زامبی پیج چیست؟ | خطرات و تأثیرات صفحات زامبی و یتیم بر سئو چیست؟
هانیه خرم زاده 1401-01-26

زامبی پیج چیست؟ شاید به هنگام دیدن این عنوان تعجب کرده‌ باشید. باید بگوییم که واژه را درست دیده‌اید زامبی اصطلاحی است که برای صفحاتی با محتوای بی‌کیفیت گفته می‌شود.

صفحات زامبی ممکن است مشکلات بزرگی برای سایت شما به وجود بیاورند. در این مقاله از بلاگ نژودا قصد داریم تا اطلاعات کافی دربارۀ اینکه زامبی پیج چیست و آموزش حذف زامبی پیج در اختیار شما خوانندگان گرامی بگذاریم. پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

زامبی پیچ چه مشکلی برای سئو سایت به وجود می آورد؟

حتماً تا به حال به فروشگاهی رفته‌اید که از نظر ظاهری توجه شما را جلب کرده است اما محصولات کهنه و نامناسب در آن دید معمولاً وجود این محصولات کهنه که بین کالاهای زیبا و لوکس قرار گرفته است نظر شما را برای خرید عوض کرده است. امکان دارد که کالاهای قدیمی و کهنه را نگاه کنید اما به آن توجه نداشته باشید و آن فروشگاه را به مقصد فروشگاه بهتری که کالاهای لوکس داشته باشد ترک کنید.

وب‌سایت شما دقیقاً همان فروشگاه زیبایی است که مطالب مفید و به‌روزی دارد اما امکان این که در این میان صفحات و یا محتوای بی‌کیفیت که همان صفحات Zombie است هم باشد کم نیست و همین اتفاق می‌تواند به اعتبار پیج شما ضربۀ بزند و سئوی سایت شما را دچار مشکل کند.

در یک تعریف کلی Zombie Page به صفحاتی از یک وب‌سایت گفته می‌شود که نه می‌شود از آن استفاده کرد و نه به کار می‌آید. به همین دلیل سئو مسترها باید توانایی تشخیص و استراتژی مناسب برای احیای آن صفحات را داشته باشند. 

اگر وب‌مستر بتواند مشکلات صفحات زامبی را رفع کند به بهبود سئوی ارگانیک وب سایت کمک فراوانی می‌کند و باعث بهبود اعتبار وب در نتایج جستجوی گوگل می‌شود. آیا به دنبال راهی برای راحت شدن از دست این صفحات هستید؟ پس بهتر است تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید زیرا ایده‌های خوبی برای از بین بردن زامبی پیج برای شما داریم.

چگونه زامبی پیج (Zombie Page) را در سایت خود پیدا کنیم؟

چگونه زامبی پیج (Zombie Page) را در سایت خود پیدا کنیم؟

Zombie Page در واقع صفحاتی است که به تجربۀ کاربر در سایت شما لطمه می‌زند این صفحات باعث می‌شود تا کاربر به‌سرعت از پیج شما خارج شود و همین بازگشت سریع باعث لطمه زدن به پیج شما خواهد شد زیرا موتور گوگل تشخیص می‌دهد که محتوای شما برای مخاطب جذاب نبوده و در نتیجه از اعتبار شما کم می‌کند. صفحاتی که می‌تواند برای سایت شما مشکل به وجود بیاورد را در زیر لیست کرده‌ایم.

 • مطالب قدیمی و بدون بازدید 
 • لینک ها و پیوند های شکسته
 • برچسب و تگ های بی محتوا
 • اخبار قدیمی و بی اهمیت
 • دسته بندی های بی محتوا و اضافه
 • صفحات بدون کاربرد
 • محصولات بدون فروش
 • محصولات بدون تولید محتوا
 • محتوای تکراری
 • صفحات ایندکس نشده
 • صفحات یتیم

معمولاً صفحاتی با ویژگی های بالا را در اصطلاح صفحات زامبی می نامند. در این مقاله به بررسی هرکدام از این صفحات خواهیم پرداخت. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

مطالب کهنه و بدون استفاده

معمولاً مطالب کهنه‌ای که آپدیت نشده‌ای که در پیج موجود بازدید نداشته باشد؛ در واقع یا از نظر محتوایی خوب نیست و یا بازخورد خوبی نداشته است. به همین دلیل یا باید محتوای آن صفحه را آپدیت کنید و یا آن را از ایندکس بودن خارج کنید.

یکی از استراتژی‌های مناسب برای رفع زامبی پیج، ریدایرکت کردن است که شما همراهان گرامی می‌توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر و بهتر دربارۀ آن به لینک « انواع ریدایرکت کدام‌اند» مراجعه کنید.

لینک های شکسته

لینک های شکسته داخلی و خارجی درون پیج شما می‌توانند زامبی پیج باشند. سعی کنید تا در پیج خود لینک‌های شکسته نداشته باشید و به همین منظور با فواصل کم سایت خود را با ابزارهای چک لینک بررسی کنید تا موانع زا از میان راه بردارید. برای رفع این کار به سایت www.brokenlinkcheek.com  مراجعه کنید و لینک‌های سایت خود را در آن بررسی کنید.

تگ ها و برچسب های بی محتوا

در صورتی اضافه کردن برچسب‌هایی که به متن محتوای شما ارتباطی نداشته باشد باعث می‌شود تا پیج شما Zombie شناخته شود. برای مثال اگر محتوایی دربارۀ لب تاب ایسوس نوشته باشید و برچسب‌هایی مانند لب تاب اپل برای آن تگ کنید؛ این برچسب امکان این که پیج شما به Zombie تبدیل شود را زیاد می‌کند.

اخبار و اتفاقات قدیمی

در صورتی که شما در یک سایت خبری مشغول به بارگذاری اخبار هستید به این نکته توجه داشته باشید که اخبار قدیمی که دیگر بازدیدی ندارد می‌تواند باعث کاهش آمار سایت شما بشود به همین خاطر دقت داشته باشید که همیشه وب سایت خبری خود را آپدیت نگاه دارید و مطالب قبلی خود را پاک کنید تا به پیج زامبی تبدیل نشوید.

دسته بندی های بی محتوا و اضافه

معمولاً پیج‌های فروش اینترنتی این اشتباه را زیاد تکرار می‌کنند. برای مثال اگر شما صاحب پیجی هستید که در آینده قصد اضافه‌کردن محصولات جدیدی به سایت خود را دارید و  آن صفحه را در حال حاضر ایجاد می‌کنید باید به شما این هشدار را بدهیم که این کار به ضرر پیج شما بوده و باعث از بین رفتن رَنک سایت شما شده و پیج شما را زامبی می‌کند. 

صفحات بدون کاربرد

اگر در سایت خود صفحات دارای محتوا  دارید اما بازدیدی ندارد باید بدانید که محتوای آن صفحات بی‌کیفیت بوده و به همین دلیل است که باید این صفحات را بازبینی کنید و برای آنها محتوایی تولید کنید که باکیفیت باشد و از اصول سئو پیروی کند.

محصولات بدون فروش

اگر به یاد فروشگاهی که در ابتدا ذکر کردیم بیفتید به یاد خواهید آورد که محصولات بدون فروش و کهنه شما باعث خروج سریع مشتری از فروشگاه شده و بازدید پیج شما را کاهش می‌دهد.

محصولات بدون محتوا

ممکن است محصولاتی که در سایت خود ایجاد می‌کنید بدون محتوا، بدون عکس باشد و یا فقط عکس آن را در سایت خود بارگذاری کرده باشید. این کار باعث می‌شود تا صفحۀ شما به‌عنوان زامبی پیج شناخته شود و در سئوی سایتتان تأثیر منفی خواهد داشت. برای این که از این کار پیشگیری کنید بهتر است که برای محصولات خود محتوای جذاب به همراه عکس و فیلم بارگذاری کنید.

محتوای تکراری

محتوای تکراری یکی از کارهایی است که به پیج شما ضربه می‌زند و باعث اُفت رنک آن می‌شود. برای این کار بهتر است؛ ابتدا سایت خود را چک کنید و در زمینه‌هایی که تا به حال محتوا تولید نکرده‌اید دست به کار شوید.

صفحات ایندکس نشده

صفحات ایندکس نشده هم می‌تواند زامبی شناخته شود زیرا اگر بعد از مدتی آن را ایندکس نکنید و یا گوگل بنا بر الگوریتم‌های خود، آن را ایندکس نکند باعث می‌شود تا پیج شما Zombie شده و اعتبار سایت شما از بین برود.

صفحات یتیم چیست و چه مشکلی را برای سایت پیش می آورد؟

صفحات یتیم چیست و چه مشکلی را برای سایت پیش می آورد؟

صفحه یتیم (Orphan Page) به صفحه‌ای گفته می‌شود که در آن لینک داخلی و خارجی وجود نداشته و هیچ صفحۀ دیگری به آن وارد نشده است. به همین دلیل زمانی که کاربران یا خزش گوگل وارد وب‌سایت شما شود به آن صفحه دست پیدا نخواهد کرد.

شما صفحات یتیم وب سایت خود را می‌توانید در ابزار Site Audit پیدا کنید و همچنین می‌توانید توسط این برنامه مشکلتان را برطرف کنید. با یافتن صفحات یتیم خود توسط این ابزار می‌توانید مانع از هدررفتن تلاش‌های خود شوید.

البته اگر شما به دلایل خاصی صفحاتتان را پنهان کرده‌اید، داشتن آ خطا نیست اما یک تگ اعلان به شما نشان داده می‌شود. دربارۀ این صفحات نیاز است تا اطلاعاتی را به دست آورید که در ادامه به توضیح کامل آن می‌پردازیم.     

 • صفحات یتیم امکان دارد که حاوی اطلاعات قدیمی باشد و به همین دلیل است که دیگر بازدید نمی‌خورند و به همین دلیل شما نمی‌خواهید که دیگر بر روی وب‌سایتتان آن را داشته باشید به همین دلیل باید آن را پاک کنید تا جستجوگران و خزندۀ گوگل را گمراه نکنید.
 • این صفحات ممکن است حاوی اطلاعات زیادی باشد که برای کاربر مفید بوده اما به دلیل نداشتن بک‌لینک‌ها، مخاطبین نمی‌توانند به آن دست پیدا کنند. می‌توانید به آنها لینک داخلی و خارجی اضافه کنید تا آن را بهبود دهید.
 • صفحات یتیم ممکن است بر اثر تغییرات ایجاد شده در وب‌سایت، لینک خود را در صفحات دیگر از دست داده باشد. به همین دلیل باید در ابتدا صفحاتی که در آن لینک‌دهی کرده‌اید را جستجو کنید و از وجود آنها بر روی سایت مطمئن شوید.

چگونه صفحات زامبی را در سایتمان پیدا کنیم؟

روش‌های زیاد برای پیداکردن زامبی پیج وجود دارد؛ اما مهم‌ترین راهی که می‌توان توسط آن زامبی پیج را پیدا کرد، ابزار سرچ کنسول گوگل است. توسط این ابزار می‌توانید صفحات سایت خود را بررسی کنید و سپس صفحات زامبی را بیابید و ببینید کدام صفحه بازخورد مناسبی نداشته است.

علاوه بر آن می‌توانید از ابزاری مانند گوگل آنالیتیکس و سایر ابزارهای دیگر استفاده کنید. به کمک این ابزار می‌توانید این صفحات را بهبود ببخشید.

برای رفع مشکل زامبی شدن پیج روش‌های مختلفی وجود دارد که در این بخش به مهم‌ترین آنها اشاره خواهیم کرد:

 • تولید محتوای خاص، سئو شده و مناسب با کار پیج
 • ریدایرکت 301 زامبی پیج به صفحه‌ای مرتبط
 • استفاده از تگ کنونیکال
 • no index کردن صفحه زامبی و حذف کردن آن از سایت مپ و در آخر پاک کردن صفحۀ زامبی.

البته باید به خاطر داشته باشید که اگر صفحۀ مدنظر خود را به طور کامل پاک کردید ارور 401 به مخاطب شما نمایش داده می‌شود. به همین دلیل باید اطلاعات کاملی دربارۀ ارور 401 داشته باشید. اما اگر دربارۀ این ارور اطلاعات کافی ندارید بهتر است بر روی « ارور ۴۰۴ چیست» کلیک کنید و در این‌باره اطلاعات کاملی به دست آورید.

آموزش حذف زامبی پیج

آموزش حذف زامبی پیج

برای پیداکردن زامبی پیج در سایت خود از دو روش می‌توانید استفاده کنید که در این بخش قرار است آن را به شما مخاطبان گرامی بیاموزیم.

روش اول

 ابتدا وارد سرچ کنسول شوید و سپس به قسمت performance  بروید. سپس در سمت راست صفحه بر روی “+” کلیک کنید و page را انتخاب کنید. سپس در صفحۀ باز شده گزینۀ Compare را انتخاب کنید و در نهایت  URL مدنظر خود را که حدس می‌زنید زامبی شده باشد را وارد کنید و با یک صفحۀ بهتر آن را مقایسه کنید.

روش دوم

وارد گوگل کنسول شوید و سپس  Coverage را انتخاب کنید سپس تعدادی از ویژگی‌هایی برایتان نمایش داده می‌شود که باید بر روی گزینۀ Excluded کلیک کنید. سپس با اسکرول کردن صفحه گزینۀ Crawled – currently not indexed مشاهده می‌کنید. در این قسمت می‌توانید صفحاتی را ببینید که گوگل به هنگام خزش آن را ایندکس نکرده است در این زمان باید صفحات را بهبود ببخشید و یا آن را به طور کامل حذف کنید.

سخن پایانی

با توجه به اینکه امروزه یکی از روش‌های پردرآمد، داشتن فروش اینترنتی است برای اینکه بتوانید بهترین درآمد را در کمترین زمان به دست آورید باید در ابتدا بتوانید رتبۀ خوبی در گوگل به دست آورید به همین دلیل باید از زامبی نبودن پیج‌های وب‌سایتتان مطمئن باشید. در این مقاله سعی کردیم تا اطلاعات کاملی دربارۀ موضوعاتی مانند صفحات زامبی، زامبی پیج چیست و آموزش حذف زامبی پیج در اختیار شما همراهان گرامی قرار دهیم.

سوالات متداول شما

زامبی پیچ چه مشکلی برای سئو سایت به وجود می آورد؟

در یک تعریف کلی زامبی پیج به صفحاتی از یک سایت گفته می‌شود که نه می‌شود از آن استفاده کرد و نه به کار می‌آید. به همین دلیل سئو مسترها باید توانایی تشخیص و استراتژی مناسب برای احیای آن صفحات را داشته باشند.

انواع زامبی پیج چیست؟

زامبی پیج انواع زیاد و مختلفی دارد از جمله : مطالب قدیمی و بدون بازدید، لینک ها و پیوند های شکسته، برچسب و تگ های بی محتوا، اخبار قدیمی و بی اهمیت، دسته بندی های بی محتوا و اضافه، صفحات بدون کاربرد، محصولات بدون فروش، محتوای تکراری، صفحات ایندکس نشده، صفحات یتیم و...

صفحات یتیم چیست؟

صفحه یتیم به صفحه‌ای گفته می‌شود که در آن لینک داخلی و خارجی وجود نداشته و هیچ صفحۀ دیگری به آن وارد نشده است. به همین دلیل زمانی که کاربران یا خزش گوگل وارد وب‌سایت شما شود به آن صفحه دست پیدا نخواهد کرد.

امتیاز به مطلب

برچسب ها :

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام
کپچا code

دیگران را با نوشتن نظرات خود، برای انتخاب این محصول راهنمایی کنید

لطفا پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید. بهتر است از فضای خالی بیش‌از‌حدِ معمول، شکلک یا ایموجی استفاده نکنید و از کشیدن حروف یا کلمات با صفحه‌کلید بپرهیزید نظرات خود را براساس تجربه و استفاده‌ی عملی و با دقت به نکات فنی ارسال کنید؛ بدون تعصب به محصول خاص، مزایا و معایب را بازگو کنید و بهتر است از ارسال نظرات چندکلمه‌‌ای خودداری کنید بهتر است در نظرات خود از تمرکز روی عناصر متغیر مثل قیمت، پرهیز کنید