سئو منفی چیست؟ | انواع Negative SEO و روش‌های جلوگیری از آن
نژودا 1401-02-02

سئو منفی چیست؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که سئوی منفی همان سئوی کلاه سیاه است که در آن سئو مسترها به دنبال راهی هستند تا گوگل را دور بزنند و رنگ و اعتبار خود را بالا ببرند. در سئوی منفی رُقبای شما برای آن که بتوانند گوگل را دور بزنند به جای اینکه فعالیت خود را بهبود ببخشند، سعی می‌کنند تا نتایج شما را پایین بیاورند. در این مقاله از بلاگ نژودا سعی داریم تا اطلاعات کاملی پیرامون Negative SEO و روش‌های جلوگیری از سئوی منفی در اختیار شما خوانندگان گرامی قرار دهیم.

فهرست مطلب:

سئو منفی چیست؟

سئو منفی همانند بازی شطرنج است یعنی حریف برای آن که بتواند در بازی پیروز شود سعی دارد تا شما را شکست بدهد. معمولاً سئو مسترها به هنگام استفاده از Negative SEO سعی در پیشی گرفتن از رُقبا نیستند بلکه به دنبال راهی هستند تا افراد دیگر که در این زمینه فعالیت می‌کنند را شکست بدهند.

چند نوع سئو منفی یا Negative SEO وجود دارد؟

انواع سئو منفی چیست در این  بخش  به ترتیب زیر انوع آن‌ را بیان می‌کنیم:

نفوذ هکر‌ها در سئو منفی

نفوذ هکر‌ها

هکر به شخصی گفته می‌شود که با روش‌های غیر مجاز راهی برای نفوذ به وبسایت دیگران یافته و در تلاش است تا اطلاعات دیگران را بدزدد و یا تخریب کند. معمولاً این افراد برای بازیابی اطلاعات از صاحبان سایت اخاذی می‌کنند.

روش‌هایی که هکرها به وسیلۀ آن سایتی را تخریب می‌کنند به ترتیب زیر است:

  • قرار دادن لینک‌های شکسته
  • حذف لینک‌ها و عکس‎‌های سایت
  • گذاشتن کدهای مخرب و محتوای ضعیف در برخی از قسمت‌های سایت
  • بارگذاری محتواهای کپی شده در سایت

راه‌ های مقابله با نفوذ هکرها برای سئو منفی چیست؟

راه های مقابله با نفوذ هکرها به ترتیب زیر است:

  • از تمام فایل‌های موجود در سایت خود بکاپ یا نسخۀ پشتیبان بگیرید و هر روز آن را به روزرسانی کنید.
  • از رمزعبورهای ترکیبی و قوی شامل اعداد و حروف استفاده کنید و هر از چندگاهی آن را تغییر دهید.
  • در صورتی که کاربران و یا مخاطبان شما قابلیت آپدیت فایل در سایت را دارند حتماً آنتی ویروس قوی نصب کنید.

مزرعه لینک و لینک ‌های مزاحم

برای دریافت بک لینک معمولاً سئو مسترها از مزرعۀ لینک استفاده می‌کنند. در صورت استفادۀ صحیح از این قانون می‌توانید رتبۀ خود را افزایش دهید. در مزرعۀ لینک علاوه بر لینک‌های مفید لینک‌های مزاحم نیز وجود دارد و به همین دلیل سایت شما از این سایت‌ها بک لینک دریافت می‌کند.

برای اینکه از سئوی منفی در امان باشیم باید چه کاری انجام دهیم؟ باید بدانید که در امان بودن از سئوی منفی، کاملاً امکان‌پذیر نیست و سایت‌هایی هستند که به شما لینک می‌دهند.

برای پیشگیری از سئوی منفی بهتر است که اگر قصد ایجاد مزرعه لینک دارید به سایت‌هایی که دارای رَنک بالایی هستند این کار را انجام دهید. علاوه بر آن به وسیلۀ گوگل وبمستر، ورودی سایت را می‌توانید کنترل کنید و بک لینک های مشکوک را حذف کنید.اگر نمیدانید بک لینک چیست و انواع آن کدام است برروی این مقاله کلیک کنید.

فعالیت مخرب در شبکه های اجتماعی

امکان این وجود دارد که رُقبای شما برای اینکه بتوانند فعالیت شما را تخریب کنند با نام بِرَند شما وارد شبکه های اجتماعی شده و شروع به فعالیت کنند. این کار باعث می‌شود تا علاوه بر تخریب هویت برند شما، رتبۀ سایت شما نیز منفی شود.

برای کاهش اثر سئوی منفی در شبکه‌های اجتماعی اکانت رسمی بسازید و سایر اکانت‌های فیک را به کاربران خود اطلاع دهید.همچنین شما میتوانید مدیریت پیج اینستاگرام خود را به متخصصین نژودا بسپارید.

محتوای کپی شده در سایت‌های دیگر

اگر شما مطالب بارگذاری شده در سایت خودتان را در شبکه‌های اجتماعی یا سایت‌های دیگر عیناً بارگذاری کنید باعث می‌شود که گوگل مطالب سایت شما را کپی تشخیص دهد و شما را جریمه می‌کند.

حملات اسپمرها برای کاهش سرعت سایت

حملات اسپمرها برای کاهش سرعت سایت

سرعت پایین سایت باعث کم شدن تعداد مخاطبان می‌شود. به همین دلیل باید سرعت سایت خود را افزایش دهید.

De-indexing The Site

تغییر فایل در robots.txt باعث می‌شود تا شما وارد سرچ گوگل نشوید.

کلیک تقلبی

برنامه ویژه‌ای است که ربات CTR برای جستجوی کلمات کلیدی اصلی و اصطلاحات مد نظر به کار می‌رود. این برنامه بر روی این کلمات کلیک می‌کند و سپس به سرعت به صفحۀ درخواست موتور گوگل یا هر موتور جستجو باز می‌گردد. هنگامی که گوگل متوجه این خطا بشود سریع سایت شما را حذف می‌کند.

افزودن بدافزار

اضافه شدن بد افزار به سایت باعث می‌شود تا گوگل گمان کند که سایت شما هک شده و به همین خاطر به کاربران هشدار بدهد که سایت مورد نظر هک شده است و همین امر باعث می‌شود که ترافیک سایت شما کاهش یابد.

واکنش گوگل به سئو منفی چیست؟

گوگل طبق قوانین پیش می‌رود؛ به همین خاطر سال 2012 بیانیه‌ای در مورد سئو منفی داده است. طبق این بیانیه سایت‌های کوچک نباید نگران سئوی منفی باشند زیرا این تاکتیک معمولاً برای بازارهای تخصصی، مشاغل بزرگ و رقابتی استفاده می‌شود.

زمانی که گوگل متوجه سئو کلاه سیاه شود چه می‌کند؟

در اکتبر 2012 گوگل برای جلوگیری از این کار ویژگی پیوند را به قابلیت‌های خود اضافه کرد تا نگرانی‌های مربوط به سئوی منفی را کاهش دهد. این ابزار باعث شد تا وب مستران، مدیران وب سایت را از فعالیت‌های دستی هرزنامه یا لینک‌های غیرمجاز آگاه کند. این ویژگی به مدیران اجازه داده است تا لینک های برگشتی را از پیوند به سایت و یا دامنه رد کند.

روش‌های مقابله با سئو منفی چیست؟

روش‌های مقابله با سئو منفی چیست؟

چند روش برای مقابله با سئو منفی وجود دارد که در ادامه در مورد آن صحبت می‌کنیم.

اعلان ایمیل Google Search Console را فعال کنید.

اکنون تمام اطلاعات و مسائل مربوط به وب سایت شما می‌تواند به آسانی در دسترس شما باشد. زمانی که سایت خود را آنالیز کردیدمی‌توانید از استراتژی‌های پیشرفته‌تری برای جلوگیری از سئوی منفی استفاده کنید، از جمله: نظارت بر بک لینک های سایت، رد کردن (یا حذف) بک لینک های مشکوک و ایمن‌سازی وب‌سایت خود در برابر بدافزارها/هکرها.

مراقب بک لینک های خود باشید.

دیدن مدیریت پلتفرم‌ها مانند SEMrush به شما کمک می‌کند تا از طریق خلاصه ای از تغییرات ایمیل، بک لینک های خود را نظارت کنید. ایجاد بک لینک برای تأثیر منفی بر روی وب سایت‌ها از وب سایت‌هایی با کیفیت پایین، ابزار مورد علاقه متخصصان سئو منفی است.

بک لینک های مهم خود را از نزدیک تماشا کنید.

مهم‌ترین بک لینک های خود را علامت‌گذاری کنید و در صورت قصد برای حذف به شما هشدار خواهد داده شد.

برای این کار می‌توانید با مدیران وب‌سایت مد نظر خود تماس حاصل کنید تا بک لینک‌های ارزشمند برای شما بازیابی شود تا وضعیت جستجو را از دست ندهید.

از وب سایت خود در برابر هکرها و بدافزارها محافظت کنید.

با وجود هک‌های پُر مخاطب و نقض‌های پر هزینه داده‌ها در اخبار این روزها، تقویت امنیت وب‌سایت خود در برابر حملات بد افزار هرگز مهم نیست. خوشبختانه، مراحل آسان دیگری نیز وجود دارد که می‌توانید برای اینکار انجام دهید که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم:

استفاده از رمز عبور قوی

استفاده از احراز هویت دو مرحله‌ای، نصب افزونه‌های امنیتی و ایجاد سیستم پشتیبان‌گیری خودکار.

مراقب سارقان و کپی‌کنندگان محتوا باشید

Copyscape و Grammarly می‌تواند به شما کمک کند تا نسخه‌های دیگری از محتوای خود را در جای دیگری در اینترنت پیدا کنید، همچنین کیفیت نوشته‌های سایت خود را بهبود بخشیده و از سرقت ادبی تصادفی جلوگیری کنید.

شما می‌توانید برای سئوی بهتر در سایت خود بر روی لینک خدمات سئو و بهینه‌سازی سایت کلیک کنید.

مراقب منشن های رسانه های اجتماعی خود باشید

از طریق داشبوردهای صفحه اجتماعی خود نقش فعالی در مدیریت رسانه‌های اجتماعی بازی کنید. HubSpot، Hootsuite و Social Mention ابزار شناساندن شما در شبکه‌های اجتماعی است، بنابراین هر زمان که نام شما در رسانه‌های اجتماعی ذکر شود به شما هشدار داده می‌شود. هنگامی که نام شما توسط شخص یا فرد دیگری در شبکه‌های اجتماعی به کار برده می‌شود نگرانی شما را به سرعت بر طرف می‌کند تا انتشار تبلیغات منفی جلوگیری کند.

سرعت بارگذاری وب سایت خود را افزایش دهید

هشدارهای گوگل آنالیتیکس زمانی که زمان بارگذاری مطالب شما کاهش می‌یابد برای شما ایمیل می‌فرستد، بنابراین می‌توانید زمان و دلیل وقوع آن را شناسایی کنید. ممکن است لازم باشد کَش را فعال کنید، افزونه‌ها یا افزونه‌های ذخیره‌سازی منابع را حذف کنید، اندازه‌های تصویر خود را بهینه کنید، از شر کدهای اضافی خلاص شوید، یا اقداماتی را برای مسدود کردن فعالیت‌های هرزنامه انجام دهید.

سخن پایانی

نگاتیو سئو یا سئو منفی چیست ؟ به این معنی است شما راهی را پیش گرفته‌ای که کسب و کار و وب سایت شما ضربه می‌زند. به همین دلیل باید بدانید که برای جلوگیری از سئوی منفی چه کاری باید انجام دهید. علاوه بر آن باید بدانید که انواع سئو منفی چیست و چه تأثیرانی بر روی سایت شما می‌گذارد.

سوالات متداول شما

سئو منفی چیست؟

در سئوی منفی رقیب های شما برای آن که بتوانند گوگل را دور بزنند به جای اینکه فعالیت خود را بهبود ببخشند، سعی می‌کنند تا با روش های کلاه سیاه نتایج شما را پایین بیاورند.

انواع روش های سئو منفی چیست؟

نفوذ هکر‌ها، مزرعه لینک و لینک ‌های مزاحم، فعالیت مخرب در شبکه های اجتماعی، محتوای کپی شده در سایت‌های دیگر، حملات اسپمرها برای کاهش سرعت سایت، کلیک تقلبی، افزودن بدافزار

روش های مقابله با سئو منفی چیست؟

افزایش سرعت سایت، استفاده از رمز عبور قوی، مراقبت در برابر سارقان محتوا، محافظت از سایت در برابر هکرها و بد افزارها، مراقبت در برابر بک لینک های سایت

امتیاز به مطلب

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نام
کپچا code

دیگران را با نوشتن نظرات خود، برای انتخاب این محصول راهنمایی کنید

لطفا پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید. بهتر است از فضای خالی بیش‌از‌حدِ معمول، شکلک یا ایموجی استفاده نکنید و از کشیدن حروف یا کلمات با صفحه‌کلید بپرهیزید نظرات خود را براساس تجربه و استفاده‌ی عملی و با دقت به نکات فنی ارسال کنید؛ بدون تعصب به محصول خاص، مزایا و معایب را بازگو کنید و بهتر است از ارسال نظرات چندکلمه‌‌ای خودداری کنید بهتر است در نظرات خود از تمرکز روی عناصر متغیر مثل قیمت، پرهیز کنید