6 تکنیک پرسونال برندینگ (برندسازی شخصی) برای مبتدی ها
هانیه خرم زاده 1401-02-17

برندسازی شخصی مسئله‌ای است که می‌تواند اعتبار فرد و کسب و کارش را به شکل قابل توجهی تحت تاثیر قرار دهد. برند شخصی هر فرد درک یا تصوری است که سایر افراد از آن شخص در ذهن خود دارند و این تصور می‌تواند در به دست آوردن یا از دست دادن منافع شخصی و تجاری برای فرد تاثیر زیادی داشته باشد! آشنایی با تکنیک های برندسازی شخصی کلیدی است که قفل‌های زیادی را برای شما و کسب و کارتان باز می‌کند!

در بلاگ نژودا درمورد برندسازی مطالب زیادی منتشر کرده‌ایم اما در این قسمت قصد داریم به 6 تکنیک پرسونال برندینگ اشاره کنیم که اگر مبتدی هستید می‌تواند تاثیر زیادی در هموار کردن مسیر برندسازی برای شما داشته باشد.

چرا پرسونال برندینگ اهمیت زیادی دارد؟

چرا پرسونال برندینگ اهمیت زیادی دارد؟

پرسونال برندینگ امروز مسئله‌ای است که برای اکثر افرادی که یک کسب و کار برای خود دارند، مهم است؛ زیرا این شیوه برندسازی می‌تواند روی اعتبار کسب و کارشان تاثیر زیادی بگذارد و به ایجاد تصویری روشن و واضح از برند در ذهن مخاطب کمک کند.

دو شرایط زیر را تصور کنید:

همه ما برندها بزرگ و معتبر زیادی را می‌شناسیم و از خدمات بسیاری از آنها هم استفاده می‌کنیم، اما نسبت به اشخاصی که صاحبان این کسب و کارها محسوب می‌شوند هیچ گونه شناخت و اطلاعی نداریم.

در سمت دیگر کسب و کارهایی قرار دارند که از طریق سایت یا شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌کنند و همراه با ارائه خدمات در این پلتفرم‌ها به برندینگ شخصی نیز مشغول هستند. حتما در اینستاگرام پیج‌هایی را دیده‌اید که محصولی را می‌فروشند و به خوبی در قالب استوری یا پست آن را پرزنت می‌کنند. بسیاری از این افراد هم یک پیج شخصی برای خود ایجاد می‌کنند یا در همان پیج به پرسونال برندینگ برای خودشان می‌پردازند.

درمورد برندهای بزرگ، مسئله‌ای که وجود دارد این است که اکثر این برندها چون به سود کلانی رسیده‌اند، دیگر به تکنیک پرسونال برندینگ اهمیتی نمی‌دهند و به روش‌های قبلی که برای برندینگ و مارکتینگ خود استفاده می‌کردند قانع هستند؛ در حالی که با در پیش گرفتن برندسازی شخصی می‌توانند رشد و سود بیشتری را تجربه کنند.

یکی از مهم‌ترین مزایای تکنیک پرسونال برندینگ این است که در افراد احساس صمیمیت و اعتبار ایجاد می‌کند که با توجه به تعاملی بودن دنیای تبلیغات و بازاریابی امروز، اهمیت بسیار زیادی دارد.

اما درمورد کسب و کارهایی که کوچک‌تر هستند و در اینستاگرام فعالیت می‌کنند باید بگوییم که این افراد بنا به دلایل اجتماعی و اقتصادی زیادی، مسیر پرسونال برندینگ را برای رشد بیشتر خود و کسب و کارشان در پیش می‌گیرند که نتیجه آن می‌شود فیدبک‌های بسیار زیادی که در قالب کامنت و دایرکت از مخاطبان دریافت می‌کنند.

به کارگیری تکنیک های برندسازی شخصی به این افراد کمک می‌کند که بهتر دیده شوند، قدرت و اعتبار کسب کنند، مشتریان وفاداری برای خود جلب کنند و ارزش بیشتری در نظر مشتریان به دست آورند.

برند و برندسازی قسمت مهمی از کسب و کار شما است و صرف زمان و هزینه برای آن ضروری است؛ در این مسیر توجه به پرسونال برندینگ مسئله‌ای است که بسیاری از افراد آن را نادیده می‌گیرند. علاوه بر مواردی که به آنها اشاره شد، پرسنال برندینگ مزایای زیر را برای برندها به همراه دارد:

 • افزایش حوزه ارتباطات
 • ایجاد کانکشن‌های مفید در حوزه کاری
 • ایجاد اعتبار و شهرت برای کسب و کار و فرد
 • ایجاد فرصت‌های بالقوه برای رشد کسب و کار
 • بیشتر دیده شدن
 • افزایش تعامل با کاربران

6 تکنیک پرسونال برندینگ یا برندسازی شخصی برای افراد مبتدی

6 تکنیک پرسونال برندینگ یا برندسازی شخصی برای افراد مبتدی

چه شما یک برند یا کسب و کار داشته باشید، چه بخواهید برای خودتان پرسونال برندینگ را انجام دهید، باید با تکنیک های برندسازی شخصی آشنا باشید تا بتوانید این مسیر را طی کنید و راحت‌تر با چالش‌های آن کنار بیایید.

در این قسمت 6 تکنیک پرسونال برندینگ را به شما معرفی می‌کنیم که می‌تواند برای هر فرد بسیار مفید و کاربردی باشد.

 1. مخاطب خود را بشناسید.

اولین قدم برای یک برندینگ موفق این است که بدانید مخاطبان شما چه افرادی هستند، چه نیازهایی دارند و چه محتوایی توجه آنها را جلب خواهد کرد. به عبارت دیگر شما باید بتوانید پرسونای مخاطبان خود را تعریف کنید. تعریف این پرسونا باعث می‌شود یک دید کلی نسبت به مسیری که در پیش رو دارید به دست آورید.

به عنوان مثال ممکن است پرسونای مخاطب یک فرد برای برندسازی شخصی، خانم‌های بین 18 تا 24 سال، شاغل، با متوسط درآمد بالای 5 میلیون تومان باشد که علایق آنها در حوزه زیبایی، مد و ترندهای لباس است.

این پرسونا به شما می‌گوید که محتوای مورد علاقه مخاطبان شما به طور تقریبی در چه موضوعاتی است و تشخیص چالش‌های کار با این مخاطبان را نیز واضح‌تر می‌کند.

 1. برنامه منظم برای تولید محتوا در شبکه‌های اجتماعی

برای برندسازی شخصی مهم است که طبق یک برنامه مشخص تولید محتوای خود در شبکه‌های اجتماعی را آغاز کنید. برای این کار می‌توانید یک تقویم محتوایی ساده و کاربردی برای خود ایجاد کنید و برنامه‌هایی که برای تولید محتوا در سر دارید را در آن وارد کنید.

وجود نظم در برنامه تولید محتوا به شما این امکان را می‌دهد که برای فکر کردن درمورد ایده‌های محتوا و تولید آنها فرصت کافی داشته باشید. پیشنهاد ما این است که در ابتدای کار از ایجاد یک برنامه فشرده خودداری کنید تا بتوانید به خوبی درمورد تولید محتوای سایت برنامه ریزی کنید و در ابتدای مسیر بیش از حد خسته و سردرگم نشوید.

 1. تولید محتوای جذاب و کاربردی

برای پرسونال برندینگ، تولید محتوا در شبکه‌های اجتماعی یکی از قدم‌های ضروری است. این تولید محتوا باید جذاب، کاربردی و خاص باشد تا توجه کاربران را جلب کرده و به اشتراک گذاشته شود.

با تعریف پرسونای مخاطب خود و ایجاد یک تقویم تولید محتوا، می‌توانید تشخیص دهید که محتوایی که برای مخاطبان شما جذاب است، تقریبا چه نوع محتوایی است.

شما می‌توانید قالب‌های محتوایی مختلفی را برای تولیئ محتوا امتحان کنید تا فرمتی که بیشتر مورد توجه کاربران قرار می‌گیرد را پیدا کنید. مثلا ممکن است مخاطبان شما بیشتر محتوای ویدئویی دوست داشته باشند یا عکس را به آن ترجیح دهند. همچنین ایده‌هایی که برای تولید محتوا در سر دارید را یادداشت کنید تا در زمان مناسب برای تولید آنها اقدام کنید و با کمبود ایده و محتوا مواجه نشوید.

برای تولید محتوا لازم نیست حتما به نرم افزارهای دشوار و خاصی آشنا باشید یا از تجهیزات گران قیمت برای عکاسی و فیلم برداری استفاده کنید؛ گرچه تهیه پست و استوری باکیفیت اهمیت زیادی دارد، اما آنچه یک محتوا را خاص و وایرال می‌کند، ایده، جذابیت و کاربردی بودن آن است.

خودتان باشید!

 1. خودتان باشید!

هر شخصی می‌تواند برای خود یک برند باشد و مخاطبان خود را داشته باشد. یکی از مهم‌ترین تکنیک پرسونال برندینگ این است که از یک شخص دیگر کپی نکنید، خودتان باشید و به خودتان اعتماد کنید.

کریس بروگان یک کارآفرین و نویسنده برگزیده و همچنین ناشر مجله Owner است که او هم توصیه می‌کند: “به جای کپی از یک شخص دیگر، خودتان باشید و متعهد بمانید؛ بهترین راه برندینگ همین است.”

همان طور که از نام “برندسازی شخصی” مشخص است، هدف از آن جلب نظر مخاطبان به شخص و ایجاد اعتبار و ارزش برای او است؛ بنابراین برای داشتن یک پرسونال برندینگ موفق نباید از افراد موفق در این حوزه کپی کنید. ایده گرفتن همیشه گزینه مناسبی است اما فراموش نکنید که کپی کردن با ایده گرفتن متفاوت است!

 1. انتخاب بهترین بستر برای برندینگ

مهم‌ترین تکنیک پرسونال برندینگ این است که بدانید بهترین پلتفرم برای برندینگ چیست و مخاطبان شما بیشتر از کدام شبکه استفاده می‌کنند.

به عنوان مثال اگر مخاطبان شما بیشتر به مد، فشن و زیبایی علاقه دارند، احتمالا پلتفرم مناسب برای برندسازی شخصی اینستاگرام باشد؛ در حالی که اگر مخاطبان شما بیشتر به حوزه مشاوره دیجیتال مارکتینگ علاقه دارند، پلتفرم مناسب احتمالا لینکدین است.

انتخاب پلتفرم مناسب باعث می‌شود بیشترین نتیجه و بازدهی را از فعالیت خود بگیرید.

 1. برقراری ارتباط با مخاطب

شاید اصلی‌ترین ابزار برای برندسازی شخصی و یکی از پربازده‌ترین تکنیک پرسونال برندینگ، برقراری ارتباط با مخاطب باشد. به کمک این تکنیک است که کاربران احساس بهتری نسبت به شما و برندتان پیدا می‌کنند و ارزش و اعتبار شما افزایش پیدا می‌کند.

برقراری ارتباط با مخاطبان باعث ایجاد ارتباطی صمیمانه‌تر و همچنین افزایش اعتماد می‌شود که خود برای رشد کسب و کار و افزایش اعتبار شخص اهمیت زیادی دارد. احتمالا شما بلاگرهای زیادی را می‌شناسید که احساس خوبی به آنها دارید یا اطلاعات ارائ شده توسط آنها را معتبر می‌دانید.

یکی از دلایل این اعتماد و حس خوب، برقراری ارتباط گسترده با مخاطبان است.

سوالات متداول شما

مزایای پرسونال برندینگ چیست؟

افزایش حوزه ارتباطات، ایجاد کانکشن‌های مفید در حوزه کاری، ایجاد اعتبار و شهرت برای کسب و کار و فرد، ایجاد فرصت‌های بالقوه برای رشد کسب و کار، بیشتر دیده شدن، افزایش تعامل با کاربران و ... مهم‌ترین مزایای پرسونال برندینگ است.

چرا دانستن تکنیک های پرسونال برندینگ اهمیت زیادی دارد؟

چه شما یک برند یا کسب و کار داشته باشید، چه بخواهید برای خودتان پرسونال برندینگ را انجام دهید، باید با تکنیک های برندسازی شخصی آشنا باشید تا بتوانید این مسیر را طی کنید و راحت‌تر با چالش‌های آن کنار بیایید. آشنایی با تکنیک های برندسازی شخصی کلیدی است که قفل‌های زیادی را برای شما و کسب و کارتان باز می‌کند!

امتیاز به مطلب

برچسب ها :

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام
کپچا code

دیگران را با نوشتن نظرات خود، برای انتخاب این محصول راهنمایی کنید

لطفا پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید. بهتر است از فضای خالی بیش‌از‌حدِ معمول، شکلک یا ایموجی استفاده نکنید و از کشیدن حروف یا کلمات با صفحه‌کلید بپرهیزید نظرات خود را براساس تجربه و استفاده‌ی عملی و با دقت به نکات فنی ارسال کنید؛ بدون تعصب به محصول خاص، مزایا و معایب را بازگو کنید و بهتر است از ارسال نظرات چندکلمه‌‌ای خودداری کنید بهتر است در نظرات خود از تمرکز روی عناصر متغیر مثل قیمت، پرهیز کنید