کیورد ریسرچ چیست؟+ معرفی بهترین ابزارهای تحقیق کلمه کلیدی
هانیه خرم زاده 1401-04-17

زمانی که وارد دنیای دیجیتال مارکتینگ و سئو می‌شوید، عبارت “کیورد ریسرچ” را زیاد می‌شنوید. این کلمه که به معنای تحقیق کلمه کلیدی است در ابتدای هر کسب و کاری حکم چراغ راه را دارد. انتخاب استراتژیک کلمات کلیدی برای هدف گیری در وب سایت به شما کمک می‌کند هم رضایت موتورهای جستجو و هم کاربران را جلب کرده و سریع‌تر رشد کنید.

قدرت کیورد ریسرچ در به دست آوردن درکی واضح از بازار هدف و نحوه جستجوی آنها برای محتوا، خدمات و محصولات شما نهفته است. اگر دقیقاً نمی‌دانید که کیورد ریسرچ چیست و با ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی آشنا نیستید، این مقاله از نژودا برای شما است.

کیورد ریسرچ داده‌های مشخص و مفیدی در اختیار شما قرار می‌دهد که به شما کمک می‌کند بتوانید به سؤالات زیر پاسخ دهید:

 • مردم بیشتر دنبال چه چیزی هستند؟
 • چه تعدادی از مردم به دنبال این موضوع هستند؟
 • مردم این محتوا را در چه فرمتی ترجیح می‌دهند؟

در این مقاله، ابزارها و استراتژی‌هایی برای کشف این اطلاعات و همچنین تاکتیک‌هایی یاد می‌گیرید که به شما کمک می‌کند از خطاهای رایج در تحقیق کلمات کلیدی یا کیورد ریسرچ جلوگیری کنید و محتوای قوی بسازید.

قبل از این که به سراغ تحقیق کلمه کلیدی برویم و بگوییم که کیورد ریسرچ چیست، باید یک سری موارد را درک کنید و بتوانید پاسخ آنها را برای خودتان پیدا کنید.

قبل از اینکه بتوانید از طریق بهینه سازی موتورهای جستجو به رشد یک کسب و کار کمک کنید، ابتدا باید بدانید که آنها چه کسانی هستند، مشتریانشان چه کسانی هستند و اهداف آنها چیست. بسیاری از افراد این مرحله را جا می‌اندازند یا عمداً نادیده می‌گیرند؛ زیرا تحقیق کلمه کلیدی تقریباً زمان بر است و افراد ترجیح می‌دهند این زمان را روی سئو یا بازاریابی دیجیتال در زمینه‌های دیگر سرمایه گذاری کنند.

حرفی که بسیاری از این افراد می‌زنند این است که ما تقریباً می‌دانیم کسب و کار در چه چیزی می‌خواهد رتبه بگیرد، پس چرا روی کیورد ریسرچ زمان بگذاریم؟

پاسخ این است که آنچه شما می‌خواهید در آن رتبه به دست آورید و آنچه مخاطبان شما واقعاً می‌خواهند اغلب دو چیز کاملاً متفاوت هستند. تمرکز بر روی مخاطبان خود و سپس استفاده از داده‌های کلیدواژه برای تقویت این بینش، کمپین‌های بسیار موفق‌تری را نسبت به تمرکز بر کلمات کلیدی دلخواه ایجاد می‌کند.

ممکن است راهی برای توصیف کاری که انجام می‌دهید داشته باشید، اما مخاطبان شما چگونه محصول، خدمات یا اطلاعاتی را که ارائه می‌دهید جستجو می‌کنند؟ پاسخ به این سؤال اولین گام مهم در فرایند تحقیق کلمات کلیدی است.

کیورد ریسرچ چیست؟

کیورد ریسرچ چیست؟

تحقیق کلمات کلیدی یا کیورد ریسرچ (keyword research) فرایندی است که از طریق آن عبارات محبوبی را که افراد در موتورهای جستجو مانند گوگل تایپ می‌کنند تحقیق می‌کنید و آنها را به صورت استراتژیک در محتوای خود قرار می‌دهید تا محتوای شما در صفحه نتایج موتور جستجو (SERP) بالاتر از بقیه سایت‌ها ظاهر شود و اصطلاحاً رتبه بهتری به دست آورد.

تحقیق کلمات کلیدی یا کیورد ریسرچ یک عمل اساسی در بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO) است. فرایند نحوه انجام تحقیقات کلمات کلیدی برای سئو شامل انتخاب موضوعی برای محتوای شما است که بر مجموعه‌ای از کلمات کلیدی هدفمند متمرکز شده است و می‌خواهید محتوای شما برای آن کلمات رتبه بگیرد.

تحقیق کلمات کلیدی بینش ارزشمندی را در مورد سؤالات، مشکلات و راه حل‌هایی که مخاطبان هدف شما در جستجوی آن هستند ارائه می‌دهد. این تجزیه و تحلیل باید اساس تلاش‌های شما برای سئوی سایت باشد و به اطلاع رسانی محتوا و استراتژی‌های رشد ارگانیک شما کمک کند.

هدف قرار دادن کلمات کلیدی مناسب با تحقیقات مؤثر اولین قدم برای سئوی موفق است. سئو یکی از مهم‌ترین شاخه‌های بازاریابی دیجیتال است زیرا به ارتباط مخاطبان مناسب با سایت شما کمک می‌کند. همان طور که قبلاً گفتیم، ترافیک ارگانیک بدون شک تنها کانالی است که ترافیک طولانی مدت و قابل اعتماد تولید می‌کند و لیدهای باکیفیتی به شما می‌دهد؛ ترافیک ارگانیک هم با چیزی به دست نمی‌آید مگر انجام کیورد ریسرچ اصولی و انتخاب استراتژیک کلمات کلیدی برای استفاده در محتوای سایت.

تحقیق کلمات کلیدی مهم است زیرا به شما کمک می‌کند تا سفر مشتری، چشم انداز رقابتی خود و نحوه شکل دادن به استراتژی محتوای خود را درک کنید. به عنوان یک مدیر سایت یا مدیر بازاریابی، تحقیقات کلمات کلیدی در SEO به شما کمک می‌کند تا استراتژی محتوایی را شکل دهید که با تحقیق و آنالیز دائم داده‌ها همراه است.

اگر کلمات کلیدی اشتباهی را انتخاب کنید یا سایت را برای کلمات کلیدی مناسب بهینه سازی نکنید، ممکن است در جذب مشتریان بالقوه به وب سایت خود شکست بخورید یا به دلیل محتوای اشتباه نرخ پرش بالایی را مشاهده کنید.

هنگامی که تحقیقات کلمات کلیدی یا کیورد ریسرچ و سئوی خود را به درستی انجام دهید، با ترکیبی از محتوای کاربر محور و بینش داده محور، برنده ترافیک وب بیشتر و پیشتاز صفحه نتایج خواهید شد.

چگونه تحقیق کلمات کلیدی را انجام دهیم؟

چگونه تحقیق کلمات کلیدی یا کیورد ریسرچ را انجام دهیم؟

احتمالاً چند کلمه کلیدی در ذهن دارید که می‌خواهید برای آنها رتبه بگیرید. اینها مواردی مانند محصولات، خدمات یا موضوعات دیگری هستند که وب سایت شما به آنها اشاره می‌کند، و کلیدواژه های اصلی برای رتبه گرفتن شما هستند، پس از اینجا شروع کنید!

برای کشف میانگین حجم جستجوی ماهانه و کلمات کلیدی مشابه، می‌توانید آن کلمات کلیدی را در ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی بررسی کنید. در بخش بعدی تعیین کنید کدام گونه از کلمات کلیدی شما در بین جستجوگران محبوب‌تر است.

برای این کار باید یک ابزار کیورد ریسرچ مناسب پیدا کنید که در انتهای مقاله به چند مورد اشاره می‌کنیم.

هنگامی که کلمات کلیدی اولیه خود را در ابزار تحقیق کلمات کلیدی وارد کردید، شروع به کشف سایر کلمات کلیدی، سؤالات رایج و موضوعاتی برای محتوای خود خواهید کرد که ممکن است از قلم افتاده باشید.

بیایید با یک مثال این موضوع را واضح‌تر کنیم.

یک کسب و کار که در زمینه گل آرایی مراسم‌ها تخصص دارد را تصور کنید. برای این کسب و کار شما کلمه “گل آرایی عروسی” را در نظر می‌گیرید. وقتی این کلمه را در ابزار تحقیق کلمه کلیدی وارد می‌کنید کلمات کلیدی مرتبط و کلماتی که بیشترین جستجو را دارند به شما نمایش داده می‌شود. مانند:

 • دسته گل عروس
 • گل آرایی مراسم
 • گل فروشی
 • و …

در همین حین که به دنبال کلمات کلیدی مرتبط می‌گردید ممکن است متوجه شوید که حجم سرچ کلمات کلیدی مختلف ممکن است بسیار متفاوت باشد. شما قطعاً می‌خواهید عباراتی را هدف قرار دهید که مخاطبان بیشتری در جستجوی آن هستند، اما در برخی موارد، ممکن است هدف قرار دادن عباراتی با حجم جستجوی کمتر سودمندتر باشد زیرا رقابت در آنها کمتر بوده و می‌توان سریع‌تر در آنها رتبه گرفت.

به طور کلی آنچه در انتخاب کلمه کلیدی مؤثر است سه عامل زیر است:

 • میزان رقابت و سختی کلمه
 • حجم سرچ
 • هزینه

که هزینه مربوط به هزینه تبلیغات PPC برای آن کلمه است. اطلاع از هزینه به شما کمک می‌کند بدانید برای کار کردن روی آن کلمه حدوداً چه مقدار هزینه نیاز دارید تا برای تبلیغات کلیکی آن خرج کنید.

تحقیقات کلیدواژه نوعی تحقیق بازار است، اما چیزی فراتر از آن است. هر شرکتی با فرضیاتی در مورد مشتریان خود و رفتار آنلاین آنها شروع می‌کند. تحقیقات کلمات کلیدی به برندها اجازه می‌دهد تا مفروضات خود را در برابر داده‌ها بررسی کنند تا استراتژی خود را تأیید کنند یا به چالش بکشند.

از آنجایی که کلمات کلیدی با رقابت بالا و کم می‌توانند برای وب سایت شما مفید باشند، یادگیری بیشتر در مورد حجم جستجو می‌تواند به شما کمک کند کلمات کلیدی را اولویت بندی کنید و کلمات کلیدی را انتخاب کنید که بیشترین مزیت استراتژیک را به وب سایت شما می‌دهند.

هر چه حجم جستجو برای یک کلمه کلیدی یا عبارت کلیدی معین بیشتر باشد، معمولاً برای دستیابی به رتبه‌های بالاتر به کار بیشتری نیاز است. این مسئله اغلب به عنوان سختی کلمه کلیدی شناخته می‌شود.

برندهای بزرگ اغلب 10 نتیجه برتر را برای کلمات کلیدی با حجم بالا به دست می‌آورند، بنابراین اگر به تازگی در وب شروع کرده‌اید و به دنبال همان کلمات کلیدی هستید، نبرد دشواری برای کسب رتبه در پیش دارید.

به طور معمول، هرچه حجم جستجو بیشتر باشد، رقابت و تلاش بیشتری برای دستیابی به موفقیت در کسب رتبه ارگانیک لازم است. در بسیاری از موارد، هدف قرار دادن عبارات جستجوی رقابتی بسیار خاص و پایین‌تر ممکن است سودمندتر باشد که در سئو به آنها کلمات کلیدی بلند یا long-tail keywords گفته می‌شود.

کلمات کلیدی بلند با حجم جستجوی کمتر اغلب نرخ تبدیل بهتری دارند، زیرا کاربران در جستجوهای خود دقیق‌تر و هدفمندتر هستند. ب عنوان مثال کسی که سرچ می‌کند “بهترین قیمت کفش دو زنانه قرمز سایز 37” است، عملاً کیف پول خود را آماده کرده است تا خرید کند!

بهترین ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی

بهترین ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی یا کیورد ریسرچ

پیش از این که به معرفی بهترین ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی بپردازیم، ویژگی‌های یک ابزار مناسب را بررسی می‌کنیم.

یک ابزار کلمه کلیدی مناسب باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

 • حجم جستجوی کلمه کلیدی: یک ابزار کلمه کلیدی خوب، حجم جستجوی ماهانه دقیقی را برای هر عبارت جستجوی وارد شده ارائه می‌دهد.
 • رقابت پذیری / سختی کلمه: رتبه بندی در یک کلمه کلیدی خاص بر اساس چشم انداز رقابتی چقدر دشوار است.
 • هزینه: ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی باید محدوده یا میانگین هزینه به ازای هر کلیک را برای برندها فراهم کنند تا به طور مؤثر برای کمپین‌های PPC بودجه داشته باشند.

علاوه بر این، یک ابزار باکیفیت تحقیق کلمات کلیدی، کلیدواژه‌های پیشنهادی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد و به آنها امکان می‌دهد عبارات کلیدی مرتبط و سؤالاتی را که ممکن است در نظر نگرفته باشند، بررسی کنند.

ابزارهایی که در ادامه معرفی می‌کنیم را در پیج اینستاگرام نژودا هم معرفی کرده‌ایم؛ بنابراین اگر وقت یا حوصله کافی برای خواندن ادامه مقاله را ندارید به پست زیر در پیج نژودا مراجعه کنید:

گوگل ترندز

گوگل ترندز

گوگل ترندز یکی از بهترین و کاربردی‌ترین ابزارها برای جستجوی میزان محبوبیت کلمات و پیدا کردن ترندهای بازار است. به کمک این ابزار می‌توانید میزان محبوبیت و سرچ یک کلمه را از 100 بسنجید و نتایج خود را به یک محدوده جغرافیایی خاص محدود کنید.

مثلاً محبوبیت و میزان سرچ عبارت “طراحی سایت در اصفهان” را در شهر شیراز پیدا کنید و با آمار یک شهر دیگر مقایسه کنید. همچنین می‌توانید میزان محبوبیت کلمات مختلف را در یک محدوده مشخص با یکدیگر مقایسه کنید. مانند تصویر زیر:

ابزار Keyword tool

Keyword tool

این ابزار برای پیدا کردن کلمات کلیدی longtail و عبارات سؤالی پرجستجو یک ابزار بسیار کارآمد و مفید است که می‌تواند در پیدا کردن کلمات کلیدی مرتبط و تکمیل لیست کیوردها به شما کمک کند.

به طور کلی این ابزار معمولاً برای پیدا کردن LSI ها کاربرد دارد و برای نمایش آمار سرچ و حجم جستجو مناسب نیست.

ابزار Google Keyword Planner

Google Keyword Planner

این ابزار بخشی از پلتفرم گوگل ادز است و در اصل برای افرادی طراحی شده است که می‌خواهند از تبلیغات گوگل ادوردز استفاده کنند.

ابزار KwFinder

KwFinder

می‌توان گفت این ابزار یکی از کاربردی‌ترین و بهترین ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی است که به کمک آن می‌توانید هم سختی کلمه، هم حجم سرچ و هم هزینه را می‌توان مشاهده کرد.

این ابزار یک دوره تست رایگان دارد که بعد از تمام شدن آن باید یک پلن متناسب با حجم کاری که دارید خریداری کنید.

ابزار Ubersuggest

Ubersuggest

اوبرساجست یک ابزار رایگان است که توسط سئو مستر حرفه‌ای، نیل پتل (Neil Patel) ارائه شده است و اطلاعاتی مانند حجم سرچ و کلمات کلیدی پیشنهادی را به شما نمایش می‌دهد.

سوالات متداول شما

کیورد ریسرچ چیست؟

تحقیق کلمات کلیدی یا کیورد ریسرچ (keyword research) فرایندی است که از طریق آن عبارات محبوبی را که افراد در موتورهای جستجو مانند گوگل تایپ می‌کنند تحقیق می‌کنید و آنها را به صورت استراتژیک در محتوای خود قرار می‌دهید تا محتوای شما در صفحه نتایج موتور جستجو (SERP) بالاتر از بقیه سایت‌ها ظاهر شود و اصطلاحاً رتبه بهتری به دست آورد.

بهترین ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی یا کیورد ریسرچ کدام است؟

گوگل ترندز _ Keyword tool _ Google Keyword Planner _ KwFinder _ Ubersuggest

امتیاز به مطلب

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام
کپچا code

دیگران را با نوشتن نظرات خود، برای انتخاب این محصول راهنمایی کنید

لطفا پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید. بهتر است از فضای خالی بیش‌از‌حدِ معمول، شکلک یا ایموجی استفاده نکنید و از کشیدن حروف یا کلمات با صفحه‌کلید بپرهیزید نظرات خود را براساس تجربه و استفاده‌ی عملی و با دقت به نکات فنی ارسال کنید؛ بدون تعصب به محصول خاص، مزایا و معایب را بازگو کنید و بهتر است از ارسال نظرات چندکلمه‌‌ای خودداری کنید بهتر است در نظرات خود از تمرکز روی عناصر متغیر مثل قیمت، پرهیز کنید