راهنمای SMS مارکتینگ در سال 2022
نژودا 1401-03-13

SMS مارکتینگ می‌تواند مکمل مؤثری برای بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی باشد و به شما امکان می‌دهد با پیام‌های هدفمند و مؤثر، به مشتریان لیدها دسترسی پیدا کنید. دوران بازاریابی تک کانالی گذشته است. در عوض، مارکترها اکنون به چندین نقطه تماس در کانال‌های مختلف دسترسی دارند و مشتریان انتظار دارند که کسب و کارها از همه آنها برای رقم زدن بهترین تجربه استفاده کنند.

بازاریابی پیامکی یا SMS مارکتینگ روشی ساده برای دستیابی به مشتریان و دریافت بازده بسیار بالا است. این مدل بازاریابی، روشی است که کسب و کارها از آن برای ارسال تبلیغات به مشتریان از طریق پیامک استفاده می‌کنند.

این مدل بازاریابی در مورد ایجاد روابط واقعی با مشتری است. این یک تکنیک بازاریابی است که از پیام‌های متنی برای برقراری ارتباط، ارائه پیشنهادها، به‌روزرسانی‌ها و یادآوری‌ها به مشتریان استفاده می‌کند. این ارتباط ممکن است یک مکالمه یک به یک بین یک کارمند و مشتری باشد یا می‌تواند یک متن اتوماتیک باشد که بعد از انجام یک اقدام توسط مشتری ارسال می‌شود.

اس ام اس مارکتینگ چیست؟

فهرست مطلب:

اس ام اس مارکتینگ یا SMS مارکتینگ چیست؟

زیبایی مشاوره دیجیتال مارکتینگ این است که کانال‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید برای تعامل با مشتریان خود از آنها استفاده کنید. همه این کانال‌ها با هم لینک می‌شوند تا یک سیستم بازاریابی ایجاد کنند که کسب و کارها را قادر می‌سازد تا با مشتریان و لیدها در مقیاس بزرگ روابط برقرار کنند. یکی از این کانال‌ها اس ام اس مارکتینگ است.

اس ام اس مارکتینگ یا SMS مارکتینگ روشی برای ارسال پیام‌های بازاریابی از طریق پیامک است. این نوعی از بازاریابی انتخابی است که به مخاطبینی نیاز دارد تا مشترک شوند و بتوان به آنها پیام ارسال کرد. این آن را از بازاریابی شبکه‌های اجتماعی متمایز می‌کند که مارکتر یا کارشناس مربوطه محتوای عمومی را پست می‌کند که مردم می‌توانند انتخاب کنند که آن را دوست داشته باشند یا دنبال کنند.

نمونه‌های رایج بازاریابی پیامکی یا SMS مارکتینگ عبارت‌اند از:

  • تبلیغات شخصی
  • پیشنهادها یا تخفیف‌ها
  • بازاریابی مجدد
  • نظرسنجی‌ها

اگر می‌خواهید به مشتریان خود دسترسی پیدا کنید، نمی‌توانید منتظر بمانید تا آنها به سراغ شما بیایند. شما باید فعال باشید و به جایی بروید که آنها هستند! پس باید به آنها اس ام اس بدهید. پیامک یک راه ارتباطی بسیار مؤثر و مستقیم با مشتری است.

اما قوانین زیادی وجود دارد که باید هنگام برنامه ریزی استراتژی اس ام اس مارکتینگ یا SMS مارکتینگ خود در نظر بگیرید. اولین و مهم‌ترین آنها دریافت اجازه صریح از مخاطبین شما برای ارسال پیامک به آنها است. مراقب زمان ارسال پیام‌های خود باشید.

بر خلاف ایمیل که فقط چند بار در روز (حداکثر) بررسی می‌شود، مردم تقریباً بلافاصله اس ام اس های خود را باز می‌کنند. تنها نکته این است که حواستان باشد با ارسال بی رویه اس ام اس برای مخاطبان مزاحمت ایجاد نکنید.

حتی برخی از کشورها قوانینی در مورد زمان ارسال اس ام اس‌های بازاریابی دارند؛ مثلاً فرانسه بازاریابی پیامکی یا SMS مارکتینگ را در روزهای یکشنبه، تعطیلات یا هر زمانی بعد از ساعت 10 شب مجاز نمی‌داند.

هنگام ارسال پیامک‌های انبوه، اکثر ارائه دهندگان سرویس‌های SMS مارکتینگ، پیام‌ها را از طریق یک شماره کوتاه ارسال می‌کنند و این به این معنی است که مخاطبین شما متوجه نمی‌شوند که پیامک از طرف شما است.

مزایای SMS مارکتینگ

مزایای SMS مارکتینگ

بازاریابی پیامکی مزایای متعددی نسبت به سایر اشکال بازاریابی دیجیتال دارد. 98 درصد اس ام اس‌هایی که ارسال می‌شوند خوانده می‌شوند و حداقل 90 درصد آنها در 3 دقیقه اولی که به دست کاربر می‌رسند خوانده می‌شوند!

در ادامه مزایای SMS مارکتینگ را بررسی می‌کنیم که می‌تواند برای کسب و کار بسیار مفید باشد.

سریع

اس ام اس مارکتینگ بر خلاف ایمیل مارکتینگ و بازاریابی شبکه‌های اجتماعی نیازی به طراحی هیچ تصویری ندارند و به دلیل این که دارای محدودیت کاراکتر هستند، به زمان کمی برای نوشتن نیاز دارند؛ بنابراین تولید و ارسال آنها سریع و آسان است. ثانیاً، پیام‌ها سریع‌تر از پست اینستاگرام یا ایمیل به دست مخاطبان شما می‌رسند.

نرخ بازدید و مشاهده بالا

اگر می‌خواهید مردم پیام‌های شما را باز کنند، ارسال آن‌ها از طریق SMS مؤثرترین راه برای ترغیب آنها به انجام این کار است. SMSهای بازاریابی در 98٪ مواقع باز می‌شوند در حالی که نرخ باز شدن ایمیل حداکثر 21 درصد است!

نرخ پاسخگویی بالا

از آنجایی که نرخ باز شدن پیامک بالا است، نرخ پاسخگویی آن نیز بالا است. میانگین نرخ پاسخ برای پیام‌های بازاریابی پیامکی 45 درصد است، در حالی که نرخ کلیک ایمیل معمولاً بیش از 7 درصد نمی‌باشد! در مقایسه با ایمیل، مشتریان به طور قابل توجهی بر روی لینکی که شما از طریق اس ام اس ارسال می‌کنید کلیک می‌کنند.

تعاملی بودن

75 درصد از مشتریان با دریافت اس ام اس از برندها موافق هستند! علاوه بر این، 89 درصد از مصرف‌کنندگان ترجیح می‌دهند با کسب‌وکارها از طریق پیام‌های متنی به جای تماس تلفنی تعامل داشته باشند.

این مسئله منطقی به نظر می‌رسد؛ زیرا اس ام اس کمتر از تماس تلفنی برای آنها مزاحمت ایجاد می‌کند و کاربران می‌توانند بعداً آنها را ببینند، حذف کنند، پاسخ دهند یا به طور کلی آن را بررسی کنند.

مقرون به صرفه

اگر یک کسب و کار کوچک دارید، اس ام اس مارکتینگ یک روش ایده‌آل برای بازاریابی شما می‌تواند باشد! به شرطی که با سایر روش‌های موبایل مارکتینگ همراه باشد. در بلاگ نژودا قبلاً درباره اینکه موبایل مارکتینگ چیست توضیح داده‌ایم که می‌توانید آن را مطالعه کنید.

یکی از مهم‌ترین مزایای اس ام اس مارکتینگ مقرون به صرفه بودن آن است که همراه با نرخ بالای باز شدن، روشی عالی برای بازاریابی را ایجاد می‌کند.

اس ام اس مارکتینگ چگونه است؟

اس ام اس مارکتینگ چگونه است؟

پیام‌های بازاریابی پیامکی از کدهای کوتاه ارسال می‌شوند. این کدهای کوتاه معمولاً 5 الی 6 رقمی هستند و می‌توانند منحصر به یک فرستنده باشند یا بین چندین فرستنده مشترک باشند. دو نوع پیام وجود دارد که می‌توانید از طریق اس ام اس مارکتینگ ارسال کنید:

  • کمپین‌ها: پیام‌های کمپین، پیام‌های متنی انبوه قدیمی هستند. این پیام‌ها معمولاً برای تبلیغات، اطلاع رسانی و … استفاده می‌شوند. این پیام‌ها اصطلاحاً یک به چند هستند؛ به این معنی که از یک فرستنده به چندین کاربر ارسال می‌شوند و اغلب وابسته به رفتار کاربران نیستند و پیامک‌ها منحصر به فرد نیست.
  • بهترین زمان برای پیامک تبلیغاتی: پیام‌های تراکنشی پیام‌های یک به یک هستند که به واسطه یک رفتار خاص از کاربر ایجاد و ارسال می‌شوند. یک نمونه از این پیامک‌ها می‌تواند پیام تکمیل خرید از یک سایت باشد. مثلاً وقتی شما از دیجی کالا خرید می‌کنید، پس از تکمیل سفارش به شما یک اس ام اس ارسال می‌شود که اعلام می‌کند سفارش شما ثبت شده است و پس از طی شدن مراحل لازم، سفارش به دستتان خواهد رسید. این پیام‌ها اطلاعات مرتبط و به موقع را به یک فرد ارسال می‌کنند و منحصر به همان شخص هستند.

برای این که اس ام اس مارکتینگ را شروع کنید، ابتدا باید یک پلتفرم یا سامانه SMS مارکتینگ پیدا کنید که مناسب کسب و کار شما باشد. برای SMS مارکتینگ سامانه‌های مختلفی در ایران وجود دارد که می‌توانید از آنها استفاده کنید. در ادامه مقاله به معرفی این سامانه‌ها می‌پردازیم.

سرویس اس ام اس مارکتینگ پلتفرمی است که به کسب و کارها اجازه می‌دهد از طریق پیامک با مشتریان خود در ارتباط باشند و کمپین‌های اس ام اس مارکتینگ خود را اجرا و مدیریت کنند.

در مرحله بعد باید کمپین خود را برای افراد مورد نظر تنظیم کنید و جامعه‌ای که قصد دارید برای آنها بازاریابی کنید را شناسایی کنید. پیامی که به این افراد ارسال می‌کنید باید حتماً دارای یک کال تو اکشن (CTA) باشد تا کاربر را دعوت کند تا پس از خواندن اس ام اس اقدامی انجام دهد.

مشتریان این پیامک های خدماتی را باارزش‌ترین پیام‌های ارسال شده توسط مشاغل می‌دانند:

  • یادآوری‌های رویداد
  • اطلاعات تحویل
  • تأییدیه‌های رزرو

همگی این موارد از نظر ارزش درک شده بالاتر از تخفیف محصول یا خدمات قرار دارند. این بدان معناست که اگر قصد دارید بازاریابی پیام متنی را وارد کنید، ایده خوبی است که  خدمات مشتری را نیز در نظر بگیرید. وقتی مشتریان ارزش واقعی پیام‌هایی را که ارسال می‌کنید ببینند، میزان رضایت آنها افزایش می‌یابد.

از آنجایی که نرخ باز شدن پیامک‌ها به طور مداوم بسیار بیشتر از نرخ‌های ایمیل است، نرخ لغو اشتراک شما نیز بالاتر خواهد بود. اگر پس از انتشار پیام، تعداد لغو اشتراک‌ها افزایش پیدا کرد، وحشت نکنید. اما نرخ لغو اشتراک خود را در طول زمان تجزیه و تحلیل کنید.

اگر لغو اشتراک به طور غیرمعمول زیاد یا کم است، پیام را تجزیه و تحلیل کنید تا ببینید آیا می‌توانید تشخیص دهید که چه چیزی منجر به تغییر در نتیجه شده است یا خیر.

بهترین زمان برای پیامک تبلیغاتی

 

بهترین زمان برای پیامک تبلیغاتی

انتخاب بهترین زمان برای هر پیام بازاریابی بسیار مهم است. قطعاً آخرین چیزی که شما می‌خواهید این است که مشتری خود را در نیمه‌های شب با یک پیشنهاد بازاریابی از خواب بیدار کنید! به جای ارسال یک پیام انفجاری برای همه به طور هم‌زمان، زمان مناسب را انتخاب کنید و آن را متناسب با منطقه زمانی ارسال کنید.

اگر یک کسب و کار حضوری دارید، گزینه عالی دیگر ارسال پیامک بلافاصله پس از قرار ملاقات است؛ زیرا شما در آن لحظه در ذهن مشتری هستید و می‌دانید که او آماده است. ایده خوبی است که آزمایشی انجام دهید تا ببینید چه زمان‌هایی بهترین پاسخ و کمترین نرخ لغو اشتراک را دریافت می‌کنند.

شما باید دقیقاً بدانید که می‌خواهید چه بگویید و هیچ کاراکتری را هدر ندهید. سریع سراغ اصل مطلب بروید و از کوتاه کننده لینک استفاده کنید تا از طولانی شدن بیش از حد اس ام اس جلوگیری کنید. اگر با ابزارهای کوتاه کننده لینک یا لزوم کوتاه بودن لینک‌ها آشنا نیستید، می‌توانید به مقاله‌ای که در مورد این موضوع در نژودا منتشر کرده‌ایم سر بزنید.

سوالات متداول شما

اس ام اس مارکتینگ چیست؟

اس ام اس مارکتینگ روشی برای ارسال پیام‌های بازاریابی از طریق پیامک است. این یک تکنیک بازاریابی است که از پیام‌های متنی برای برقراری ارتباط، ارائه پیشنهادها، به‌روزرسانی‌ها و یادآوری‌ها به مشتریان استفاده می‌کند.

بهترین زمان برای ارسال پیامک تبلیغاتی چه زمانی است؟

برای این که بهترین زمان ارسال پیامک تبلیغاتی را تشخیص دهید باید بدانید نباید در ساعاتی که احتمال خواب بودن یا مشغول بودن کاربر وجود دارد پیامک ارسال کنید. این زمان را بهتر است با آنالیز کمپین‌های SMS مارکتینگ خود به دست آورید.

امتیاز به مطلب

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نام
کپچا code

دیگران را با نوشتن نظرات خود، برای انتخاب این محصول راهنمایی کنید

لطفا پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید. بهتر است از فضای خالی بیش‌از‌حدِ معمول، شکلک یا ایموجی استفاده نکنید و از کشیدن حروف یا کلمات با صفحه‌کلید بپرهیزید نظرات خود را براساس تجربه و استفاده‌ی عملی و با دقت به نکات فنی ارسال کنید؛ بدون تعصب به محصول خاص، مزایا و معایب را بازگو کنید و بهتر است از ارسال نظرات چندکلمه‌‌ای خودداری کنید بهتر است در نظرات خود از تمرکز روی عناصر متغیر مثل قیمت، پرهیز کنید