخه دیگر مشاهده کنند. تست A/B مزایای زیادی برای یک تیم بازاریابی دارد، بسته به اینکه تصمیم دارید چه چیزی را آزمایش کنید. مهم‌تر از همه، این تست‌ها برای یک کسب‌وکار ارزشمند هستند، زیرا هزینه‌شان کم است، اما بازخورد بالایی دارند.

در تست A/B، A به “کنترل” یا متغیر اصلی اشاره دارد. در حالی که B به “تغییر” یا نسخه جدیدی از متغیر اصلی اشاره دارد.

تست A/B یکی از اجزای فرآیند فراگیر بهینه سازی نرخ تبدیل (CRO) است که با استفاده از آن می توانید بینش های کیفی و کمی کاربران را جمع آوری کنید. معیارهای تبدیل برای هر وب سایت منحصر به فرد است. به عنوان مثال، در مورد تجارت الکترونیک، ممکن است فروش محصولات باشد. در همین حال، برای B2B، ممکن است تولید لید های واجد شرایط باشد.

می‌توانید از این داده‌های جمع‌آوری‌شده برای درک رفتار کاربر، میزان تعامل، نقاط مشکل دار و حتی میزان رضایت کاربران از ویژگی‌های وب‌سایت و غیره استفاده کنید.

همان طور که گفتیم برای اجرای تست A/B ابتدا باید یک متغیر در سایت، اپلیکیشن یا هر پیتفرمی که قصد بهینه سازی آن را دارید انتخاب کنید. همانطور که صفحات وب و ایمیل های خود را بهینه می کنید، ممکن است متوجه شوید که تعداد زیادی متغیر وجود دارد که می خواهید اثر آنها را آزمایش کنید. اما برای ارزیابی تأثیرگذاری یک تغییر، باید یک «متغیر مستقل» را جدا کرده و عملکرد آن را اندازه گیری کنید. در غیر این صورت، نمی توانید مطمئن باشید که کدام متغیر مسئول تغییرات ایجاد شده در عملکرد بوده است.

شما می توانید بیش از یک متغیر را برای یک صفحه وب یا ایمیل آزمایش کنید اما باید مطمئن شوید که آنها را یکی یکی آزمایش می کنید. به خاطر داشته باشید که حتی تغییرات ساده، مانند تغییر تصویر در ایمیل یا کلمات روی دکمه کال تو اکشن، می‌تواند باعث پیشرفت‌های بزرگ شود. در واقع، اندازه گیری میزان تاثیر این نوع تغییرات معمولا آسان تر از سنجش اثرگذاری تغییرات بزرگتر است.

اگرچه شما چندین معیار را در طول هر یک از تست‌ها اندازه‌گیری خواهید کرد، اما قبل از اجرای آزمون، یک معیار اصلی را انتخاب کنید تا روی آن تمرکز کنید. در واقع، قبل از اینکه نسخه دوم را تنظیم کنید، این کار را انجام دهید و با توجه به هدفی که دارید دست به ایجاد تغییرات بزنید.

شما اکنون متغیر مستقل، متغیر وابسته و نتیجه دلخواه خود را در نظر دارید. حال باید آزمایش را روی گروه هایی از مخاطبان خود به صورت رندوم و شرایط مساوی اجرا کنید. نحوه انجام این کار بسته به ابزار تست A/B که استفاده می کنید متفاوت است. نحوه تعیین اندازه نمونه خود نیز بسته به ابزار تست A/B و همچنین نوع آزمون A/B که در حال اجرا هستید، متفاوت خواهد بود.

هنگامی که معیار هدف خود را انتخاب کردید، به این فکر کنید که نتایج شما چقدر باید برای توجیه انتخاب یک تغییر نسبت به دیگری قابل توجه باشد. اهمیت آماری بخش فوق العاده مهمی از فرآیند تست A/B است که اغلب به اشتباه درک می شود. شما باید تا حد زیادی نسبت به بازدهی طرح جدیدی که ارائه کرده اید مطمئن باشید تا آن را اعمال کنید.

باید اجازه ‌دهید آزمایش شما به اندازه کافی طولانی شود تا حجم نمونه قابل توجهی به دست آید. در غیر این صورت، تشخیص اینکه آیا تفاوت آماری معناداری بین این دو تغییر وجود دارد یا خیر، دشوار خواهد بود. بسته به شرکت شما و نحوه اجرای تست A/B، دریافت نتایج آماری معنی دار می تواند در چند ساعت … یا روز … یا هفته اتفاق بیفتد.

مزایای A/B تست

مزایای A/B تست

  • افزایش نرخ تبدیل: تست A/B کمک می کند تا برای بهبود تجربه بازدیدکنندگان و نرخ تبدیل کلی، وب سایت خود را به طور مداوم بهینه کنید.
  • شناخت بهتر مخاطبان: به کمک A/B تست می توانید چگونگی تأثیر عناصر مختلف صفحات بر رفتار بازدیدکنندگان را تجزیه و تحلیل کنید و در مورد نیازها و انتظارات آنها بیشتر بدانید.
  • تصمیم گیری دقیق تر بر اساس نتایج: این نوع تست به شما کمک می کند فرضیه های خود را آزمایش کنید و همه عوامل ریسک دار را کاهش دهید. همچنین می توانید بر اساس آمار و حقایق قابل اعتماد تصمیم گیری کنید.
  • بهینه سازی صرف زمان و بودجه: با بهینه سازی امکانات خود می توانید مخاطبان را بهتر شناخته و آن ها را با صرف هزینه و زمان کمتر به سمت اهداف بازاریابی خود هدایت کنید.

سوالات متداول شما

مزایای A/B تست چیست؟

افزایش نرخ تبدیل _ شناخت بهتر مخاطبان _ تصمیم گیری دقیق تر بر اساس نتایج _ بهینه سازی صرف زمان و بودجه

تست A/B چیست؟

یک آزمایش تصادفی است که در آن دو یا چند نسخه از یک متغیر که به طور همزمان به تعداد زیادی از بازدیدکنندگان وب‌سایت نمایش داده می‌شود تا مشخص شود کدام نسخه حداکثر تأثیر را بر جای می گذارد و برای اهداف کسب و کار مفیدتر است.

امتیاز به مطلب

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نام
کپچا code

دیگران را با نوشتن نظرات خود، برای انتخاب این محصول راهنمایی کنید

لطفا پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید. بهتر است از فضای خالی بیش‌از‌حدِ معمول، شکلک یا ایموجی استفاده نکنید و از کشیدن حروف یا کلمات با صفحه‌کلید بپرهیزید نظرات خود را براساس تجربه و استفاده‌ی عملی و با دقت به نکات فنی ارسال کنید؛ بدون تعصب به محصول خاص، مزایا و معایب را بازگو کنید و بهتر است از ارسال نظرات چندکلمه‌‌ای خودداری کنید بهتر است در نظرات خود از تمرکز روی عناصر متغیر مثل قیمت، پرهیز کنید