بهترین سایت کوتاه کننده لینک ایرانی + راهنمای تصویری
نژودا 1401-02-29

همان طور که مشخص است سایت کوتاه کننده لینک سرویس‌هایی هستند که لینک‌های طولانی را کوتاه می‌کنند تا بتوانید از آنها در جای مناسب استفاده کنید. لینک‌های طولانی از جهات مختلفی می‌توانند برای سایت و حتی برند مضر باشند؛ به همین دلیل سایت‌های کوتاه کننده لینک روز به روز کاربرد بیشتری پیدا کرده و محبوب‌تر می‌شوند.

مشکلی که برخی از سایت های کوتاه کننده لینک دارند این است که یا سرویس دهنده آنها خارجی است و پس از مدتی ارائه خدمات به ایرانی‌ها را تحریم می‌کند یا این که پس از مدتی فیلتر می‌شوند؛ بنابراین تصمیم گرفتیم 6 سرویس کوتاه کننده لینک بدون فیلتر و تحریم را در این مقاله به شما معرفی کنیم تا بدون نگرانی از بابت قطع شدن سرویس دهی بتوانید از آنها استفاده کنید.

چرا داشتن URL های کوتاه اهمیت زیادی دارد؟

فهرست مطلب:

چرا داشتن URL های کوتاه اهمیت زیادی دارد؟

زمانی که URL های یک سایت را تعیین می‌کنید، مشخص می‌کنید که آنها فارسی باشند یا انگلیسی.

URLهای انگلیسی معمولاً به خودی خود کوتاه هستند مگر این که خودتان یک URL انگلیسی طولانی انتخاب کرده باشید. در مقابل URL های فارسی حتی اگر کوتاه انتخاب شوند، باز هم طولانی هستند!

کاراکترهای URL های فارسی برای این که برای ربات های موتور جستجو قابل درک باشند، باید به کاراکترهای دیگری تبدیل شوند. به عنوان مثال این URL را که مربوط به یکی از صفحات وبلاگ نژودا است در نظر بگیرید:

سایت های کوتاه کننده لینک

وقتی این لینک را بخواهید برای کاربران دیگر ارسال کنید یا در مرورگر خود باز کنید، کاراکترهای فارسی آن باید به کاراکترهایی تبدیل شوند که برای موتور جستجو قابل درک است و این اتفاق به کمک UTF-8 رخ می‌دهد؛ بنابراین لینک بالا به شکل لینک زیر در می‌آید:

بهترین سایت کوتاه کننده لینک

این دو لینک در واقع یکی هستند و به یک صفحه می‌روند اما با زبان‌های مختلف! مانند این است که بنویسید “سلام” اما برای این که یک فرد ژاپنی آن را بفهمد، کلمه “سلام” باید به “こんにちは” تبدیل شود!

همین تغییر لینک به زبانی قابل فهم برای موتور جستجو باعث ایجاد لینکی طولانی می‌شود که از جهات مختلفی ممکن است به ضرر سایت یا برند باشد. در ادامه این مسئله را بیشتر بررسی می‌کنیم:

 • تأثیر منفی URL طولانی در سئو:

همه URL های وب سایت شما باید برای گوگل و سایر موتورهای جستجو به راحتی پیدا، خوانده و درک شوند. خیلی از سایت‌ها URLهای بسیار طولانی و بیش از حد پیچیده با پارامترهای غیر ضروری دارند. این  شیوه آدرس دهی نه تنها باعث می‌شوند که این وب‌سایت‌ها بی‌نظم به نظر برسند، بلکه خزش هر صفحه وب را برای Google دشوار می‌کنند و در رتبه بندی سایت برای سئو تأثیر منفی خواهد داشت. شما با کوتاه کردن لینک می‌توانید از بروز این خطر برای سئو سایت خود پیشگیری کنید.

البته لازم است بدانید که گوگل رسماً اعلام نکرده است که طول URL یک عامل مؤثر در رتبه بندی سایت ها است اما از آنجا که ساختار و پیچیدگی URL ها می‌تواند بر نحوه عملکرد گوگل برای خزش سایت تأثیر بگذارد، احتمالاً رتبه سایت را هم تحت تأثیر قرار می‌دهد.

 • اعتماد سازی در کاربران:

سایت‌هایی که URL های طولانی پر از کاراکترهای عجیب و غریب دارند، فقط اسپم به نظر می‌رسند. در حالی که با یک URL تمیز، سایت شما بسیار معتبرتر و قابل اعتمادتر به نظر می‌رسد. بهتر است URLهای شما خوانا باشند و گیج کننده به نظر نرسند؛ همچنین از استفاده از دامنه‌های فرعی و لینک‌های تو در توی زیاد خودداری کنید تا درک مسیر برای کاربر راحت‌تر باشد.

هرچه URL شما تمیزتر باشد، احتمال اعتماد کاربران به وب سایت شما بیشتر می‌شود.

 • اشتراک گذاری راحت تر لینک ها:

لینک‌های کوتاه، اشتراک‌گذاری محتوای شما را برای کاربران آسان‌تر می‌کنند. اگر URL طولانی و گیج کننده‌ای دارید، وقتی در فیس بوک، پینترست یا در ایمیل به اشتراک گذاشته می‌شود، عجیب به نظر می‌رسد، به علاوه این که به سختی می‌توان آن را به خاطر سپرد.

 • ارائه یک دید صحیح از محتوای صفحه به کاربر:

یکی دیگر از جنبه های کوتاه کردن لینک و بهینه سازی URL ها یا تغییر مسیرهای URL به انتظارات کاربر مربوط می‌شود. شما می‌خواهید URL های شما بینشی صحیح در مورد موضوع صفحه ارائه دهد. بهتر است که URL به گونه‌ای مختصر و مفید انتخاب شود که خواننده صرفاً با نگاه کردن به URL به یک نتیجه منطقی در مورد موضوع صفحه برسد. لزومی ندارد که آنها کاملاً مطابقت داشته باشند یا توصیفی باشند؛ شما می‌توانید موضوع صفحه را در چند کلمه کوتاه خلاصه کنید.

 • استفاده راحت‌تر از URL کوتاه در اس ام اس و شبکه های اجتماعی:

اگر بخواهید لینک های خود را در اس ام اس یا شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید، استفاده از لینک‌های طولانی چندان مناسب نیست؛ زیرا این پلتفرم‌ها معمولاً دارای محدودیت کاراکتر هستند و از طرف دیگر ظاهر نامناسبی به آن می‌بخشد. استفاده از سایت‌های کوتاه کننده لینک به شما کمک می‌کند لینکی را در این پلتفرم‌ها به اشتراک بگذارید که ظاهر مناسبی دارد و محدودیت کاراکترها برایتان مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

معرفی 6 سایت کوتاه کننده لینک ایرانی

 1. یون yun.ir

این سایت یکی از قدیمی‌ترین سایت کوتاه کننده لینک ایرانی است که بسیاری از سایت‌های معتبر ایرانی از آن استفاده می‌کنند. برای استفاده از این سرویس کافی است URL مورد نظر خود را در کادر زیر وارد کنید و روی دکمه نارنجی رنگ “کوتاه کن” کلیک کنید:

سایت کوتاه کننده لینک ایرانی 1

سپس لینک کوتاه شده همراه با QR کد به شکل زیر به شما تحویل داده می‌شود:

سایت کوتاه کننده لینک ایرانی 2

در کادر سبز رنگ لینک کوتاه شده را مشاهده می‌کنید و در کادر قرمز رنگ می‌توانید لینک کوتاه را برای خود شخصی سازی کنید و به جای آدرس پیشفرض کوتاه شده، آدرس دلخواه کوتاه را وارد کنید.

در این سرویس امکانات دیگری هم وجود دارد که به کمک آن می‌توانید تاریخ فعال سازی و انقضاء لینک، دسته بندی موضوعی، عنوان لینک، رمز گذاشتن برای دسترسی به لینک و … را هم تعیین کنید.

علاوه بر کوتاه کننده لینک، یون سرویس‌های دیگری را هم ارائه می‌دهد که در تصویر زیر نشان داده‌ایم:

سایت کوتاه کننده لینک ایرانی 3

 1. B2N.ir

این سایت کوتاه کننده لینک نیز کاربری بسیار ساده‌ای دارد؛ تنها تفاوتی که با yun در فرایند کوتاه کردن لینک دارد، این است که پیش از کوتاه کردن لینک از شما می‌خواهد شماره تلفن خود را وارد کنید.

برای کوتاه کردن لینک با B2N باید لینک را در کادر زیر وارد کنید و روی “کوتاه کن” کلیک کنید.

سایت کوتاه کننده لینک ایرانی 4

پس از وارد کردن شماره تلفن خود می‌توانید از سرویس این سایت استفاده کنید.

 1. وان دا 1da.ir

برای کوتاه کردن لینک در سایت کوتاه کننده لینک وان دا نیز باید ابتدا ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید تا بتوانید لینک را کوتاه کنید.

بهترین سایت کوتاه کننده لینک ایرانی 6

این سرویس سیستم درآمدزایی از طریق کوتاه کردن لینک را به خدمات خود افزوده است و آمار دقیقی از کلیک‌های لینکتان به شما ارائه خواهد داد.

 1. اپیزو opizo.com

اپیزو نیز یک نمونه دیگر از سایت‌ کوتاه کننده لینک ایرانی است که کاملاً رایگان بوده و حتی یک پلاگین برای مدیریت لینک ها در وردپرس هم ارائه داده است. اپیزو نیز مانند وان دا سیستم کسب درآمد از کوتاه کردن لینک را راه اندازی کرده و امکان تعیین تاریخ انقضا برای لینک‌ها را هم ارائه می‌دهد.

بهترین سایت کوتاه کننده لینک ایرانی 7

 1. یکیا 1ea.ir

یکیا یکی از جدیدترین سرویس‌ های لینک کوتاه کن و سایت کوتاه کننده لینک است که برای استفاده از خدمات آن باید ابتدا ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید. مشابه دو سرویس قبلی، این مورد هم از سیستم کسب درآمد با کوتاه کردن لینک برخوردار است.

بهترین سایت کوتاه کننده لینک ایرانی 8

 1. ریزی rizy.ir

ریزی نیز یک سایت کوتاه کننده لینک رایگان است که استفاده از خدمات آن رایگان بوده و خدماتی مانند آمار بازدید لینک، ایجاد آدرس دلخواه کوتاه و کسب درآمد و زیر مجموعه گیری را هم ارائه می‌دهد.

بهترین سایت کوتاه کننده لینک ایرانی 9

سوالات متداول شما

آیا کوتاه بودن لینک در سئو تاثیر دارد؟

گوگل رسماً اعلام نکرده است که طول URL یک عامل مؤثر در رتبه بندی سایت‌ها است اما از آنجا که ساختار و پیچیدگی URLها می‌تواند بر نحوه عملکرد گوگل برای خزش سایت تأثیر بگذارد، احتمالاً رتبه سایت را هم تحت تأثیر قرار می‌دهد.

مزایای کوتاه بودن لینک چیست؟

اعتماد سازی در کاربران، شتراک گذاری راحت‌تر لینک‌ها، استفاده راحت‌تر در اس ام اس و شبکه های اجتماعی و راحت کردن خزش صفحه برای موتور جستجو از جمله مزایای کوتاه بودن لینک است.

امتیاز به مطلب

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نام
کپچا code

دیگران را با نوشتن نظرات خود، برای انتخاب این محصول راهنمایی کنید

لطفا پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید. بهتر است از فضای خالی بیش‌از‌حدِ معمول، شکلک یا ایموجی استفاده نکنید و از کشیدن حروف یا کلمات با صفحه‌کلید بپرهیزید نظرات خود را براساس تجربه و استفاده‌ی عملی و با دقت به نکات فنی ارسال کنید؛ بدون تعصب به محصول خاص، مزایا و معایب را بازگو کنید و بهتر است از ارسال نظرات چندکلمه‌‌ای خودداری کنید بهتر است در نظرات خود از تمرکز روی عناصر متغیر مثل قیمت، پرهیز کنید