پنالتی شدن سایت چیست؟ اصلی ترین راه های خروج از پنالتی گوگل
حامد جلوانی 1401-01-16

صاحبان کسب ‌و کار و برندها، معمولاً برای افزایش درآمد خود به دنبال کسب رتبه در گوگل هستند زیرا اگر در صدر صفحۀ اول قرار بگیرند می‌توانند محصولات خود را معرفی کنند. به همین دلیل رقابت بر سر به دست آوردن رتبۀ اول در گوگل باعث می‌شود تا کارشناسان سئو به دنبال تقلب باشند.

به همین دلیل گوگل به طور مداوم در حال به روز رسانی الگوریتم‌های خود است و راه های تقلب را بر روی سئو مسترها می‌‌‌بندد و همچنین به سایت هایی که با تکنیک های سئو منفی و تقلب امتیاز گرفته‌اند، امتیاز منفی می‌دهد و به اصطلاح آن را جریمه می‌کند.برای آشنایی با سئو منفی و روش های جلوگیری از آن به این مقاله از نژودا مراجعه کنید.

پنالتی شدن سایت یا گوگل پنالتی چیست؟

گوگل پنالتی یا جریمه گوگل، مجازات یا تأثیرات منفی است که به رتبۀ یک وبسایت لطمه می‌زند و حتی آن را به طور کامل از نتایج جستجو حذف می‌کند.

اگر گوگل به هر دلیلی متوجه تقلب و مغایرت الگوریتم های وبسایت شما بشود از جریمه و پنالتی استفاده می‌کند. گوگل این جریمه‌ها را به صورت دستی و یا الگوریتمی اعمال می‌کند.

آیا پنالتی شدن سایت توسط گوگل شما را به دردسر می‌اندازد؟

پنالتی شدن سایت یا گوگل پنالتی به این معنی است که سایت شما در موضوعات مختلف رَنک نگرفته است یا رتبه‌ی وبسایت برای کلمات کلیدی موردنظر شما به‌شدت کاهش یافته است.

وقتی سایت شما توسط گوگل جریمه می‌شود، مخاطب نمی‌تواند سایت شما را پیدا کند. زمانی که مخاطب شما کاهش پیدا کند، ترافیک (حضور مخاطب) و در نهایت درآمد شما کاهش می‌یابد.

این اتفاق برای هر سایتی ممکن است بیفتد. دریافت جریمه از سمت گوگل می‌تواند شما را حسابی به دردسر بیندازد و حتی تلاش‌های مفید شما برای دیده شدن را هم از بین ببرد.

چرا گوگل سایت ها را جریمه می‌کند؟

چرا گوگل سایت ها را جریمه می‌کند؟

گوگل به عنوان یک موتور جستجو وظیفه دارد تا بهترین نتایج جستجو را به مخاطب خود نشان دهد. به همین دلیل هنگامی که گوگل متوجه تقلب سئو مستر شود وب‌سایت را جریمه می‌کند.

باید توجه داشته باشید که جریمۀ گوگل گاهی به دلیل به روز رسانی الگوریتم ها است. شما می‌توانید با انجام کارهایی از پنالتی خارج شوید؛ اما خروج از پنالتی گوگل کاری سخت و زمان بَر است و می‌تواند برای شما دردسر بزرگی به وجود بیاورد.

هدف گوگل از اخطار دادن، جلوگیری از رشد سایت هایی است که می‌خواهند با تقلب رشد کنند.

دلایل پنالتی شدن سایت چیست؟

برای اینکه از طرف گوگل جریمه نشوید بهتر است موارد زیر را چک کنید.

– نرم‌افزارهای جاسوسی، ابزارهای تبلیغاتی مزاحم یا ویروس‌ها

– لینک ها یا متن های مخفی

– (Cloaking) نمایش نسخۀ متفاوتی از یک صفحه وب به رُبات‌های موتور جستجو

– تغییر مسیرهای فریبنده (زمانی که بازدیدکننده به طور خودکار به صفحه دیگری بدون کلیک کردن روی لینک منتقل می‌شود)

– بارگذاری صفحاتی با کلمۀ کلیدی نامربوط

تکرار بیش از اندازهٔ کلمات کلیدی

محتوای تکراری

فهرست دلایل جریمة Google بسیار زیاد است، اما به ‌راحتی می‌توان آن‌ها را در یک جمله خلاصه کرد: «جریمه‌ها زمانی داده می‌شود که کارشناس سئو قصد فریب دادن گوگل را داشته باشد.»

راه‌ خروج از پنالتی گوگل چیست؟

راه‌ خروج از گوگل پنالتی چیست؟

راه خروج از پنالتی گوگل کار آسانی نیست. مهم است بدانید که دو نوع پنالتی شدن سایت وجود دارد:

1.پنالتی شدن سایت به صورت دستی

2.پنالتی شدن سایت به صورت الگوریتمی

جریمه‌های دستی توسط کارمند Google زمانی اتفاق می‌افتد که مشخص شود وب‌سایت شما کاری خلاف شرایط Google انجام داده. زمانی که جریمه دستی دریافت می‌کنید، باید از Google درخواست تجدید نظر کنید تا بتوانید مجدداً وب‌سایت خود را دوباره در نتایج موتور جستجو قرار دهید؛ البته در زمان جریمه رتبۀ خود را در گوگل از دست داده‌اید و دیگر با سرچ کلمه کلیدی، صفحۀ شما در صفحه‌های اول گوگل نشان داده نمی‌شود.

جریمه الگوریتمی به صورت خودکار و بدون دخالت دستی کارمندان گوگل اتفاق می‌افتد. در صورت جریمه شدن باید بدانید که محتواهای شما ضعیف بوده و یا الگوریتم‌های گوگل به روز شده‌اند. پس باید به دنبال راه حل باشید.

الگوریتم هایی مانند: پاندا، پنگوئن و مرغ مگس‌خوار، ممکن است بر وب‌سایت‌هایی که محتوای کم یا تکراری، کپی و پر از کلمات کلیدی، سرعت پایین آپلود سایت یا کمبود لینک‌های ورودی دارند، تأثیر بگذارد.

اگر وب‌سایت شما با هرکدام یک از الگوریتم‌های بالا مغایر باشد همچنان در جستجوی گوگل باقی خواهید ماند اما احتمال کسب رتبۀ بالا بسیار کم‌ است.

برای بر طرف شدن پنالتی سایتتان باید اشتباهاتی که کرده‌اید را پیدا کنید سپس آن را بر طرف کنید. اگر نتوانید به موقع اشتباهاتتان را رفع کنید سئو سایت شما دچار مشکلات جدی می‌شود.

یکی از راه های رفع مجازات، تولید محتوای سئو شده است و زمانی می‌توانید رتبۀ خود را پس بگیرید که محتواهای سابق خود را بررسی کنید و صفحات بهینه شدۀ بیش از اندازۀ خود را اصلاح کنید.
توجه داشته باشید که استفادۀ محتوای خودکار بدون ذکر منبع باعث می‌شود که شما در معرض پنالتی شدن سایت قرار بگیرد.

در صورتی که در سایت خود محتوای تکراری دارید حتماً از روش ریدایرکت 301، آدرس آنها را یکی کنید.
اگر که رتبه سایتتان در سرچ با موبایل، افت کرده است دلیلش به روز شدن الگوریتم های گوگل است و می‌توانید با ریسپانسیو کردن سایت و طراحی قالب برای موبایل آن را رفع کنید.

چگونه در گوگل رتبه بهتری کسب کنیم؟

همان‌طور که گفتیم کسب‌ و کار آنلاین یکی از روش‌های پرسود است به همین دلیل سئو مسترها به دنبال بهترین روش برای راه یافتن به صفحۀ اول گوگل هستند. برای کسب رتبۀ بهتر در گوگل مواردی مانند دامنۀ سایت، کیفیت محتوا، سرعت بارگذاری سایت، بک ‌لینک‌ها، کلمه کلیدی مرتبط با محتوا و شدت رقابت در کلمات کلیدی را باید در نظر بگیرید. افراد زیادی این پرسش را در ذهن خود دارند که برای رسیدن به رتبۀ اول گوگل چقدر زمان لازم است؟ خوب است بدانید که زمان مورد نیاز برای رسید به رتبۀ بالا در گوگل بستگی به عوامل مختلفی دارد. در مقالۀ بالا می‌توانید به طور کامل در مورد زمان مناسب اطلاعات مفید کسب کنید.

نتیجه گیری

کسب‌وکار آنلاین به دلیل سهولت و جذابیت‌های خاص خود مورد توجه صاحبان مشاغل و سایر افراد قرار گرفته است. به همین دلیل برای بهتر دیده شدن، کارشناس سئو از راه‌هایی همچون وایرال محتوای تکراری، لینک‌ها یا متن‌های تکراری و … استفاده می‌کند. گوگل نیز به صورت دستی و یا به صورت الگوریتمی با متخلفان مقابله و رتبه آنها را پایین می‌آورد. در این مقاله تلاش کردیم تا عواملی  که باعث کاهش رتبه در گوگل و راه‌های رفع آن را به طور کامل برای شما همراهان گرامی بیان کنیم.

سوالات متداول شما

پنالتی شدن سایت چیست؟

گوگل پنالتی یا جریمه گوگل، مجازات یا تأثیرات منفی است که به رتبه یک سایت لطمه می‌زند و حتی آن را به طور کامل از نتایج جستجو حذف می‌کند.اگر گوگل به هر دلیلی متوجه تقلب و مغایرت الگوریتم های سایت شما بشود از جریمه و پنالتی استفاده می‌کند.

دلایل گوگل پنالتی یا پنالتی شدن سایت چیست؟

دلایل متعدد و زیادی وجود دارد مانند نرم‌افزارهای جاسوسی و ابزارهای تبلیغاتی- لینک ها یا متن های مخفی- استفاده از کلمه کلیدی نامربوط- تکرار بیش از اندازهٔ کلمات کلیدی- محتوای تکراری

امتیاز به مطلب

برچسب ها :

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام
کپچا code

دیگران را با نوشتن نظرات خود، برای انتخاب این محصول راهنمایی کنید

لطفا پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید. بهتر است از فضای خالی بیش‌از‌حدِ معمول، شکلک یا ایموجی استفاده نکنید و از کشیدن حروف یا کلمات با صفحه‌کلید بپرهیزید نظرات خود را براساس تجربه و استفاده‌ی عملی و با دقت به نکات فنی ارسال کنید؛ بدون تعصب به محصول خاص، مزایا و معایب را بازگو کنید و بهتر است از ارسال نظرات چندکلمه‌‌ای خودداری کنید بهتر است در نظرات خود از تمرکز روی عناصر متغیر مثل قیمت، پرهیز کنید