شبکه توزیع محتوا (CDN) چیست؟
هانیه خرم زاده 1400-12-10

شبکۀ توزیع محتوا یا Content Delivery Network (CDN) به گروهی از سرورها گفته می‌شود که در مکان‌های مختلف جغرافیایی پخش شده‌اند. محتوایی (تصویر یا متن) که در گوشی‌ها یا دسکتاپ خود مشاهده می‌کنید، با استفاده از شبکه توزیع محتوا پخش می‌شود. بگذارید مفهوم CDN را با یک مثال ساده‌تر توضیح دهیم.

یکی از رایج‌ترین کاربردهای CDN، بهبود سرعت لود شدن صفحه سایت است. فرض کنید مثلاً یک سایت فروشگاهی در تهران دارید که هاست آن در مشهد است. تمامی فایل‌های سایت هم روی همین هاست است؛ بنابراین، زمانی که کاربری سایت شما را بازدید می‌کند، همه فایل‌ها از سرور مشهد لود می‌شود.

پس فاصله بین کاربر و سرور روی سرعت لود شدن سایت تأثیرگذار است. هرچه فاصله سرور و کاربر بیشتر باشد، طبیعتاً سرعت لود سایت هم بالاتر می‌رود. CDN به جای اینکه مستقیماً منابع وب‌سایت شما را از سرور ارسال کند، از شبکه توزیع محتوا برای سریع‌تر شدن انتقال داده‌ها استفاده می‌کند.

مزایای استفاده از شبکه توزیع محتوا یا CDN چیست؟

امروزه کسب و کارهای زیادی از این شبکه برای بهبود عملکرد وب‌سایت خود استفاده می‌کنند. دلیل آن هم این است که CDN یکی سری مزایایی دارد که صاحبان کسب و کار و مدیران وب‌سایت را به خود جلب کرده است. مزایای استفاده از CDN فقط به سرعت سایت محدود نمی‌شود بلکه موارد زیر را هم شامل می‌شود:

مزایای استفاده از شبکه توزیع محتوا یا CDN

کاهش هزینه های پهنای باند

هزینه‌های پهنای باند برای میزبانی وب سایت یکی از دغدغه‌های بزرگ مدیران کسب و کار است. شبکه توزیع محتوا با کش کردن و بهینه سازی، حجم داده در سرور اصلی کاهش پیدا می‌کند و از این رو هزینه‌های اضافی را کاهش می‌دهد.

افزایش دسترسی به محتوا

زمانی که ترافیک زیادی به سرور وارد شود، عملکرد بهینه سازی وب‌سایت را پایین می‌آید. همچنین باعث ایجاد اشکال در سخت‌افزار سرور می‌شود. به لطف وجود CDN، ترافیک اضافی پخش می‌شود و خرابی در سرور کمتر رخ می‌دهد.

حفاظت در برابر حملات DDoS

DDoS یا حمله محروم سازی از سرویس روشی است که مجرمان سایبری شبکه را با ترافیک زیاد و خرابکارانه پر می‌کنند. در نتیجه ممکن است سرور به اصطلاح داون شود. با استفاده از CDN، ترافیک‌های زیاد DDoSها کم شده و حتی اگر سرور مورد حمله قرار گیرد، باز هم سرور به کار خود ادامه خواهد داد.

حفاظت از شبکه با استفاده از امنیت لایه انتقال.

علاوه بر حفاظت در برابر DDos، شبکه توزیع محتوا به روش‌های دیگری از وب‌سایت حفاظت می‌کند. CDN با استفاده از پروتکل امنیتی لایه انتقال (TLS) به امنیت شبکه کمک می‌کند. روش کار TLS این است که اتصال بین اپلیکیشن های وب و سرور را رمزنگاری می‌کند. در نتیجه حملات سایبری مانند فیشینگ، دزدیدن پسورد یا شکاف‌های امنیتی در سیستم را کاهش می‌دهد.

معایب شبکه توزیع محتوا یا CDN

در کنار مزایای خوبی که CDN دارد، این شبکه خالی از عیب نیست. در زیر به معایب اشاره شده است:

امکان قطع شدن وجود دارد. به دلیل اینکه سرعت شبکه توزیع محتوا در مناطق مختلف جغرافیایی متفاوت است، ممکن است، گاهی اوقات قطع و وصلی داشته باشد. همچنین بعضی از کشورها هستند که IP یک CDN خاص را بلوک می‌کنند، از این رو ممکن است کلاً شبکه را قطع کنند.

کنترل کامل روی سرور وجود ندارد. از آنجایی که داده‌ها روی سرور محلی یا خود شرکت ذخیره نمی‌شوند، کنترل کامل روی سرور وجود ندارد. در صورت وجود هرگونه مشکل باید با پشتیبانی CDN خود تماس بگیرید و این گاهی اوقات مشکل‌ساز است.

هزینه راه‌اندازی اولیه CDN گران است. راه‌اندازی اولیه شبکه توزیع محتوا هزینه زیادی دارد. البته ناگفته نماند که انتخاب یک شرکت خوب که قیمت‌های مناسبی دارد روی هزینه‌های اولیه تأثیر به سزایی می‌گذارد.

هدف شبکه توزیع محتوا (CDN) چیست؟

 هدف اصلی CDN، ارسال محتوای دیجیتال به صورت کارآمد و ایمن است. مهم نیست که در کجای دنیا باشید یا از چه دستگاهی برای ارسال محتوا استفاده می‌کنید. یکی از عواملی که در CDN تأثیرگذار است، ترافیک است. تصور کنید یک پست در وبلاگ خود منتشر می‌کنید و به صورت ویروسی نشر پیدا می‌کند. در نتیجه سیل عظیمی از ترافیک به وب‌سایت شما سرازیر می‌شود.

بدون CDN، سرور شما به حالت آفلاین درمی‌آید و کاربران نمی‌توانند به سایت شما دسترسی پیدا کنند. در عوض، زمانی که ترافیک از طریق شبکه توزیع محتوا روی چندین سرور توزیع شوند، فشار وارد روی سرور کمتر می‌شود.

چه کسی می‌تواند از CDN یا شبکه توزیع محتوا استفاده کند؟

تقریباً هر فردی می‌تواند از این شبکه استفاده کند. از مدیران وب‌سایت گرفته تا شرکت‌هایی که خدمات شبکه ارائه می‌دهند (NSP).

CDN برای کاربران نهایی. وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌هایی که از شبکه توزیع محتوا استفاده می‌کنند، تجربه کاربری بهتری را برای کاربران خود مهیا می‌کنند.

CDN برای مدیران وب‌سایت. مدیران وب‌سایت به ویژه سایت‌های فروشگاهی و رسانه‌ای، از شبکه توزیع محتوا برای بالابردن وفاداری کاربران سایت استفاده می‌کنند.

CDN برای ارائه‌دهندگان خدمات شبکه. با رشد خدمات و فروشگاه‌های آنلاین و همچنین بالارفتن انتظارات کاربران سایت، اکثر NSP یا ارائه‌دهندگان خدمات شبکه‌ای به سمت شبکه توزیع محتوا رفته‌اند. دلیل آن هم این است که نرخ ریزش مشتری را کاهش می‌دهد و باعث افزایش رضایت مشتری می‌شود.

کاربرد شبکه توزیع محتوا چیست؟

کاربرد شبکه توزیع محتوا چیست؟

عمده‌ترین کاربرد این شبکه، ارسال محتوا با امنیت بالا است. همچنین از این شبکه برای جمع‌آوری داده‌های تحلیلی مربوط به کاربر و رهگیری آنها در ترافیک استفاده می‌شود. شرکت‌ها از خدمات CDN برای سرعت بخشیدن به ارسال محتوای داینامیک، رسانه‌های استریم و حتی بازی‌های رایانه‌ای استفاده می‌کنند؛ زیرا محتوا فقط محدود به متن نمی‌شود و شامل تصاویر، ویدئو و پادکست هم هست. از نمونه‌های CDN می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • شرکت دیجیتال مارکتینگی که از CDN برای ارسال محتوای خود استفاده می‌کند.
  • بانک‌هایی که از CDN برای انتقال امن داده‌های حساس خود استفاده می‌کنند.
  • توسعه دهندگان اپلیکیشن موبایل که می‌خواهند UX (تجربه کاربری) را بهبود دهند.

نکاتی که باید هنگام انتخاب CDN یا شبکه توزیع محتوا رعایت کرد.

زمانی که یک CDN را می‌خواهید انتخاب کنید، باید ابتدا شرکتی که این خدمات را ارائه می‌دهد بررسی کنید. در زیر، یک سری نکات در این مورد ارائه شده است:

  • سرعت اتصال CDN چقدر است؟ آیا قطعی دارد؟
  • آیا CDN می‌تواند تمامی محتوا را مدیریت کند یا نیازهای شما را برآورده کند؟
  • آیا سرعت آن زیاد است؟
  • آیا پشتیبانی کافی دارد؟
  • آیا ارائه‌دهنده سرویس، آمار و اطلاعات تحلیلی درباره شبکه و سرعت آن به مشتری می‌دهد.

سخن پایانی

شبکه توزیع محتوا یا CDN به مجموعه‌ای از سرورها گفته می‌شود که هدف آنها ارسال سریع و ایمن محتوا است. این سرورها به دلیل اینکه در مناطق مختلف جغرافیایی پخش شده‌اند، بار ترافیکی زیاد روی سرور را کاهش می‌دهند. در نتیجه در بهینه سازی وب سایت و افزایش عملکرد آن بسیار تأثیرگذار است. این شبکه از مزایایی مانند افزایش دسترسی به محتوا و حفاظت از شبکه برخوردار است. البته ناگفته نماند که امکان قطعی در CDN هم وجود دارد.

سوالات متداول شما

شبکۀ توزیع محتوا یا Content Delivery Network (CDN) چیست ؟

گروهی از سرورها گفته می‌شود که در مکان‌های مختلف جغرافیایی پخش شده‌اند. محتوایی که در گوشی‌ها یا دسکتاپ خود مشاهده می‌کنید، با استفاده از شبکه توزیع محتوا پخش می‌شود.

مزایای استفاده از شبکه توزیع محتوا یا CDN چیست؟

کاهش هزینه‌های پهنای باند،افزایش دسترسی به محتوا،حفاظت در برابر حملات DDoS،حفاظت از شبکه با استفاده از امنیت لایه انتقال.

هدف شبکه توزیع محتوا (CDN) چیست؟

هدف شبکه توزیع محتوا ارسال محتوای دیجیتال به صورت کارامد و ایمن است.

امتیاز به مطلب

برچسب ها :

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام
کپچا code

دیگران را با نوشتن نظرات خود، برای انتخاب این محصول راهنمایی کنید

لطفا پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید. بهتر است از فضای خالی بیش‌از‌حدِ معمول، شکلک یا ایموجی استفاده نکنید و از کشیدن حروف یا کلمات با صفحه‌کلید بپرهیزید نظرات خود را براساس تجربه و استفاده‌ی عملی و با دقت به نکات فنی ارسال کنید؛ بدون تعصب به محصول خاص، مزایا و معایب را بازگو کنید و بهتر است از ارسال نظرات چندکلمه‌‌ای خودداری کنید بهتر است در نظرات خود از تمرکز روی عناصر متغیر مثل قیمت، پرهیز کنید