الگوریتم مرغ مگس خوار (Hummingbird) چیست و چرا باید آن را بشناسیم؟
نژودا 1400-09-22

الگوریتم مرع مگس خوار یکی از مهمترین الگوریتم‌های گوگل است که توانست نتایج سرچ را براساس مفهوم عبارتی که کاربر سرچ کرده ارائه دهد. به این ترتیب گوگل توانست نتایج بهتری را به کاربران ارائه دهد و از نمایش محتواهای بی کیفیت نیز جلوگیری شد. بیایید نگاهی دقیق‌تری به این الگوریتم بیندازیم.

فهرست مطلب:

الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل چیست؟

الگوریتم مرغ مگس خوار نشان داد که گوگل به درک عمیق‌تری از هدف جست‌وجوگران رسیده و در نتیجه می‌خواهد جواب‌های مرتبط‌تری را در صفحات SERP (صفحات نتایج جستجو) ارائه دهد. این الگوریتم به‌صورت تخمینی در آگوست سال 2013 میلادی منتشر شد. درحالی‌که به‌روزرسانی‌های قبلی الگوریتم مانند الگوریتم پاندا و الگوریتم پنگوئن باعث گزارش قابل‌توجهی از ترافیک و رتبه‌بندی ازدست‌رفته بود، مرغ مگس خوار تاثیر منفی شدیدی بر روی وب عمومی نداشت. بااین‌حال، جامعه سئو محلی (Local SEO) مطرح کرد که اثرات مستند در نتایج موتورهای جستجوی محلی احساس شده است.

الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل چیست ؟

در جواب این سوال که چرا به این الگوریتم مرغ مگس خوار می‌گویند ؟ گوگل به ما گفت که این نام از «دقیق و سریع بودن» آمده و با دلیل هدف‌گرا و دقیق‌تر بودن اجرا شده است.

نمودار دانش و جستجوی معنایی در الگوریتم Hummingbird

به طور خلاصه، مرغ مگس خوار منجر به کاهش کلی تنوع در نتایج جستجو شده است. این موضوع به‌ویژه برای کلمات کلیدی با معنایی مشابه صادق است. به طور خلاصه، با این الگوریتم گوگل در درک هدف جستجوی کاربر و تولید نتایج جستجوی منطبق، سریع و دقیق عملکرد بهتری دارد. برای درک کامل این الگوریتم، مهم است که ابتدا با جستجوی معنایی و نمودار دانش گوگل آشنا شویم.

یک سال قبل از انتشار الگوریتم مرغ مگس خوار، گوگل نمودار دانش خود را راه‌اندازی کرد؛ نه یک نمودار واقعی، بلکه مجموعه‌ای از ویژگی‌های SERP که برای ارائه پاسخ‌های سریع و دقیق به سؤالات کاربران در مورد افراد، مکان‌ها و… طراحی شده است. SERP حاوی نتایج ارگانیک استاندارد و لینک‌ هایی به وب‌سایت‌های مناسب است، اما همچنین شامل مجموعه‌ای غنی از داده‌های نمودار دانش است.

نمودار دانش و جستجوی معنایی در الگوریتم مرغ مگس خوار Hummingbird

گوگل چگونه تشخیص می‌دهد که این نتایج منعکس‌کننده هدف جستجوگر است و به‌اندازه کافی نیازهای آنها را برطرف می‌کند؟ اینجاست که جستجوی معنایی وارد می‌شود. جستجوی معنایی تلاش می‌کند تا نتایج مناسب SERP را با زبان پرسش‌های کاربران اینترنت فراتر از معانی کلمات کلیدی فردی، مطابقت دهد. سپس گوگل نتایجی را ارائه می‌کند که باهدف جستجوگر مطابقت دارد، نه زبان جستجوگر!

تسلط روزافزون گوگل در جستجوی معنایی، این موتور جستجو را قادر می‌سازد که موجودات دنیای واقعی و روابط آنها با یکدیگر را درک کنند. تمرکز این الگوریتم بر تطبیق زمینه پرس‌وجو با نتایج به هوشمندی فناوری گوگل متکی است.

یکی از اهداف اصلی، ترجمه جستجوی معنایی از یک مفهوم به واقعیت است و هدفی که در نهایت به استاندارد جستجو تبدیل می‌شود. در یک جمله؛ به دنبال تقریب بهتر هدف واقعی جستجو است.

مرغ مگس خوار و جستجوی صوتی

در نگاهی به گذشته، به‌روزرسانی مرغ مگس خوار را می‌توان به‌عنوان گامی در مسیر گوگل به سمت تسلط بر افزایش جستجوی صوتی دانست. هنگامی که مرغ مگس خوار در سال 2013 منتشر شد، “جستجوی مکالمه” در جامعه سئو موج ایجاد کرد. ظهور جستجوی صوتی گوگل را مجبور می‌کند تا به امکاناتی برای درک زبان کاملا طبیعی مجهز شود.

در مجموع، فناوری محدود به درک کلمه‌به‌کلمه زبان جستجو نیست. پیشرفت‌هایی مانند جستجوی معنایی و به‌روزرسانی‌ها به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که به طور مؤثر در دنیایی از زبان طبیعی عمل کنند.

الگوریتم hummingbird و جستجوی صوتی

مرغ مگس خوار و جستجوی محلی

درحالی‌که جامعه سئو ارگانیک در تلاش برای درک تأثیرات مرغ مگس خوار بر روی وب عمومی بود، جامعه سئو محلی با برخی پیامدهای ناشی از به‌روزرسانی برخورد کرد. جامعه سئو محلی حدس زد که مرغ مگس خوار ممکن است اثرات زیر را بر نتایج ارگانیک و محلی داشته باشد:

  • محلی سازی بیشتر نتایج ارگانیک برای پرس‌وجوهایی باهدف محلی
  • وجود مداوم و قابل توجه نتایج از نوع دایرکتوری در نتایج محلی و ارگانیک

الگوریتم مرغ مگس خوار به چه سایت‌هایی ضربه می‌زند؟

درحالی‌که صاحبان مشاغل محلی ممکن است مشکلات موقتی را با یک جعبه هرزنامه که باعث کاهش دید موتور جستجوی محلی آنها می‌شود، تجربه کرده باشند، بعید است که اکثر وب‌سایت‌ها، تأثیرات منفی این به‌روزرسانی را داشته باشند.

اگر وب‌سایت شما با کاهش ترافیک یا رتبه‌بندی مواجه شد که فکر می‌کنید ممکن است به مرغ مگس خوار مرتبط باشد، باید نگاهی به فهرست کامل به‌روزرسانی‌های گوگل بیندازید. ممکن است معلوم شود که عامل تغییر برای وب‌سایت شما به‌روزرسانی دیگری مانند پاندا یا پنگوئن بوده است.

هدف اصلی الگوریتم Hummingbird

مرغ مگس خوار به همه صاحبان وب‌سایت پیام داد که گوگل هدف خود را افزایش درک هدف واقعی جستجوی کاربران قرار داده است، به‌جای اینکه آنها را مانند رشته‌ای از کلمات کلیدی تلقی کند، کل پرس‌وجوها را برای زمینه جستجو می‌کند.

عملی‌ترین کاربرد این الگوریتم برای صاحبان وب‌سایت‌ها اطمینان از منعکس شدن زبان طبیعی در محتوای سایت است. مرغ مگس خوار را می‌توان به‌عنوان پل زدن بین شیوه‌های قدیمی و سئوی مدرن که به دنبال صحبت به زبان طبیعی خوانندگان با استفاده از کلمات است، در نظر گرفت.

هدف اصلی الگوریتم مرغ مگس خوار Hummingbird

وب‌سایت‌هایی که به طرز ماهرانه‌ای پاسخ‌های محبوب‌ترین پرسش‌های عمومی را شناسایی و منتشر می‌کنند، می‌توانند به‌عنوان منابع مرتبط برای موضوعات خاص توسط گوگل انتخاب شوند. وقتی محتوای شما به‌عنوان هدف جستجوگر منطبق دیده می‌شود، نه‌تنها فرصتی برای رتبه‌بندی ارگانیک و محلی وجود دارد، بلکه امکان قرارگرفتن در یک ویژگی SERP مانند جعبه پاسخ یا پنل دانش نیز وجود دارد.

در نتایج موتورهای جستجوی امروزی، خدمت به هدف جستجوگر باید در فهرست اولویت‌های سئو سایت شما قرار گیرد، و شما می‌خواهید از ترکیبی از تعامل مستقیم با مخاطبان خود، تحقیقات کلیدواژه و تحقیقات موضوعی برای کمک به بهبود وب‌سایت خود استفاده کنید.

مرغ مگس خوار باعث تطبیق بیشتر نتایج ئجست و جو با هدف اصلی مخاطب شد. باعث پیشرفت در جست‌وجوی صوتی شد. به‌علاوه این الگوریتم تأثیرات منفی شدیدی بر وب عمومی نداشت، اما بر نتایج جست‌وجوی محلی تأثیرات بیشتری گذاشت. در پایان لطفا نظرات و سوالات خودتان در مورد این الگوریتم را با ما و سایر همراهان آژانس خلاقیت نژودا در میان بگذارید.

سوالات متداول در مورد الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل

الگوریتم مرغ مگس خوار چیست؟

این الگوریتم باعث شده تا تطبیق بیشتری میان مفهوم آنچه که کاربر سرچ می‌کند با نتایج سرچ وجود داشته باشد.

الگوریتم مرغ مگس خوار به چه سایت‌هایی ضربه می‌زند؟

این الگوریتم عمدتا بر تطبیق بیشتر آنچه که سرچ شده و نتایج تمرکز دارد. بنابراین در صورت رعایت قوانین سئوی محتوا این الگوریتم تاثیر منفی نخواهد داشت.

چرا نام مرغ مگس خوار برای این الگوریتم انتخاب شده است؟

گوگل علت این نامگذاری را دقیق و سریع بودن این پرنده اعلام کرده است.

امتیاز به مطلب

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نام
کپچا code

دیگران را با نوشتن نظرات خود، برای انتخاب این محصول راهنمایی کنید

لطفا پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید. بهتر است از فضای خالی بیش‌از‌حدِ معمول، شکلک یا ایموجی استفاده نکنید و از کشیدن حروف یا کلمات با صفحه‌کلید بپرهیزید نظرات خود را براساس تجربه و استفاده‌ی عملی و با دقت به نکات فنی ارسال کنید؛ بدون تعصب به محصول خاص، مزایا و معایب را بازگو کنید و بهتر است از ارسال نظرات چندکلمه‌‌ای خودداری کنید بهتر است در نظرات خود از تمرکز روی عناصر متغیر مثل قیمت، پرهیز کنید