لندینگ پیج چیست؟ (+ راهنمای کامل طراحی لندینگ پیج یا صفحه فرود)
نژودا 1401-01-10

اگر امروز بتوانید یک گام در جهت افزایش نرخ بازگشت سرمایه کسب و کارتان بردارید و مطمئن باشید که نتیجه مطلوبی خواهد داشت، دوست ندارید بدانید چه کاری است و چگونه باید آن را انجام دهید؟

لندینگ پیج چیست؟ همان ابزاری است که به دنبال آن هستید! landing page یا صفحه فرود کلیدی است برای تبدیل لیدها به مشتری و همچنین جذب لیدهایی جدید. از هر 10 نفری که وارد یک لندینگ پیج می‌شوند، 1 نفر به مشتری بالقوه یا لید تبدیل می‌شود. اگر در دنیای دیجیتال مارکتینگ و جذب ترافیک تازه کار باشید، ممکن است این رقم برای شما چندان جالب و چشمگیر نباشد اما اگر کمی تجربه داشته باشید می‌توانید آن را به درستی تفسیر کنید.

تصور کنید که 10000 نفر از صفحه لندینگ شما بازدید کنند؛ در این صورت از این تعداد 1000 نفر می‌توانند به لید تبدیل شود! این تعداد برای یک کسب و کار کوچک تا متوسط، تعداد قابل توجهی محسوب می‌شود.

در این مقاله از نژودا قصد داریم به شما بگوییم لندینگ پیج چیست و چه تاثیری در میزان فروش شما خواهد داشت.

فهرست مطلب:

لندینگ پیج چیست؟

صفحه فرود یا Landing page به صفحه خاصی در سایت شما گفته می‌شود که در آن اطلاعات تماس بازدیدکنندگان را در ازای ارائه منبعی مانند کتاب الکترونیکی، مشاوره رایگان و … دریافت می‌کنید. این اطلاعات تماس با استفاده از فرمی جمع آوری می‌شود که بازدیدکنندگان جزئیاتی مانند نام، ایمیل و عنوان شغلی خود را در آن وارد می‌کنند.

تولید لید (Lead generation) برای کسب و کار، یک بخش ضروری از کمپین بازاریابی است و روش‌های مختلفی برای انجام آن وجود دارد. به عنوان مثال همه روش‌های زیر از جمله مهم‌ترین راه‌های تولید لید هستند:

 • بازاریابی شبکه‌های اجتماعی
 • بازاریابی محتوا یا Content Marketing
 • تبلیغات PPC
 • و …

با هر کمپین دیجیتالی که اجرا می‌کنید، از هر کانالی که باشد، باید افراد مورد نظرتان را به لید تبدیل کنید. برای انجام این کار به یک صفحه لندینگ نیاز دارید که برای کاربران جذاب باشد و به طور خاص برای آنها طراحی شده باشد. اگر حداقل چند لندینگ پیج جذاب در سایت خود ندارید، احتمالا فرصت‌های زیادی را برای تبدیل افراد به مشتری از دست داده‌اید.

صفحه فرود

کاربرد لندینگ پیج چیست؟

هدف یک صفحه فرود یا لندینگ پیج تبدیل لید به مشتری و ایجاد لیدهای جدید است که می‌تواند با کمپین های بازاریابی شخصی‌تر مانند ایمیل مارکتینگ یا انواع دیگر روش‌های بازاریابی هدفمند، باعث ایجاد تصمیم خرید در کاربران شود.

اما ممکن است برای شما این سوال پیش آمده باشد که چه محتوایی را در ازای دریافت اطلاعات کاربر در لندینگ پیج ارائه دهیم؟

در ادامه خواهیم گفت کلیه مواردی که می‌تواند برای افراد جذاب باشد در در لندینگ پیج چیست. به این نکته مهم توجه کنید که شما باید محتوای مورد نظر را با توجه به پرسونای مخاطب خود و نیازهایی که دارد انتخاب کنید.

کتاب الکترونیک

اگر شما یک بلاگ نوشته‌اید که موضوع خاصی را معرفی می‌کند که ممکن است مخاطبان شما بخواهند اطلاعات بیشتری درباره آن به دست آورند، می‌توانید با توضیح بیشتری درباره موضوع در کتاب الکترونیکی، علاقه و انگیزه آنها را برای دریافت آن محتوا بیشتر کنید.

با استفاده از یک لندینگ پیج می‌توانید این منبع را پس از یک فرم ثبت نام قرار دهید تا با دریافت اطلاعات کاربر، آن محتوا را دریافت کنند؛ پس از تکمیل فرم، کاربران می‌توانند به کتاب الکترونیکی دسترسی داشته باشند یا آن را در ایمیل خود دریافت کننند.

اشتراک خبرنامه ایمیلی سایت

اگر وبلاگی دارید که درباره یک موضوع مشخص و به صورت تخصصی مقالات زیادی در آن می‌نویسید، این مدل لندینگ برای شما بسیار مفید و کاربردی باشد. گرچه کتاب الکترونیکی هم رو مناسبی است اما برای وبلاگ‌های تخصصی و به‌روز معمولا خبرنامه ایمیلی بهتر عمل می‌کند؛ زیرا کاربران می‌توانند جدیدترین مطالب شما را به راحتی در ایمیل خود دریافت کنند بدون آن که وب‌سایت شما را برای پیدا کردن مطالب جدید زیر و رو کنند.

برای این کار می‌توانید یک کال تو اکشن (CTA) در لندینگ پیج خود ایجاد کنید که کاربر را تشویق می‌کند ایمیل خود را در اختیار شما قرار دهد.

کاربرد های لندینگ پیج

عضویت در دوره آموزشی آنلاین یا رایگان

ممکن است شما در حوزه آموزشی فعالیت کنید، به کاربران خود گواهینامه آموزشی ارائه دهید یا دوره‌های آنلاین ارائه دهید، با استفاده از صفحات فرود می‌توانید مخاطبان جدیدی را جذب کنید تا آنها در دوره‌های آموزشی شما ثبت نام کنند.

در این لندینگ ها معرفی یک دوره آموزشی آنلاین یا رایگان می‌تواند توجه افراد زیادی را به خود جلب کند و لیدهای جدیدی برای کسب و کار شما تولید کند. این نوع لندینگ ها تجربه مشتری از سایت شما را بهبود می‌دهد.

در یک لندینگ با محتوای آموزشی می‌توانید محتوا را از طریق یک کانال خصوصی مانند ایمیل در اختیار آنها قرار دهید؛ به این ترتیب اطلاعات مخاطبان خود را نیز به دست می‌آورید.

ثبت نام در رویداد

مانند دوره‌های آموزشی آنلاین، رویدادها نیز می‌توانند برای کسب اطلاعات کاربران بسیار کاربردی باشند. از آنجا که یک رویداد، محل مناسبی برای شبکه سازی، یادگیری مهارت‌های جدید و به دست آوردن اطلاعات حوزه مرتبط است، می‌تواند برای کاربران بسیار جذاب باشد.

در رویدادها می‌توانید با دعوت از افراد برجسته حوزه کاری یا ارائه برنامه و محتوای کاربردی و جذاب، ایمیل و سایر اطلاعات کاربران را دریافت کنید.

استفاده رایگان آزمایشی از ابزار ها

اگر سایت شما به گونه‌ای است که ابزارهایی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد، می‌توانید با پیشنهاد دادن یک دوره آزمایشی رایگان به کاربران در لندینگ پیج، آنها را به لید یا مشتری تبدیل کنید. آنچه در این مورد اهمیت دارد کاربردی بودن ابزار شما و عملکرد صحیح آن است تا کاربر در کار با آن احساس رضایت داشته باشد.

دانلود اپلیکیشن

طراحی اختصاصی اپلیکیشن برای محصول نه تنها تجربه کاربری مشتریان را بهبود می‌دهد، بلکه راه دیگری را برای جذب لید و مشتریان جدید به روی کسب و کار شما باز می‌کند. یک صفحه فرود بهینه سازی شده می‌تواند به خوبی کاربران را دعوت کند تا یک برنامه را دانلود و روی گوشی خود نصب کنند.

در بخش آنالیز می‌توانید با استفاده از گوگل آنالیتیکس اطلاعات بیشتری درباره رفتار کاربران در مواجهه با لندینگ پیج و میزان کلیک روی لینک دانلود اپلیکیشن به دست آورید و از آن داده‌ها برای بهینه سازی بهتر صفحات فرود خود استفاده کنید.

مزایای لندینگ پیج چیست؟

مزایای لندینگ پیج چیست؟

لندینگ پیج برای هر کمپین بازاریابی مزایای زیادی دارد. در این قسمت به تاثیر لندینگ پیج در فروش و مزایای آن برای سایت اشاره می‌کنیم.

 1. افزایش نرخ تبدیل با لندینگ پیج

داشتن یک صفحه هدفمند که مستقیماً برای یک هدف مشخص طراحی شده است می‌تواند ارزش زیادی برای کسب و کار شما داشته باشد. این صفحه می‌تواند بازدیدکنندگان جدید سایت را تشویق کند تا اطلاعات خود را در ازای یک پاداش فوری و ملموس در اختیار شما قرار دهند.

به عنوان مثال فرض کنید وارد سایت یک کسب و کار شده‌اید و بلافاصله با یک فرم پاپ‌آپ از شما استقبال می‌شود که نام و ایمیل شما را می‌پرسد؛ قبل از این که بدانید آن سایت و کسب و کار درمورد چه چیزی است و آیا اصلا برای شما مفید است یا نه! حتما این اتفاق برای شما هم آزاردهنده است.

در مقابل تصور کنید که کتاب الکترونیکی رایگان یک کسب و کار را در شبکه‌های اجتماعی پیدا کرده‌اید که راهکارهای مفیدی برای مشکل شما ارائه می‌دهد.

شرط می‌بندم که شما هم گزینه دوم را به اولی ترجیح می‌دهید و ایمیل خود را برای دریافت آن کتاب الکترونیکی در اختیار کسب و کار دومی قرار می‌دهید.

دلیل این تفاوت برخورد چیست؟

بسیاری از شرکت‌ها تبلیغات، ایمیل یا ترافیک رسانه‌های اجتماعی خود را به یک صفحه هدایت می‌کنند و وظیفه تبدیل کاربر به لید یا مشتری را به عهده آن صفحه می‌گذارند؛ البته که این صفحه باید به درستی طراحی و بهینه سازی شود.

مسلما کاربر وقتی صفحه‌ای را ببیند که منحصراً درباره نیاز او و راهکارهای مشکلش صحبت می‌کند، برخورد پذیراتری نسبت به زمانی خواهد داشت که یک صفحه تبلیغاتی برای آنها باز می‌شود بدون آن که بدانند موضوع سایت یا صفحه چیست.

 1. به کمک صفحات لندینگ بینش کامل تری درباره مخاطبان خود به دست آورید.

از طریق ایجاد لندینگ پیج‌های متعدد با پیشنهادهای تقسیم بندی شده، می‌توانید موضوعاتی را که بیشترین نرخ تبدیل را داشته بررسی و شناسایی کنید. همین فرایند بینش‌های ارزشمندی درباره علایق مخاطبان در اختیار شما قرار می‌دهد.

شما می‌توانید به کمک داده‌هایی که از آنالیز نتایج حاصل از لندینگ پیج‌ها به دست می‌آید، صفحاتی هدفمند و شخصی سازی شده متناسب با پرسونای مخاطبان خود بسازید. مزیت صفحات جدید این است که به علایق مخاطبان شما نزدیک‌تر هستند و در جلب توجه آنها موفق‌تر عمل می‌کنند.

به علاوه لندینگ‌ها نه تنها به شما می‌گویند که کدام کانال بازدهی بیشتری برای شما داشته و ترافیک بیشتری از آن دریافت کرده‌اید. مثلا ممکن است بیشترین ورودی شما از اینستاگرام باشد در حالی که بیشتری ورودی یک کسب و کار دیگر از گوگل است؛ به این ترتیب می‌توانید روی کانال‌هایی که بیشترین بازدهی را برای شما دارند سرمایه گذاری کنید یا بقیه کانال‌های خود را تقویت کنید.

صفحه فرود باعث افزایش تعداد اعضای خبرنامه ایمیلی شما می‌شود.

 1. صفحه فرود باعث افزایش تعداد اعضای خبرنامه ایمیلی شما می‌شود.

یکی از فرایندهای رایجی که در طراحی لندینگ پیج اتفاق می‌افتد، دریافت نام و ایمیل کاربران است. این امر می‌تواند به شما کمک کند تا لیست مشترکین ایمیل خود را کامل‌تر کنید و آنها را برای ارسال ایمیل‌های شخصی‌سازی شده‌تر در کمپین‌های ایمیل مارکتینگ خود استفاده کنید.

افرادی که فرمی را در ازای دریافت محتوا، اطلاعات مربوط به محصول یا خدمات خاصی پر کرده‌اند، به آنچه شما ارائه می‌دهید، علاقه نشان داده‌اند. این موضوع تضمین می‌کند که لیست مشترکان خبرنامه ایمیلی شما با لیدهای باکیفیتی پر شده است!

 1. صفحات لندینگ قابل آزمایش هستند.

Landing Page فرصتی فوق‌العاده برای خلاقیت و آزمایش طرح‌های مختلف در اختیار شما قرار می‌دهد تا مشخص شود کدام تصاویر یا متن‌ها بهترین عملکرد را در بین مخاطبان هدف شما داشته‌اند. علاوه بر این، آزمایش یک صفحه فرود جدید به جای ایجاد تغییرات عمده در طراحی کل زیر ساخت وبلاگ یا سایت بهتر است؛ زیرا ریسک کمتری خواهد داشت.

همچنین می‌توانید به کمک A/B Test می‌توانید به راحتی بهترین صفحه لندینگ مناسب پیجتان را تشخیص دهید و با تغییر عناصر مختلف در صفحه، بهترین گزینه با بیشترین بازدهی را پیدا کنید.

 1. صفحه های لندینگ به شما این امکان را می‌دهند که معیارهای مرتبط با اهداف کسب و کار خود را بسنجید.

اگر لندینگ پیج را برای بازاریابی محصول یا خدمات جدید خود ایجاد کرده‌اید، می‌توانید از آن صفحه برای اندازه گیری و سنجش معیارهای مرتبط با اهداف کسب و کار خود استفاده کنید. به کمک این صفحات می‌توانید تشخیص دهید که کمپین‌های شما خوب عمل کرده‌اند یا لازم است تغییراتی در آنها اعمال کنید.

 1. لندینگ پیج ها ارزش برند را افزایش می‌دهند و به ایجاد ایمپرشن اولیه خوب کمک می‌کنند.

یک صفحه فرود جذاب و با طراحی خوب می‌تواند بازدیدکنندگان جدید را تحت تأثیر قرار دهد و با نشان دادن محتوای ارزشمندی که شرکت شما می‌تواند ارائه دهد، آنها را به سرنخ تبدیل می‌کند. صفحه فرود فضایی است که می‌توانید از آن استفاده کنید تا به بازدیدکنندگان خود بگویید چه چیزی ارائه می‌دهید و چگونه می‌تواند تأثیر مثبتی بر آنها بگذارد.

حتی اگر بیننده را بلافاصله به مشتری یا لید تبدیل نکند، یک صفحه فرود به خوبی طراحی شده می‌تواند شناخت برند را افزایش دهد و به پرورش سرنخ‌ها برای فروش آینده کمک کند.

اصول طراحی لندینگ پیج

اصول طراحی لندینگ پیج + نکات مهم

 1. چگونه لندینگ پیج خود را طراحی می‌کنید؟

برای ساخت لندینگ پیج آنچه باید مورد توجه شما باشد، نیاز مخاطب و پرسونای او است. توجه به پرسونای کاربران و داشتن یک تعریف مشخص از آن به شما کمک می‌کند بدانید دقیقا برای چه افرادی و با چه نیازهایی باید لندینگ پیج بسازید؛ بنابراین نتیجه‌ای که از لندینگ می‌گیرید بسیار بالاتر از زمانی خواهد بود که بدون توجه به کاربر و نیازهای او لندینگ یجاد می‌کنید.

 1. یک لندینگ با ارزش طراحی کنید!

بسیار مهم است که هر صفحه‌ای که به عنوان صفحه فرود طراحی می‌کنید، ارزشی را در ازای اطلاعات تماس کاربر به او ارائه دهد؛ بنابراین روی ارزشمندی محتوای خود تمرکز کنید و آن را اولویت قرار دهید.

 1. اهمیت طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری در ساخت لندینگ پیج!

یک نکته را همیشه به خاطر داشته باشید: برداشت اول، قرار اول و دیدار اول، همه چیز است!

هنگامی که یک لید یا مشتری بالقوه وارد صفحه شم می‌شود، چند ثانیه بیشتر فرصت ندارید تا پیش از آن که سایت شما را ترک کند، او را جذب خدمات خود کنید.

یکی از مهم‌ترین عناصر هر صفحه فرود پرورش‌دهنده لید، داشتن طراحی بصری چشم نواز، جذاب و منحصر به فرد است که تجربه کاربری را بهبود دهد؛ بنابراین روی طراحی صفحه خود دقت و تمرکز زیادی صرف کنید.

سوالات متداول شما

لندینگ پیج چیست؟

صفحه فرود یا Landing page به صفحه خاصی در سایت شما گفته می‌شود که در آن اطلاعات تماس بازدیدکنندگان را در ازای ارائه منبعی مانند کتاب الکترونیکی، مشاوره رایگان و ... دریافت می‌کنید. این اطلاعات تماس با استفاده از فرمی جمع آوری می‌شود که بازدیدکنندگان جزئیاتی مانند نام، ایمیل و عنوان شغلی خود را در آن وارد می‌کنند.

کاربرد لندینگ پیج چیست؟

هدف یک صفحه فرود یا لندینگ پیج تبدیل لید به مشتری و ایجاد لیدهای جدید است که می‌تواند با کمپین های بازاریابی شخصی‌تر مانند ایمیل مارکتینگ یا انواع دیگر روش‌های بازاریابی هدفمند، باعث ایجاد تصمیم خرید در کاربران شود.

مزایای لندینگ پیج چیست؟

افزایش نرخ تبدیل با لندینگ پیج ، شناخت بیشتر علایق مخاطب، افزایش تعداد اعضای ایمیل شما، افزایش ارزش برند و تولید لید

امتیاز به مطلب

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نام
کپچا code

دیگران را با نوشتن نظرات خود، برای انتخاب این محصول راهنمایی کنید

لطفا پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید. بهتر است از فضای خالی بیش‌از‌حدِ معمول، شکلک یا ایموجی استفاده نکنید و از کشیدن حروف یا کلمات با صفحه‌کلید بپرهیزید نظرات خود را براساس تجربه و استفاده‌ی عملی و با دقت به نکات فنی ارسال کنید؛ بدون تعصب به محصول خاص، مزایا و معایب را بازگو کنید و بهتر است از ارسال نظرات چندکلمه‌‌ای خودداری کنید بهتر است در نظرات خود از تمرکز روی عناصر متغیر مثل قیمت، پرهیز کنید