کمپین تبلیغاتی چیست؟ + معرفی انواع کمپین های تبلیغاتی و بازاریابی
هانیه خرم زاده 1401-03-31

هر کسب و کاری دیر یا زود به مرحله‌ای می‌رسد که باید تبلیغات را شروع کند و به همین دلیل بسیاری از افراد به سراغ راه اندازی کمپین های تبلیغاتی می‌روند. با وجود گسترش دنیای دیجیتال مارکتینگ هنوز هم افراد زیادی نمی‌دانند که کمپین تبلیغاتی چیست و چگونه می‌توانند از انواع کمپین های تبلیغاتی به نفع خود استفاده کنند.

در این مقاله از نژودا قصد داریم شما را با ماهیت و انواع کمپین های تبلیغاتی آشنا کنیم. این آشنایی می‌تواند نقطه عطفی باشد برای شما و کسب و کارتان تا موفقیت بیشتری را تجربه کنید.

کمپین تبلیغاتی چیست؟

وقتی تبلیغات را شروع می‌کنید، لازم است فعالیت‌های تبلیغاتی خود را تحت یک برنامه مشخص و حساب شده پیش ببرید تا از هدر رفتن زمان و هزینه زیاد جلوگیری کنید. مثلاً باید برای تبلیغات خود یک برنامه زمانی مشخص تعیین کنید، محتوای تبلیغات را برنامه ریزی و تولید کنید و در نهایت تبلیغات و نتایج آن را آنالیز کنید.

اینها ساده ترین مراحلی هستند که در روند اجرای تبلیغات طی می‌شوند. به این فرایند، کمپین تبلیغاتی گفته می‌شود؛ به عبارت دیگر انواع کمپین های تبلیغاتی مجموعه استراتژی ها و فعالیت هایی است که به صورت برنامه ریزی شده و منسجم حول یک موضوع انجام می‌شود.

کمپین بازاریابی مجموعه ای از استراتژی هایی است که برای دستیابی به یک هدف بازاریابی خاص برای یک فرد، برند یا شرکت طراحی شده است.

کمپین ها انواع مختلفی دارند و با توجه به این که تبلیغات در چه پلتفرمی و با چه محتوایی قرار است انجام شود، نحوه برنامه ریزی و مدیریت آن هم متفاوت خواهد بود. به طور کلی هر کمپین تبلیغاتی چند فاکتور مشخص دارد که اگر هر یک از آنها نباشد احتمال مدیریت، آنالیز و موفقیت کمپین بسیار کم خواهد بود. این فاکتورها عبارت‌اند از:

 • هدف مشخص (مثل معرفی محصول جدید یا افزایش تعداد فالوورهای اینستاگرام تا یک رقم خاص)
 • بازار هدف مشخص (مثلاً خانم‌های خانه دار بین 25 تا 30 سال)
 • ارائه یک پیشنهاد جذاب و خاص (مثل پیشنهاد شرکت در مسابقه، استفاده از کد تخفیف یا جایزه دادن در ازای دعوت دوستان)
 • پایبندی به پیام و هدف کمپین (به عنوان مثال اگر قصد افزایش فالوور را دارید، آن را با افزایش فروش یک محصول یا معرفی محصول جدید اشتباه نگیرید و روی هدف خود تمرکز کنید.)

انواع کمپین های تبلیغاتی

کمپین های تبلیغاتی انواع مختلفی دارند. هر کسب و کاری با توجه به نحوه فعالیت خود، نیازها و اهدافی که در بازاریابی دارد ممکن است یک یا چند مورد از انواع کمپین های تبلیغاتی را طراحی و مدیریت کند. در این بخش انواع کمپین های تبلیغاتی را معرفی می‌کنیم. آشنایی با این کمپین های تبلیغاتی می‌تواند برای دیجیتال مارکترها، کمپین منیجرها و افراد متخصص در حوزه مشاوره کسب و کار و حتی افرادی که یک کسب و کار را مدیریت می‌کنند مفید باشد.

ایجاد هر نوع کمپین بازاریابی به معنای افزایش آگاهی از برند، به دست آوردن لید بیشتر، سود بیشتر و در کل پول بیشتر است. شما باید درک درستی از نحوه ایجاد و اجرای هر کمپین به دست آورید تا بتوانید احساسات و هویت برند خود را با موفقیت به مشتریان خود منتقل کنید.

رایج ترین اهدافی که در کمپین های تبلیغاتی و بازاریابی دیده می‌شود عبارت اند از :

کمپین های تبلیغاتی و بازاریابی

 • کاهش تبلیغات منفی
 • ساختن تصویر برند
 • معرفی محصول جدید
 • افزایش فروش
 • ریبرندینگ
 • اصلاح یک محصول یا خدمات موجود
 • جذب لید جدید
 • و …

لیست زیر شامل 8 مورد از پرکاربردترین کمپین های تبلیغاتی و بازاریابی است که توسط کسب و کار های مختلف اجرا می‌شود.

پرکاربردترین کمپین های تبلیغاتی و بازاریابی

 1. کمپین جذب مشتری
 2. کمپین بازاریابی محصول
 3. کمپین شبکه های اجتماعی
 4. کمپین تبلیغات پولی
 5. کمپین بازاریابی محتوا
 6. کمپین بازاریابی ایمیلی
 7. کمپین محتوای تولید شده توسط کاربر
 8. کمپین آگاهی از برند

در ادامه هر یک از این موارد را بررسی می‌کنیم.

 کمپین جذب مشتری

کمپین جذب مشتری کمپینی است که نه تنها آگاهی را در مورد خدمات و محصولات برند شما افزایش می‌دهد، بلکه منجر به جذب مشتریان جدید نیز می‌شود. توجه به این نکته مهم است که بسیاری از دیگر انواع کمپین های تبلبغاتی و بازاریابی در دسته «جذب مشتری» قرار می‌گیرند.

جذب مشتری یک راه اندازی قیف ساده یا فقط یک کمپین نیست. در واقع این یک فرایند مستمر است که از کمپین های بازاریابی مختلف برای دستیابی به لید و فروش بیشتر استفاده می‌کند.

کمپین های جذب از استراتژی های بازاریابی قیفی هستند و عبارت اند از:

 • آگاهی از برند
 • تولید لید
 • شبکه‌های اجتماعی

یک مثال ساده، استراتژی جذب  ارجاع  مشتری Dropbox است که در آن فضای رایگان به ازای دعوت از دوستان فراهم می‌کند:

کمپین تبلیغاتی چیست؟ + معرفی انواع کمپین های تبلیغاتی و بازاریابی

 

این مرحله از بازاریابی شما باعث می‌شود که لیدها از برند و محصول شما آگاه شوند. سپس حرکت آنها از مرحله آگاهی به مرحله تبدیل آغاز می‌شود. این مراحل را در مقاله قیف فروش در بلاگ نژودا توضیح داده‌ایم.

کمپین بازاریابی اکتسابی (کمپین جذب مشتری) باید مشتریان بالقوه را با محتوای آموزشی مفید درگیر کند تا آنها تصمیم بگیرند ایمیل خود را در اختیار شما قرار دهند یا در خبرنامه ایمیلی شما عضو شوند. این محتوا ممکن است شامل تصاویر، پست‌های رسانه‌های اجتماعی، ویدئوها و پست های وبلاگ باشد.

کمپین بازاریابی محصول

یک کمپین بازاریابی محصول باید چهار زمینه را در نظر بگیرد:

 • تولید – محصول
 • بازاریابی
 • موفقیت مشتری
 • فروش

در نگاه اول، ممکن است وسوسه شوید که فکر کنید یک کمپین بازاریابی موفق محصول به سادگی راه اندازی می‌شود و زمانی که فروش شروع می‌شود سود می‌برد. قبل از طراحی کمپین های تبلیغاتی، همه چیز در مورد درک نیازهای مشتری هدف و تأثیر آن بر پیام‌ها و موقعیت‌یابی است.

پس از راه‌اندازی، باید روی این موضوع تمرکز کنید که آیا اهداف عددی فروش اولیه برآورده شده‌اند یا نه و چگونه به افزایش تقاضای مداوم برای محصول ادامه دهید.

به بیان ساده‌تر، کمپین بازاریابی محصول از سه جزء اصلی تشکیل شده است:

 1. پیام رسانی و موقعیت یابی
 2. اطمینان از اینکه مشتریان ارزش محصول را در حین راه اندازی درک می‌کنند.
 3. افزایش تقاضا و استفاده مداوم از محصول

این کمپین زمانی شروع به شکل گیری می‌کند که پیام رسانی و موقعیت محصول مشخص شود.

دریافت بازخورد از مشتریان به اصلاح فرایند کمک می‌کند تا تیم بازاریابی بداند که آیا پیام رسانی به درستی انجام می‌شود یا خیر.

کمپین های تبلیغاتی _ کمپین شبکه های محصول

کمپین شبکه های محصول

یک کمپین موفق شبکه های اجتماعی از چهار بخش مهم تشکیل شده است:

 1. برنامه‌ای که به خوبی تدوین شده باشد.
 2. اهداف مشخص
 3. تبلیغ بین کانال ها
 4. تحلیل نهایی

با تجزیه و تحلیل حساب‌های موجود در شبکه های اجتماعی و دنبال کنندگان خود شروع کنید. تیم خود را مستقر کنید و نقش‌هایی را تعیین کنید تا مسئولیت‌های تبلیغاتی، طراحی و پیام رسانی در طول کمپین با هم تداخل پیدا نکنند. همچنین بودجه خود را تنظیم کرده و اهداف مشخص و واضحی را تعیین کنید. به عنوان مثال می‌توانید اهداف زیر را در طول کمپین بازاریابی شبکه های اجتماعی در نظر بگیرید:

 • افزایش آگاهی از برند در زمانی که نیاز دارید خود را از رقبا متمایز کنید. در این کمپین می‌توانید مواردی مانند تعداد فالوور، معرفی توسط اینفلوئنسر، تعداد دانلود اپلیکیشن و … را بررسی کنید و با توجه به آن کمپین خود را برنامه ریزی کنید.
 • افزایش ترافیک سایت با هدایت فالوورهای شبکه‌های اجتماعی به لندینگ پیج‌های سایت. در این کمپین فاکتورهایی مانند زمان حضور در سایت، بازدید از شبکه‌های اجتماعی، بازدید از سایت و تعداد کلیک روی لینک های قرار گرفته در شبکه‌های اجتماعی اهمیت زیادی دارند.

تبلیغات بین کانالی: استفاده از یک رویکرد چند کانالی که باعث می‌شود مشتریان احتمالی شما از طریق پلتفرم‌هایی مانند تبلیغات هدفمند وب سایت، پیام‌های متنی و بازاریابی ایمیلی، به مشتریان احتمالی شما اطلاع رسانی کنند.

نتایج را تجزیه و تحلیل کنید: اگر اهداف خود را با دقت انتخاب کرده باشید، این کار راحت‌تر انجام می‌شود. ارزیابی کنید که کمپین شبکه اجتماعی از نظر معیارهای تعامل، ارزش طول عمر مشتری و رقم‌های فروش جدید چقدر خوب عمل کرده است.

کمپین تبلیغات پولی

کمپین های تبلیغاتی پولی انواع مختلفی دارند که در ادامه معرفی می‌کنیم:

 • بازاریابی در موتورهای جستجو: این یک استراتژی است که در آن از تبلیغات تصویری و متنی در پلتفرم‌هایی مانند بینگ و گوگل استفاده می‌شود و SEM (بازاریابی موتورهای جستجو) نیز نامیده می‌شود.
 • بازاریابی نمایشی: این از شبکه‌های نمایشی استفاده می‌کند که تبلیغات را به بازدیدکنندگان وب سایت ارائه می‌دهد و شبیه به SEM است. از فناوری هدف گیری مجدد برای ارائه تبلیغات بر اساس فعالیت مرور وب سایت استفاده کنید.
 • بازاریابی پولی شبکه های اجتماعی: بر اساس تعاملات و علایق، کاربران شبکه‌های اجتماعی را با تبلیغات تصویری و ویدئویی هدف قرار دهید.
 • اینفلوئنسر مارکتینگ: از ارتباط با اینفلوئنسرها برای تبلیغ محصولات خود از طریق افرادی که دنبال کنندگان زیادی دارند استفاده کنید.

می‌توانید هنگام استفاده از این نوع طرح بازاریابی، از Google Ads استفاده کنید. برای بهبود رتبه بندی تبلیغات و کاهش میانگین هزینه‌های پیشنهادی، از تست A/B در نسخه تبلیغاتی استفاده کنید. به معیارهای جغرافیایی توجه کنید تا قیمت‌ها را بر اساس مکان‌هایی که کمپین شما بهترین نرخ‌های تبدیل را ارائه می‌دهند، تغییر دهید.

از اطلاعات گوگل آنالیتیکس برای یافتن لندینگ پیج‌هایی استفاده کنید که برای بازدیدکنندگان مفید است اما به طور ارگانیک عملکرد خوبی ندارند و سپس از یک کمپین تبلیغاتی پولی برای افزایش ترافیک استفاده کنید.

کمپین بازاریابی محتوایی

یک کمپین بازاریابی محتوا با یک استراتژی بازاریابی محتوا که قبلاً آن را اجرا کرده‌اید، متفاوت است. از یک کمپین در بازه زمانی 30 تا 90 روزه استفاده کنید و آن را روی یک مخاطب یا موضوع خاص متمرکز کنید. اهداف مشخصی را تعیین کنید و تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید لید به دست آورید، آگاهی از برند را افزایش دهید، مشارکت بیشتری در شبکه های اجتماعی ایجاد کنید یا یک پست وبلاگ را وایرال کنید.

استراتژی بازاریابی محتوایی شما باید بر پرسونای مشتری خاصی تمرکز کند. ایده‌های محتوا را بر اساس موضوع کمپین بازاریابی محتوا و اطلاعات پرسونای مشتری خود توسعه دهید. گام بعدی شناسایی ابزارها و ترسیم کمپین خود در یک تقویم محتوا است. این ابزارها می‌توانند هر یک از موارد زیر باشد:

 • فیلم
 • پست‌های وبلاگ
 • کتاب‌های الکترونیکی
 • دوره‌های آنلاین
 • صفحات فرود
 • پست‌های شبکه‌های اجتماعی
 • اینفوگرافیک

تقویم محتوا را پر کنید تا تیم شما متوجه شود که هر محتوا در طول کمپین چه زمانی منتشر می‌شود. در این حین زمان شناسایی کلمات کلیدی بر اساس ارتباط، رقابت و حجم است. کلمات کلیدی را انتخاب کنید که ایجاد محتوای مفید، آموزنده و ارزشمند در مورد موضوع کمپین انتخابی شما را آسان کند.

آخرین مرحله انتشار محتوا است، جایی که برنامه ریزی می‌کنید محتوا را از طریق پلتفرم‌های زیر منتشر کنید:

 • شبکه‌های اجتماعی
 • وب سایت
 • ایمیل

اگر بتوانید یک کمپین بازاریابی محتوا را به درستی پیاده سازی کنید، نه تنها نام برند شما در معرض دید بیشتری قرار می‌گیرد، بلکه منابعی مانند وبلاگ شما در دراز مدت سود بیشتری ایجاد می‌کند.

کمپین بازاریابی ایمیلی

کمپین بازاریابی ایمیلی (ایمیل مارکتینگ)

شما نمی‌توانید یک کمپین ایمیل مارکتینگ موفق را بدون اهداف مشخص و واضح اجرا کنید. در اینجا چند ایده برای کمک به تعیین اهداف وجود دارد:

 • افزایش آگاهی از محصولات و خدمات جدید
 • بهبود تعامل با مشتریان
 • جذب بیشتر لیدها برای بازاریابی ایمیلی
 • جذب مجدد لیدهای قدیمی و دور شده از برند
 • تعامل مجدد با مشتریان غیر فعال
 • گروه بندی مخاطبین برای ارائه محتوایی مرتبط‌تر
 • و …

هنگامی که یک کمپین جدید را شروع می‌کنید، باید روش‌های مناسبی برای جذب لید داشته باشید و لندینگ پیج های جذابی بسازید. بهترین راه‌ها برای جذب لید ایجاد ویدیوهای کوتاه، چیت‌شیت‌ها، بلاگ، آزمون‌ها، جایزه یا کتاب‌های الکترونیکی هستند.

از استراتژی های مختلف برای جذب مشترکین جدید استفاده کنید، مانند ارتقای محتوای پست وبلاگ، جذب لید از طریق صفحه اصلی، پنجره های پاپ آپ‌ها و … .

کمپین های بازاریابی ایمیلی مؤثر نیازمند یک رویکرد برنامه ریزی و فکر شده برای دفعات ارسال ایمیل شما هستند. برای مثال، ممکن است یک بار در روز در طول هفته اول از کمپین ایمیل خوش آمد گویی خود استفاده کنید تا مشترکین جدید به دریافت ارتباط عادت کنند و سپس این ایمیل ها را به مرور زمان بیشتر کنید مثلاً دو بار در هفته یا هر هفته یک ایمیل ارسال کنید.

در ایمیل مارکتینگ به CTA های خود باید توجه زیادی داشته باشید. مطمئن شوید که آنها دقیقاً با اهداف کلی شما برای کمپین مطابقت دارند و برای کاربر جذاب هستند.

کمپین محتوای تولید شده توسط کاربر

محتوای تولید شده توسط کاربر شامل پست های وبلاگ و شبکه‌های اجتماعی است که مشتریان شما از آنها برای به اشتراک گذاشتن علاقه خود به برند و محصولات شما استفاده می‌کنند. قدرت محتوای تولید شده توسط کاربر آشکار است؛ زیرا آنها مستقیماً به دوستان و خانواده خود می‌گویند که باید برند شما را بررسی کنند.

کمپین محتوای تولید شده توسط کاربر خود را با تصمیم گیری در مورد یک پلتفرم شروع کنید. توییتر، اینستاگرام و لینکدین همگی خوب کار می‌کنند. هنگام استفاده از این نوع کمپین های بازاریابی، استفاده از یک هشتگ منحصر به فرد بسیار مهم است. این کار به پیدا کردن و جمع آوری تمام محتوایی که کمپین برای کسب و کار شما تولید می‌کند، کمک خواهد کرد.

مهم ترین بخش برای اجرای یک کمپین محتوای تولید شده توسط کاربر موفق، پاسخ دادن به مخاطبان و تعامل با آنها در هنگام مشارکت است. این فرایند به مشتریان شما نشان می‌دهد که کمپین به همان اندازه که برای آنها مهم است برای شما نیز مهم است. هرچه بیشتر تعامل برقرار کنید، کمپین بیشتر وایرال خواهد شد.

کمپین افزایش آگاهی از برند

هدف این کمپین ها این است که شما را هر چه بیشتر به مخاطب معرفی کند و به کاربران کمک کند بیشتر و بهتر شما را بشناسند. از این پنج مرحله برای اجرای کمپین بازاریابی توسعه برند خود استفاده کنید:

 1. مخاطبان خود را بشناسید: زمانی را برای ترسیم مخاطبان هدف خود بر اساس عواملی مانند موارد زیر اختصاص دهید:
 • جنسیت
 • سن
 • درآمد
 • محل زندگی
 • عنوان شغلی
 • حوزه کاری
 • حقوق
 1. تعیین کنید که مخاطبان شما کجا آنلاین هستند: در لینکدین، پینترست، یوتیوب، فیس‌بوک، توییتر یا اینستاگرام با هدف قرار دادن نام برند خود در همه جا تبلیغ نکنید! از پلتفرم خاصی استفاده کنید که آمار شبکه‌های اجتماعی شما نشان می‌دهد بهترین مکان برای سرمایه گذاری در تبلیغات است.
 2. به بودجه پایبند باشید: بودجه به تعیین محل تبلیغ نیز کمک می‌کند. اگر بودجه زیادی ندارید، از خود بپرسید که کدام پلتفرم می‌تواند شما را با مبلغی که در دست دارید در معرض دید بیشترین تعداد کاربر قرار دهد.
 3. اهداف خود را بشناسید: اهداف خاصی را تعیین کنید تا بدانید که آیا کمپین آگاهی از برند موفق است یا خیر. به عنوان مثال، آیا فقط آگاهی از برند را می‌خواهید یا می‌خواهید تغییرات بازدید از وب سایت و مشترکین خبرنامه ایمیلی را نیز پیگیری کنید؟
 4. ردیابی نتایج: به داده‌ها توجه کنید تا بتوانید موفقیت کمپین را آنالیز کنید. از این داده‌ها برای انجام تغییرات لازم در طول کمپین بعدی آگاهی از برند که کسب و کار شما اجرا می‌کند استفاده کنید.

سوالات متداول شما

کمپین تبلیغاتی چیست؟

کمپین تبلیغاتی مجموعه استراتژی هایی است که برای دستیابی به یک هدف بازاریابی خاص برای یک فرد، برند یا شرکت طراحی شده است.

انواع کمپین های تبلیغاتی چیست؟

رایج ترین کمپین های تبلیغاتی عبارتند از: کمپین جذب مشتری، کمپین بازاریابی محصول، کمپین شبکه‌های اجتماعی، کمپین تبلیغات پولی، کمپین بازاریابی محتوا، کمپین بازاریابی ایمیلی، کمپین محتوای تولید شده توسط کاربر، کمپین آگاهی از برند

امتیاز به مطلب

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام
کپچا code

دیگران را با نوشتن نظرات خود، برای انتخاب این محصول راهنمایی کنید

لطفا پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید. بهتر است از فضای خالی بیش‌از‌حدِ معمول، شکلک یا ایموجی استفاده نکنید و از کشیدن حروف یا کلمات با صفحه‌کلید بپرهیزید نظرات خود را براساس تجربه و استفاده‌ی عملی و با دقت به نکات فنی ارسال کنید؛ بدون تعصب به محصول خاص، مزایا و معایب را بازگو کنید و بهتر است از ارسال نظرات چندکلمه‌‌ای خودداری کنید بهتر است در نظرات خود از تمرکز روی عناصر متغیر مثل قیمت، پرهیز کنید