لینک UTM چیست؟ + آموزش جامع ساخت UTM
هانیه خرم زاده 1401-02-24

لینک UTM مخفف عبارت Urchin Tracking Module است. پارامترهای UTM کدهای متنی کوتاهی هستند که به URLها (یا لینک‌ها) اضافه می‌کنید تا به شما در ردیابی عملکرد صفحه وب یا کمپین کمک کنند. این پارامترها یک راه ساده و قابل اعتماد برای ردیابی ترافیک آنلاین هستند. آنها تحت تأثیر تغییرات کوکی‌های شخص ثالث یا پیکسل فیس بوک قرار نمی‌گیرند و با گوگل آنالیتیکس کار می‌کنند؛ از این رو می‌توانند در ردیابی و آنالیز ترافیک سایت کارایی زیادی داشته باشند.

تگ های UTM سه مزیت اصلی دارند:

 • آن‌ها به شما کمک می‌کنند ارزش برنامه‌ها و کمپین های بازاریابی اجتماعی را ردیابی کنید و ROI را اندازه‌گیری کنید.
 • آنها داده‌های دقیقی در مورد منابع تبدیل و ترافیک ارائه می‌دهند.
 • آنها به شما این امکان را می‌دهند که پست‌های فردی را به صورت مو به مو در سبک قدیمی و کلاسیک تست A/B آزمایش کنید.

در ادامه به بررسی این موضوع می‌پردازیم که لینک UTM چیست و شما را با آموزش ساخت UTM آشنا می‌کنیم.

لینک UTM چیست و چه کاربردی دارد؟

لینک UTM چیست و چه کاربردی دارد؟

لینک UTM مجموعه‌ای از پارامترها (یا کد UTM) است که به URL ها برای شناسایی و ردیابی ترافیک وب‌سایت اضافه می‌شوند؛ برای این که بتوان تشخیص داد ترافیک ایجاد شده از چه منبعی آمده است و عملکرد یک صفحه یا محتوای خاص را ارزیابی کرد.

همان طور که در قسمت قبل گفتیم، این پارامترها یک راه ساده و قابل اعتماد برای ردیابی ترافیک آنلاین هستند.

لینک های UTM نقش مهمی در تجزیه و تحلیل کاربردی‌تر و ساده کردن فعالیت‌ها در مشاوره تبلیغات و بازاریابی دارند. با داشتن بینشی روشن از نحوه عملکرد لینک‌های مختلف، مشاغل آنلاین می‌توانند به راحتی کمپین‌های فعلی را ساده کرده و کمپین‌های آینده را به گونه‌ای برنامه ریزی کنند که نتایج بسیار بهتری داشته باشند.

همچنین لینک های یو تی ام به کسب و کارها اجازه می‌دهند لینک هایی که دارای کمترین و بیشترین ترافیک و بازدهی هستند را شناسایی کرده و در جهت بهینه سازی آنها تلاش کنند؛ علاوه بر این با شناسایی لینک‌هایی که بیشترین بازدهی را دارند، زمینه‌هایی که ارزش بیشترین سرمایه گذاری را دارند مشخص می‌شوند.

کجا از لینک UTM  استفاده کنیم؟

 • رسانه‌های اجتماعی
 • کمپین های ایمیلی
 • کمپین های تبلیغات PPC (پرداخت به ازای هر کلیک).
 • سایت‌های شخص ثالث (پیوند دادن به سایت شما)
 • هر زمان که بخواهید دقیقاً بدانید ترافیک از کجا می‌آید

در ابتدا، فقط چند URL را ردیابی کنید تا ببینید فرایند چگونه کار می‌کند، سپس با راحت‌تر شدن، موارد بیشتری را اضافه کنید.

پارامترهای لینک UTM

پارامترهای لینک UTM

برای این که بتوانید لینک های UTM را به خوبی بشناسید و از آنها استفاده کنید باید با پارامترهای یو تی ام آشنا باشید. پارامترهای UTM فقط قطعات کوتاهی از کد هستند که می‌توانید به لینک‌ها اضافه کنید. این پارامترها به خصوص برای لینک‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی به کار می‌روند بسیار کاربردی هستند.

آنها شامل اطلاعاتی در مورد مکان و هدف لینک هستند که ردیابی کلیک ها و ترافیک یک پست یا کمپین رسانه اجتماعی خاص را آسان‌تر می‌کند. این فرایند ممکن است کمی پیچیده و فنی به نظر برسد، اما استفاده از پارامترهای UTM در واقع بسیار ساده و آسان است. برای این که بهتر متوجه شوید که UTM چیست، پارامترهای آن را با یک نمونه از لینک های UTM نژودا به شما نشان می‌دهیم.

در ادامه یک نمونه از لینک یو تی ام را مشاهده می‌کنید:

نمونه لینک یو تی ام

پارامترهای UTM همه چیزهایی هستند که بعد از علامت سؤال می‌آیند. ممکن است نگران طولانی بودن لینک‌های یو تی ام باشید اما شما می‌توانید با کوتاه کننده‌های URL هم از UTM استفاده کنید و هم لینک‌های کوتاهی داشته باشید که برای کاربر قابل اعتمادتر هستند.

پنج پارامتر مختلف UTM وجود دارد که شما باید از سه مورد اول که در ادامه معرفی می‌کنیم در تمام لینک های UTM استفاده کنید؛ زیرا Google Analytics به آنها نیاز دارد. دو مورد آخر اختیاری هستند و به طور خاص برای ردیابی کمپین‌های پولی استفاده می‌شوند.

 1. Campaign source

این پارامتر نشان می‌دهد که ترافیک از کجا آمده است؛ سورس کمپین شما می‌تواند شبکه‌های اجتماعی، گوگل، خبرنامه ایمیلی و … باشد که از طریق آن اقدام به جذب ترافیک برای سایت خود کرده‌اید.

نام این قسمت در لینک UTM، utm_source است.

یک سؤال ساده اما پر تکرار بین افرادی که می‌خواهند از یو تی ام استفاده کنند این است که “آیا حتماً باید نامی که برای این پارامترها تعیین می‌کنیم انگلیسی باشند؟”

در جواب باید گفت که بله. نامی که برای کمپین سورس لینک یو تی ام می‌گذارید باید حتماً به انگلیسی باشد. اگر به نمونه‌ای که در بالا برای شما گذاشتیم دقت کرده باشید، می‌بینید که نام Campaign source لینک یو تی ام را به صورت زیر گذاشته‌ایم:

Campaign source

اگر سورس شما شبکه‌های اجتماعی، خبرنامه یا هر منبع دیگری باشد باید به جای google، نام آن را بنویسید. مثلاً می‌توانید Instagram را برای ردیابی ترافیک‌هایی که از اینستاگرام می‌آیند استفاده کنید.

کد UTM: utm_source

کد نمونه: utm_source=facebook

 1. Campaign medium

این پارامتر نوع کانالی که ترافیک را به سایت هدایت کرده مشخص و ردیابی می‌کند که به عنوان مثال می‌تواند موارد زیر باشد:

 • organic social
 • paid social
 • email
 • CPC
 • و …

کد UTM: utm_ medium

کد نمونه: utm_medium=paid_social

 1. Campaign name

همان طور که از نام این پارامتر مشخص است، نام هر کمپین را مشخص می‌کند تا ردیابی آن راحت‌تر باشد. نام کمپین می‌تواند نام یک محصول یا کدی باشد که بتوان به کمک آن یک کمپین خاص را شناخت و ردیابی کرد.

مثال: summer_sale, free_trial

کد UTM: utm_ campaign

کد نمونه: utm_campaign=summer_sale

 1. Campaign term

این پارامتر برای ردیابی کلمات کلیدی مهم ارگانیک یا کلماتی که روی آنها تبلیغات PPC صورت گرفته است استفاده می‌شود و می‌تواند نتایج آنالیز را بسیار دقیق‌تر کند. مثلاً اگر یکی از خدمات شما فروش کفش است، احتمالاً یکی از کلمات کلیدی اصلی شما “خرید کفش” باشد که می‌توانید آن را به لینک یو تی ام خود اختصاص دهید تا نتایج آنالیز دقیق‌تر شود.

کد UTM: utm_ term

کد نمونه: خرید_کفش= utm_term

 1. Campaign content

این پارامتر به شما امکان می‌دهد تبلیغات مختلف را در یک کمپین ردیابی کنید. این پارامتر نوع محتوای شما را مشخص می‌کند. مثلاً همان طور که در نمونه UTM قبلی مشاهده کردید، این قسمت را به شکل زیر مشخص کرده‌ایم؛ زیرا یک لندینگ پیج است:

Campaign content

نمونه‌های دیگری از این پارامتر عبارت‌اند از:

 • video_ad
 • text_ad
 • blue_banner
 • green_banner
 • و …

شما می‌توانید تمام پارامترهای UTM را با هم در یک پیوند استفاده کنید. همه آنها بعد از ? می‌آیند و با علامت & از هم جدا می‌شوند. خوشبختانه قرار نیست به صورت دستی و یکی یکی پارامترهای لینک UTM را اضافه کنید؛ بلکه می‌توانید به سادگی و با ابزارهای ساخت لینک UTM این لینک ها را به هر شکلی که دوست دارید ایجاد کنید.

آموزش ساخت UTM

آموزش ساخت UTM

شما می‌توانید به صورت دستی پارامترهای UTM را به لینک‌های خود اضافه کنید، اما استفاده از ابزارهای ساخت UTM خودکار بسیار ساده‌تر است. در ادامه چند ابزار ساخت لینک UTM را به همراه روش‌های ساخت UTM با آنها به شما معرفی می‌کنیم:

UTM ساز گوگل آنالیتیکس برای کمپین ها

می‌توانید UTM ها را با استفاده از UTM ساز گوگل ایجاد کنید، سپس لینک‌ها را در پست‌های رسانه‌های اجتماعی خود جای گذاری کنید.

 1. وارد Google Analytics Campaign URL builder شوید.
 2. URL صفحه‌ای که می‌خواهید به آن لینک دهید را وارد کرده، سپس مقادیر پارامترهایی که می‌خواهید ردیابی کنید را وارد کنید.
 3. به پایین اسکرول کنید تا کمپین ایجاد شده به صورت خودکار را بیابید.
 4. روی Convert URL to Short کلیک کنید یا برای استفاده از یک کوتاه کننده URL دیگر، روی Copy URL کلیک کنید. می‌توانید از ly برای کوتاه کردن لینک خود در Hootsuite Composer استفاده کنید.
 5. پیوند خود را در پست رسانه اجتماعی خود قرار دهید و اگر قبلاً این کار را نکرده‌اید، آن را کوتاه کنید.

UTM ساز گوگل آنالیتکس برای تبلیغات اپلیکیشن

اگر اپلیکیشن خاصی را تبلیغ می‌کنید، می‌توانید از iOS Campaign Tracking URL Builder یا Google Play URL Builder استفاده کنید.

این ابزارهای یو تی ام ساز شبیه ابزار Google Analytics Campaign URL Builder هستند اما شامل چند پارامتر اضافی برای شناسایی برنامه و اندازه‌گیری داده‌های تبلیغاتی نیز هستند.

 UTM ساز سایت Yun.ir

این سایت یک یو تی ام ساز ایرانی است که با مراجعه به لینک https://yun.ir/utm می‌توانید به آن دسترسی پیدا کنید و به راحتی لینک UTM خود را بسازید.

سوالات متداول شما

لینک UTM چیست؟

UTM مخفف عبارت Urchin Tracking Module است. پارامترهای UTM کدهای متنی کوتاهی هستند که به URLها (یا لینک‌ها) اضافه می‌شوند و یک راه ساده و قابل اعتماد برای ردیابی ترافیک آنلاین هستند.

کاربرد لینک UTM چیست؟

UTM مجموعه‌ای از پارامترها (یا کد UTM) است که به URLها برای شناسایی و ردیابی ترافیک وب‌سایت اضافه می‌شوند؛ برای این که بتوان تشخیص داد ترافیک ایجاد شده از چه منبعی آمده است و عملکرد یک صفحه یا محتوای خاص را ارزیابی کرد. لینک‌های یو تی ام به کسب و کارها اجازه می‌دهند لینک‌هایی که دارای کمترین و بیشترین ترافیک و بازدهی هستند را شناسایی کرده و در جهت بهینه سازی آنها تلاش کنند.

آیا ابزاری برای ساخت UTM به صورت اتوماتیک وجود دارد؟

بله. به کمک ابزارهای Google Analytics Campaign URL builder و ابزار ایرانی yun.ir/utm می‌توان به صورت خودکار لینک UTM ساخت.

امتیاز به مطلب

برچسب ها :

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام
کپچا code

دیگران را با نوشتن نظرات خود، برای انتخاب این محصول راهنمایی کنید

لطفا پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید. بهتر است از فضای خالی بیش‌از‌حدِ معمول، شکلک یا ایموجی استفاده نکنید و از کشیدن حروف یا کلمات با صفحه‌کلید بپرهیزید نظرات خود را براساس تجربه و استفاده‌ی عملی و با دقت به نکات فنی ارسال کنید؛ بدون تعصب به محصول خاص، مزایا و معایب را بازگو کنید و بهتر است از ارسال نظرات چندکلمه‌‌ای خودداری کنید بهتر است در نظرات خود از تمرکز روی عناصر متغیر مثل قیمت، پرهیز کنید