برای رسیدن به رتبه اول گوگل چقدر زمان لازم است؟
هانیه خرم زاده 1400-12-17

مسلماً وقتی پا به دنیای وب می‌گذارید و تصمیم می‌گیرید برای کسب و کار خود یک وب‌سایت راه‌اندازی کنید، هدف شما کسب موفقیت بیشتر است؛ وگرنه رسیدن به صفحه اول نتایج جستجو نباید اهمیتی برای شما داشته باشد. از آنجا که 92 درصد جستجوهای وب در سراسر جهان در موتور جستجوی گوگل انجام می‌شود، طبیعی است که بخواهید در این موتور جستجو جزو اولین نتایج باشید و بیشترین بازدید و کلیک را دریافت کنید؛ این یعنی هرچه سریع‌تر می‌خواهید “رسیدن به رتبه اول گوگل” را شروع کنید.

برای افرادی که به تازگی سایت خود را راه‌اندازی کرده‌اند و می‌خواهند سئوسازی آن را شروع کنند، همیشه این سوال وجود دارد: “چقدر طول می‌کشد تا به رتبه 1 گوگل برسیم؟!”

در این مقاله پاسخ این سوال را از جنبه‌های مختلف بررسی می‌کنیم.

فرمول رسیدن به رتبه یک گوگل چیست؟

پاسخ این سوال بسیار ساده است.

زمانی که سئو را شروع می‌کنیم هیچ فرمول مخفی برای رسیدن به رتبه یک وجود ندارد. گرچه ممکن است بهترین شرکت سئوسازی سایت بتواند شما را در عرض 3 الی 6 ماه به صفحه اول و جایگاه مناسبی در این صفحه برساند اما این مسئله به عوامل مختلف زیادی وابسته است.

مدت زمان لازم برای رسیدن به رتبه اول گوگل برای هر کسب و کاری متفاوت است. کلمات کلیدی کسب و کار، سابقه فعالیت وب‌سایت، اعتبار دامنه و … تاثیر زیادی بر این زمان خوهند داشت. این زمان به طور میانگین 3 تا 6 ماه است اما ممکن است برای هر کسب و کاری این زمان کمتر یا بیشتر شود. بسته به زمینه فعالیت کسب و کار ممکن است حتی بیش از یک سال برای رسیدن به رتبه اول گوگل زمان لازم باشد.

به طور کلی و بر اساس تحقیقات انجام شده، برای وب‌سایت‌های نوپا که دامین آتوریتی (عتبار دامنه) ندارند، گرفتن رتبه در کلمات کلیدی پررقابت، بین 8 الی 16 ماه طول می‌کشد. این در حالی است که اگر دامین آتوریتی سایت شما متوسط یا نسبتا بالا باشد، بین 5 الی 9 ماه زمان برای کسب جایگاه در کلمات کلیدی پررقابت کافی است.

در گذشته رسیدن به رتبه یک گوگل بسیار ساده بود. کافی بود کلمات کلیدی مرتبط را در محتوای سایت، عنوان صفحه، URL و … تکرار کنید تا جزو یکی از 10 نتیجه اول گوگل باشید؛ البته نه برای کلمات کلیدی پررقابت ولی قطعا برای یک کلمه کلیدی با رقابت جزئی، این کار کافی بود. اما امروز دیگر سئو سایت به این سادگی نیست و همه چیز پیچیده‌تر شده است.

گوگل دائماً در حال آپدیت الگوریتم‌های خود است و تنها در سال 2018، 3234 تغییر در آن ایجاد کرد؛ با هر تغییر، الگوریتم‌ها پیچیده‌تر می‌شوند و این به معنی آن است که رسیدن به رتبه اول گوگل سخت‌تر می‌شود. همانطور که می‌دانید، این سخت‌گیری به دلیل استانداردهای گوگل برای ارائه بهترین و مرتبط‌ترین نتایج به کاربران است.

عواملی که وارد بازی گوگل می‌شوند!

عواملی که وارد بازی گوگل می‌شوند!

از سال 2019 الگوریتم گوگل بسیار هوشمندتر شده و بیش از 200 عامل را در رتبه بندی صفحات مختلف بررسی می‌کند. در ادامه 11 مورد از این عوامل را که مهم‌ترین آنها هستند، به شما معرفی می‌کنیم:

 1. امنیت سایت (استفاده از گواهینامه SSL)
 2. نشانه‌گذاری یا Schema
 3. سازگار بودن سایت با موبایل یا ریسپانسیو بودن
 4. کیفیت محتوا
 5. طول محتوا
 6. سرعت صفحه
 7. سیگنال‌های دریافتی از شبکه‌های اجتماعی
 8. بک لینک های باکیفیت
 9. تصاویر بهینه شده
 10. سن دامنه
 11. تجربه کاربری (UX)

این عوامل نقش مهمی در رتبه‌بندی یک وب‌سایت دارند و تعیین می‌کنند که کدام سایت در جایگاه بالاتری قرار گیرد و مدت طولانی‌تری در آن جایگاه باقی بماند. همچنین در صورتی که به گوگل آنالیتیکس یا گوگل سرچ کنسول دسترسی داشته باشید، آنالیز پارامترهای زیر نیز اهمیت زیادی در بهبود جایگاه شما دارند:

 • کاربران یکتا یا Unique Viitors
 • Avg Time on Page
 • Scroll Depth
 • Pages per Session یا Pags/Session
 • Pageviews

چرا رسیدن به رتبه 1 گوگل برای یک کسب و کار ضروری است؟

جالب است بدانید که حدود 55 د رصد از کلیک‌هایی که در صفحه نتایج جستجو اتفاق می‌افتد بین سه نتیجه اول است. 33 درصد از کل کلیک‌ها نیز متعلق به اولین رتبه گوگل است؛ این به آن معنا است که کسب جایگاه بالاتر در نتایج جستجو، نه تنها نرخ کلیک و بازدید بالاتری به همراه دارد، بلکه از این طریق مشتریان بالقوه بیشتری جذب کسب و کار شما می‌شوند.

طبق تحقیقات سایت Ahrefs تقریبا 95 درصد از صفحاتی که به تازگی در وب منتشر می‌شوند، در عرض یک سال به صفحه یک و 10 نتیجه اول گوگل نمی‌رسند! البته مبنای این تحقیق، کار کردن اصولی این سایت‌ها و استفاده نکردن از تکنیک‌های سئو کلاه سیاه است که منجر به جریمه سایت‌ها می‌شود.

هرچند بسیاری از افراد آنقدر خوش شانس هستند که موفق شوند برخی صفحات را در حدود 2 الی 6 ماه به صفحه اول گوگل برسانند اما چنین صفحاتی تنها 5 درصد از صفحات منتشر شده در وب را شامل می‌شود. در واقع نباید این افراد را “خوش شانس” بنامیم؛ زیرا به احتمال زیاد، دلیل این که آنها توانسته‌اند برخی صفحات را در کمتر از یک سال به چنین جایگاهی برسانند، تلاش زیاد و دانش عالی در سئو است، نه شانس.

آیا تضمینی برای کسب رتبه 1 گوگل وجود دارد؟

آیا تضمینی برای کسب رتبه 1 گوگل وجود دارد؟

مختصر و مفید بگوییم؛ خیر!

در واقع هیچکس نمی‌تواند به شما تضمین دهد که طی زمان مشخصی به رتبه 1 گوگل برسید؛ چه آژانس تخصصی سئو باشد، چه یک کارشناس سئو حرفه‌ای، این تضمین هیچ اعتباری ندارد. زیرا هیچکس از آپدیت‌های بعدی گوگل یا الگوریتم‌های جدیدی که ارائه می‌شود، مطلع نیست. علاوه بر این، میزان فعالیت رقبا نیز در این مسئله موثر است و با توجه به این که نمی‌توان از جزئیات فعالیت آنها اطلاعی به دست آورد، طبیعتاً نمی‌توان تضمینی برای کسب رتبه 1 گوگل هم ارائه داد. خود گوگل هم بارها تاکید کرده است که ارائه چنین تضمینی کلاه‌برداری است!

تنها تضمینی که می‌توان به آن تکیه کرد، تضمین استفاده از تکنیک‌های اصولی و صحیح سئوسازی سایت است که باعث ارتقا جایگاه به صورت ارگانیک و پیشگیری از جریمه شدن سایت توسط گوگل می‌شود.

خلاصه مطالب

همه اول شدن را دوست دارند؛ چه در یک مسابقه دو باشد، چه در صفحه نتایج گوگل!

اما مانند دونده‌ای که باید برای اول شدن، مدت‌ها تمرین کند، شما هم باید برای اول شدن در نتایج گوگل، صبر و زمان صرف کنید و البته تلاش زیادی کنید. همانطور که در یک مسابقه ورزشی حق دوپینگ ندارید، در گوگل هم نباید استفاده از تکنیک‌های کلاه سیاه را نقشه راه خود کنید.

انتظار نداشته باشید یک کارشناس سئو بتواند شما را در عرض یک ماه و با کمترین هزینه به جایگاه اول برساند! به طور متوسط حدو 3 تا 6 ماه زمان لازم است تا یک صفحه برای حداقل یک کلمه کلیدی، در صفحه اول نتایج گوگل به جایگاه اول تا سوم برسد.برای اطلاعات بیشتر میتوانید به صفحه مشاوره کسب و کار در اصفهان نژودا مراجعه نمایید.

برای موفق شدن به دنبال هیچ فرمول سرّی یا معجون جادویی نباشید! تنها فرمولی که شما را به موفقیت می‌رساند، تلاش زیاد و افزایش دانش شما است.

سوالات متداول شما

برای رسیدن به رتبه اول گوگل چقدر زمان لازم است؟

مدت زمان لازم برای رسیدن به رتبه اول گوگل برای هر کسب و کاری متفاوت است. کلمات کلیدی کسب و کار، سابقه فعالیت وب‌سایت، اعتبار دامنه و ... تاثیر زیادی بر این زمان خوهند داشت. این زمان به طور میانگین 3 تا 6 ماه است اما ممکن است برای هر کسب و کاری این زمان کمتر یا بیشتر شود.

آیا تضمینی برای کسب رتبه 1 گوگل وجود دارد؟

خیر. در واقع هیچکس نمی‌تواند به شما تضمین دهد که طی زمان مشخصی به رتبه 1 گوگل برسید؛ چه آژانس تخصصی سئو باشد، چه یک کارشناس سئو حرفه‌ای، این تضمین هیچ اعتباری ندارد. زیرا هیچکس از آپدیت‌های بعدی گوگل یا الگوریتم‌های جدیدی که ارائه می‌شود، مطلع نیست

امتیاز به مطلب

برچسب ها :

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام
کپچا code

دیگران را با نوشتن نظرات خود، برای انتخاب این محصول راهنمایی کنید

لطفا پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید. بهتر است از فضای خالی بیش‌از‌حدِ معمول، شکلک یا ایموجی استفاده نکنید و از کشیدن حروف یا کلمات با صفحه‌کلید بپرهیزید نظرات خود را براساس تجربه و استفاده‌ی عملی و با دقت به نکات فنی ارسال کنید؛ بدون تعصب به محصول خاص، مزایا و معایب را بازگو کنید و بهتر است از ارسال نظرات چندکلمه‌‌ای خودداری کنید بهتر است در نظرات خود از تمرکز روی عناصر متغیر مثل قیمت، پرهیز کنید