ویدیو مارکتینگ چیست؟ | اهمیت و مزایای ویدئو مارکتینگ
هانیه خرم زاده 1401-01-28

با رشد و گسترش شبکه‌های اجتماعی متخصصان این شبکه‌ها به این قضیه پی برده‌اند که محتوای ویدیویی از جانب مخاطبان مورد توجه و استقبال بیشتری قرار می‌گیرد. امروزه با گسترش ابزار تولید محتوا، افراد توجه بیشتری برای تولید محتوایی ویدیویی و تصویری دارند. در این مقاله از بلاگ نژودا سعی داریم تا اطلاعات کاملی دربارۀ تأثیر ویدیو مارکتینگ و آموزش ویدیو مارکتینگ در اختیار شما خوانندگان قرار دهیم.

فهرست مطلب:

ویدیو مارکتینگ چیست؟

ویدیو مارکتینگ یکی از روش‌های بازاریابی است که از سال 2010 به عنوان یکی از مفیدترین روش‌های بازاریابی شناخته شد. تأثیر ویدیو مارکتینگ به حدی زیاد است که یکی از روش‌های بازاریابی از طریق انتشار ویدئو است. امروزه با توجه به رشد و گسترش تکنولوژی و در دسترس بودن ابزارهای مختلف می‌توان محتوای ویدئویی را به راحتی تولید کرد. امروزه با توجه به بررسی و آنالیز متخصصان محتوای ویدئویی بیشتر از محتوای متنی برای مخاطبین جذابیت داشته و لایک بیشتری دریافت می‌کند.

مزیت های بازایابی ویدیویی یا ویدیو مارکتینگ چیست؟

مزیت های بازایابی ویدیویی یا ویدیو مارکتینگ چیست؟

یکی از مزیت‌های ویدیو مارکتینگ توجه مخاطب به ویدئو بیشتر از به متنی است که خواندن آن زمان کمی می‌برد. در ادامه به بررسی سایر مزایای ویدیو مارکتینگ می‌پردازیم.

1. افزایش نرخ تبدیل

به نقل از مقالۀ منتشر شده HubSpot ویدیو مارکتینگ باید به عنوان یک روش سرمایه‌گذاری به کار گرفته شود. استفاده از ویدیو در لندینگ پیج باعث افزایش 80 درصدی نرخ تبدیل می‌شود.

ویدیو می‌تواند تأثیر بسزایی در متقاعد کردن مخاطب هدف بگذارد. انتقال حس که یکی از ابزارهای فروش است می‌تواند تأثیر بسزایی در فروش داشته باشد.

2. بخش جذاب در کمپین های ایمیلی

اگر در کمپین‌های تبلیغاتی عضو باشید. روزانه ویدیوهای بسیاری به دست شما می‌رسد. قطعاً اگر در عنوان ایمیل واژۀ “ویدیو” دیده شود. نرخ باز شدن آن ایمیل توسط کاربران افزایش یافته و نرخ لغو دریافت ویدیوی اشتراک کاهش می‌یابد. معمولاً استفاده از ویدیو نرخ کلیک را 200 تا 300 درصد افزایش می‌دهد.

3. جلب کردن توجه‌ موتورهای جستجو

یکی از مواردی که موتورهای جستجو به آن توجه زیادی نشان می‌دهند ویدیو است. اگر در محتوای خود از ویدیو استفاده کنید احتمال نمایش وب‌سایت شما در نتایج جستجو بیشتر خواهد شد.

4. کسب اعتماد و اعتبار

با این روش می‌توانید برای کسب و کار خود اعتبار بیشتری بر قرار کنید. علاوه بر آن، این کار باعث بهبود کسب و کار شما می‌شود. معمولاً 90 درصد مخاطبین پس از مشاهدۀ ویدئوهایی از محصول و فرایند خرید تصمیم به خرید می‌گیرند. پس بهتر است برای جلب اعتماد مخاطبین و تبدیل آنها به مشتریان دائم خود بهتر است از تولید محتوای ویدئویی استفاده کنید.

5. اشتراک بیشتر توسط مخاطبان

از ویژگی‌های مهم ویدیو مارکتینگ، اشتراک بیشتر آن توسط مخاطبان است و این کار باعث می‌شود تا مخاطبان به صورت غیر مستقیم تولید محتوا کنند. امروزه با تولید ویدئوهای جالب و مفید می‌توانید با سرعت بالا آن را مانند ویروس انتقال دهید.

قطعاً برای پیشرفت در زمینهٔ کسب و کار آنلاین شما نیاز به دریافت تجرب و دانش و آگاهی ابتدایی دارید به همین منظور با کلیک بر روی مشاوره دیجیتال مارکتینگ هر اطلاعاتی که پیرامون این موضوع را می‌توانید بخوانید.

معایب بازاریابی ویدیویی یا ویدئو مارکتینگ چیست؟

این روش بازاریابی دیجیتال مانند سایر روش‌های بازاریابی علاوه بر فواید، معایبی نیز دارد که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم.

پایین بودن سرعت لود

یکی از معایب اصلی ویدیو مارکتینگ پایین بودن سرعت لود ویدئو است. البته این مشکل در کشور ما بیشتر به چشم می‌آید. زیرا در کشور ما سرعت لود ویدئو پایین و زمان بر است. به همین دلیل بسیاری از افراد در کشور ما به هنگام نمایش ویدئو بر روی صفحۀ مانیتور به دلیل پایین بودن سرعت اینترنت از آن صفحه خارج می‌شوند. به همین دلیل شما باید به هنگام تولید محتوای ویدئویی، ویدیوهایی با حجم کم تولید کنید.

سخت و زمانبر بودن ساخت ویدیو

ساختن ویدیو از آنجایی که نیاز به محتوای نوشتاری یا متن برای برداشت، فیلم‌برداری و ویرایش نهایی دارد یکی از کارهایی است که علاوه بر داشتن مراحل طولانی زمان زیادی برای تولید از شما خواهد گرفت.

به همین دلیل اگر شما در ساخت ویدئو تخصصی ندارید می‌توانید از متخصصان تولید محتوا در این زمینه کمک بگیرید این‌گونه در زمان صرفه جویی خواهید کرد و در نهایت ویدیوی با کیفیتی خواهید داشت.

عدم پخش و اشتراک ویدئو در کانال های مختلف

برای انتشار ویدئوی خود و انتشار آن در پلت فرم‌های مختلف به مشکل بر بخورید به همین دلیل برای رفع این مشکل بهتر است متناسب با هر قالب خروجی بگیرید.

انواع ویدیو مارکتینگ کدام اند؟

انواع ویدیو مارکتینگ کدام اند؟

ویدیوها انواع مختلفی دارند و شما باید با توجه به نیاز، هدف، شرایط مخاطبتان یکی از آنها را انتخاب کنید. در ادامه به نقل از مقاله منتشر شده از جانب Hubspot به معرفی هر کدام می‌‎پردازیم.

معرفی محصول یا دمو

معرفی محصول ویدئویی است که در مورد نحوۀ عملکرد محصول به شما توضیح می‌دهد. شما می‌توانید با گرفتن یک ویدیو دربارۀ نحوۀ عملکرد یک محصول و یا آنباکسینگ آن بپردازید.

ویدیو های تجاری

ویدئوهای تجاری یا برندینگ به عنوان قسمتی از کمپین تبلیغاتی بزرگ‌تر ایجاد می‌شوند. هدف از تولید این ویدئوها ایجاد آگاهی و جذب مخاطب است.

ویدیوی رویدادها

برای مثال اگر در کسب و کار خود میزبان کنفرانس، مجلس گرامی داشت و … بودید بهتر است از هر مراسم ویدئویی تهیه کنید و آن را منتشر کنید.

ویدیو مصاحبه تخصصی

در زمینۀ کسب و کار تولید محتوای ویدئویی با متخصصان راهی برای ایجاد اعتماد در بین مخاطبان هدف است.

مصاحبه با متخصصان در زمینه کسب و کار شما راهی عالی برای ایجاد اعتماد در مخاطبان هدف است. اینفلوئنسرهای صنعت خود را بیابید و با آنها مصاحبه کنید.

ویدیو های آموزشی

فیلم‌های آموزشی به دلیل داشتن محتوای آموزش و اطلاع رسانی به مخاطبین بار علمی بالایی دارد. اگر ویدیوهای شما حاوی اطلاعاتی باشد که مخاطبین هدف شما به دنبال آن هستند بسیار مفید است. این فیلم‌های آموزشی حتی می‌تواند توسط کارشناسان فروش برای مشتریان ارسال شود.

ویدیو های توضیحی

این ویدئوها معمولاً حاوی توضیحات تکمیلی بوده که برای کامل کردن اطلاعات مخاطب تولید می‌شوند. برای این کار می‌توانید یک ویدیوی کوتاه پیرامون محصولات یا خدماتتان برای مشتریان تهیه کنید.

ویدیو های انیمیشنی

در مواقعی که مفاهیم مد نظرمان را به عنوان صاحب کسب و کار نتوانیم به راحتی در اختیار مخاطبمان قرار دهیم نیاز است تا با ساخت انیمیشن و یا فیلم کوتاه مفاهیم مد نظر خود را در اختیار مخاطبمان قرار دهیم تا مخاطب را به کسب و کار و یا خدمات خود جذب کنیم.

مطالعه موردی

ساخت ویدیو رضایت مشتری یکی از راه‌های جذب مشتری است. زیرا در این فیلم‌ها شما می‌توانید ویژگی‌های محصول و یا خدمات خود را با این اشتراک گذاری تجربه در اختیار مخاطب خود قرار بدهید و در طی این ویدیو مزیت استفاده از محصول و یا خدمات شما را در متوجه می‌شود.

ویدیو های زنده

این ویدیوها نرخ مشارکت بیشتری داشته و باعث جلب نظر و رضایت مخاطبان می‌شود. با پخش کردن ویدیوهای مصاحبه و رویدادها به صورت زنده می‌توانید بینندگان خود را تشویق کنید تا با شما در تعامل باشند و یا نظرات خود را بیان کنند و یا نظر شما را پیرامون مسائل و مشکلات خود بیان کنند.

در شبکه های اجتماعی کدام استراتژی برای جذب مخاطب مؤثر است؟

در شبکه های اجتماعی کدام استراتژی برای جذب مخاطب مؤثر است؟

داشتن استراتژی برای جذب مخاطب یکی از راه‌‌های جذب محتوا است. پیش از آن که قصد راه اندازی کمپین بازاریابی لازم است تا نقشه و برنامه از پیش تعیین شده داشته باشید.

اصول بازاریابی ویدیویی راهنمایی است که به شما کمک می‌کند تا بودجه، زمان بندی، مراحل پیش تولید و … را در نظر بگیرید.

هر پلت فرم استراتژی محتوایی مخصوص به خود را دارد زیرا که مخاطبین هر کدام نیز متفاوت‌اند.

در ادامه دربارۀ بهترین و محبوب‌ترین استراتژی بازاریابی ویدیویی صحبت خواهیم کرد. سعی کنید پیش از تولید محتوای ویدئویی به ترتیب زیر پیش بروید:

 • تعیین اهداف
 • مخاطب هدف را تعیین کنید
 • داستان خود را داشته باشید
 • خلاق باشید
 • تقویم تولید محتوا داشته باشید
 • تعیین بودجه از پیش

دو پلتفرمی که بسیار برای بازاریابی ویدیویی مورد توجه است اینستاگرام و لینکدین است.

ویدیو مارکتینگ در اینستاگرام

اینستاگرام

برای اینستاگرام مارکتینگ و تولید ویدیوهای جذاب برای این پلتفرم بهتر است که به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • برای تولید ویدیوی خود یک قالب مشخص در نظر بگیرید که شما را از سایر رُقبا متمایز کند.
 • تقویم محتوایی مخصوص به خود را داشته باشید و در روزها و ساعات مشخص محتوای خود را منتشر کنید.
 • با ابزارهای مخصوص اینستاگرام، پیج خود را بررسی و تحلیل کنید.
 • برای تولید محتوای ویدئویی خود از یک چهرۀ انسانی کمک بگیرید تا بتوانید با مخاطب خود بخوبی ارتباط برقرار کنید.
 • مخاطب هدف خود را به خوبی شناسایی کنید.
 • سعی کنید در ساخت ویدئوهای خود ترکیبی از ویدیوهای آموزشی، معرفی خدمات و محصولات را داشته باشید.
 • در اینستاگرام ویدیوهای کوتاه به اشتراک بگذارید.
 • لینک‌های مد نظر خود را در IGTV به اشتراک بگذارید.
 • زیرنویس را به ویدئوهای خود اضافه کنید با انجام این کار افراد ناشنوا یا کسانی که شنیدن صدای ویدئوی شما برایشان مقدور نیست بتوانند زیرنویس را مطالعه کنند.

ویدیو مارکتینگ در لینکدین

لینکدین

استراتژی ویدیو مارکتینگ در لینکدین متفاوت است و باید هدف از پیش تعیین شده‌ای داشته باشید. برای تولید محتوا در این پلتفرم بهتر است که مخاطب هدف، بودجه و هدف را در نظر بگیرید و سپس تولید محتوا کنید.

 توجه مخاطب را از ابتدا جلب کنید

برای اینکه این کار را انجام دهید مهم است که چند ثانیه ابتدای ویدئوی خود را جذاب شروع کنید. این را در نظر بگیرید که توجه مخاطب پس از 10 ثانیه کاهش می‌یابد به همین منظور باید نکات مهم را در 10 ثانیه اولیه بیان کنید.

بیان کوتاه و شیرین داشته باشید

برای داشتن ویدئوی ایده‌آل در لینکدین نیاز به مدت زمان خاصی نیست. با این حال بهتر است ویدئوی خود را کوتاه بسازید. به نقل از لینکدین پر بازدیدترین ویدئوها کمتر از 15 ثانیه بوده‌اند. اما به توصیه آن بهتر است برای ویدئوی برندینگ خود 30 ثانیه زمان در نظر بگیرید.

حرفه ای عمل کنید

برای این کار باید در نظر داشته باشید که ویدئویی با کیفیت تولید کنید به منظور انجام این کار بهتر است که از ابزار و وسایل استاندارد استفاده و آن را ادیت کنید.

ویدیو مارکتینگ در یوتیوب

یوتیوب

یوتیوب یکی دیگر از پلتفرم‌های مهم است که فعالیت اصلی آن پیرامون ویدیو است. برای دیده شدن در این سوشال مدیا که هول و محور ویدئو می‌چرخد ابتدا باید نکات زیر را در نظر بگیرید.

تحقیقات

پیش از فعالیت در پلتفرم یوتیوب باید تحقیقات اولیه خود را انجام دهید. برای استراتژی بازاریابی در YouTube باید در ابتدا فعالیت رقبای خود را آنالیز کنید. در ابتدا باید ببینید رقبایتان بر چه نوع محتوایی ویدیویی تأکید دارند و آیا محتوای آنها موفق بوده یا نه؟

تولید محتوای مفید و خلاقانه

برای تولید محتوا در YouTube باید به این نکته توجه داشته باشید که مخاطبین با کدام نوع محتوای ویدئویی تعامل و ارتباط بیشتر و بهتری برقرار می‌کنند.

دلیل جذب مخاطب به ویدئو، جذاب‌تر بودن آن نسبت به کتاب، کاغذی و کتاب‌های الکترونیکی است. در این مورد باید در نظر داشته باشید که ویدیوی شما باید مفید و سرگرم کننده باشد.

لینک به وب سایت

یکی از راه‌های افزایش بازدید سایت لینک دهی یوتیوب به وب‌سایت است. شما می‌توانید این کار را زیر ویدیو اضافه کنید و در حاشیۀ آن، آدرس وب‌سایت خود را اضافه کنید.

صبور باشید

برای تولید ویدیو در یوتیوب و نتیجه‌گیری در آن باید صبور باشید. برای این کار وقت و هزینه زیادی صرف کند. برای ساخت ویدیو باید ایده پردازی، فیلم‌برداری، ساخت، ادیت، دکور و … نیاز به زمان، دقت و هزینه دارید. به همین دلیل  در این مورد باید صبور باشید.

ویدیو مارکتینگ در توییتر

توییتر

برای بارگذاری و فعالیت در یوتیوب باید هدفی برای خودتان مشخص کنید.

برای فعالیت در هر یک از پلتفرم‌ها باید از قبل هدف و برنامه داشته باشید. تعیین هدف در توییتر در ویدیو مارکتینگ بسیار مهم است. برخی از اهداف رایج در بازاریابی ویدیویی:

 • افزایش فالوورهای توییتر
 • شناخت طرف‌داران و مشتریان
 • هدایت مخاطب به سمت سایت

ارزش افزوده برای برند شما

از آنجایی که توییتر بسیار پُر مخاطب است؛ محتوایی ویدیویی که در آن تولید می‌شود بسیار مهم است. پیش از تولید محتوا باید بدانید چه محتوایی در توییتر پُر مخاطب است و اینکه چه ارزشی دارد؟ از جمله موضوعاتی که برندها در توییتر دربارۀ آن به اشتراک می‌گذارند به صورت زیر است:

 • تعامل مستقیم با مشتریان
 • اشتراک‌گذاری یک داستان تکان دهنده و حقایق ارزشمند
 • تبلیغات برای محصول و یا خدمات

چه نوع ویدیویی برای انتشار در توییتر مناسب است؟

پس از تعیین هدف در توییتر باید تعیین کنید که چه نوع ویدئویی در توییتر منتشر کنید. برای تولید محتوای در توییتر باید به این نکته توجه کنید که مربوط به برند شما باشد یا باعث آگهی از برند شما شود. اگر موضوع خوب و جذابی را انتخاب کنید معمولاً ویدئویی‌تان در توییتر به صورت ویروسی منتشر می‌شود.

ساختار یک ویدیو

برای ساخت یک ویدیو معمولاً یک سری مراحل باید انجام شود.

مراحل ساخت ویدیو

مراحل ساخت یک ویدیو به صورت زیر است:

 • هدفتان را از ساخت ویدیو مشخص کنید.
 • متناسب با هدفتان ایده پردازی کنید.
 • داستان کلی ویدیو، شخصیت‌ها، موسیقی متن و … را تعیین کنید.
 • آماده‌سازی دکور برای ساخت ویدیو.
 • شخصیت‌ها، انتخاب لباس، گریم و … در مرحلۀ بعد قرار می‌گیرد و به جذابیت ویدئو کمک می‌کند.
 • فیلم‌برداری را شروع کنید و برای این کار می‌توانید از یک تیم حرفه‌ای کمک بگیرید.
 • باید ویدئو را ادیت کنید و موسیقی متن و افکت را اضافه کنید.
 • خروجی مناسب از ویدیو آخرین مرحله است.

برای انتشار محتوا در این پلتفرم باید برنامۀ خاصی مد نظرتان باشد تا محتوا را در بهترین زمان منتشر کنید تا بازدید بالایی دریافت کنید و در این پلتفرم پیشرفت کنید.

نرم افزارهای تولید محتوای ویدیو مارکتینگ برای موبایل و کامپیوتر چیست؟

نرم افزارهای تولید محتوای ویدیو مارکتینگ برای موبایل و کامپیوتر چیست؟

برای این که بخواهیم بهترین خروجی را از ویدئو بگیریم نیاز به یک نرم افزار ادیت داریم که در ادامۀ این مقاله به چند نمونه از آن اشاره می‌کنیم.

MPEG Streamclip

این نرم افزار مناسب برای ادیت چند فیلم مختلف است و کنار هم قرار دهید. این نرم افزار پشتیبانی از فرمت‌های مختلف می‌کند و امکانات مختلف برای ادیت ویدیوهای پیچیده دارد.

ادوبی پرمیر پرو

ادوبی پرمیر پرو یکی از ابزارهای حرفه‌ای برای ادیت فیلم‌های طولانی است. این نرم افزار نیز از فرمت‌های گوناگونی پشتیبانی می‌کند. این نرم افزار قابلیت نصب بر روی ویندوز را داشته و دارای امکانات زیر است:

 • ادیت چند فیلم هم زمان
 • اصلاح صدا، رنگ و بهبود کیفیت هر کدام از آنها
 • با کمک فضای ابری می‌توانید با هر دستگاهی به پروژه‌های خود دسترسی پیدا کنید.

پرومو دات کام

این نرم افزار ادیت فیلم مناسب، وب‌سایت، موبایل و کامپیوتر است و می‌توانید به راحتی ویدئوی خود را ادیت کنید. می‌توانید برای ویرایش ویدیوهای تبلیغاتی از این ابزار استفاده کنید. از امکانات این نرم افزار می‌توانید به موارد زیر اشاره کرد:

 • اصلاح و ویرایش صوتی
 • جدا کردن و تلفیق فریم‌ها
 • اضافه کردن لوگو و متن در ویدیوها
 • هماهنگ کردن سرعت پخش فریم‌های مختلف
 • امکان ضبط ویدیو

لایت وورکز

این نرم افزار در سیستم عامل‌های مک، ویندوز و لینوکس قابل استفاده است. این نرم افزار قابلیت ویرایش انواع ویدیو با پسوردهای مختلف را دارد. نسخۀ رایگان این نرم افزار معمولاً می‌تواند پاسخ گو به نیاز شما برای ادیت ویدیو باشد.

ویژگی‌های این نرم افزار:

 • ویرایش فیلم با دقت بسیار بالا
 • ویرایش فیلم‌های چند دوربینه
 • پشتیبانی از انواع فرمت‌های ویدیویی به خصوص یوتیوب

کاین مستر

این نرم افزار اپلیکیشن محبوب برای ویرایش ویدئو است. این نرم افزار قابلیت نصب بر روی انواع گوشی را داشته و امکانات مختلفی را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. با کمک این اپ ویدیوهای خودتان را به راحتی با گوشی می‌توانید ویرایش کنید. برخی از ویژگی‌های این اَپ:

 • ویرایش هر فریم
 • اعمال انواع افکت
 • استفاده از پردۀ سبز

برای بازاریابی ویدیویی چه میزان بودجه‌ای لازم است؟

بودجه لازم برای ویدیو مارکتینگ به استراتژی بازاریابی کسب و کار شما بستگی دارد. برای تولید ویدئوی با کیفیت در یوتیوب قطعاً بودجۀ بالایی نیاز است.

البته با توجه به نرم افزارهای رایگانی که امروزه در اختیار کاربران قرار دارد دیگر نیازی نیست تا برای ادیت و ویرایش نهایی ویدئو هزینه زیادی پرداخت کرد. همچنین وجود گوشی‌های هوشمند فیلم‌برادی را آسان کرده‌ و هزینه‌ها را کاهش داده‌اند.

برای اینکه بتوانید به نتیجۀ مطلوبی برای سئو ویدیو دست پیدا کنید بهتر است بر روی لینک سئو ویدیو چیست کلیک کنید.

سخن پایانی

ویدیو مارکتینگ یکی از راه‌های جذاب برای کسب و کار آنلاین است. با توجه به این که توجه به ویدئو از جانب مردم بیشتر از خواندن کتاب و یا مقاله است. بهتر است تا با کسب اطلاعات مفید پیرامون ویدئو مارکتینگ در این زمینه گام بردارید. در این مقاله سعی داشتیم تا اطلاعات جامع و کاملی پیرامون ویدیو مارکتینگ و آموزش آن بپردازیم.

سوالات متداول شما

مزایای ویدیو مارکتینگ چیست؟

افزایش نرخ تبدیل، بخش جذاب در کمپین های ایمیلی، جلب کردن توجه‌ موتورهای جستجو، کسب اعتماد و اعتبار، اشتراک بیشتر توسط مخاطبان

انواع ویدیو مارکتینگ کدام اند؟

معرفی محصول یا دمو، ویدیو های تجاری، ویدیوی رویدادها، ویدیو مصاحبه تخصصی، ویدیو های آموزشی، ویدیو های توضیحی، ویدیو های انیمیشنی و...

معایب ویدئو مارکتینگ چیست؟

پایین بودن سرعت لود، سخت و زمانبر بودن ساخت ویدیو، عدم پخش و اشتراک ویدئو در کانال های مختلف

امتیاز به مطلب

برچسب ها :

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام
کپچا code

دیگران را با نوشتن نظرات خود، برای انتخاب این محصول راهنمایی کنید

لطفا پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید. بهتر است از فضای خالی بیش‌از‌حدِ معمول، شکلک یا ایموجی استفاده نکنید و از کشیدن حروف یا کلمات با صفحه‌کلید بپرهیزید نظرات خود را براساس تجربه و استفاده‌ی عملی و با دقت به نکات فنی ارسال کنید؛ بدون تعصب به محصول خاص، مزایا و معایب را بازگو کنید و بهتر است از ارسال نظرات چندکلمه‌‌ای خودداری کنید بهتر است در نظرات خود از تمرکز روی عناصر متغیر مثل قیمت، پرهیز کنید