الگوریتم برت گوگل چیست و چرا دنیای سرچ را متحول کرد؟
نژودا 1400-05-14

در زمانی که همه فکر می کردند که دنیای سرچ به آخر الزمان رسیده است گوگل از الگوریتمی رونمایی کرد که افراد فعال در این حوزه را متحیر کرد، لپ کلام” الگوریتم BERT”. الگوریتم برت یکی از بزرگترین به‌روزرسانی‌های گوگل در سال 2019 است. این الگوریتم برای بهبود و راحتی جستجوی کاربران معرفی شده است. درواقع گوگل قصد دارد کوئری‌های قابل سرچ توسط کاربران جزئی‌تر باشد و کاربر با کمترین سرچ به جواب مطلوب برسد.

فهرست مطلب:

لحظه شروع الگوریتم BERT

شرکت گوگل در سال 2018 الگوریتمی را به نام BERT، برای همه به‌ طور آزاد قابل دسترسی کرد. این امر بدان معناست که هر فردی می‌تواند به‌راحتی از این الگوریتم برای تقویت کردن سیستم پردازش زبان خود در پاسخ به عملیات مختلف استفاده کند. بعد از انتشار این نسخه از الگوریتم به صورت آزمایشی، در ماه اکتبر سال 2019، نسخه کامل و اصلی این الگوریتم برای سرچ‌های انگلیسی استفاده شد. گوگل در حال گسترش دادن الگوریتم مربوطه برای زبان‌های بیشتر است.

درک ساختار زبان با استفاده از الگوریتم BERT

الگوریتم برت با دو روش زیر که یکی مربوط به قبل از آپدیت و دیگری بعد از آپدیت است، به درک ساختار زبانی کمک می‌کند:

 • قبل از آپدیت: گوگل متوجه تفاوت حروف اضافه‌هایی مثل به و از نیست و فقط نتایج مربوط به عبارت سرچ شده‌ای که دارای به و از است را نشان می‌دهد.
 • بعد از آپدیت: تفاوت معنی که بین این دو حرف‌اضافه هست، مشخص می‌شود و با جستجوی هرکدام از حرف‌اضافه‌ها، نتایج تعیین می‌شود.

درک ساختار زبان با استفاده از الگوریتم BERT

هدف الگوریتم برت گوگل

هدف اصلی این الگوریتم، کامل کردن کار رنک برین rank brain است که تمرکز آن، پردازش زبان طبیعی در زبان محاوره است. تجزیه‌ و تحلیل کوئری‌های طولانی تخصص اصلی این الگوریتم به‌حساب می‌آید.

Google Bert Algorithm باعث ایجاد تغییر بزرگی در Search Intent (هدف کاربر از سرچ) می‌شود و خطای هدف جستجو را به کمترین میزان خود می‌رساند.

تصمیم گوگل به رتبه‌بندی بر اساس زبان محاوره

چرا گوگل تصمیم گرفت که رتبه‌بندی کلی را بر اساس زبان عامیانه و محاوره انجام دهد؟ دلیل‌های زیادی وجود دارد که در ادامه به سراغ توضیح این دلایل می‌رویم:

 • درک کردن بیشتر کلمات کلیدی
 • درک درست از محتوا
 • درک هدف جستجوی کاربران
 • کاهش تعداد اشتباهات نسبت به قبل

تصمیم گوگل به رتبه‌بندی بر اساس زبان محاوره

تأثیر الگوریتم برت بر نتایج جستجو

هر مدل از الگوریتمی یا آپدیتی که به هسته الگوریتم رتبه‌بندی گوگل اضافه شود، باعث ایجاد تغییرات خاصی در نتایج جستجو می‌شود. قبل از اینکه این آپدیت انجام شود، این الگوریتم اعلام کرده بود که می‌تواند بر روی ده درصد از نتایج جستجو تأثیر می‌گذارد؛ زیرا  به‌راحتی می‌تواند بر روی کوئری های خیلی طولانی تأثیر بگذارد. زیرا الگوریتم برت، مدلی از زبان روزمره و محاوره ای است. به این ترتیب گوگل با کمک این الگوریتم می تواند حتی بخش های جزئی مانند حروف اضافه را مثل یک انسان به خوبی درک کند و نتایج بهتری را به کاربر نشان دهد.

یکی از مقامات رسمی گوگل درمورد این الگوریتم می‌گوید:

“برت روشی برای پردازش زبان طبیعی انسان است. این الگوریتم می‌تواند در فرایند تحلیل زبان برخی کارها از جمله تشخیص اجزای جمله، تشخیص نقش دستوری کلمات، پرسش و پاسخ را انجام دهد. برت به موتور جستجوی گوگل کمک می‌کند که زبان عادی محاوره انسان را در محیط وب تشخیص داده و درک کند.”

BERT از هوش مصنوعی در قالب پردازش زبان طبیعی (NLP)، درک زبان طبیعی (NLU) و تجزیه و تحلیل احساسات برای پردازش هر کلمه در یک عبارت جستجو در رابطه با سایر کلمات یک جمله استفاده می کند. در گذشته گوگل کلمات را یک به یک به ترتیب پردازش می کرد. تفاوت در نتایج بین رویکرد قدیمی و جدید می تواند چشمگیر باشد.

نحوه بهینه‌سازی سئو سایت برای گوگل برت Bert

برای اینکه بتوانیم سئو هر سایتی را برای گوگل برت، بهینه‌سازی کنیم باید از روش‌های زیر استفاده کنیم:

 • از نظر موتور جستجو، باید تولید محتوای بهینه انجام گیرد.
 • از کلمات کلیدی طولانی و چندبخشی (long tail) استفاده کنید.
 • از حروف اضافه در جایگاه‌های درست استفاده شود.

عامل اصلی موفقیت در الگوریتم برت گوگل

برای مثال در نظر بگیرید که در گوگل در حال جستجو برای یک عبارت خاص هستید. اگر یک کلمه از این عبارت را اشتباه بنویسید، در کمال تعجب می‌بینید که اگر بقیه کلمات آن عبارت از لحاظ املایی درست باشند، گوگل دقیقاً همان عبارتی که در ذهن‌تان بوده است، برای شما می‌آورد. با توجه به توضیحاتی که داده شد، بهتر است در سایت خود، به نحوی تولید محتوا کنید که به زبان کاربر نزدیک باشد؛ زیرا این روش منجر به ایجاد محتوای کاربرپسند می‌شود.

تفاوت الگوریتم برت و رنک برین

بعضی از قابلیت‌های الگوریتم برت ممکن است شبیه الگوریتم رنک برین که اولین هوش مصنوعی برای درک سؤال‌های کاربران است، باشد؛ اما درواقع، این دو الگوریتم کاملاً از یکدیگر جدا هستند که برای اطلاع‌رسانی نتایج جستجو به‌کاربرده می‌شوند.

باورهای غلط درباره الگوریتم BERT

بازار شایعات درمورد آپدیت ها و الگوریتم همیشه داغ بوده است. درباره الگوریتم BERT نیز باورهای غلطی وجود دارد که در ادامه به سراغ هر یک از اینها می رویم:

 • الگوریتم BERT از کلیدواژه‌های طولانی در سایت استفاده می‌کند.
 • تأثیر داشتن این الگوریتم، بسیار ناچیز است!
 • این الگوریتم یکی از بزرگ‌ترین آپدیت گوگل است.
 • پیدا کردن حروف اضافه در این الگوریتم از اهمیت خاصی برخوردار است.

تأثیر الگوریتم برت بر تبلیغات مختلف اینترنتی

همان‌طوری که گفته شد، الگوریتم BERT بر سئوی سایت و بازاریابی محتوای مربوطه تأثیر می‌گذارد. همچنین تأثیری نیز در تبلیغات کلیکی یا PPC ایجاد می‌شود؛ زیرا این‌گونه تبلیغات به کلمات کلیدی و قصد کاربر بستگی دارد. یکی از مزایای مهم الگوریتم برت برای تبلیغات کلیکی، اعمال شدن آن‌ها بر روی زبان‌های دیگر است.

فاکتورهای اضافه‌شده به سرچ گوگل توسط الگوریتم برت

باوجود الگوریتم برت، فاکتورهای زیادی به سرچ گوگل اضافه‌شده‌اند که در ادامه به این موارد اشاره می‌کنیم:

 • حدس زدن کلیت متن
 • پیدا کردن معانی مخفی
 • از بین بردن مفاهیم مبهم
 • درک درستی از کلمات در متن
 • پیشنهاد دادن متن مشخص بر روی متن‌های خالص سرچ شده

همچنین برای شناخت دیگر الگوریتم های گوگل از جمله الگوریتم مرغ مگس خوار و الگوریتم فرد به بلاگ نژودا سر بزنید.

 

سوالات متداول شما

الگوریتم bert با چه هدفی راه اندازی شد؟

برت با هدف افزایش هماهنگی میزان چیزی که کاربر سرچ می زند و چیزی در موتورهای جست جو نشان می دهد.

استفاده از الگوریتم برت چه مزایایی دارد؟

استفاده از کوئری هایی که کاربر دقیقا سرچ می زند، باعث افزایش میزان سرچ سایت و کلیک می شود. هماهنگی با این الگوریتم می تواند خدمات سئو سایت شما را به خوبی بهبود ببخشد.

کدام‌یک از فاکتورها به سرچ گوگل توسط این الگوریتم اضافه‌شده‌اند؟

فاکتورهایی مثل حدس زدن کلیت متن، پیدا کردن معانی مخفی و از بین بردن مفاهیم مبهم توسط این الگوریتم به سرچ گوگل اضافه شدند.

امتیاز به مطلب

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نام
کپچا code

دیگران را با نوشتن نظرات خود، برای انتخاب این محصول راهنمایی کنید

لطفا پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید. بهتر است از فضای خالی بیش‌از‌حدِ معمول، شکلک یا ایموجی استفاده نکنید و از کشیدن حروف یا کلمات با صفحه‌کلید بپرهیزید نظرات خود را براساس تجربه و استفاده‌ی عملی و با دقت به نکات فنی ارسال کنید؛ بدون تعصب به محصول خاص، مزایا و معایب را بازگو کنید و بهتر است از ارسال نظرات چندکلمه‌‌ای خودداری کنید بهتر است در نظرات خود از تمرکز روی عناصر متغیر مثل قیمت، پرهیز کنید