نحوه محاسبه قیمت طراحی سایت
هانیه خرم زاده 1401-02-18

طراحی سایت یکی از زمینه‌هایی است که اخیراً کسب و کارهای زیادی به آن روی آورده‌اند؛ به خصوص طراحی سایت اختصاصی و وردپرس که بسیاری از برندها و کسب و کارها آن را ابزاری مناسب برای برندسازی و بازاریابی خود می‌دانند.

گرچه طراحی سایت برای کسب و کار مفید است و تقریبا همه این موضوع را می دانند، اما قیمت طراحی سایت موضوعی است که همیشه بر سر آن بحث بوده است. وقتی صحبت از راه اندازی وب سایت می‌شود، قیمت طراحی سایت همیشه یکی از اصلی‌ترین سؤالات افراد است؛ به همین دلیل در این مقاله از بلاگ نژودا قصد داریم عوامل مؤثر بر قیمت و نحوه محاسبه قیمت طراحی سایت را بررسی کنیم.

5 عامل مؤثر در محاسبه قیمت طراحی سایت

5 عامل مؤثر در محاسبه قیمت طراحی سایت

قیمت طراحی سایت به عوامل زیادی بستگی دارد که می‌تواند تفاوت قیمت زیادی در هزینه نهایی طراحی سایت ایجاد کند. در ادامه هر یک از این عوامل را بررسی می‌کنیم تا نحوه محاسبه قیمت طراحی سایت برای شما واضح‌تر شود.

 1. نوع سایت

اولین عاملی که در محاسبه قیمت طراحی سایت مؤثر است، نوع سایتی است که به آن نیاز دارید. سایت شما ممکن است شرکتی، فروشگاهی، خدماتی، آموزشی و … باشد. هر یک از این سایت‌ها کاربرد خاص و متفاوتی دارند که با توجه به نیاز کسب و کار باید مشخص شود که کدام سایت باید انتخاب شود.

به عنوان مثال اگر شما به یک سایت شرکتی نیاز دارید، مسلماً امکانات آن کمتر از یک سایت فروشگاهی خواهد بود به همین دلیل طبیعتاً قیمت آن کمتر از قیمت طراحی سایت فروشگاهی خواهد بود.

 1. نوع سیستم مدیریت محتوای سایت

سیستم مدیریت محتوای سایت می‌تواند اختصاصی یا آماده باشد. CMS های آماده مانند وردپرس، جوملا، دروپال و … سیستم‌های مدیریت محتوای آماده هستند که بسیاری از قابلیت ها به صورت آماده در آن تعبیه شده است؛ به عنوان مثال با استفاده از قالب‌های آماده و نصب پلاگین‌های لازم می‌توان یک سایت را آماده کرد.اگر نمیدانید که CMS چیست به این مقاله از نژودا مراجعه کنید.

طراحی سایت با CMS اختصاصی پروژه‌ای است که به زمان بیشتری نیاز دارد و البته طراحی CMS اختصاصی به یک برنامه نویس با دانش بیشتر نیاز دارد؛ به همین دلیل اغلب راه اندازی سایت با سیستم مدیریت محتوای آماده کمی ارزان‌تر از ایجاد سایت با CMS اختصاصی است.

 1. گواهی SSL سایت

همان طور که می‌دانید امنیت سایت یک مسئله بسیار مهم است که با تهیه گواهینامه SSL تأمین می‌شود. گواهینامه‌های SSL انواع مختلفی دارند که با توجه به سطح ایمنی که ارائه می‌دهند، هزینه متفاوتی خواهند داشت.

برای هر نوع سایتی لازم نیست یک گواهی SSL با امنیت و اعتبار بسیار بالا خریداری شود؛ به عبارت دیگر این که چه نوع اس اس الی روی سایت قرار گیرد به کاربرد و هدف سایت بستگی دارد. شرکت طراحی سایت مورد نظر شما باید به درستی تشخیص دهد که چه اس اس الی مناسب سایت است.

 1. دامنه

رایج‌ترین دامنه‌ها در ایران .ir و .com هستند. دامنه‌های ir ارزان‌ترین دامنه‌های داخلی هستند، زیرا ملی بوده و اغلب برای داخل کشور استفاده می‌شود. در مقابل دامنه‌های .com و .org بین‌المللی هستند و هزینه بالاتری دارند.

برای کسب و کارهایی که نیاز به داشتن سایت بین‌المللی ندارند، دامنه‌های .ir برای آنها مناسب‌تر است. به عنوان مثال اگر سایت شما یک فروشگاه اینترنتی است و به خارج از کشور فروش ندارید، نیزی نیست دامنه .com و .org تهیه کنید.

 1. هاست

انتخاب نوع هاست بر هزینه طراحی سایت تأثیر زیادی دارد. هاست‌ها انواع مختلفی دارند:

 • هاست اشتراکی: این نوع هاست هزینه پایینی دارد و از یک سرور به صورت اشتراکی برای چند سایت استفاده می‌شود. این نوع از هاست برای سایت‌هایی با ترافیک بالا مناسب نیستند زیرا فضای موجود برای سایر سایت‌ها کم شده و سرعت آنها به شدت کاهش می‌یابد.
 • هاست اختصاصی: این نوع هاست سرعت و کیفیت بسیار بالایی برای سایت خواهد داشت اما طبیعتاً هزینه بالاتری خواهد داشت. مزیت این هاست این است که تنها برای سایت شما است و سرعت سایت با افزایش ترافیک ورودی کاهش نخواهد یافت.
 • هاست ابری: این هاست نیز مشابه هاست اختصاصی است اما امنیت بیشتری نسبت به آن دارد؛ بنابراین هزینه آن بیشتر از دو هاست قبلی است.

محاسبه قیمت طراحی سایت اختصاصی

محاسبه قیمت طراحی سایت اختصاصی

طراحی سایت اختصاصی یکی از اصلی ترین ابزارهای کسب و کارها برای به دست آوردن ارزش و اعتبار است. یکی از مواردی که می‌تواند یک کسب و کار را از سایر رقبا متمایز کند، استفاده از سایت اختصاصی است. امکانات موجود در سایت اختصاصی با توجه به نیازهای کسب و کار طراحی می‌شود و از انعطاف زیادی برخوردار است.

شاید تا چند سال پیش داشتن یک سایت با قالب آماده و استفاده از پلاگین‌ها و امکانات آماده می‌توانست برای هر کسب‌وکاری مفید باشد، ولی امروزه بهره‌مند بودن از یک سایت اختصاصی می‌تواند نقطه تمایز شما با رقبا باشد و از این طریق شما را معتبرتر جلوه دهد.

شما می‌توانید به راحتی خواسته‌ها و اهداف خود را در یک سایت اختصاصی پیاده سازی کنید، اما لازم است بدانید که هزینه طراحی سایت اختصاصی بیشتر از سایت‌های آماده مانند وردپرس خواهد بود.

مهم‌ترین مزایای طراحی سایت اختصاصی عبارت‌ ند از:

 • انعطاف پذیری بالا در طراحی
 • امکان پیاده سازی ایده‌های خاص
 • سرعت و امنیت بالا
 • امکان افزودن ویژگی‌ها و امکانات دلخواه
 • قابلیت ارتقا و توسعه پذیری بالا

طبیعی است که طراحی اختصاصی سایت از طراحی آن با قالب آماده گران‌تر باشد؛ اما بهتر است نگاهی بلندمدت به این موضوع داشته باشید. یک سایت اختصاصی سکوی پرشی است که برند شما را به‌عنوان یک برند خلاق و متفاوت در ذهن مخاطب جا می‌اندازد. پس هزینه‌ای که امروز برای سایت می‌کنید درواقع یک سرمایه‌گذاری مطمئن برای آینده است.

عوامل موثر در محاسبه قیمت طراحی سایت اختصاصی عبارت است از:

 • امکانات مورد نیاز برای سایت
 • نوع سایت (فروشگاهی، شرکتی، آموزشی و …)
 • طراحی گرافیکی سایت
 • زبان برنامه نویسی مورد استفاده
 • پشتیبانی و توسعه
 • بکاپ گیری
 • امنیت
 • نیاز به طراحی نسخه موبایل یا طراحی وب اپلیکیشن
 • نیاز به سئو و تولید محتوا

دو مورد آخر جزئی از پروسه طراحی سایت نیستند اما بسیاری از کسب و کارها ترجیح می‌دهند کلیه خدمات را یک جا دریافت کنند؛ بنابراین وجود آنها در پکیج طراحی سایت می‌تواند قیمت پروژه را افزایش دهد.

محاسبه قیمت طراحی سایت وردپرسی

محاسبه قیمت طراحی سایت وردپرسی

از آنجا که در طراحی سایت وردپرس به جای برنامه نویسی برای افزودن امکانات مورد نظر، معمولاً از پلاگین‌هایی استفاده می‌شود که با اضافه کردن آنها به پنل ورد پرس می‌توان از امکانات مورد نظر بهره‌مند شد.

برخی از افزونه‌های وردپرس رایگان نیستند و مبلغی را به صورت سالانه دریافت می‌کنند یا می‌توان با یک بار پرداخت، آن افزونه را برای همیشه خریداری کرد. همچنین قالب‌های وردپرس آماده هستند و برای طراحی آنها به زمان زیادی نیاز نیست؛ تنها ممکن است لازم باشد در آن تغییراتی ایجاد شود که به دلیل منعطف بودن می‌توان این تغییرات را ایجاد کرد. برخی از این قالب‌ها رایگان و برخی دیگر غیر رایگان هستند.

نکته‌ای که درمورد طراحی سایت وردپرسی وجود دارد این است که این نوع از سایت امکانات زیادی را بار حتی و انعطاف بالا در اختیار شما قرار می‌دهد اما این انعطاف در یک چارچوب مشخص است و تا حدی می‌توان تغییرات دلخواه را در آن ایجاد کرد. در این مورد، سایت‌های اختصاصی یک برتری نسبت به سایت‌های وردپرسی دارند.

هزینه طراحی سایت وردپرس به موارد زیر بستگی دارد:

 • نوع سایت
 • پلاگین‌های مورد نیاز
 • نوع قالب (آماده یا غیر آماده)
 • امکانات مورد نیاز
 • امنیت و پشتیبانی

سوالات متداول شما

پنج عامل موثر در قیمت طراحی سایت چیست؟

نوع سایت، هاست، دامنه، گواهی SSL و اختصاصی یا آماده بودن سیستم مدیریت محتوای سایت از جمله عوامل موثر در هزینه طراحی سایت هستند.

قیمت طراحی سایت اختصاصی به چه عواملی بستگی دارد؟

امکانات مورد نیاز برای سایت، نوع سایت (فروشگاهی، شرکتی، آموزشی و ...)، طراحی گرافیکی سایت، زبان برنامه نویسی مورد استفاده، پشتیبانی و توسعه و امنیت از جمله عوامل موثر در قیمت طراحی ساخت اختصاصی است.

امتیاز به مطلب

برچسب ها :

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام
کپچا code

دیگران را با نوشتن نظرات خود، برای انتخاب این محصول راهنمایی کنید

لطفا پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید. بهتر است از فضای خالی بیش‌از‌حدِ معمول، شکلک یا ایموجی استفاده نکنید و از کشیدن حروف یا کلمات با صفحه‌کلید بپرهیزید نظرات خود را براساس تجربه و استفاده‌ی عملی و با دقت به نکات فنی ارسال کنید؛ بدون تعصب به محصول خاص، مزایا و معایب را بازگو کنید و بهتر است از ارسال نظرات چندکلمه‌‌ای خودداری کنید بهتر است در نظرات خود از تمرکز روی عناصر متغیر مثل قیمت، پرهیز کنید