تقویم محتوایی چیست ؟ | همه چیز درباره تقویم محتوا
نژودا 1401-02-09

اجرای یک کمپین بازاریابی تقریباً همیشه شامل مدیریت همزمان چندین کار است. یکی از مهم‌ترین بخش‌های یک کمپین موفق زمان بندی است. یکی از اصلی‌ترین ابزارها برای کمک به زمان بندی بهتر در مدیریت کسب و کار و دیجیتال مارکتینگ، استفاده از تقویم محتوا است. اگر نمی‌دانید تقویم محتوایی چیست یا به هر اطلاعاتی درمورد آن نیاز دارید، این مقاله برای شما است.

فهرست مطلب:

تقویم محتوایی چیست؟

همان طور که می‌دانید بازاریابی محتوا یا Content Marketing یک ابزار مهم برای جذب مخاطب، پیش بردن استراتژی دیجیتال مارکتینگ و برندسازی است. تقویم محتوا که به عنوان تقویم تحریریه هم شناخته می‌شود، یک برنامه زمان بندی مکتوب از زمان و پلتفرمی است که قصد دارید محتوا را منتشر کنید.

تقویم‌های محتوا معمولاً شامل محتواهای آینده، وضعیت آنها، برنامه‌های تبلیغاتی آینده، افراد مرتبط و… است. تقویم‌های محتوایی معمولاً برای افرادی مفید هستند که قصد دارند برای انتشار محتوا در پلتفرم‌های مختلف، یک برنامه دقیق داشته باشند؛ بنابراین اگر یک بلاگ تنها برای سرگرمی دارید، به احتمال زیاد نیازی به این تقویم نخواهید داشت.

اما اگر بازاریابی محتوایی یکی از استراتژی های شما در دیجیتال مارکتینگ است، تقویم تولید محتوا می‌تواند یک ابزار ارزشمند برای سازماندهی کارها باشد. در اینجا سه روش وجود دارد که تقویم محتوا از طریق آنها به استراتژی بازاریابی محتوای شما کمک می‌کند:

اول این که یک تقویم محتوا تضمین می‌کند که تمام وظایف مرتبط با محتوای شما واقعاً انجام می‌شوند. با توجه به این که اگر در برنامه تولید محتوای خود بدون نظم عمل کنید، ممکن است موارد زیادی را فراموش کنید یا جا بیندازید، این تقویم کمک زیادی به شما خواهد کرد؛ زیرا از فراموش شدن برخی موارد یا ایجاد بی نظمی در انتشار محتوا جلوگیری می‌کند.

دومین روش این است که یک تقویم محتوایی، همکاری اعضای تیم را آسان‌تر می‌کند. به عبارتی یک تقویم تولید محتوا امروزه به ابزاری برای مدیریت پروژه تبدیل شده است تا یک تقویم واقعی!

سوم این که یک تقویم محتوا یک تصویر کلی از برنامه‌های آینده به شما می‌دهد. به عنوان مثال، ما از تقویم خود استفاده می‌کنیم تا مطمئن شویم که مجموعه‌ای از مطالعات موردی را یکجا منتشر نمی‌کنیم یا دو راهنما که یک موضوع را پوشش می‌دهند. به این ترتیب، ما می‌توانیم کل استراتژی بازاریابی خود را برای چند ماه آینده روی یک صفحه ببینیم.

اجزای مختلف تقویم تولید محتوا

اجزای مختلف تقویم تولید محتوا

یک تقویم محتوا یا Content Calendar اجزای مختلفی دارد که برای هر کسب و کاری می‌توان برخی از آنها را حذف کرد یا همه آنها را به کار برد. در ادامه به معرفی اجزای مختلف یک تقویم محتوایی می‌پردازیم که می‌توانید آنها را با توجه به نیاز خود استفاده کنید.

  • نوع محتوا

در تقویم محتوایی می‌توانید یک ستون را به نوع محتوا اختصاص دهید. نوع محتوا می‌تواند شامل مقاله، پست و استوری شبکه‌های اجتماعی، اینفوگرافیک ، مطالعات موردی، کتاب الکترونیکی، وبینار، ویدئو، محتوای آموزشی و … باشد. این ستون می‌تواند ایده‌های زیادی برای تولید محتوا در اختیار شما قرار دهد.

  • عنوان و موضوع محتوا

ایجاد یک ستون برای عنوان و موضوع محتوا به شما کمک می‌کند که از تولید محتوای تکراری برای پلتفرم‌های مختلف خودداری کنید و به شکل دقیق‌تری برای تولید محتوا در آینده برنامه ریزی کنید.

  • نام ویراستار، نویسنده و …

قرار دادن نام ویراستار، نویسنده یا فردی که مسئول تولید و ویرایش محتوا است، باعث ایجاد نظم بیشتر در فرایند تولید محتوا شده و پیگیری‌های آینده برای محتواها را راحت‌تر می‌کند.

  • پلتفرم مورد نظر

اختصاص دادن یک ستون برای پلتفرم انتشار محتوا، نظم بیشتری به روند تولید محتوا در سایت خواهد داد و به شما کمک می‌کند چشم انداز مشخص‌تری درمورد کل روند به دست آورید. مشخص کردن پلتفرمی که قرار است محتوا در آن منتشر شود، به کل افرادی که در این پروسه همراه شما هستند کمک می‌کند هر فرد وظایف خود را بداند و با مراجعه با آن بتواند اطلاعات لازم را به دست آورد.

  • زمان تحویل و انتشار

تعیین زمان انتشار در تقویم باعث می‌شود افراد بدانند دقیقاً چه زمانی باید محتوایی که مسئول آن هستند را تحویل داده و چه زمانی باید منتشر شود؛ بنابراین کل روند تولید و انتشار محتوا با نظم بیشتری پیش خواهد رفت.

  • بازخوردها

با قرار دادن بازخوردهایی که از هر محتوا می‌گیرید می‌توانید به مرور زمان تشخیص دهید که مخاطبان شما چه محتوایی و با چه موضوعی را بیشتر پسندیده‌اند و کدام محتوا کمترین بازخورد را داشته‌اند؛ به این ترتیب می‌توانید روز به روز محتوای جذاب‌تری برای کاربران تولید کنید و رشد بیشتری را تجربه کنید.

چرا تقویم محتوایی اهمیت زیادی دارد؟

چرا تقویم محتوایی اهمیت زیادی دارد؟

تولید محتوا به بخش مهمی از توسعه یک استراتژی بازاریابی قوی و مؤثر تبدیل شده است. استفاده از تقویم محتوایی مزایا و مزایای زیادی دارد. استفاده از یک تقویم محتوا می‌تواند به طور قابل توجهی عملکرد و کیفیت محتوای شما را بهبود بخشد که منجر به افزایش سود خواه شد.

در بخش قبلی توضیح دادیم که تقویم محتوایی چیست؛ در ادامه به شما می‌گوییم که این تقویم چه اهمیتی برای یک کسب و کار دیجیتال خواهد داشت.

افزایش کارآمدی

یک تقویم تولید محتوا می‌تواند کارآمدی برنامه‌های بازاریابی دیجیتال شما را به طور شگفت انگیزی افزایش دهد؛ زیرا به کمک این تقویم هر کاری به اندازه‌ای زمان می‌برد که لازم است و همه چیز طبق یک نظم مشخص پیش می‌رود.

بهبود همکاری اعضای تیم با یکدیگر

زمانی که یک تقویم محتوایی ایجاد می‌کنید، هر فرد می‌داند که کدام بخش از کار را باید به عهده بگیرد و چه زمانی باید آن را به نفر بعدی تحویل دهد.

انتشار منظم محتوا

تقویم تولید محتوا باعث می‌شود همیشه یک گام جلوتر از خود را ببینید و بدون استرس برای انتشار منظم محتوا کار کنید. انتشار و به روز رسانی منظم محتواها جایگاه شما را در گوگل و شبکه‌های اجتماعی ارتقا می‌دهد و تعامل با مخاطب را بهبود می‌دهد.

آنالیز فعالیت‌ها

آنالیز فعالیت‌ها یکی از اصلی‌ترین مزایای تقویم محتوایی است. شما پس از یک ماه می‌توانید کل فعالیت‌های انجام شده در زمینه محتوا را تجزیه و تحلیل کنید و بر اساس آنها تقویم محتوایی ماه‌های بعد خود را برنامه ریزی کنید؛ به این ترتیب کلیه فعالیت‌های شما حساب شده‌تر و دقیق‌تر پیش خواهد رفت.

سوالات متداول شما

تقویم محتوایی چیست؟

تقویم محتوا که به عنوان تقویم تحریریه هم شناخته می‌شود، یک برنامه زمان بندی مکتوب از زمان و پلتفرمی است که قصد دارید محتوا را منتشر کنید.

چرا تقویم تولید محتوا مفید است؟

یک تقویم محتوا تضمین می‌کند که تمام وظایف مرتبط با محتوای شما واقعاً انجام می‌شوند. همچنین یک تقویم محتوایی، همکاری اعضای تیم را آسان‌تر می‌کند و دید گسترده‌تری از برنامه‌های آینده به شما خواهد داد.

امتیاز به مطلب

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نام
کپچا code

دیگران را با نوشتن نظرات خود، برای انتخاب این محصول راهنمایی کنید

لطفا پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید. بهتر است از فضای خالی بیش‌از‌حدِ معمول، شکلک یا ایموجی استفاده نکنید و از کشیدن حروف یا کلمات با صفحه‌کلید بپرهیزید نظرات خود را براساس تجربه و استفاده‌ی عملی و با دقت به نکات فنی ارسال کنید؛ بدون تعصب به محصول خاص، مزایا و معایب را بازگو کنید و بهتر است از ارسال نظرات چندکلمه‌‌ای خودداری کنید بهتر است در نظرات خود از تمرکز روی عناصر متغیر مثل قیمت، پرهیز کنید