سئو ویدیو چیست و چرا باید آن را جدی بگیرید؟ (+ آموزش سئوی ویدئو)
هانیه خرم زاده 1401-01-09

همان طور که می‌دانید سئو یکی از ضروری‌ ترین کارها برای بهبود جایگاه سایت در گوگل است. سئوی ویدیو که اخیرا بیشتر از قبل نام آن شنیده می‌شود، شاخه‌ای از سئو است که به بهینه سازی ویدئوها مربوط است. چه مدیر یک کسب و کار باشید یا در زمینه دیجیتال مارکتینگ فعالیت داشته باشید، آشنایی با سئو ویدیو به شما کمک می‌کند در مسیر خود هوشمندانه‌تر گام بردارید.

بدون شک ویدئها ابزاری قدرتمند برای بازاریابی و برقراری ارتباط با مخاطبان هستند. تصور اشتباهی که بسیاری از افراد درمورد ویدیو مارکتینگ دارند این است که آن را یک اقدام پر هزینه می‌دانند، اما واقعیت این است که شما با هزینه‌ای ناچیز هم می‌توانید ساخت ویدئو و بهینه سازی آن را آغاز کنید.

تولید یک ویدئوی بهینه شده اولین قدم برای آغاز یک کمپین ویدئویی موفق است و قطعا شما نمی‌خواهید کاربری که ویدئوی شما را می‌بیند، آن را یک محتوا پوچ، بی‌ارزش یا حتی متوسط بداند؛ زیرا در این صورت شما نتیجه‌ای از کمپین خود نمی‌گیرید.

در این مقاله از بلاگ نژودا قصد داریم به شما بگوییم “سئو ویدئو چیست” و چگونه می‌توانید به دنیای آن قدم بگذارید؛ بنابراین اگر درمورد Video SEO کنجکاو هستید، این مقاله را از دست ندهید!

سئو ویدیو (Video SEO) چیست؟

در دنیای امروز اکثر افراد مشاهده ویدئو، عکس و اینفوگرافیک را به خواندن متن‌های طولانی ترجیح می‌دهند. این امر از یک جهت فرصتی عالی برای شما به شمار می‌رود؛ زیرا فرصت جذب مخاطب از طریق ویدئو را در اختیار شما قرار می‌دهد.

بهینه سازی ویدئو یا Video SEO به معنای استفاده از تکنیک‌ها و تکنولوژی‌هایی است که یک تجربه عالی در تماشای ویدئو برای کاربر خلق می‌کند؛ در عین حال هدف آن، ایندکس شدن ویدئو در موتورهای جستجو است تا برای کلمات کلیدی مورد نظر شما به کاربران نمایش داده شود. با تکنیک‌ های سئو ویدیو شما تلاش می‌کنید ترافیک بیشتری را برای محتوای ویدئویی خود جذب کنید.

خیلی اوقات افراد زمان و هزینه زیادی صرف می‌کنند تا استراتژی تولید محتوای ویدئویی خود را تنظیم کرده و شروع به تولید ویدئو کنند اما در نهایت ویدئوی آنها بازدید و ترافیک زیادی به دست نمی‌آورد. در این شرایط بهینه سازی ویدئو به کمک شما می‌آید تا جایگاه محتوای خود را ارتقا دهید.

نکته‌ای که باید به خاطر داشته باشید، این است که سئو ویدیو دقیقاً مانند سئو سایت نیست. در یک تعریف ساده می‌توان گفت Video SEO به معنای بهینه سازی ویدئوی شما برای ایندکس شدن و رتبه گرفتن در صفحات نتایج موتورهای جستجو در کلمات کلیدی مرتبط است.

مراحل اصلی سئو ویدیو

استراتژی‌های بهینه سازی زیادی وجود دارد که به ویدئوی شما شانس بالاتری برای رتبه گرفتن می‌دهد اما به طور کلی سئو ویدیو سه مرحله اصلی دارد:

  • ایندکس شدن ویدئو
  • بهبود رتبه و جایگاه ویدئو
  • آنالیز و بررسی میزان ترافیک ویدئو از طریق جستجو

در ادامه تک تک این مراحل را بررسی می‌کنیم و به آموزش سئو ویدئو می‌پردازیم.

آموزش سئو ویدیو

قدم اول: ایندکس کردن ویدئو

آنچه باید بدانید این است که موتورهای جستجوی اصلی توانایی کشف یک ویدئوی قرار گرفته در وب سایت را ندارند و نمی‌توانند بلافاصله تمام اطلاعات آن را درک کنند؛ بنابراین برای کمک به موتورهای جستجو برای ایندکس کردن ویدئوها، تلاش بیشتری نسبت به محتوای متنی لازم است.

به طور کلی باید متادیتاهای پشتیبانی کننده را برای ویدئوهای خود استفاده کنید تا موتورهای جستجو بتوانند محتوای ویدئوی شما را درک کنند. برای ایندکس شدن ویدیو ها باید موارد زیر را برای موتورهای جستجو مشخص کنید:

  • عنوان ویدئو
  • توضیحات یا دیسکریپشن
  • طول ویدئو
  • تاریخ آپلود ویدئو
  • محل فایل ویدیو یا پخش کننده‌ای که امکان Embeding داشته باشد.
  • یک تصویر کوچک به عنوان پیش نمایش برای ویدئو

ایندکس کردن ویدئو

چند راه برای ارائه اطلاعات مورد نیاز به موتورهای جستجو وجود دارد. اول از همه می‌توانید یک نقشه سایت خارجی (XML Sitemap) به صفحه قرار دهید که کلیه اطلاعات ویدئوهای سایت شما را مشخص می‌کند. این اطلاعات به گوگل سرچ کنسول و بینگ وبمستر تولز ارسال می‌شود.

شما همچنین می‌توانید متادیتاهای مربوط به ویدئو را با استفاده از اسکیما برای موتور جستجو نشانه گذاری کنید. این کار را می‌توانید به کمک میکرو دیتا در قسمت <body> یا JSON-LD در قسمت <head> کدهای HTML سایت خود انجام دهید.

گرچه به نظر می‌رسد این فرایند پیچیده و دشوار باشد، اما خوشبختانه ابزارهایی وجود دارد که کل این فرایند را بسیار ساده می‌کند. به عنوان مثال می‌توانید از افزونه Yoast Video SEO یا Rankmath استفاده کنید تا زمانی که یک ویدئو را در سایت خود قرار می‌دهید از ایندکس شدن ویدئو مطمئن باشید و کلیه اطلاعات لازم را به کمک این افزونه‌ها وارد کنید. نکته مهم این است که این افزونه‌ها برای سایت‌های وردپرسی هستند.

قدم دوم:  بهبود جایگاه و رتبه ویدئو

وقتی موتورهای جستجو ویدئوی شما را ایندکس کردند، قدم بعدی این است که جایگاه و رتبه آن را بهبود دهید تا کاربران بیشتری آن را ببینند. ابزارهای کمی برای انجام این کار وجود دارد که بسیاری از آنها برای سئو مسترها و افرادی که تجربه انجام بهینه سازی وب‌سایت را دارند، آشنا است.

به کمک روش‌های زیر می‌توانید به بهبود و ارتقاء رتبه ویدئوی خود یا به اصطلاح سئو ویدیو کمک کنید:

عنوان ویدئو

محتوایی که کلیک بیشتری از نتایج جستجو به دست آورد، احتمالاً رتبه خود را به مرور زمان بهبود می‌دهند. یکی از مهم‌ترین کارها برای سئو ویدیو، بهینه سازی عنوان ویدئو است که تعداد کلیک ها را به شدت افزایش می‌دهد.

آنالیز و ردیابی کلیک‌ها در طول زمان به شما کمک می‌کند نتایج حاصل از بهینه سازی عنوان را بررسی کنید و با توجه به نتایج حاصل از آنالیز می‌توانید بهترین عنوان را برای ویدئو انتخاب کنید.

تصویر کوچک ویدیو

تصویر کوچک ویدیو

یکی از مهم‌ترین فاکتورها برای سئو ویدیو، انتخاب تصویر کوچک برای ویدئو است. این مورد یک المان بصری است که پتانسیل آن را دارد که کاربر را جذب کند و به شما کمک کند تا از دیگران متمایز شوید. برای تصویر ویدئوی خود که با نام thumbnail هم شناخته می‌شود، سعی کنید تصویری جذاب انتخاب کنید تا بهترین نتیجه و بیشترین کلیک را از آن بگیرید.

این تصویر اهمیت زیادی در جلب توجه کاربر دارد؛ مانند کاور پست اینستاگرام یا پوستر یک فیلم که می‌تواند کاربر را جلب خود کند، تصویر کوچک ویدئو هم تأثیر زیادی در افزایش تعداد کلیک‌ها دارد. شما می‌توانید این تصویر را از یکی از صحنه‌های ویدئو تهیه کنید یا خودتان یک تصویر اختصاصی برای آن طراحی کنید.مانند تصویر بالا که از کاور پست های پیج اینستاگرام نژودا می باشد.

در این تصویر باید از رنگ‌های جذاب با تضادی مشخص استفاده کنید و جذابیت بصری و ظرافت را در یک قاب فراهم کنید.

نکته: سعی کنید در صورت امکان در تصویر thumbnail یک چهره وجود داشته باشد. آمار نشان داده است افراد روی تصاویر و ویدئوهایی که حداقل شامل یک چهره است، بیشتر کلیک می‌کنند. همچنین سعی کنید در عکس شما یک نوشته هم موجود باشد.

توضیحات ویدیو (video description)

متا دیسکریپشن کمک می‌کند تا مفهوم ویدئو برای کاربر و موتور جستجو قابل درک باشد و همین امر تعداد کلیک‌ها را افزایش می‌دهد. گوگل ترجیح می‌دهد ویدئویی را به کاربر نشان دهد که دارای توضیحاتی درباره ویدئو است.

همچنین می‌توانید در توضیحات ویدئوی خود در شبکه‌هایی مانند یوتیوب از هشتگ‌های مرتبط نیز استفاده کنید تا بازدید آن را افزایش دهید.

طول ویدیو

به طور کلی نمی‌توان گفت طول بهینه خاصی برای ویدئو وجود دارد. آنچه در این مورد باید به آن توجه کنید، تناسب مدت زمان ویدئو با هدف کاربر است. اگر محتوای ویدئوی شما، معرفی یک محصول یا خدمات جدید است، باید سعی کنید طول آن کمتر از 2 دقیقه باشد.

این در حالی است که اگر ویدئوی شما درمورد آموزش یک مهارت یا کار با نسخه‌ای از یک سایت یا اپلیکیشن است، 3 تا 5 دقیقه زمان مناسبی به نظر می‌رسد؛ البته این زمان نیز به محتوای آموزشی و زمینه آن وابسته است.

اگر هدف شما تولید یک پادکست یا مواردی مشابه این است، می‌توان طول ویدئو را تا 20 دقیقه هم افزایش داد اما به خاطر داشته باشید که بیش از این زمان، ممکن است کاربر را خسته کند. آنچه نباید فراموش کنید این است که در ویدئو نباید به چیزی بیش از نیاز کاربر اشاره کنید و در عین حال باید نیازهای کاربر را به طور کامل جواب دهید.

زیرنویس ویدیو

زیرنویس یکی از مواردی است که هنگام سئو ویدیو کمتر به آن توجه می‌شود اما در واقع اهمیت زیادی در جلب توجه کاربر و افزایش میزان بازدید ویدئو دارد. سعی کنید زیرنویس‌های شما دقیق، واضح و خوانا باشد تا کاربر در مطالعه آن با مشکل مواجه نشود. همچنین باید سرعت آن به درستی تنظیم شود و غلط املایی و نگارشی نداشته باشد.

سئو ویدئو

قدم سوم: اندازه گیری میزان ترافیک ورودی ویدیو ها

بخش مهمی از بهینه سازی ویدئوها، اندازه گیری و بررسی میزان نتایج بازدید و ترافیک ورودی ویدئوها است. بهترین ابزار برای بررسی نتایج در طول زمان، سرچ کنسول گوگل است که به شما این امکان را می‌دهد که ترافیک را در همه دسته‌های وب، تصویری و ویدئویی تقسیم بندی کرده و از این طریق ترافیک را برای عبارات و محتواهای مختلف بررسی کنید.

چرا باید ویدیو های خود را بهینه سازی کنید؟

یکی از مهم‌ترین دلایل برای بهینه سازی محتوای ویدئویی این است که مخاطبان و ربات‌های موتورهای جستجو بهتر آن را درک می‌کنند. در سال 2020 افراد بیش از 103 دقیقه از روز را صرف مشاهده ویدئو در اینترنت می‌کنند؛ دقیقا به همین دلیل است که باید به سئو ویدیو های خود بپردازید.

سوالات متداول شما

سئو ویدیو یا (Video SEO) چیست؟

بهینه سازی ویدئو یا Video SEO به معنای استفاده از تکنیک‌ها و تکنولوژی‌هایی است که یک تجربه عالی در تماشای ویدئو برای کاربر خلق می‌کند؛ در عین حال هدف آن، ایندکس شدن ویدئو در موتورهای جستجو است تا برای کلمات کلیدی مورد نظر شما به کاربران نمایش داده شود. با تکنیک‌ های سئو ویدیو شما تلاش می‌کنید ترافیک بیشتری را برای محتوای ویدئویی خود جذب کنید.

مراحل اصلی سئو ویدیو کدام است؟

ایندکس شدن ویدئو، بهبود رتبه و جایگاه ویدئو، آنالیز و بررسی میزان ترافیک ویدئو از طریق جستجو

چگونه میتوان به ارتقا رتبه یا به اصطلاح به سئو ویدیو کمک کرد؟

انتخاب عنوان مناسب و جذاب، استفاده از تصویر کوچک مناسب برای ویدیو، استفاده از توضیحات ویدیو یا (video description).

امتیاز به مطلب

برچسب ها :

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام
کپچا code

دیگران را با نوشتن نظرات خود، برای انتخاب این محصول راهنمایی کنید

لطفا پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید. بهتر است از فضای خالی بیش‌از‌حدِ معمول، شکلک یا ایموجی استفاده نکنید و از کشیدن حروف یا کلمات با صفحه‌کلید بپرهیزید نظرات خود را براساس تجربه و استفاده‌ی عملی و با دقت به نکات فنی ارسال کنید؛ بدون تعصب به محصول خاص، مزایا و معایب را بازگو کنید و بهتر است از ارسال نظرات چندکلمه‌‌ای خودداری کنید بهتر است در نظرات خود از تمرکز روی عناصر متغیر مثل قیمت، پرهیز کنید