نیچ مارکتینگ چیست و چه کاربرد و مزایایی دارد؟
نژودا 1401-03-20

نیچ مارکتینگ یک شکل بسیار هدفمند از تبلیغات است. با نیچ مارکتینگ، کسب‌وکارها محصولات و خدمات خود را برای مخاطبان کوچک، خاص و کاملاً مشخص تبلیغ می‌کنند. بسیاری از سازمان‌ها این استراتژی را برای حمایت از جمعیتی که از خدمات ضعیفی برخوردارند و از مزایای وفاداری به برند استفاده می‌کنند، اتخاذ می‌کنند.

این شیوه بازاریابی برای بسیاری از کسب و کارها مؤثر و مفیدتر از سایر روش‌ها است. در این مقاله از نژودا قصد داریم به شما بگوییم نیچ مارکتینگ چیست و چه مزایایی دارد.

فهرست مطلب:

نیچ مارکتینگ چیست؟

نیچ مارکتینگ یک استراتژی بازاریابی هدفمند است که هدف آن بخش‌های کوچک، خاص و به خوبی تعریف شده از جمعیت است. برای مشارکت در بازاریابی تخصصی یا نیچ مارکتینگ، شرکت‌ها ابتدا باید جایگاه خود را درک کنند.

بازارهایی با تعریف «نیچ» زیرمجموعه‌ای از بازارهای بزرگ‌تر هستند که ترجیحات و نیازهای منحصر به فرد خود را دارند. به عنوان مثال، بخش “آرایش” گسترده است، اما در این بازار، آرایش برای پوست مشکل دار، آرایش برای هنرمندان حرفه‌ای و غیره نیز وجود دارد.

نیچ مارکتینگ چیست؟

مصرف کنندگان در یک بازار خاص ترجیحات یا نیازهای خاصی دارند که با بخش گسترده‌تر متفاوت است. برندها تقریباً هر بازاری را بر اساس موارد زیر به زیربخش‌هایی تقسیم می‌کنند:

 • موقعیت جغرافیایی
 • داده‌های روانشناختی (علایق، نگرش‌ها و ارزش‌ها)
 • پایگاه جمعیتی (سن، سطح درآمد، جنسیت، سطح تحصیلات)
 • سطح کیفیت (حق بیمه، متوسط، بالا، پایین)
 • قیمت (بالا، تخفیف، عمده فروشی)

نیچ مارکتینگ اغلب ساده‌تر از تبلیغ برای مخاطبان گسترده است. مخاطبان نیچ نیازها و خواسته‌های بسیار خاصی دارند. به عنوان مثال، شرکتی که کیف‌های دستی می‌فروشد باید طیف وسیعی از سلیقه‌ها و انتظارات را به خود جلب کند. با این حال، کسب و کار فروش کیف‌های دستی بر مادرانی که تازه بچه دار شده‌اند و کیفشان به عنوان کیسه پوشک نیز کاربرد دارند، تمرکز بسیار بیشتری دارند.

نیچ مارکتینگ نیز با ابزارهایی مانند هدف گذاری تبلیغات فیس بوک و نظارت بر رسانه‌های اجتماعی آسان‌تر شده است.

از نیچ مارکتینگ می‌توان برای دستیابی به مشتریانی استفاده کرد که می‌توانند بر اساس ویژگی‌های مختلف مانند جمعیت شناسی، سرگرمی‌ها، مشاغل یا علاقه به دلایل اجتماعی یا سیاسی مورد هدف قرار گیرند. هر بازار ویژه ویژگی‌های محصول خاصی را تعریف می‌کند – از جمله طراحی، قیمت، کیفیت تولید و جمعیت شناسی که سازمان قصد دارد به آنها رسیدگی کند.

بازاریابی نیچ برای مشاغل کوچک با بودجه و پیشنهادهای محدود که برای یک گروه خاص طراحی شده است، بیشتر رایج است. با این حال، سازمان‌های بزرگ‌تر که معمولاً پیشنهادهای گسترده‌تری دارند، ممکن است بخش‌هایی از مجموعه محصولات خود را بر روی مشتریان خاص متمرکز کنند و نیچ مارکتینگ را پیاده سازی کنند.

به عنوان مثال، خودروسازان ممکن است خریداران آگاه به محیط زیست در مناطق شهری هدف قرار دهند و خودروهای هیبریدی خود را تبلیغ کنند.

مزایای بالقوه یک نیچ مارکتینگ موفق شامل تقاضای قوی برای یک محصول یا خدمات، رقابت محدود و چشم‌انداز سودآوری قوی است. با این حال، بازارهای خاص می‌توانند خیلی سریع شلوغ و رقابتی شوند. چالش بالقوه دیگر، توانایی بهره‌مندی از صرفه‌جویی در مقیاس است، زیرا استراتژی‌های بازاریابی خاص، طبق تعریف، بر یک بخش خاص تمرکز می‌کنند و کمپین‌ها را برای آن مخاطبان طراحی می‌کنند.

سازمان‌هایی که قصد شناسایی و استفاده از جایگاه مناسب را دارند، باید پیشنهادهای خود را به طور کامل تحقیق و آزمایش کنند تا مطمئن شوند که دقیقاً نیازهای مشتری را در بخش هدف برآورده می‌کنند.

مزایای نیچ مارکتینگ

مزایای نیچ مارکتینگ

بازاریابی نیچ به شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا نیازهای خاص مخاطبان خود را درک کنند و مستقیماً با آنها صحبت کنند. از آنجایی که نیچ مارکتینگ تماماً به ایجاد ارتباطات مناسب می‌پردازد، بسیاری از کانال‌های رسانه‌های اجتماعی گزینه‌های هدف‌یابی خود را به طور خاص برای بازارهای خاص بهبود داده‌اند.

به کمک نیچ مارکتینگ و فعالیت در شبکه‌های اجتماعی شرکت‌ها می‌توانند:

 • وفاداری بیشتری از سوی کاربران و مشتریان خود داشته باشند. تعداد افراد کمتر در یک گروه مخاطب خاص به معنای شانس بیشتری برای ایجاد روابط صمیمی و ارزشمند با مشتریان است. در این فرایند بسیاری از مشتریان خاص به خریداران مکرر تبدیل خواهند شد.
 • با برندهای کمتری رقابت می‌کنید. هرچه کسب و کار شما تخصصی تر باشد، رقبای کمتری همان کاری را انجام می‌دهند که شما انجام می‌دهید. نیچ مارکتینگ راهی برای متمایز کردن شما در بازار است.
 • هزینه بازاریابی بهتر و مقرون به صرفه‌تری خواهید داشت. با ابزارهایی برای مدیریت شبکه‌های اجتماعی مانند مدیریت پیج اینستاگرام و گزینه‌های هدف گذاری دقیق، به سرعت با مخاطبان خود آشنا خواهید شد. این بدان معنی است که اطمینان از این که از بودجه خود در مکان‌های مناسب استفاده می‌کنید آسان‌تر است.

چگونه نیچ مارکتینگ را شروع کنیم؟

بازاریابی نیچ به شرکت‌ها این امکان را می‌دهد که در یک بازار گسترده‌تر، فضای لازم را برای خود ایجاد کنند. برخی از کسب و کارها حتی با کشف و برآوردن نیازهای مشتری که به آنها توجه نشده است، جایگاه‌های جدیدی ایجاد می‌کنند. برای مشارکت در بازاریابی تخصصی، سازمان‌ها باید موارد زیر را انجام دهند:

 • تحقیق کامل: بازاریابی برای مخاطبان با سطح تمرکز بیش از حد به معنای انجام تحقیقات کافی برای تعیین این است که آیا کار در بازار کوچکی که انتخاب شده امکان‌پذیر است یا خیر. بازارهای نیچ مارکتینگ باید به اندازه کافی گسترده باشند تا سود ایجاد کنند و در عین حال نباید بیش از حد گسترده باشند که خود یک دسته عظیم را تشکیل دهند.
 • دانش مرتبط با صنعت: سازمان‌هایی که برای مشتریان خاص بازاریابی می‌کنند باید هم ویژگی‌های جایگاه خود و هم صنعت را به عنوان یک کل درک کنند. شرکت در رویدادها و همچنین تکنیک‌های پیشرفته مدیریت شبکه‌های اجتماعی و بازاریابی به این امر کمک می‌کند.
 • تطبیق پذیری: برندهایی که دارای استراتژی بازاریابی نیچ هستند باید بهترین روش تبلیغ را متناسب با مشتریان خود پیدا کنند. برخی از مشتریان ممکن است به ایمیل مارکتینگ بهتر پاسخ دهند، در حالی که برخی دیگر بیشتر با ترکیبی از بازاریابی اینستاگرام و ویدئو تعامل برقرار می‌کنند.

چگونه بازار نیچ مارکتینگ خود را پیدا کنیم؟

 

چگونه بازار نیچ مارکتینگ خود را پیدا کنیم؟

جمعیت شناسی مکانی عالی برای هوشمندی است، اما اگر می‌خواهید واقعاً خود را در یک بازار خاص تثبیت کنید، باید ارزش‌ها، باورها و علایق مخاطبان خود را در نظر بگیرید. شناسایی این فرصت‌ها می‌تواند به شما کمک کند پیام‌های بهتر و خاص‌تری برای برند ایجاد کنید که به مشتریان شما این امکان را می‌دهد تا ارتباط قوی‌تری با نام تجاری شما احساس کنند.

همچنین می‌توانید در شبکه‌های اجتماعی یا از طریق هشتگ‌های اینستاگرام با بازار خاص خود آشنا شوید. مدتی را صرف جستجو کنید تا ببینید مشتریان بالقوه شما در مورد چه چیزی صحبت می‌کنند، جایی که آنلاین هستند و سایر اطلاعات ارزشمند مانند عادات خرید و نحوه تصمیم گیری آنها برای خرید چیست و به این ترتیب آنها را بهتر بشناسید.

می‌توانید با توجه به هشتگ‌های کوچک‌تر (زیر 1 میلیون) که می‌توانید در بازاریابی شبکه‌های اجتماعی خود از آنها استفاده کنید، گروه نیچ مارکتینگ خاص خود را ایجاد کنید. وقتی از محبوب‌ترین هشتگ‌ها استفاده می‌کنید، محتوای شما کمتر توسط بازار نیچ شما دیده می‌شود، بنابراین تا جایی که ممکن است خاص باشید تا پست‌های خود را ترند کنید.

همچنین مهم است که به کلمات و عباراتی که معمولاً توسط مخاطبان شما استفاده می‌شود توجه کنید و آنها را در پیام رسانی و استراتژی‌های بازاریابی تخصصی خود تکرار کنید. تلاش‌های بازاریابی زمانی مؤثر است که یک مشتری بالقوه احساس کند نیازهایش پیش بینی شده است!

امتیاز به مطلب

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نام
کپچا code

دیگران را با نوشتن نظرات خود، برای انتخاب این محصول راهنمایی کنید

لطفا پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید. بهتر است از فضای خالی بیش‌از‌حدِ معمول، شکلک یا ایموجی استفاده نکنید و از کشیدن حروف یا کلمات با صفحه‌کلید بپرهیزید نظرات خود را براساس تجربه و استفاده‌ی عملی و با دقت به نکات فنی ارسال کنید؛ بدون تعصب به محصول خاص، مزایا و معایب را بازگو کنید و بهتر است از ارسال نظرات چندکلمه‌‌ای خودداری کنید بهتر است در نظرات خود از تمرکز روی عناصر متغیر مثل قیمت، پرهیز کنید