پیلار پیج یا محتوای ستونی چیست؟ | چه اهمیتی در سئوی پیج دارد؟
نژودا 1401-02-01

پیلار پیج (Pillar Page) ،محتوای ستونی ، محتوای خوشه ای یا محتوای پیلار و کلاستر از جدیدترین ساختارهای تولید محتوا است. از این روش برای تولید محتوا در معتبرترین وب‌سایت‌های دنیا  استفاده می‌شود. محتوای تولید شده برا صفحه ستونی به صورت یک آسمان خراش ستونی نیست و مجموعه‌ای از چند محتوا است که محتواها به صورت خوشه‌بندی به محتوای اصلی که از موضوعات جامع سایت است متصل می‌شود.  در این مقاله از بلاگ نژودا قصد داریم تا اطلاعات کاملی دربارۀ پیج پیلار و اهمیت آن در سئوی وب‌سایت را در اختیار سما همراهان گرامی قرار دهیم.

صفحه ستونی یا Pillar Page چیست؟

فهرست مطلب:

صفحه ستونی یا Pillar Page چیست؟

صفحه ستونی یا پیلار کانتنت توسط هابسبات ابداع شد. این روش برای بیان موضوعی به کار می‌رود که کلی و گسترده اند و جامعیت بسیاری دارند. هر دقیقه 4 میلیون بار سرچ در گوگل انجام می‌شود و کاربران به دنبال جستجوئی جواب‌های خودشان هستند به همین دلیل باید جواب مناسبی برای سؤال‌های آنها باشد.

یکی از روش‌های جدیدی که وبمسترها به کار می‌گیرند برای جلب رضایت مخاطب و کرال گوگل ایجاد صفحات اصلی یا پیلار و صفحات شاخه یا کلاستر است. برای این کار ما یک صفحه ستونی یا پیلار پیج پیرامون یک موضوع خاص به صورت کلی و جامع تولید میشود که حدس می‌زنیم احتمال کسب رتبه بالایی دارد و بعد از آن پیرامون این صفحۀ اصلی ریز مقالات مرتبطی با آن تولید می‌کنیم که به آن صفحات خوشه ای یا کلاستر میگوییم که این صفحات را به صفحه ستونی یا پیلار پیج لینک میکنیم و این باعث می‌شود ساختار لینک‌سازی قوی برای کاربران هدف و سئو داشته باشیم.

برای این که بتوانید در این زمینه موفق ظاهر شوید موضوعات را به یکدیگر ربط دهید و هر صفحه‌ای که موضوع اصلی را شامل می‌شود را به پیلار پیج لینک دهید زیرا که این پیج‌ها باید حاوی لینک‌هایی از همۀ پست‌های مرتبط باشد. معمولاً موضوعاتی را که نمی‌توان در قالب یک یا چند مقاله منتشر کرد را Pillar Page می‌گویند. معمولاً نداشتن یک نقشۀ جامع برای انتشار پیلار پیج ها باعث سردرگمی مخاطبان می‌شود.

سازمان دهی تولید و انتشار محتوا چیست؟

سازمان دهی تولید و انتشار محتوا چیست؟

زمانی که محتوایی را تولید می‌کنید باید هدفمند بودنش را در نظر بگیرید و هدفمند بودن به این معنا است که بازدید آن را در سایت زیر نظر داشته باشید. این کار باعث می‌شود زمانی که گوگل وب‌سایت شما را بررسی می‌‌کند با صفحات بدون بازدید رو به رو شود و در نتیجه گوگل دیگر صفحاتی را که خالی از محتوا بوده و یا بازدید ندارند را در نتایج بالای گوگل نشان ندهد.
اگر از جانب گوگل بازدید وب‌سایت شما کم باشد بر روی کل وب‌سایت شما تأثیر منفی می‌گذارد. به همین دلیل باید مطالب شما به صورت هدفمند نوشته شود تا بازدید آنها بیشتر شده و گوگل و یا سایر موتورهای جستجو آن را در نتایج بالا نشان دهد.

با استفاده از لینک‌سازی درست، کاربران را می‌توانید طولانی مدت در سایت خود نگهدارید و زمانی که کاربر برای طولانی مدت از سایت شما بازدید می‌کند می‌تواند از داخل آن مقاله به صفحات دیگر برود. اگر به دنبال آن هستید که محتوای عالی برای وب سایت خود تولید کنید می‌توانید با کلیک بر روی لینک تولید محتوا در سایت با نژودا کلیک کنید و در این زمینه اطلاعات کاملی به دست آورید.

فواید داشتن پیلار پیج یا محتوای خوشه ای چیست؟

فواید داشتن پیلار پیج یا محتوای خوشه ای چیست؟

داشتن پیلار پیج دارای فواید مهمی است که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم:

کیفیت محتوا را حفظ می‌کنید

ناقص بودن مطالب تولید شده باعث می‌شود که کیفیتشان پایین بیاید و در صورتی که شما محتوای پیلار داشته باشید هیچ کم و کاستی در ارائۀ مطالبتان نخواهید داشت زیرا در آینده همه چیز را باید به مخاطبتان بگویید.

مخاطبان خود را راضی می‌کنید

اگر مخاطبان به سرعت صفحۀ شما را باز می‌کنند و می‌بندد باید به دنبال دلیل آن بگردید. یکی از دلایل این کار، پیدا نشدن پاسخ برای نیازهایشان پیدا نمی‌کنند. سایت شما مشکلشان را رفع نمی‌کند. اگر شما در سایتتان محتوای ستونی و یا صفحۀ ستونی داشته باشید کاربران می‌توانند علاوه بر دسترسی ساده و سریع به پاسخ سؤالاتشان بین مقالات مختلف سردرگم نشوند.

رتبه سایت و سئو را بهبود می‌دهید

یکی از دلایل ایجاد صفحات ستونی رتبه‌بندی کلمات کلیدی خاص است. زمانی که موضوعی برای نوشتن مقاله را در نظر می‌گیرید باید این را در نظر بگیرید که مخاطبان شما از جستجوی آن موضوعات به دنبال چه چیز هستند و چگونه سرچ می‌کنند.

در صورتی که کلمات کلیدی جامع‌تر و پر سرچ‌تر در گوگل را به هنگام نوشتن مقالۀ خود در نظر بگیرید؛ زیرا پست‌های طولانی به طور خودکار در گوگل رتبه نمی‌گیرند و حتماً باید دارای کلمات کلیدی باشند.

علاوه بر این صفحات ستونی باعث بهبود وب‌سایت شما در سئو می‌شود و همچنین قابلیت صفحۀ شما را برای ایجاد لینک‌های داخلی مناسب و مرتبط بالا می‌برد زیرا که یکی از فاکتورهای مهم در سئو به ‌حساب می‌آید.

صفحه‌های بحث شما به صفحات مختلف لینک خواهد شد زیرا همۀ این موارد باید به صفحات ستونی لینک شود. این کار به گوگل کمک می‌کند تا تشخیص دهد پیلار پیج شما بهترین مکان برای فرستادن افراد برای یادگیری دربارۀ آن موضوع است. این سیگنال نشان دهندۀ این موضوع است که صفحۀ سایت شما مهمترین و جامع‌ترین صفحه دربارۀ این موضوع است.

صفحات بیهوده و اضافی نخواهید داشت

داشتن پیلار پیج باعث می‌شود که تمامی صفحات شما طبق قاعده و نظم ساخته شده و دارای هیچ صفحۀ اضافه نباشد. عدم صفحۀ اضافه باعث بهتر شدن ساختار و رتبۀ سایت می‌شود.

زمانی که کرال گوگل صفحات سایت شما را خزش می‌کنند و صفحات بدون بازدید را پیدا نمی‌کنند؛ در نتیجه صفحات مفید در نتیجۀ جستجوی بالا قرار می‌گیرد این کار باعث می‌شود تا سایت شما بازدید بیشتری داشته باشد.

اگر اطلاعات کاملی پیرامون سیستم مدیریت محتوا که باعث می‌شود بهترین مدیریت را برای محتواهای تولید شدۀ خود داشته باشید را ندارید؛ بهتر است بر روی لینک CMS چیست | آشنایی با انواع سیستم مدیریت محتوا  کلیک کنید.

موتورهای جستجو و کاربران را سردرگم نمی‌کنید

پیلار پیج در وب‌سایت در ساختار خوشه‌ای و ستونی هدفمندی ایجاد می‌کند. این هدفمندسازی باعث می‌شود موتورهای جستجو و کاربران سردرگم نشوند.

خوشه محتوایی چیست؟

خوشه محتوایی چیست؟

خوشه محتوایی باعث ایجاد ارتباط معنایی بین بخش‌های مختلف محتوا است. خوشه محتوا یا خوشه موضوعی به مجموعه‌ای از مطالب گفته می‌شود که Pillar Page (پیلار پیج) بوده و قصد داریم تا توسط آن بازدید بیشتری بگیریم. در این مدل از محتوا، گوگل بر اساس کلمۀ کلیدی محتوای شما را بررسی نمی‌کند بلکه بر اساس کلاسترها یا محتواهای تولید شده دیگر ارزیابی می‌کند.
مدل خوشه‌ای به طور کلی به دو بخش تقسیم می‌شود:

  • Pillar (پیلار): هسته اصلی محتوایی یا محتوای مادر
  • Cluster (کلاستر): شاخه برگ های مرتبط با هستۀ محتوا یا محتوای فرزند

اهمیت پیلار پیج در سئو چیست؟

استفاده از پیج پیلار و کلاستر باعث می‌شود که محتوای شما نظم خاصی به خود بگیرد. زمانی که محتوای شما با نظم خاصی دسته‌بندی و در یک دستۀ خاص قرار گیرد، کاربران به راحتی می‌توانند مطالب مفید و مد نظر خود را به راحتی در سایت شما پیدا کنند.

به دلیل اینکه گوگل و سایر موتورهای جستجو در حال تکمیل ویژگی‌های خود هستند؛ دیگر گوگل به دنبال کلمات کلیدی نیست بلکه به دنبال این است که کاربران را به جامع‌ترین و تخصصی‌ترین وب‌سایت در زمینۀ مورد نظرشان برساند.

ارتباط هدفمند پیج پیلار با مقالات کلاستر به موتورهای جستجو کمک می‌کند تا پیج شما را به راحتی پیدا کنند. با ایجاد این ارتباط منظم و سازمان یافته نوع فعالیت و حوزۀ کاری شما به گوگل معرفی می‌شود. در صورتی که مطالب را پراکنده و بدون هستۀ مرکزی در وب‌سایت خود قرار دهید باعث می‌شوید تا موتورهای جستجو گیج شده و رتبۀ وب‌سایت شما را کاهش می‌دهد.

در واقع صفحات ستونی به صفحاتی گفته می‌شود که لینک داخلی برای شما می‌سازند. لینک های داخلی به منظور افزایش رتبه وب‌سایت استفاده می‌‎شوند. علاوه بر این پیج پیلار به تمام موضوعات به صورت جزئی و کلی می‌پردازد از این رو برای تبلیغات وب‌سایت شما مهم خواهد بود.

به عبارت دیگر می‌توانید به جای آن که انرژی خود را صرف تبلیغات کنید، تمرکز خود را بر روی پیج پیلار قرار دهید. به بیان ساده‌تر به جای این‌که انرژی خود را صرف تبلیغات صفحات مختلف وب‌سایت خود بکنید، می‌توانید تمام تمرکز خود را روی پیج پیلار قرار دهید.

سخن پایانی

اگر به دنبال یک روش برای تبلیغات پیجتان هستید بهتر است به سراغ تبلیغات گران ‌قیمت نروید در ابتدا پیچ پیلار را امتحان کنید این کار باعث می‌شود سئوی سایتتان بهبود یابد و رَنک سایت شما بهبود یابد و در نتیجه ترافیک پیج شما نیز افزایش یابد. به همین دلیل ما در این مقاله سعی کردیم تا اطلاعات کاملی را پیرامون اهمیت پیلار پیج و صفحات ستونی بیان کنیم.

سوالات متداول شما

صفحات ستونی یا صفحات پیلار کلاستر چیست؟

یک صفحه ستونی یا صفحه پیلار پیرامون یک موضوع خاص به صورت کلی و جامع تولید میشود که حدس می‌زنیم احتمال کسب رتبه بالایی دارد و بعد از آن پیرامون این صفحۀ اصلی ریز مقالات مرتبطی با آن تولید می‌کنیم که به آن صفحات خوشه ای یا کلاستر میگوییم که این صفحات را به صفحه ستونی یا پیلار لینک میکنیم و این باعث می‌شود ساختار لینک‌سازی قوی برای کاربران هدف و سئو داشته باشیم.

فواید داشتن پیلار پیج یا محتوای خوشه ای چیست؟

حفظ کردن کیفیت محتوا، راضی نگه داشتن مخاطبان، بهبود دادن رتبه سایت و سئو، نداشتن صفحات بیهوده و اضافی، سر در گم نشدن موتور های جستجو

امتیاز به مطلب

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نام
کپچا code

دیگران را با نوشتن نظرات خود، برای انتخاب این محصول راهنمایی کنید

لطفا پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید. بهتر است از فضای خالی بیش‌از‌حدِ معمول، شکلک یا ایموجی استفاده نکنید و از کشیدن حروف یا کلمات با صفحه‌کلید بپرهیزید نظرات خود را براساس تجربه و استفاده‌ی عملی و با دقت به نکات فنی ارسال کنید؛ بدون تعصب به محصول خاص، مزایا و معایب را بازگو کنید و بهتر است از ارسال نظرات چندکلمه‌‌ای خودداری کنید بهتر است در نظرات خود از تمرکز روی عناصر متغیر مثل قیمت، پرهیز کنید