10 نکته مهم و اساسی برای سئو صفحه اصلی سایت که باید رعایت کنید!
هانیه خرم زاده 1401-03-06

سئو صفحه اصلی سایت یکی از گیج‌کننده‌ترین جنبه‌های سئو است که البته ممکن است دلیل آن وجود تصورات غلط زیاد درباره سئو صفحه اول باشد. نظرات متضاد زیادی در این مورد وجود دارد. با این حال، ما معتقدیم که باید صفحه اصلی خود را زیرا در نهایت، صفحه اصلی یک سایت باید بیشتر برای کلمات کلیدی مهم سئو و رتبه بندی شود.

سئو صفحه اصلی سایت برای همه وبسایت ها مهم است. چه وبلاگ، وب سایت شرکتی یا فروشگاه اینترنتی داشته باشید، باید صفحه اصلی خود را سئو کنید. دلایل زیادی وجود دارد برای این که به صفحه اصلی وب سایت خود توجه کنید. در بسیاری از موارد این صفحه اولین صفحه‌ای است که کاربران می‌بینند (مخصوصاً برای طراحی سایت‌ های شرکتی) و یکی از صفحاتی است که کاربران حتی اگر در صفحات دیگری از وب سایت شما قرار بگیرند، ممکن است از آن بازدید کنند.

سئو صفحه اصلی سایت بسیار مهم است زیرا فرصتی عالی در اختیار گوگل می‌گذارد تا به راحتی متوجه شود که سایت شما درمورد چه چیزی است و این کار از طریق بهینه سازی تایتل، دیسکریپشن و محتوا امکان‌پذیر است.

بهینه سازی و سئو صفحه اصلی سایت باید چگونه باشد؟

فرایند بهینه سازی صفحه اصلی سایت شامل چندین مرحله است. از نظر فنی بهینه سازی و سئو صفحه اصلی سایت تفاوت چندانی با انجام سئو در سایر صفحات وب سایت شما ندارد. در ادامه چک لیستی آورده‌ایم که باید برای سئو صفحه اول سایت به آن مراجعه کنید:

 • بهینه سازی تایتل
 • بهینه سازی متادیسکریپشن
 • تگ H1 مناسب
 • سئو تصاویر صفحه اصلی
 • بهینه سازی لوگو
 • بهینه سازی سرعت بارگذاری صفحه
 • داشتن SSL
 • سئوی محتوا
 • اسکیما و نشانه گذاری
 • ریسپانسیو کردن سایت

در ادامه هر یک از موارد بالا را به صورت دقیق‌تر بررسی خواهیم کرد.

1. بهینه سازی تایتل در سئو صفحه اصلی سایت

1. بهینه سازی تایتل

فقط از نام کسب و کار یا وب سایت خود به عنوان تایتل صفحه اصلی استفاده نکنید، بلکه سعی کنید با دادن اطلاعات بیشتر به کاربران و موتورهای جستجو در مورد تمرکز اصلی وب سایت خود، خلاق‌تر باشید. از تمام 60 کاراکتری که در اختیار دارید برای ترکیب کلمات کلیدی و اطلاعات تجاری در یک جمله استفاده کنید.

به عنوان مثال در عکس زیر سایت MOZ را مشاهده می‌کنید که از کلمه کلیدی اصلی خود همراه با نام کسب و کار و توضیحات لازم استفاده کرده است:

بهینه سازی تایتل در سئو صفحه اصلی سایت

قوانین سئو تایتل صفحه اصلی:

 • تایتل را 60 کاراکتر نگه دارید.
 • فقط از نام برند خود استفاده نکنید، بلکه کلمات کلیدی که نشان دهنده کسب و کار یا وب سایت شما هستند را در آن بگنجانید.
 • اطمینان حاصل کنید که کلمات کلیدی مورد نظر شما در ابتدای تایتل قرار می‌گیرند.
 • با اضافه کردن کلمات کلیدی زیاد در عنوان، گوگل را گیج نکنید. تنها کلمات کلیدی را که می‌خواهید با آنها شناخته شوید اضافه کنید.
 • نام دامنه یا کسب و کار خود را در ابتدای عنوان اضافه کنید.

2. بهینه سازی متا دیسکریپشن در سئو صفحه اصلی سایت

2. بهینه سازی متا دیسکریپشن

همانطور که در بالا ذکر شد، دیسکریپشن همان چیزی است که کاربران در صفحه نتایج خواهند دید، بنابراین بهتر است کمی بیشتر درباره آن فکر کنید و آن را به درستی بهینه سازی کنید. اگر توضیحات شما خیلی کوتاه باشد (یعنی کمتر از 130 کاراکتر) یا خیلی طولانی باشد (بیش از 154 کاراکتر)، یا اگر حاوی کلمات کلیدی زیادی باشد ممکن است گوگل متادیسکریپشن شما را نمایش ندهد و توضیحاتی که خودش مناسب می‌داند را از متن شما برداشته  نمایش دهد.

3. بهینه سازی تگ H1 در سئو صفحه اصلی سایت

3. بهینه سازی تگ H1

هر صفحه از وب سایت شما (از جمله صفحه اصلی)، باید تنها یک تگ H1 داشته باشد. تگ H1 معمولاً در بالای صفحه قرار دارد و اکثر تم‌ها برای نمایش عنوان صفحه در تگ‌های h1 پیکربندی شده‌اند. اگر انتخابی برای تنظیم تگ H1 برای صفحه اصلی دارید، مطمئن شوید که کلمات کلیدی مرتبط را نیز در آن استفاده کرده‌اید.

4. بهینه سازی تصاویر صفحه اصلی در سئو صفحه اصلی سایت

4. بهینه سازی تصاویر صفحه اصلی

وجود تصاویر بهینه شده در صفحه اصلی سایت نه تنها به سئو صفحه اصلی سایت کمک می‌کند بلکه جذابیت آن را نیز چندین برابر می‌کند. هنگام استفاده از تصاویر برای صفحه اصلی خود مطمئن شوید که:

 • یک متن ALT تنظیم می‌کنید که تصویر را توصیف می‌کند.
 • کلمات کلیدی را در متن ALT خود به روشی طبیعی به کار ببرید.
 • وقتی یک تصویر شامل متن است، سعی کنید قسمت تصویر را از متن جدا کنید. موتورهای جستجو نمی‌توانند متنی را که در jpg یا png تعبیه شده است بخوانند.
 • تصویر را بدون متن نگه دارید و متن را با استفاده از CSS و html اضافه کنید.

5. بهینه سازی لوگو در سئو صفحه اصلی سایت

5. بهینه سازی لوگو

هر وب سایتی باید یک لوگوی منحصر به فرد داشته باشد. کاری که می‌توانید برای بهینه سازی لوگوی خود انجام دهید 2 کار آسان است:

 1. مطمئن شوید که نام فایل تصویری نام وب سایت شما را داشته باشد.
 2. متن ALT همچنین باید نام وب سایت شما باشد.

6. استفاده از اسکیما و نشانه گذاری محتوا در سئو صفحه اصلی سایت

6. استفاده از اسکیما و نشانه گذاری محتوا

داده‌های ساختاریافته در چند سال اخیر اهمیت پیدا کرده‌اند و اگرچه هنوز بخشی از الگوریتم رتبه بندی گوگل نیست، اما اهمیت زیادی برای سایت و نشان دادن بهتر آن به موتورهای جستجو دارد. استراکچردیتا راهی برای توصیف داده‌های شما برای خزنده‌های موتورهای جستجو است تا بهتر آن را درک کنند.

ممکن است Google از داده‌های ساختاریافته در SERPS به شکل ریچ اسنیپت استفاده کند و این باعث می‌شود نتایج شما برای کاربران جذاب‌تر شود و این به معنای CTR (نرخ کلیک) بالاتر است.  وقتی صحبت از داده‌های ساختار یافته برای سئو صفحه اصلی سایت می‌شود، باید مطمئن شوید که اسکیماهای زیر را تعریف کرده‌اید:

 • Organization (اگر یک کسب و کار آنلاین دارید)
 • Local Business (اگر یک کسب و کار فیزیکی دارید)
 • Person (اگر وبلاگ شخصی دارید)

7. سئو محتوا در سئو صفحه اصلی سایت

7. سئو محتوا

برای سئو صفحه اصلی سایت یک صفحه اصلی باید محتوا داشته باشد، و منظور از آن محتوای متنی است که موتورهای جستجو بتوانند آن را بخوانند و درک کنند. به طور کلی، یک صفحه اصلی می‌تواند 3 نوع محتوا داشته باشد:

 1. در مورد وب‌سایت‌های شرکتی، جزئیات مربوط به شرکت، تصاویر (به عنوان مثال اسلاید) و لینک‌های به صفحات داخلی وب سایت خواهد بود.
 2. در مورد فروشگاه‌های اینترنتی، صفحه اصلی ممکن است آخرین محصولات، پیشنهادها، آخرین اخبار و لینک‌هایی به صفحات مختلف محصول را نشان دهد.
 3. در مورد پورتال‌ها یا وبلاگ‌ها، صفحه اصلی معمولاً آخرین پست‌های وبلاگ و مقالات برجسته را نمایش می‌دهد.

صرف نظر از سبک صفحه اصلی شما باید مطمئن شوید که محتوای متنی کافی در صفحه وجود دارد؛ نه کم و نه زیاد. همچنین از قرار دادن عکس یا ویدئو تنها بدون متن خودداری کنید و بر عکس. یعنی صفحه را پر از متن بدون عکس و محتوای تصویری نکنید.

اطمینان حاصل کنید که محتوای شما حاوی کلمات کلیدی هدف باشد و البته بیش از حد از کلمات کلیدی استفاده نکنید.

8. بهینه سازی سرعت بارگذاری سایت در سئو صفحه اصلی سایت

8. بهینه سازی سرعت بارگذاری سایت

این یک واقعیت است که اگر لود یک صفحه بیش از 3 ثانیه طول بکشد، 40٪ از کاربران سایت را ترک می‌کنند. این بدان معناست که حتی اگر صفحه اصلی کاملی داشته باشید، اگر سرعت بارگیری آن خیلی کند باشد، بازدیدها و مشتریان خود را از دست خواهید داد.

برای اینکه سرعت صفحه اصلی خود را بهینه سازی کنید باید چند نکته را در نظر بگیرید:

 • ترجیحاً از هاست اشتراکی استفاده نکنید.
 • از یک سرور سریع و مطمئن استفاده کنید. داشتن سرور اختصاصی نقش مهمی در مورد سرعت وب سایت ایفا می‌کند.
 • اندازه فایل تصویر خود را بهینه کنید: قبل از آپلود تصویر در وب سایت خود، از یک نرم افزار ویرایش عکس (Gimp، Photoshop، Pixelmator و غیره) استفاده کنید و تصویر را برای وب بهینه کنید. همچنین می‌توانید از سایت com نیز استفاده کنید.

اگر از تصاویر زیادی استفاده می‌کنید، می‌توانید از CDN نیز استفاده کنید.

 • سرعت سایت خود را با ابزار pagespeed insights بررسی کنید. این ابزاری از گوگل است که توصیه‌هایی در مورد کارهایی که می‌توانید برای بهبود سرعت صفحه خود انجام دهید را ارائه می‌دهد.
 • از Google Lighthouse استفاده کنید. Lighthouse ابزاری برای تجزیه و تحلیل عملکرد یک صفحه وب در زمینه‌های مختلف از جمله سرعت صفحه است.
 • اگر از ویدئو در صفحه اصلی استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که این ویدئو در یک سرویس پخش ویدئو مانند آپارات میزبانی شده و در وب سایت شما قرار داده شده است. توجه کنید که نباید ویدئو را در وب سایت خود بارگذاری کنید زیرا سرعت سایت، زمان لود، پهنای باند و سرور شما را به شدت تحت تأثیر قرار خواهد داد.
 • CMS خود را به روز نگه دارید. همه پلتفرم‌های CMS همیشه در تلاش برای بهبود سرعت و عملکرد هستند، بنابراین CMS خود را به‌روز نگه دارید تا از این مزیت استفاده کنید.

9. بهینه سازی سایت برای موبایل در سئو صفحه اصلی سایت

9. بهینه سازی سایت برای موبایل

اکنون بیش از 60 درصد جستجوها در گوگل از طریق موبایل انجام می‌شود و داشتن یک صفحه اصلی سازگار با موبایل بیش از حد ضروری است. به همین دلیل است که اغلب تاکید می‌کنیم سایت خود را ریسپانسیو طراحی کنید و مشکلات آن در نسخه موبایل را برطرف کنید.

همچنین، باید مطمئن شوید که صفحه اصلی موبایل شما دارای محتوایی مشابه با صفحه اصلی دسکتاپ شما باشد. شما قطعاً نمی‌خواهید گوگل را با دادن سیگنال‌های مختلف از نسخه موبایل و دسکتاپ گیج کنید.

به طور کلی، بهتر است از طراحی سایت ریسپانسیو استفاده کنید تا هرگونه اصلاح سئویی که برای دسکتاپ انجام می‌دهید بلافاصله برای موبایل هم انجام شود.

10. استفاده از SSL در سئو صفحه اصلی سایت

10. استفاده از SSL

برای سئو صفحه اصلی سایت آدرس وب‌سایت شما باید حتماً دارای SSL باشد. به عبارت ساده‌تر URL سایتتان باید حتما با https همراه باشد. اگر یک فروشگاه اینترنتی دارید یا اطلاعات کاربر را جمع آوری می‌کنید، این امر ضروری است، اما حتی در مواردی که یک وبلاگ معمولی دارید، برای سئو صفحه اصلی سایت خوب است که SSL را فعال کنید.

هنگام انتقال url از http به https به موارد زیر دقت کنید:

 • ریدایرکت 301 از URLهای http به https را حتما انجام دهید.
 • هر چهار نسخه سایت (http://www, https://www, http://, https://) را در سرچ کنسول خود تعریف کنید.
 • از کلیدهای امنیتی 2048 بیتی استفاده کنید.

سوالات متداول شما

آیا سئو صفحه اصلی اهمیت دارد؟

سئوی صفحه اصلی سایت بسیار مهم است زیرا فرصتی عالی در اختیار گوگل می‌گذارد تا به راحتی متوجه شود که سایت شما درمورد چه چیزی است.

آیا صفحه اصلی نیاز به محتوا دارد و تولید محتوا برای سئو صفحه اول سایت نیاز است؟

یک صفحه اصلی باید محتوا داشته باشد، و منظور از آن محتوای متنی است که موتورهای جستجو بتوانند آن را بخوانند و درک کنند و باید محتوای شما حاوی کلمات کلیدی هدف باشد و البته بیش از حد از کلمات کلیدی استفاده نکنید.

امتیاز به مطلب

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام
کپچا code

دیگران را با نوشتن نظرات خود، برای انتخاب این محصول راهنمایی کنید

لطفا پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید. بهتر است از فضای خالی بیش‌از‌حدِ معمول، شکلک یا ایموجی استفاده نکنید و از کشیدن حروف یا کلمات با صفحه‌کلید بپرهیزید نظرات خود را براساس تجربه و استفاده‌ی عملی و با دقت به نکات فنی ارسال کنید؛ بدون تعصب به محصول خاص، مزایا و معایب را بازگو کنید و بهتر است از ارسال نظرات چندکلمه‌‌ای خودداری کنید بهتر است در نظرات خود از تمرکز روی عناصر متغیر مثل قیمت، پرهیز کنید