بک لینک چیست؟ معرفی انواع بک‌لینک + 3 فاکتور مهم در لینک سازی
محمد باقرزاده 1400-09-24

چه به تازگی شروع به فعالیت در حوزه سئو کرده باشید چه چند سال سابقه در این حوزه داشته باشید، بک لینک یا لینک سازی یکی از پرچالش‌ترین بحث‌ها در سئو برای شماست. بک‌لینک خارجی (لینک‌های که از سایت‌های دیگر به سایت شما داده شده‌اند) اعتبار سایت را افزایش می‌دهند، البته بک‌لینک سازی همانند یک تیغ دو لبه است و اگر به درستی از آن استفاده نکنید می‌تواند به سایت شما ضربه بزند. به‌طور کلی اتصال سایت‌ها به یکدیگر از طریق بک لینک‌ها انجام می‌شود بنابراین استفاده کردن از بک لینک برای ارتقاء رتبه سایت باید با دقت انجام شود. همراه ما باشید تا با انواع بک‌لینک خارجی و تکنیک‌های آن آشنا شویم.

بک لینک چیست؟

اجازه دهید ابتدا به مفهوم لینک بپردازیم، منظور از لینک پیوندهایی است که در یک صفحه ایجاد می‌شوند و شما با کلیک روی آن به صفحه دیگری در همان سایت یا در سایت دیگری منتقل می‌شوید. برای مثال اگر در این جمله روی کلمه طراحی سایت کلیک کنید شما به صفحه طراحی سایت در سایت نژودا منتقل می‌شوید؛ به این لینک یک لینک داخلی می‌گویند. اما اگر به سایت دیگری منتقل شوید به آن لینک خارجی یا بک‌لینک برای سایت مقصد می‌گویند. بک لینک می‌تواند با عکس، متن و… هم ایجاد شود.

بک لینک (BackLink) در حقیقت پیوندی است که سایت دیگری به سایت شما می‌دهد. زمانی که سایت دیگری به سایت شما لینک می‌دهد، گوگل این استنباط را دارد که کیفیت محتوای سایت شما منجر به این لینک سازی شده و اعتبار سایت را افزایش داده و جایگاه آن را در نتایج سرچ ارتقاء می‌دهد. در نتیجه بک‌لینک تاثیر زیادی بر سئو سایت دارد.

بک لینک چیست؟ معرفی انواع بک لینک + 3 فاکتور مهم در لینک سازی

بک لینک بر سئو چه تاثیراتی دارد؟

لینک سازی خارجی یا ایجاد بک‌لینک، پروسه دریافت لینک از سایت‌های مختلف برای سایت خودمان است. بررسی بک لینک های موجود در صفحه، یکی از مسیرهای اصلی گوگل برای یافتن و ایندکس کردن صفحات جدید در اینترنت است. علاوه‌براین تعداد و کیفیت بک لینک‌ها بر رتبه‌بندی نتایج گوگل تاثیر مستقیم دارد. توجه داشته باشید که بک لینک‌ها پیوندهایی مهم برای سایت شما به حساب می آیند چرا که در نتایج موتورهای جست­‌و­جو اثرگذار خواهند بود.

زمانی که شما به یک صفحه وب ارجاع می دهید باعث افزایش بازدید از آن سایت خواهید شد. پس می‌توان گفت هر بک لینک ایجاد شده امتیازی را برای سایت مقصد به همراه خواهد داشت. گوگل هر بک‌لینک را امتیاز مثبتی برای سایت شما در نظر می‌گیرد، در نتیجه رتبه سایت را افزایش می‌دهد. در این میان اعتبار سایتی که به سایت شما لینک داده نیز اهمیت دارد.

موتور جستجوگر گوگل به هر لینکی امتیاز مثبت نمی‌دهند و تنها برای لینک‌هایی ارزش قائل می‌شود که واقعی باشند و ربات‌های گوگل را فریب ندهند. دلیل این امر این است که با آگاهی از این فرآیند برخی از صاحبان سایت برای ایجاد بک لینک اقدام به خرید لینک می‌کنند که گوگل با آن موافق نیست. البته هنوز هم می‌توان اقدام به خرید بک‌لینک کرد بدون آنکه گوگل متوجه شود. بنابراین هنگام خرید بک لینک باید به اعتبار دامنه سایتی که قرار است بک‌لینک از آن خریداری کنید و همچنین محتوای صفحه‌ای قرار است به سایت شما لینک دهد توجه کنید.

بک لینک چند نوع دارد؟

اکنون که با مفهوم بک لینک آشنا شدیم بیایید با انواع بک‌لینک نیز آشنا شویم تا بتوانیم با استفاده موثرتر از آن‌ها به نتایج بهتری برسیم. به‌طورکلی بک‌لینک به بک لینک‌های فالو و نوفالو دسته‌بندی می‌شود. اما تفاوت این دو نوع بک لینک چیست؟

تفاوت لینک فالو و نوفالو در چیست؟

گوگل تمام لینک‌ها چه فالو و چه نوفالو را بررسی می‌کند، بنابراین حتی بک لینک نوفالو نیز از دید گوگل پنهان نخواهد ماند. اما این دو نوع بک لینک چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟ اگر شما لینک فالو (dofollowlink) به سایت دیگری بدهید در حقیقت به گوگل می‌گویید که سایت مقصد را مورد تایید شماست، در نتیجه گوگل اعتباری از سایت شما به سایت مقصد می‌دهد، البته این به معنی کاهش اعتبار سایت شما نیست.

اما زمانی که لینکی به نوفالو (nofollowlink) تغییر می‌کند، به ربات‌ها اعلام می شود که امتیازی از سایت شما به سایت مورد نظر انتقال پیدا نکرده است. در واقع شما علام می‌کنید که به این لینک در سایت خود نیاز دارید اما آن را تایید نمی‌کنید.

پس به عنوان جمع‌بندی توجه داشته باشید که لینک‌های فالو، لینک‌های معمولی هستند که در همه وب سایت‌ها قرار گفته‌اند و گوگل به سایت مقصد آن‌ها امتیاز مثبت می‌دهد. پس بدیهی است که لینک دهی فالو از یک سایت ارزشمند بر امتیازدهی سایت مقصد اثرگذاری مثبت دارد. اما لینک‌های نوفالو تاثیر مثبت کمتری دارند با این وجود این قبیل لینک‌ها به گوگل می‌گویند که محتوای لینک مقصد مرتبط با موضوع عبارت یا عکس لینک شده است. بنابراین لینک نوفالو هم در سئوی سایت شما تاثیر مثبت دارد اما تاثیر آننسبت به لینک فالو کمتر است.

بک لینک قوی چه ویژگی هایی دارد؟

پس دیدیم که بک‌لینک تاثیر زیادی بر سئو سایت دارد، اما اگر صبر کنیم تا این لینک سازی‌ها به طور طبیعی انجام شود و صاحبان دیگر سایت‌ها بخاطر محتوای باکیفیت به سایت ما لینک دهند قطعا همواره از رقبا عقب خواهیم بود. بنابراین سئوکاران اقدام به خرید بک لینک می‌کنند.

بک لینک چیست؟ معرفی انواع بک لینک + 3 فاکتور مهم در لینک سازی
بک لینک چیست؟ معرفی انواع بک لینک + 3 فاکتور مهم در لینک سازی

به‌طورکلی مواردی که بر ایجاد یک بک لینک قوی و کارآمد اثرگذار است، چندان قطعی نیست. اما طبق آمار بدست آمده رعایت کردن موارد زیر توسط سئوکاران حرفه‌ای همواره اثرات مثبتی بر نتیجه کار داشته است. در لیست زیر به بررسی ویژگی های اثرگذار بر سئو پرداخته‌ایم:

 1. طبیعی بودن بک لینک: مهم ترین موردی که باید هنگام خرید بک لینک یا لینک سازی خارجی در نظر داشته باشید طبیعی بودن آن­هاست. بک لینک‌ها باید در محل درست و مناسب و با توجه به نیاز کاربران قرار گیرند. در غیر این صورت گوگل متوجه می‌شود که شما دارید ربات‌های گوگل را فریب می‌دهید و در صورت تکرار اقدام به مجازات سایت شما با پایین آوردن امتیازتان در نتایج جست­‌و­جو می‌کند یا به عبارت دیگر سایت را پنالتی می‌کند.
 2. معتبر بودن: دومین ویژگی مهم بک‌لینک معتبر بودن آن است. گوگل توسط الگوریتم پیج رنک (PageRank) درجه و اعتبار صفحات وب‌سایت شما را مورد بررسی قرار می‌دهد. یکی از فاکتورهای اعتباردهی تعداد بک لینک‌های سایت و صفحه مورد نظر است. بنابراین اعتبار سایتی که به سایت شما لینک می‌دهد اهمیت بسیاری دارد، برای مثال لینک گرفتن از سایت‌های اسپم می‌تواند به سایت شمل لطمه بزند.
 3. مرتبط بودن بک لینک: سومین موردی که باعث قوی‌تر شدن بک‌لینک شما می‌شود، مرتبط بودن است. لینک سازی در صفحه‌ای که با موضوع شما مرتبط باشد اهمیت بیشتری دارد، برای مثال اگر در صفحه‌ای که در مورد کسب‌وکار است با عبارت مشاوره کسب و کار به سایت خودتان لینک دهید تاثیر این لینک بیشتر است نسبت به لینکی که از صفحه‌ای با موضوع کرونا به سایت شما با عبارت مشاوره کسب‌وکار داده شود.

انکرتکست (anchor text) چیست؟

انکرتکست چیست ؟ متنی است که وب سایت ما را در یک جمله به کاربران معرفی می کند، انکر تکست نام دارد و همانطوری که از معنی این اصطلاح برداشت می شود، همچون لنگر کشتی، ارتباط بین مراجعین سایت و وب‌سایت را مستحکم می‌کند. در واقع انکرتکست همان بخش قابل دسترسی در یک نتیجه جست­‌وجو است که گوگل برای شما نمایش می‌دهد. در معنایی جامع‌تر می‌‌توان گفت، انکرتکست هر متنی است که با کلیک بر آن شما را به صفحه‌ای ارجاع می‌دهد. برای مثال عبارت طراحی سایت در اصفهان که به صفحه دیگری لینک شده به عنوان انکرتکست در لینک سازی شناخته می‌شود.

انکرتکست چه تاثیری بر اعتبار بک لینک دارد؟

تاثیر انکر تکست‌ها بر لینک‌های داخلی و خارجی بسیا زیاد است. موتورهای جست‌­وجو همواره ویژگی‌های انکرتکستی که جهت ارجاع به صفحه اصلی استفاده شده را در نظر می‌گیرند و از آن‌ها را به عنوان شاخص‌های اضافی برای سنجش اعتبار آن صفحات استفاده می‌کنند. همواره باید انکرتکست با کیورد صفحه مقصد مرتبط باشد. البته دقت داشته باشید که از انکر تکست‌های عمومی استفاده نکنید و صفحه مقصد را معرض اسپم شدن قرار ندهید. هنگام استفاده از انکرتکست به ارتباط آن با محتوای اصلی توجه کنید اما بیش از حد از کلمات کلیدی استفاده نکنید.

متداول ترین روش های خرید بک لینک چیست؟

اکنون که می‌دانیم لینک سازی یکی از اصول مهم در سئو سایت است، بیایید بررسی کنیم که چطورمی‌توانیم بک لینک‌های بیشتری برای سایت خود بخریم. در ادامه با متداول‌ترین روش‌های خرید بک لینک آشنا می‌شویم.

 1. خرید بک لینک به وسیله بنرهای تبلیغاتی: به طور معمول این بک لینک‌ها به شکل بنر در سایت‌هایی که بازدید بالایی دارند قرار داده می شود و اگر کاربران روی آن‌ها کلیک کنند به سایت شما وارد می‌شوند. این روش علاوه‌بر اینکه هزینه بالایی برای شما به همراه خواهد داشت انکرتکستی نیز ندارند. اما ورودی بهترین در مقایسه با لینک‌های داخل متن دارند.
 2. خرید بک لینک متنی: استفاده از این روش نسبت به روش بنری برای شما مقرون به صرفه‌تر است ضمن اینکه این نوع از بک لینک‌ها به صورت متنی و حاوی کلمه کلیدی و اغلب دائمی هستند. با توجه به مزایای ذکر شده آن توجه داشته باشید که این لینک‌ها باید به شکل فالو باشند، تا برای شما مفید و موثر واقع شوند. تنها مشکلی که این بک لینک‌ها برای شما به همراه دارند قرار دادن لینک سایت سما در مزرعه‌های لینک است. به این معنا که چون تعداد لینک زیادی از آن صفحه به سایت‌های دیگر داده شده است از ارزش پایینی برخوردارند و حتی ممکن است اسپم شناسایی شوند؛ بنابراین هنگام خرید به این توجه کنید که چه تعداد بک‌لینک در صفحه مورد نظر قرار دارد.
 3. خرید بک لینک رپورتاژ آگهی: کلاه سفید‌ترین نوع خرید بک‌لینک خرید رپورتاژ آگهی است. به این معنا که شما هزینه‌ای را به سایتی پرداخت می‌کنید تا متن رپورتاژ را که حاوی لینک‌هایی به سایت شماست را در سایت خودشان بارگزاری کند. این لینک‌ها در اکثر مواقع دائمی هستند. البته این روش هزینه بالایی را به همراه خواهد داشت.
 4. پروفایل‌ها و سایت‌های اشتراک ویدیو و پادکست: برای مثال زمانی که در اینستاگرام یا لینکدین صفحه‌ای برای کسب‌وکارتان می‌سازید، لینک سایت را می‌توانید در صفحه مورد نظر قرار دهید و به این ترتیب یک بک‌لینک برای سایت خود بگیرید. این موضوع در برخی از سایت‌های اشتراک ویدیو و پادکست نیز امکان‌پذیر است.

ساخت بک لینک

در خرید بک لینک به چه نکاتی توجه کنیم؟

توجه داشته باشید که لینک‌های دائمی اثرگذاری بهتری دارند بنابراین هرگز از لینک‌های ماهانه استفاده نکنید! البته این موضوع در مورد بنرهای تبلیغاتی اجتناب ناپذیر است، بنابراین سعی کنید تعداد سایت‌هایی که بنر در آنها دارید و سایت‌هایی که لینک دائمی به شما داده‌اند تناسب داشته باشند.

اگر قصد پرداخت هزینه برای دریافت بک لینک دارید ترجیحا از سایت‌هایی لینک بخرید که دارای دامین آتوریتی بالای 60 باشند. دامین آتوریتی فاکتوری است که سایت MOZ برای رتبه‌بندی سایت‌ها از آن استفاده می‌کند. توجه به اسپم اسکور سایت (اسپم اسکور نیز فاکتوری است که سایت MOZ برای سایت‌ها ارائه می‌دهد) نیز از مواد دیگری است که هنگام خرید بک لینک باید در نظر گرفته شود. برای این منظور پیشنهاد ما به شما سایت‌هایی است که اسپم اسکور آن ها زیر 10 باشد.

بهتر است در یک دوره زمانی کوتاه از بک‌لینک های زیاد استفاده نکنید. توجه داشته باشید که هنگام خرید بک لینک کلمات کلیدی بیشتری را مدنظر قرار دهید و تنها از یک کلمه کلیدی استفاده نکنید. خرید بک‌لینک تنها به صفحه اصلی محدود نمی‌شود. بنابراین کل صفحات سایت خود را مدنظر قرار دهید. اگر بک لینکی از نوع رپورتاژ آگهی خریده‌اید از دریافت کامنت برای آن صفحه غافل نشوید تا وب‌سایت شما قوی‌تر شود.

بررسی کیفیت بک لینک

چگونه کیفیت بک لینک را بررسی کنیم؟

از سایت‌های سوخته بک لینک نخرید. این سایت‌ها به دلیل عدم بروزرسانی نمی‌توانند برای شما مفید باشند. محتوای سایت‌هایی که قرار است به سایت شما لینک دهند را بررسی کنید. همچنین بررسی کنید که آیا رقبای‌تان از این سایت‌ها لینک گرفته‌اند یا خیر و اگر لینک گرفته‌اند شما نیز می‌توانید بعد از بررسی دیگر فاکتورها از این سایت‌ها لینک بگیرید.

بعد از خرید بک‌لینک از میزان تاثیر آن بر سایت خود آگاهی پیدا کنید. در زمانی که کمپین لینک سازی را آغاز کرده‌اید به طور مرتب رتبه کلمات خود را چک کنید تا از روند آن‌ها اطلاع داشته باشید. اگر بنر تبلیغانی خریده‌اید بررسی کنید که ورودی‌های بنر به‌طور روزانه برای سایت شما چقدر است.

تکنیک‌های سئو کلاه سیاه در لینک سازی چگونه است؟

گوگل سعی می‌کند که تا بهترین نتایج را برای کاربران خود ارائه دهد، بنابراین الگوریتم‌هایی مانند الگوریتم فرد، الگوریتم پاندا و… را طراحی و منتشر کرد. ما با روش‌های سئو سعی داریم تا گوگل را مجاب کنیم که محتوای باکیفیتی داریم. اگر این روش‌ها در راستای فریب گوگل باشند در شرایطی که ما محتوای باکیفیتی نداریم، به آن کلاه سیاه می‌گویند. بیایید با تکنیک‌های کلاه سیاه در لینک سازی آسنا شویم:

 • استفاده از pbn های بی‌کیفیت
 • خرید بک‌لینک به تعداد بالا از سایت‌هایی که مزرعه لینک هستند
 • خرید تعداد زیادی بک‌لینک بدون آنکه محتوای باکیفیتی روی سایت وجود داشته باشد
 • استفاده از ساید واید (site wide backlinks) در تعداد زیادی سایت باعث می‌شود تا گوگل نسبت به سایت شما مشکوک شود
 • لینک سازی‌های حلقه‌ای
 • قرار دادن بیش از حد لینک سایت با انکرتکست بی‌ربط به محتوای صفحه‌ای که از آن لینک گرفته‌اید

چگونه بک لینک بگیریم؟

استراتژی هایی برای گرفتن بک لینک

متداول‌ترین استراتژ‌های گرفتن بک لینک به شرح زیر است:

 • لینک شکسته: اگر قادر باشید تا پیوندهای شکسته رقبای خود را شناسایی کنید و لینک جایگزینی برای آن ارائه دهید تاثیر مثبت چشمگیری را در سئو سایت خود شاهد خواهید بود.
 • ذکر نام تجاری بدون پیوند: شما می توانید در سایت‌های بسیاری مانند سایت‌های درج آگهی نام برند خود را قرار دهید تا گوگل نام برند شما را در سایت‌های مختلف تشخیص دهید.
 • خرید بک لینک: شرکت‌های بسیاری هستند که در ازای دریافت مبلغی لینک سایت شما را در صدها وب‌سایت دیگر قرار می‌دهند.
 • لینک سازی در سوشال: قرار دادن لینک در توییتر، فیسبوک، بیو اینستاگرام و کانال‌های تلگرامی نه تنها باعث دیده شدن سایت شما می‌شوند، بلکه بک لینک‌های مناسبی نیز محسوب می‌شوند.
 • سایت‌هایی که رقبا از آن‌ها لینک دارند: با استفاده از ابزارهایی نظیر Ahrefs بررسی کنید که رقبای شما از چه سایت‌هایی لینک گرفته‌اند و شما نیز در همان سایت‌ها لینک سازی کنید.

آیا منشن بدون لینک تاثیری در سئو دارد؟

در ابتدای کار اگر بخواهیم تعریفی از منشن بدون لینک داشته باشیم باید بگوییم که به اشارات بدون لینکی که در یک محتوا به سایت خاصی می‌شود منشن بدون (Linkless Mention) لینک می‌گوییم. به طور مثال، اگر در محتوای خود بدون لینک دادن به سایتی، اسمی از آن ببرید، منشن بدون لینک انجام گرفته است. برای مثال دیجی کالا در این متن یک منشن بدون لینک است.

اینکار باعث می‌شود تا اسم سایت شما در فضای وب منتشر شود و گوگل به عنوان سایتی که مخاطبان به دنبال آن هستند سایت شما را در نظر بگیرد. گوگل نیز برای پیدا کردن این منشن ها از ربات‌های گوناگونی بهره می‌برد تا متن‌های بدون لینک در وب سایت‌ها را بررسی کند.

سوالات متداول در مورد ساخت بک لینک

 • بک لینک چیست؟ لینکی که از یک سایت به سایت دیگری ایجاد می‌شود را بک‌لینک می‌گویند.
 • ساخت بک‌لینک چه تاثیری بر سئو دارد؟ ساخت بک‌لینک یکی از مهمترین اصول سئو است که اگر به درستی انجام شود می‌تواند سایت شما را به رتبه‎‌های بالای گوگل برساند.
 • چند نوع بک لینک وجود دارد؟ به‌طور کلی بک‌لینک دارای دو نوع لینک فالو و لینک نوفالو است که هر دو نوع برای سئو کردن سایت لازم است.

به عنوان کلام آخر باید گفت که استراتژی اجرای بک‌لینک می تواند از مهم‌ترین مباحث موجود در سئو باشد. زیرا تا حد زیادی بر اعتبار و کارایی سایت شما اثرگذار است و اگر به درستی اجرا نشود می‌تواند باعث جریمه شدن سایت شود زیرا گوگل پی خواهد برد که خودتان برای سایت‌تان بک‌لینک خریده‌اید و سایت را جریمه خواهد کرد.

به همین خاطر اگر می‌خواهید سئوی موفقی داشته باشید، در کنار تعداد بک لینک‌ها به کیفیت و ارتباط آن‌ها نیز توجه داشته باشید. البته در کنار ساخت بک‌لینک باید به سایر فاکتورهای سئو نیز اهمیت دهید تا در نهایت سایت خود را در رتبه‌های بالای گوگل مشاهده کنید.

سوالات متداول شما

بک لینک چیست؟

لینکی که از یک سایت به سایت دیگری ایجاد می‌شود را بک لینک می‌گویند.

ساخت بک لینک چه تاثیری بر سئو دارد؟

ساخت بک لینک یکی از مهمترین اصول سئو است که اگر به درستی انجام شود می‌تواند سایت شما را به رتبه‎‌های بالای گوگل برساند.

چند نوع بک لینک وجود دارد؟

به‌طور کلی بک لینک دارای دو نوع فالو و نوفالو است که هر دو نوع برای سئو کردن سایت لازم است.

امتیاز به مطلب

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام
کپچا code

دیگران را با نوشتن نظرات خود، برای انتخاب این محصول راهنمایی کنید

لطفا پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید. بهتر است از فضای خالی بیش‌از‌حدِ معمول، شکلک یا ایموجی استفاده نکنید و از کشیدن حروف یا کلمات با صفحه‌کلید بپرهیزید نظرات خود را براساس تجربه و استفاده‌ی عملی و با دقت به نکات فنی ارسال کنید؛ بدون تعصب به محصول خاص، مزایا و معایب را بازگو کنید و بهتر است از ارسال نظرات چندکلمه‌‌ای خودداری کنید بهتر است در نظرات خود از تمرکز روی عناصر متغیر مثل قیمت، پرهیز کنید