نرخ تبدیل چیست؟ | مهم ترین راه های افزایش نرخ تبدیل
هانیه خرم زاده 1401-01-29

نرخ تبدیل درصدی از بازدیدکنندگان از تعداد کل بازدیدکنندگان وب سایت شما است که یک اقدام مورد نظر (که تبدیل نامیده می‌شود) را تکمیل می‌کنند. نرخ‌تبدیل بالا نشان‌دهنده موفقیت در بازاریابی و طراحی وب است.

نرخ تبدیل روشی مؤثر برای مقایسه عملکرد کانال‌های تبلیغاتی مختلف است. بسیاری از افراد نرخ‌تبدیل را با نرخ کلیک مرتبط می‌دانند اما واقعیت این است که نرخ‌تبدیل همیشه با میزان کلیک ها مرتبط نیست و مفهومی مهم‌تر و گسترده‌تر از آن دارد. در این مقاله از بلاگ نژودا قصد داریم شمارا با اینکه Conversion Rate یا نرخ تبدیل چیست آشنا کنیم تا در کسب و کار خود از آن بهره بیشتری ببرید.

نرخ تبدیل چیست؟

همان طور که گفتیم نرخ تبدیل همیشه به کلیک اشاره ندارد و می‌تواند برای بررسی رویدادهایی که مربوط به انتهای قیف فروش هستند هم به کار رود. نرخ‌تبدیل، تقسیم تعداد تبدیل بر تعداد کل بازدیدکنندگان است. یک تبدیل می‌تواند به هر اقدام دلخواهی که می‌خواهید کاربر انجام دهد اشاره کند؛ این اقدام می‌تواند شامل هر اقدامی باشد؛ از کلیک روی یک دکمه گرفته تا خرید و تبدیل شدن به مشتری.

وب سایت ها و برنامه‌ها اغلب دارای چندین هدف برای تبدیل هستند و هر کدام نرخ‌تبدیل خاص خود را دارند. تجزیه و تحلیل نرخ تبدیل می‌تواند نشان دهد که کدام کانال‌ها برای تبلیغ یک برنامه خاص مؤثرتر هستند و به تبلیغ کننده کمک می‌کند تا میزان اثربخشی برنامه‌های تبلیغاتی خود را بررسی کند و از آن برای گرفتن تصمیمات استراتژیک بعدی استفاده کند.

همچنین بهبود نرخ تبدیل به شما امکان می‌دهد با همان میزان ترافیک، فروش بیشتری داشته باشید. به عنوان مثال اگر ماهانه 5 میلیون تومان برای تبلیغات خرج می‌کنید تا 500 بازدیدکننده به سایت خود جذب کنید، اگر نرخ تبدیل خود را دو برابر کنید اساساً ارزش هزینه تبلیغات خود را دو برابر می‌کنید. سپس می‌توانید هزینه تبلیغات خود را کاهش دهید و همان سودی را که قبلاً دریافت می‌کردید به دست آورید یا درآمد اضافی را در برنامه‌های تبلیغاتی جدید سرمایه گذاری کنید.

در حقیقت یک نرخ تبدیل واحد وجود ندارد که بتوان از آن برای تعریف موفقیت در صنعت تبلیغات استفاده کرد. نرخ‌تبدیل به طور گسترده‌ای بر اساس صنعت و مدل کسب و کار متفاوت است. شما باید نرخ‌تبدیل متناسب با کسب و کار خود را پیدا کرده و بر اساس آن روند بازاریابی و تبلیغات خود را بهبود ببخشید؛ برای این کار می‌توانید از شرکت‌هایی که خدمات مشاوره تبلیغات و بازاریابی ارائه می‌دهند کمک بگیرید.اکنون که دریافتیم نرخ‌تبدیل چیست در ادامه به اینکه راه های افزایش نرخ تبدیل چیست اشاره خواهیم کرد.

انواع تبدیل ها

انواع تبدیل ها

 • انجام خرید
 • تکمیل فرم
 • تماس با کسب و کار
 • چت آنلاین
 • ثبت نام در سایت
 • خرید اشتراک
 • ثبت نام در خبرنامه
 • دانلود یک فایل
 • استفاده از یک ویژگی جدید
 • تعامل با سایت (مانند زمان حضور، بازدید مکرر، تعداد صفحات بازدید شده و …)
 • و …

نحوه افزایش نرخ تبدیل

نرخ‌تبدیل یک معیار عالی برای ارزیابی عملکرد تقریباً هر جنبه‌ای از بازاریابی آنلاین شما است.

بهبود نرخ تبدیل به بهینه سازی نرخ‌تبدیل یا CRO معروف است. افزایش نرخ تبدیل به این معنی است که تعداد بیشتری از ترافیک سایت شما به اقدامات معنی‌داری تبدیل می‌شود که کسب و کار شما را رشد می‌دهد. نکته مهم در مورد CRO این است که به شما کمک می‌کند از ترافیکی که در حال حاضر دارید حداکثر استفاده را ببرید. به عنوان مثال، حتی بدون افزایش ترافیک سایت شما، بهبود نرخ‌تبدیل شما از 1٪ به 2٪ تبدیل شما را دو برابر می‌کند.

نحوه محاسبه نرخ تبدیل

نحوه محاسبه نرخ تبدیل

نرخ تبدیل با در نظر گرفتن تعداد کل کاربرانی که «تبدیل می‌شوند» (مثلاً با کلیک کردن روی یک تبلیغ) و تقسیم آن بر تعداد کل مخاطبان و تبدیل آن رقم به درصد محاسبه می‌شود.

برای مثال، فرض کنید یک تبلیغ‌کننده یک کمپین تبلیغاتی موبایلی را در فیس‌بوک اجرا می‌کند که به مخاطبان 10000 نفر می‌رسد. از این 10000 نفر، در مجموع 400 کاربر روی تبلیغ کلیک کرده‌اند (که در این سناریو رویداد تبدیل است)؛ بنابراین، نرخ‌تبدیل کلی برای این کمپین را می‌توان به صورت زیر محاسبه کرد:

10000 ÷ 400 = 0.04 یا نرخ تبدیل 4٪

مانند مثال بالا، نرخ‌تبدیل به ویژه هنگام جذب کاربر از طریق تلفن همراه مهم است؛ زیرا می‌تواند درصد موفقیت هر کمپین را اندازه گیری کند.

3 راه بهینه سازی و افزایش نرخ تبدیل چیست؟(CRO)

3 راه بهینه سازی و افزایش نرخ تبدیل چیست؟ (CRO)

اطلاع از این که نرخ تبدیل چیست و چگونه باید نرخ تبدیل را اندازه گیری کنید یک چیز است، اما بهینه سازی نرخ تبدیل و این که بدانید با داده‌های حاصل از بررسی نرخ‌تبدیل چه کنید، یک امر مهم است که می‌تواند تأثیر زیادی روی کسب و کار شما داشته باشد.

بهینه سازی نرخ تبدیل یا Conversion Rate Optimization فرایند بهینه سازی لندینگ پیج‌ها و سایر صفحات وب‌سایت شما است تا تبدیل‌های بیشتری از ترافیک‌های سایت ایجاد کند؛ بنابراین می‌تواند کمک زیادی به رشد کسب و کار شما کند.

نکته مهم در مورد CRO این است که به شما کمک می‌کند از ترافیکی که در حال حاضر دارید حداکثر استفاده را ببرید. به عنوان مثال، حتی بدون افزایش ترافیک سایت شما، بهبود نرخ‌تبدیل شما از 1٪ به 2٪، تبدیل شما را دو برابر می‌کند.

در این قسمت شما را با چند روش برای CRO یا بهینه سازی نرخ تبدیل آشنا می‌کنیم.

 1. یک لندینگ پیج مشخص و اختصاصی ایجاد کنید.

اگر هر نوع تبلیغات PPC یا پولی انجام می‌دهید، باید ترافیک دریافتی از آن را به یک لندینگ پیج اختصاصی هدایت کنید. مهم‌ترین دلیل این کار بهینه سازی صفحه برای بهبود نرخ‌تبدیل است؛ اگر قصد دارید برای جذب ترافیک برای سایت خود هزینه‌ای بپردازید، قطعاً ترجیح می‌دهید آن هزینه به فروش یا افزایش سودآوری کسب و کارتان منجر شود؛ بنابراین باید کاربران را به صفحه‌ای هدایت کنید که منحصراً با همین هدف طراحی شده است.

صفحات فرود ساده‌ترین نوع صفحه برای انجام CRO هستند؛ بنابراین اگر همچنان ترافیک تبلیغات را به صفحه اصلی سایت هدایت می‌کنید، بدون آن که دلیل خاصی برای این کار داشته باشید، زمان آن است که طراحی لندینگ پیج اختصاصی برای بهینه سازی نرخ تبدیل را شروع کنید.

 1. یک فرضیه تعریف کنید!

برای بهینه سازی نرخ تبدیل به بهترین شکل ممکن، باید یک فرضیه داشته باشید! برای کنار هم قرار دادن فرضیه‌های خود باید حدس دقیقی درمورد این که کدام المان‌های سایت بیشترین تأثیر را بر نرخ‌تبدیل و سودآوری شما دارند، داشته باشید.

مؤثرترین المان‌های یک صفحه که باید روی آنها کار کنید عبارت‌اند از:

 • هدلاین ها: تیترها به افزایش فروش کمک زیادی می‌کنند و جزو اولین مواردی هستند که باید روی صفحات خود تست کنید.
 • کال تو اکشن یا CTA: با توجه به این که مخاطب شما چه پرسونایی دارد، ممکن است کال تو اکشن‌های متفاوتی برای سایت و صفحات خود بسازید. برای برخی از مخاطبان کال تو اکشن‌های توصیفی مناسب‌تر است، در حالی که برای برخی دیگر کال تو اکشن‌های ساده و مختصر مناسب است.
 • محتوای تصویری یا ویدئویی: گاهی اوقات قرار دادن یک تصویر، اینفوگرافیک یا یک ویدئو می‌تواند تأثیری چندین برابر یک محتوای چند هزار کلمه‌ای داشته باشد؛ بنابراین سعی کنید هنگام ایجاد فرضیه‌های خود استفاده از این محتواها را در نظر بگیرید.
 1. A/B TEST

آسان‌ترین راه برای آغاز CRO انجام تست A/B است. با انجام این تست می‌توانید بهینه‌ترین روشی که برای سایت شما جواب می‌دهد را پیدا کنید. برای اجرای تست A/B، تنها کاری که باید انجام دهید این است که دو نوع مختلف از یک صفحه را تنظیم کرده و ترافیک خود را بین آنها تقسیم کنید. برای تقسیم ترافیک خود، به کمک نوعی نرم افزار CRO نیاز دارید. در ادامه به برخی از ابزارهای لازم برای تست A/B با هدف بهینه سازی Conversion Rate اشاره خواهیم کرد:

 • Google Optimize: این یک ابزار رایگان است که می‌تواند کمک زیادی به شما کند؛ با این حال ممکن است نتایج فوری ارائه دهد. به همین دلیل احتمالاً برای بسیاری از کسب و کارها مناسب نباشد.
 • Unbounce: اگر تنها به تست A/B نیاز دارید، Unbounce راهی مقرون به صرفه و عالی برای ایجاد لندینگ پیج‌ها و آزمایش آنها است.
 • Optimizely: این ابزار گزینه گران‌تری نسبت به Google Optimize است اما ویژگی‌های بیشتری برای انجام CRO در اختیار شما قرار می‌دهد.

هر کدام از این پلتفرم‌های تست به شما این امکان را می‌دهند که نسخه‌های مختلف وب‌سایت یا صفحه فرود خود را آزمایش کنید و ببینید کدام نسخه بهترین نرخ تبدیل را دارد.

سوالات متداول شما

نرخ تبدیل چیست؟

نرخ‌تبدیل، تقسیم تعداد تبدیل بر تعداد کل بازدیدکنندگان است. یک تبدیل می‌تواند به هر اقدام دلخواهی که می‌خواهید کاربر انجام دهد اشاره کند؛ این اقدام می‌تواند شامل هر اقدامی باشد؛ از کلیک روی یک دکمه گرفته تا خرید و تبدیل شدن به مشتری.

انواع نرخ تبدیل چیست؟

نرخ تبدیل انواع زیادی دارد از جمله: انجام خرید، تکمیل فرم، تماس با کسب و کار، چت آنلاین، ثبت نام در سایت، خرید اشتراک، ثبت نام در خبرنامه، دانلود یک فایل، استفاده از یک ویژگی جدید و...

نحوه محاسبه نرخ تبدیل چگونه است؟

نرخ تبدیل با در نظر گرفتن تعداد کل کاربرانی که «تبدیل می‌شوند» (مثلاً با کلیک کردن روی یک تبلیغ) و تقسیم آن بر تعداد کل مخاطبان و تبدیل آن رقم به درصد محاسبه می‌شود.

امتیاز به مطلب

برچسب ها :

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام
کپچا code

دیگران را با نوشتن نظرات خود، برای انتخاب این محصول راهنمایی کنید

لطفا پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید. بهتر است از فضای خالی بیش‌از‌حدِ معمول، شکلک یا ایموجی استفاده نکنید و از کشیدن حروف یا کلمات با صفحه‌کلید بپرهیزید نظرات خود را براساس تجربه و استفاده‌ی عملی و با دقت به نکات فنی ارسال کنید؛ بدون تعصب به محصول خاص، مزایا و معایب را بازگو کنید و بهتر است از ارسال نظرات چندکلمه‌‌ای خودداری کنید بهتر است در نظرات خود از تمرکز روی عناصر متغیر مثل قیمت، پرهیز کنید