کیورد استافینگ چیست؟ + نحوه جلوگیری از کیورد استافینگ در سایت
نژودا 1401-04-11

امروزه کیورد استافینگ دیگر کارایی خاصی ندارد و البته جواب هم نمی‌دهد؛ زیرا دیر یا زود کشف می‌شود و مجرم مجازات می‌شود! اگر نمی‌دانید کیورد استافینگ چیست و چه آسیبی به سایت شما وارد می‌کند، این مقاله از نژودا برای شما است.

گوگل سال‌ها است که با این روش برای کسب رتبه در نتایج جستجو مبارزه می‌کند و سایت خاطی را جریمه می‌کند؛ به همین دلیل است که استفاده از تکنیک کیورد استافینگ یک تکنیک سئوی کلاه سیاه یا سئو منفی محسوب می‌شود و دیر یا زود سایتی که این تکنیک را پیاده کرده است، کشف و جریمه می‌شود.

به همین دلیل است که باید بدانید کیورد استافینگ چیست و چگونه باید از کیورد استافینگ در سایت خود جلوگیری کنید.

کیورد استافینگ چیست؟

فهرست مطلب:

کیورد استافینگ چیست؟

هنگام بهینه سازی صفحات وب برای موتورهای جستجو مانند گوگل، ممکن است بخواهید راه آسانی را با استفاده از تاکتیک‌های مختلف برای به دست آوردن سریع رتبه‌های بالاتر انتخاب کنید.

حتی ممکن است با خودتان فکر کنید: “اگر موتورهای جستجو از کلمات کلیدی برای تطبیق صفحات با کوئری‌ها در نتایج جستجو استفاده می‌کنند، چرا تا آنجا که ممکن است تعداد زیادی از آنها را در یک صفحه قرار ندهیم تا برای چندین کلمه کلیدی با سرچ بالا رتبه بگیریم؟”

خب همین جا صبر کنید!

در واقع، تاکتیک‌های سئو کلاه سیاه، مانند کیورد استافینگ، در واقع بیشتر از این که سودی برای شما داشته باشد، به ضرر شما خواهد بود! گوگل می‌گوید:

” پر کردن صفحات با کلمات کلیدی یا اعداد منجر به تجربه کاربری منفی می‌شود و می‌تواند به رتبه سایت شما آسیب برساند. بر ایجاد محتوای مفید و غنی از اطلاعات که از کلمات کلیدی به طور مناسب و مرتبط استفاده می‌کند تمرکز کنید.”

کیورد استافینگ (keyword stuffing) به زبان ساده یعنی پر کردن یک صفحه با کلمه کلیدی یا به عبارت دیگر استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی در یک صفحه. بسیاری از کسب و کارهایی که سایت خود را راه اندازی می‌کنند و وارد مسیر سئو می‌شوند، خواه ناخواه درگیر این مشکل می‌شوند. برخی آگاهانه این کار را می‌کنند تا سریع‌تر در نتایج جستجو رتبه بگیرند و برخی ناخواسته و ناآگاهانه این کار را می‌کنند.

طبق گایدلاین گوگل، تعریف کیورد استافینگ به زبان ساده، پر کردن بیش از حد یک صفحه وب با کلمات کلیدی با هدف نهایی دستکاری کردن رتبه‌بندی نتایج جستجو برای کسب رتبه بهتر است. در گذشته، این عمل در واقع یک روش نسبتاً موفق برای افزایش ترافیک یک صفحه وب بود. با این حال، موتورهای جستجو در نهایت هوشمندتر شدند و در نتیجه شروع به صدور جریمه برای کیورد استافینگ کردند.

در حال حاضر، بسیاری از افرادی که در زمینه تولید محتوا و سئو فعالیت می‌کنند ممکن است همچنان بدون اینکه بدانند صفحات خود را با کلمات کلیدی پر کنند و در نهایت نتایج غیر منتظره‌ای ببینند! در زیر، نمونه‌هایی از کیورد استافینگ را خواهید دید که به شما کمک می‌کنند تا بفهمید چیست. به این ترتیب، می‌توانید تشخیص دهید که آیا این کار را در صفحات وب خود انجام می‌دهید یا خیر.

کیورد استافینگ را می‌توان به دو گروه مجزا تقسیم کرد: قابل مشاهده و نامشخص. بیایید نگاهی دقیق‌تر به هر نوع بیندازیم.

اگر به طور غیر طبیعی یک کلمه کلیدی یا عدد خاص را چندین بار خارج از متن در یک محتوا تکرار می‌کنید و خوانندگان شما می‌توانند آن را ببینند، در حال انجام کیورد استافینگ قابل مشاهده هستید. به عنوان مثال، یک فروشگاه الکترونیکی لوازم خانگی به دنبال این است که یک صفحه وب را به سرعت برای عبارت جستجوی «بهترین جاروبرقی» در رتبه بالایی قرار دهد. در این مورد، نمونه‌ای از کیورد استافینگ در متن به صورت زیر خواهد بود:

” به دنبال بهترین جاروبرقی هستید؟ شما برای بهترین جاروبرقی به مکان مناسبی آمده‌اید. برند ما بهترین جاروبرقی را ارائه می‌دهد که می‌توانید بخواهید. سبک وزن و در عین حال قدرتمند، این جاروبرقی بهترین جاروبرقی برای تمام نیازهای تمیز کردن شما است.”

این متن با عباراتی که زیر آنها خط کشیده شده، کیورد استافینگ شده است. همان طور که می‌بینید، اصطلاح “بهترین جاروبرقی” به دفعات زیاد در اینجا استفاده شده و گاهی اوقات بی دلیل یا کاملاً بی ربط به موضوع اصلی محتوا است.

نمونه دیگری از کیورد استافینگ استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی با مفهوم مشابه و لینک کردن آنها به صورت اسپم است. همان طور که در عکس زیر مشاهده می‌کنید:

کیورد استافینگ

برخی از تولیدکنندگان محتوا آنقدر باهوش هستند که بدانند تجربه کاربری افراد را به هم نریزند؛ بنابراین، به جای استفاده زیاد از کلمات کلیدی درست در مقابل چشمان مخاطب، ایجاد متن اسپم و کاهش خوانایی، به سادگی متن را پنهان می‌کنند. راه‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید کلمات کلیدی را از خوانندگان پنهان کنید، اما نه از خزنده‌های موتورهای جستجو.

برای مثال می‌توانید رنگ متن و پس‌زمینه را یکسان کنید اما متن صفحه وب، صرف نظر از رنگ، سبک یا اندازه آن، همچنان HTML است. این به آن معنی است که در واقع توسط موتورهای جستجو هنگام خزش و ایندکس کردن صفحه وب شما مشاهده می‌شود.

علاوه بر این، می‌توانید کلمه کلیدی را در کد HTML صفحه وب قرار دهید، مانند کامنت، متا، تگ alt و جایی که توسط ربات‌های جستجو نیز پیدا می‌شوند.

نکته اصلی این است که وقتی سازندگان محتوا کیورد استافینگ را انجام می‌دهند، آگاهانه یک صفحه وب را فقط برای موتورهای جستجو بهینه می‌کنند و نه برای مخاطب مورد نظر. از آنجا که تلاش موتورهای جستجو این است که بهترین محتوا را به کاربر ارائه دهند و رضایت کاربر برای آنها در اولویت است، به زودی این شیوه را کشف کرده و سایت را جریمه می‌کنند.

استفاده از کلمات کلیدی به روش keyword stuffing ممکن است در کوتاه مدت تأثیرات مثبتی دارد اما مثل بازی با آتش است! اگر گوگل متوجه شود که شما در حال استفاده از این تکنیک برای سئو هستید قطعاً جریمه خواهید شد؛ البته که گوگل در گرفتن مچ سایت‌هایی که این تکنیک را پیاده سازی می‌کنند مهارت زیادی دارد و الگوریتم‌هایی مانند الگوریتم پاندا را ارائه کرده است.

نحوه جلوگیری از کیورد استافینگ

نحوه جلوگیری از کیورد استافینگ

کیورد استافینگ نه تنها رتبه سایت را کاهش می‌دهد، بلکه باعث افت کیفیت تجربه کاربری و از دست دادن تعداد زیادی مخاطب می‌شود. حال که می‌دانیم کیورد استافینگ برای سایت مضر است و الگوریتم‌های موتورهای جستجو سایت را جریمه می‌کنند، باید با نحوه جلوگیری از آن هم آشنا شویم.

اولین کاری که باید انجام دهید این است که کلمات و عبارات مرتبط با کسب و کار خود را شناسایی کنید. ساده‌ترین راه برای انجام این کار این است که به رقبای خود نگاه کنید که در نتایج جستجو رتبه بالایی دارند. مثلاً اگر در مورد “روش‌های بهینه سازی سایت” صحبت می‌کنید، به نحوه ارائه سایر شرکت‌های ارائه دهنده آن خدمات و نحوه استفاده از اصطلاحات و کلمات کلیدی، همچنین سئو صفحه اصلی سایت شان نگاه کنید.

از سوی دیگر شما می‌خواهید در صفحه اول هر نتیجه جستجو و در رتبه‌های بالا باشید. بیش از 25 درصد از مردم روی اولین نتیجه‌ای که در گوگل می‌بینند کلیک می‌کنند. پس از آن، CTR برای هر رتبه کاهش می‌یابد.

فهرستی از تمام کلمات و عباراتی که کمک می‌کند در رتبه بالای صفحه یک قرار بگیرید، تهیه کنید که شامل مترادف کلمات باشد و روی سئوی آنها کار کنید.

گوگل دیگر تنها به کلمات و عباراتی که در محتوای خود استفاده می‌کنید نگاه نمی‌کند، بلکه به معیارهای تعامل شما نیز نگاه می‌کند. شما باید بدانید که چگونه سئو را به درستی در حین ایجاد محتوای جذاب پیاده سازی کنید. صفحات مختلف اهداف متفاوتی دارند و کاربران مختلف نیازهای متفاوتی دارند. از اصطلاحات فنی بیش از حد استفاده نکنید، مگر اینکه یک صفحه تخصصی باشد. استفاده از زبان خود را متناسب با هدف و مخاطبان صفحه نگه دارید تا هم تعامل خود را بهبود ببخشید هم تجربه کاربر از سایت خود را لذت‌بخش‌تر کنید.

همچنین به جای این که یک کلمه کلیدی را بارها و بارها استفاده کنید، از هم خانواده‌ها و مترادف‌ها و کلمات کلیدی Longtail استفاده کنید. سئوی سایت بدون کیورد استافینگ یک امر مهم است که بسیاری از تیم‌ها نمی‌توانند بدون آن کار کنند.

به کمک نژودا شما می‌توانید یک سئوی اصولی، بدون کیورد استافینگ و بر اساس آخرین آپدیت‌های گوگل را برای سایت خود داشته باشید و رتبه سایت خود را بدون استفاده از تکنیک‌های کلاه سیاه افزایش دهید.نژودا در زمینه سئو و طراحی سایت در اصفهان، تبریز، شیراز و دیگر تمامی شهر های ایران فعالیت دارد.

سوالات متداول شما

کیورد استافینگ چیست؟

کیورد استافینگ (keyword stuffing) به زبان ساده یعنی پر کردن یک صفحه با کلمه کلیدی یا به عبارت دیگر استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی در یک صفحه.

آیا کیورد استافینگ نتیجه ای برای سئوی سایت دارد؟

استفاده از کلمات کلیدی به روش keyword stuffing ممکن است در کوتاه مدت تأثیرات مثبتی دارد اما مثل بازی با آتش است! اگر گوگل متوجه شود که شما در حال استفاده از این تکنیک برای سئو هستید قطعاً جریمه خواهید شد.

امتیاز به مطلب

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نام
کپچا code

دیگران را با نوشتن نظرات خود، برای انتخاب این محصول راهنمایی کنید

لطفا پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید. بهتر است از فضای خالی بیش‌از‌حدِ معمول، شکلک یا ایموجی استفاده نکنید و از کشیدن حروف یا کلمات با صفحه‌کلید بپرهیزید نظرات خود را براساس تجربه و استفاده‌ی عملی و با دقت به نکات فنی ارسال کنید؛ بدون تعصب به محصول خاص، مزایا و معایب را بازگو کنید و بهتر است از ارسال نظرات چندکلمه‌‌ای خودداری کنید بهتر است در نظرات خود از تمرکز روی عناصر متغیر مثل قیمت، پرهیز کنید