cloudflare چیست؟ همه چیز درباره کلودفلر و فعال سازی آن
نژودا 1401-04-13

تا به حال برایتان پیش آمده است که بخواهید یک سایت خارجی را باز کنید و زمان لود آن آنقدر طولانی شود که منصرف شوید؟ یا تا به حال شده است که ببینید سرعت لود سایتتان برای کشورهای خارجی بسیار پایین است اما در ایران خیلی خوب لود می‌شود؟ اینجا است که باید بدانید cloudflare چیست و چگونه باید از آن استفاده کنید.

راه‌های مختلفی برای رسیدگی به مشکل تأخیر در اینترنت وجود دارد که یکی از آنها CDN (شبکه تحویل محتوا) است. یک CDN از شما می‌خواهد که چندین مرکز داده را در سرتاسر جهان مستقر کنید تا یک سیستم DNS درخواست‌های شما را به نزدیک‌ترین سرور هدایت کند و دسترسی به سایت را با حداقل مشکلات و تأخیر ارائه کند. کلودفلر نیز ابتدا به عنوان سی دی ان فعالیت خود را آغاز کرد اما اکنون سرویس‌های متنوعی ارائه می‌دهد.

در این مقاله از نژودا به شما می‌گوییم سرویس cloudflare چیست و چه کاربردی دارد. همچنین می‌بینید که چرا باید این سرویس را برای سایت خود فعال کنید.

فهرست مطلب:

cloudflare چیست؟

Cloudflare که به عنوان یک شبکه تحویل محتوا (CDN) شناخته شده است، امروزه از آن گذشته است و طیف وسیعی از خدمات را ارائه می‌دهد که عمدتاً شبکه و امنیت را پوشش می‌دهد.  Cloudflare یک مجموعه امنیت و عملکرد یکپارچه برای سایت و وب اپلیکیشن است که سعی می‌کند مشکلاتی که در بالا به آن اشاره کردیم را از بین ببرد.

شرکت Cloudflare در سال 2009 توسط متیو پرایس، لی هالووی و میشل زاتلین تأسیس شد. هدف آنها کمک به ساخت اینترنت بهتر است. برای تحقق این امر، آنها چندین سرویس رایگان و پولی راه اندازی کردند. کیفیت سرویس آنها به قدری بالا بود که در سال 2019، کلودفلر بیش از 287 میلیون دلار گردش مالی داشت!

خدمات بسیاری وجود دارد که Cloudflare ارائه می‌دهد، از جمله موارد زیر:

 • شبکه تحویل محتوا (CDN)
 • سیستم نام دامنه (DNS)
 • تعادل بار یا ترافیک
 • صفحات موبایل تسریع شده (AMP)
 • امکانات کش کردن
 • پخش ویدئو
 • حفاظت از DDoS
 • فایروال در طراحی وب اپلیکیشن ها (WAF)
 • SSL/TLS- پشتیبانی
 • DNSSEC
 • تجزیه و تحلیل
 • ثبت کننده دامنه

Cloudflare علاوه بر خدمات خود دارای یکپارچگی استاندارد با پلتفرم‌های معروف مانند IBM Cloud، WordPress، Google Cloud، Magento و Kubernates است. کلود فلر در سال 2007 توسط متیو پرینس، لی هالووی و میشل زاتلین ایجاد شد و خدمات امنیتی را به وب‌سایت‌ها ارائه کرد.

این سرویس به عنوان یک پروکسی معکوس عمل می‌کند، اصطلاحی که برای تکنیکی در اینترنت استفاده می‌شود که به کاهش بار روی سرورهای داخلی با ذخیره محتوای ثابت در مراکز داده که به صورت استراتژیک در مکان‌های جغرافیایی مختلف قرار دارند، کمک می‌کند.

امروزه Cloudflare راه حل های پیچیده مبتنی بر خدمات CDN، امنیت و حریم خصوصی را برای شرکت‌ها، توسعه دهندگان، تیم‌ها و افراد ارائه می‌دهد. Cloudflare حتی مراکز داده خود را در چین راه اندازی کرد تا اطمینان حاصل کند که کسب و کارها می‌توانند از بازار بزرگی که در آن قرار دارد استفاده کنند.

ممکن است ندانید که چین اینترنت مخصوص به خود را دارد و دنیای وب چین به طور کل دنیای دیگری است! در چین نمی‌توان هر سایتی را لود کرد؛ به همین دلیل زمانی که یک کسب و کار می‌خواهد بازارش را در چین هم گسترش دهد باید در خود کشور چین سرور تهیه کند. به همین دلیل است که داشتن سرور در چین برای کلودفلر اهمیت زیادی دارد که همه سرویس‌های CDN از آن برخوردار نیستند.

به احتمال زیاد صفحات وبی که در حال حاضر می‌بینید در سرورهای Cloudflare با بیش از 25 میلیون ویژگی اینترنتی در سراسر جهان غربال یا کش می‌شوند.

کلود فلر چگونه کار می‌کند؟

Cloudflare که به عنوان یک پروکسی معکوس عمل می‌کند. به عبارت دیگر انگار دیواری است که درخواست ها برای رسیدن به سایت شما باید از آن عبور کنند. Cloudflare بر روی 3 فاکتور امنیت، عملکرد و قابلیت اطمینان کار می‌کند تا بهترین ها را هم به شما و هم به بازدیدکنندگان سایت ارائه دهد.

کلود فلر با اسکن ریکوئست‌هایی که به سایت شما ارسال می‌شود، جستجوی محتوای مخرب بر اساس آدرس‌های IP مشکوک، نوع منابع درخواستی، بار درخواست و فرکانس آن و فایروالی که شامل قوانینی است که توسط شما تعریف شده است، امنیت را تقویت می‌کند.

کلود فلر چگونه کار می‌کند؟

برای درک نحوه عملکرد Cloudflare، لازم است به اشتباهات متداول وب‌سایت‌ها در گذشته نگاهی بیندازیم. هنگام بازدید از یک وب سایت بدون Cloudflare، بازدید کننده وب سایت محتوا را از یک سرور درخواست می‌کند.

با این حال، زمانی که تعداد بازدیدکنندگان زیادی روی سرور به طور هم‌زمان وجود دارند، سرور ممکن است سایت را کند لود کند یا سایت اصلاً نتواند بارگذاری شود که البته این اصلاً خبر خوبی برای صاحب یک سایت نیست. اینجا است که کلود فلر به کار می‌آید.

Cloudflare سرور خود را در قالب یک شبکه جهانی عظیم بین وب سایت و وب سرور قرار داد. این شبکه در بیش از 93 کشور پراکنده شده است (این تقریباً نیمی از کشورهای جهان است) و بیش از 200 مکان را پوشش می‌دهد که اینها هم به عنوان سرورهای کش داده و هم به عنوان فایروال در مقیاس وسیع عمل می‌کنند.

بازدیدکنندگان وب‌سایت دیگر مستقیماً با سرور ارتباط برقرار نمی‌کنند، بلکه با شبکه Cloudflare که قبلاً محتوای وب‌سایت را ذخیره کرده و بسته به مکان بازدیدکننده آن را از طریق یک سرور بارگذاری می‌کند، ارتباط برقرار می‌کنند.

به عنوان مثال شما وب سایتی دارید که در آلمان هاست دارد و شخصی از آمریکا سعی می‌کند به وب سایت شما متصل شود. ریکوئست باید مسافت زیادی را پوشش دهد (بین وب سایت و وب سرور). Cloudflare این مشکل را با ارائه شبکه عظیمی از سرورها در سراسر جهان حل می‌کند. شخص آمریکایی دیگر مجبور نیست با سرور آلمانی ارتباط برقرار کند، اما به نزدیک‌ترین سرور Cloudflare در جایی در آمریکا متصل می‌شود.

کلودفلر چیست

با انجام این کار، Cloudflare سرورها را راحت می‌کند و اطمینان می‌دهد که بازدیدکنندگان می‌توانند صفحه وب درخواستی خود را سریع‌تر ببینند.

از نظر فنی، اگر یک وب سایت دارید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که در کلودفلر ثبت نام کنید. سپس، سایت خود را به کنترل پنل آنها اضافه کنید. از آن به بعد تقریباً کار دیگری لازم نیست. بخش‌هایی از داده‌های سایت شما در چندین مکان در سراسر جهان در سرورهای Cloudflare ذخیره می‌شوند و زمانی که یک کاربر از نقطه دیگری در جهان سایت شما را لود کند، آن را سریع‌تر از قبل به او نمایش می‌دهد.

هنگامی که یک بازدیدکننده برای سایت شما درخواست می‌کند، Cloudflare همزمان با برقراری ارتباط با وب سایت شما، داده‌های کش شده را از نزدیک‌ترین مکان برای آنها ارسال می‌کند. این اغلب باعث می‌شود که بازدیدکنندگان اطلاعات را بسیار سریع‌تر از زمانی که درخواست مستقیماً به وب سایت شما ارسال شده بود دریافت کنند.

در همان زمان، تمام داده‌هایی که از طریق سرورهای Cloudflare منتقل می‌شوند، نظارت می‌شوند. به این ترتیب، آنها می‌توانند حملات احتمالی را مسدود کنند، خزنده‌های بد (مانند ربات‌ها) و هر چیز دیگری را که امنیت سایت را تهدید می‌کند فیلتر کنند.

در طول سال‌ها، Cloudflare خدمات خود را به طور قابل توجهی افزایش داده است و هر بار آن را برای کاربران خود بهتر، سریع‌تر و قوی‌تر می‌کند.

کلودفلر چه سرویس هایی ارائه می دهد؟

تا اینجا دریافتیم cloudflare چیست و چگونه کار میکند.در ادامه به سرویس هایی که کلودفلر ارائه میدهد اشاره خواهیم کرد، Cloudflare طیف وسیعی از خدمات را ارائه می‌دهد. همه این خدمات به مأموریت شرکت کمک می‌کند: کمک به ساخت اینترنتی بهتر.

 1. سرویس CDN

تقریباً تمام خدمات Cloudflare در محصول CDN آن ادغام شده است. این چیزی است که Cloudflare به آن مشهور است و بخش عمده‌ای از مزایای نشان داده شده در بخش بالا را ارائه می‌دهد.

شبکه تحویل محتوا کلود فلر بزرگ‌ترین سرویسی است که ارائه می‌دهد. مزیت این ویژگی CDN این است که این ویژگی به بازدید کننده اجازه می‌دهد با نزدیک‌ترین سرور Cloudflare ارتباط برقرار کند. با Cloudflare، حداکثر کنترل را بر روی سیستم کش خود دارید.

شما تصمیم می‌گیرید که چه صفحاتی را در کش نگه دارید، قوانین خاصی را تعیین می‌کنید و مدت زمانی را تعیین می‌کنید که محتوای خاصی باید در کش بماند.

 1. DNS

DNS شامل سیستم کش، نظارت بر ترافیک، پشتیبانی HTTP/2 و HTTP/3، SSL و موارد دیگر است.

DNS (سیستم نام دامنه) و پروتکل شبکه‌ای است که در اینترنت برای ترجمه نام رایانه‌ها به آدرس‌های عددی استفاده می‌شود. کاربران اینترنت وقتی می‌خواهند از یک وب سایت بازدید کنند مجبور نیستند آدرس IP خود را به خاطر بسپارند، بلکه فقط یک نام را وارد می‌کنند. Cloudflare سرویس DNS خود را ارائه می‌دهد که به قول خودش سریع‌ترین زمان پاسخ (زمان واکنش) و اقدامات امنیتی پیشرفته مانند مسدودکننده DDoS و DNSSEC را تضمین می‌کند.

با قرار دادن DNS خود در Cloudflare و استفاده از گواهینامه‌های SSL آن، به طور خودکار WAF (فایروال وب اپ) آنها را دریافت خواهید کرد. از آنجایی که Cloudflare بزرگ‌ترین ارائه دهنده این سرویس است، بیشترین آدرس‌های IP را در سراسر جهان اسکن می‌کنند و به سرعت می‌توانند آی پی‌های مشکوک را شناسایی و مسدود کنند.

 1. فایروال وب اپلیکیشن (WAF)

WAF راه حلی برای هر سازمانی است که می‌خواهد از وب سایت یا سایر برنامه‌های خود در برابر حملات سایبری بدون ایجاد تغییراتی در زیرساخت موجود محافظت کند. Cloudflare به شما امکان می‌دهد قوانینی را از طریق داشبورد WAF اضافه کنید تا بتوانید بهتر از سایت و وب اپلیکیشن خود در مقابل این حملات محافظت کنید.

هر درخواست برای ورود به WAF با قوانینی که تنظیم کرده‌اید بررسی می‌شود. درخواست‌های مشکوک به موقع مسدود می‌شوند، در حالی که درخواست‌های امن و بدون مشکل به مقصد مناسب هدایت می‌شوند.

 1. مسیریابی هوشمند آرگو

Cloudflare از الگوریتم مسیریابی هوشمند Argo برای هدایت هوشمند ترافیک از طریق سریع‌ترین مسیرهای شبکه استفاده می‌کند.

 1. شبکه در چین

Cloudflare تنها شبکه جهانی واقعاً یکپارچه با مشارکت‌های استراتژیک در چین است که تجارب سریع، ایمن و قابل اعتماد را برای مشتریان شما در داخل و خارج از چین ارائه می‌دهد.

 1. رمزگذاری SSL/TLS

اس اس ال پروتکل استانداردی است که برای ایجاد یک اتصال ایمن استفاده می‌شود. امروزه هر وب سایتی باید دارای گواهینامه SSL باشد. گوگل اشاره کرده است که وب‌سایت‌هایی که گواهینامه SSL معتبر ندارند، در نتایج جستجو نمایش داده نمی‌شوند. به عنوان صاحب یک وب سایت، می‌توانید گواهی SSL را از طریق Cloudflare دریافت کنید.

هزینه استفاده از Cloudflare

به طور کلی بسیاری از ویژگی‌های کلود فلر به صورت رایگان ارائه خواهد شد؛ مثلاً CDN، کش اولیه و حفاظت در برابر حملات DDoS.

اما برخی از ویژگی‌ها را نیز باید در نسخه Pro دریافت کنید که هزینه آن 20 دلار در ماه است؛ مانند فشرده سازی خودکار تصاویر در وب سایت، Cloudflare WAF، اتوماسیون خودکار تلفن همراه و موارد دیگر. خرید افزونه‌ها به صورت جداگانه نیز امکان‌پذیر است.

لیست زیر تمام قیمت‌های اشتراک‌های Cloudflare را نشان می‌دهد:

 • رایگان
 • حرفه‌ای یا Pro: 20 دلار
 • تجاری یا Business: 200 دلار
 • شرکتی یا Enterprise: نیاز به استعلام

آموزش تصویری فعال سازی کلودفلر

اولین کاری که باید انجام دهید این است که یک حساب کاربری رایگان در وب سایت Cloudflare ایجاد کنید.

برای این کار در سایت Cloudflare در قسمت گوشه بالا سمت راست صفحه روی Sign Up کلیک کنید:

آموزش تصویری فعال سازی کلودفلر

سپس اطلاعات مورد نیاز را وارد کرده و روی Create Account کلیک کنید. اگر از قبل حساب دارید روی Already have an account? Log in کلیک کنید و وارد حساب خود شوید.

آموزش تصویری فعال سازی کلود فلر

در صفحه جدیدی که باز می‌شود روی Add site کلیک کنید.

آموزش فعال سازی کلودفلر

در کادر باز شده آدرس سایت را بدون www. و https وارد کنید و روی Add site کلیک کنید.

در صفحه باز شده پلن مورد نظرتان را انتخاب کنید. در اکثر مواقع می‌توانید پلن رایگان را انتخاب کنید و برای شما کافی است اما در صورتی که به سایر امکانات کلود فلر نیاز دارید می‌توانید پلن‌های دیگر را انتخاب کنید.

فعال سازی کلودفلر

پس از این مرحله کلود فلر دامنه را اسکن کرده و لیست رکوردهای دی ان اس را که ساب دامین‌ها را هم در بر می‌گیرد نمایش می‌دهد. در این لیست می‌توانید رکوردهای فعال و غیرفعال را مشاهده و انتخاب کنید و وضعیت آنها را تغییر دهید.

زمانی که ابر روبروی پروکسی روشن و به رنگ نارنجی باشد، یعنی ترافیک سایت ابتدا وارد کلود فلر شده و در برابر حملات محافظت می‌شود. در صورتی که بخواهید یک آی پی توسط کلودفلر اسکن نشود می‌توانید با کلیک روی آیکون ابر آن را غیر فعال کنید و برعکس.

آموزش فعال سازی کلودفلر

سپس روی Continue  کلیک کنید.

در مرحله بعد باید nameserverهایی که گفته شده را حذف کرده و نِیم سرورهای کلودفلر را جایگزین کنید. برای این کار وارد بخش دامنه در سایتی که از آن دامنه خریده‌اید بشوید و از بخش مدیریت دامنه نیم سرور‌های کلود فلر را که کپی کرده‌اید در این بخش جایگزین کنید.

فعالسازی CloudFlare چیست

سپس روی گزینه Done, check nameservers در سایت کلود فلر کلیک کنید.

پس از این مرحله باید کمی منتظر بمانید تا تنظیماتی که ایجاد کرده‌اید تأیید شود. با کلیک بر روی Re-check Nameservers می‌توانید وضعیت DNSها را بررسی نمایید.

ست شدن DNSهای کلودفلر بر روی دامنه‌های بین‌المللی تنها چند دقیقه زمان می‌برد و برای دامنه‌های .ir معمولاً 24 تا 72 ساعت زمان می‌برد.

پس از کامل شدن فرایند ست شدن دی ان اس، یک ایمیل از کلود فلر دریافت می‌کنید.

سوالات متداول شما

cloudflare چیست؟

 Cloudflare یک مجموعه امنیت و عملکرد یکپارچه برای سایت و وب اپلیکیشن است که سعی می‌کند مشکلاتی که در سرعت و امنیت سایت بوجود می آید را از بین ببرد.

کلودفلر چه سرویس هایی ارائه می دهد؟

سرویس CDN ، DNS، فایروال وب اپلیکیشن (WAF)، مسیریابی هوشمند آرگو، شبکه در چین، رمزگذاری SSL/TLS

امتیاز به مطلب

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نام
کپچا code

دیگران را با نوشتن نظرات خود، برای انتخاب این محصول راهنمایی کنید

لطفا پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید. بهتر است از فضای خالی بیش‌از‌حدِ معمول، شکلک یا ایموجی استفاده نکنید و از کشیدن حروف یا کلمات با صفحه‌کلید بپرهیزید نظرات خود را براساس تجربه و استفاده‌ی عملی و با دقت به نکات فنی ارسال کنید؛ بدون تعصب به محصول خاص، مزایا و معایب را بازگو کنید و بهتر است از ارسال نظرات چندکلمه‌‌ای خودداری کنید بهتر است در نظرات خود از تمرکز روی عناصر متغیر مثل قیمت، پرهیز کنید