میزبانی وب چیست؟ معرفی انواع وب هاستینگ + مزایای هر کدام
محمد باقرزاده 1400-09-23

میزبانی وب چیست؟ میزبانی وب (web hosting) یا میزبانی هاستینگ سرویسی است که فضایی را برای نگهداری تمامی فایل‌های وب‌سایت شما ارائه می‌دهد. زمانی که یک دامنه سایت را خریداری کنید برای راه‌اندازی سایت خود به یک شرکت ارائه دهنده خدمات هاستینگ نیاز دارید تا فضایی را روی سرورهای فیزیکی خود به سایت شما ارائه دهد.

هاست فضایی برای نگهداری داده های وب سایت است که توسط IP به دامنه متصل می‌گردد. وقتی URL دامنه خریداری شده را در مرورگر وارد کنید، هاست اطلاعاتی که درون خود نگهداری می‌کند را در مرورگر به شما نمایش می‌دهد. هاست‌ها فضاهای مختلفی دارند که با توجه به نیاز خود می‌توانید یکی را انتخاب و خریداری کنید.

در این مقاله از نژودا هر آنچه لازم است درباره هاستینگ و میزبانی وب بدانید را به شما معرفی می‌کنیم.

نحوه عملکرد میزبانی وب (هاستینگ)

اکثر مردم یک طرح میزبانی را از یک شرکت میزبانی وب خریداری می‌کنند. یک شرکت میزبانی هاستینگ تعدادی سرور از پیش پیکربندی شده دارد که آنها را بر اساس برنامه‌های میزبانی مختلف اجاره می‌دهند. آنها همچنین دستورالعمل‌هایی را برای ساخت و مدیریت وب‌سایت شما ارائه می‌دهند.

برای انتشار یک وب‌سایت به‌صورت آنلاین، به یک میزبان وب نیاز دارید. میزبان وب تمام صفحات وب‌سایت شما را ذخیره می‌کند و آنها را در اختیار رایانه‌های متصل به اینترنت قرار می‌دهد. نام دامنه، مانند sony.com در واقع به یک آدرس IP مرتبط است که به یک کامپیوتر خاص اشاره می‌کند. هنگامی که شخصی نام دامنه سایت را در قسمت آدرس مرورگر خود وارد می‌کند، آدرس IP پیدا می‌شود و وب‌سایت از هاست شما بارگیری می‌شود.

میزبانی وب چیست؟

یک هاست می‌تواند از یک تا چند هزار رایانه داشته باشد. اکثر وب‌سایت‌هایی که در وب می‌بینید از یک ارائه دهنده خدمات هاستینگ اشتراکی قابل دسترسی هستند که یک کامپیوتر واحد است که می‌تواند چند صد وب‌سایت را میزبانی کند. وب‌سایت‌های بزرگ‌تر اغلب از میزبان اختصاصی استفاده می‌کنند که دستگاهی است که تنها یک وب‌سایت را میزبانی می‌کند. سایت‌هایی با ترافیک بسیار بالا، مانند apple.com یا microsoft.com از چندین کامپیوتر برای میزبانی یک سایت استفاده می‌کنند.

بنابراین به غیر از ثبت دامنه و طراحی سایت، باید به دنبال یک شرکت میزبانی وب نیز باشید. یافتن یک هاست خوب نباید خیلی سخت باشد، زیرا هزاران ارائه دهنده خدمات هاستینگ در دسترس هستند. فقط مطمئن شوید که پشتیبانی فنی خوبی ارائه می‌دهد و از خرابی کم یا بدون قطعی اطمینان می‌دهد. معمولاً باید ماهیانه هزینه‌ای بپردازید که بسته به میزان فضای دیسک و پهنای باند سایت شما متفاوت است؛ بنابراین ایده خوبی است که قبل از خریداری خدمات یک شرکت میزبانی وب تخمین بزنید که سایت شما چقدر بزرگ خواهد بود و انتظار چقدر ترافیک را دارید.

تفاوت بین میزبانی وب و میزبانی دامنه چیست؟

هر وب‌سایتی هم به میزبانی وب و هم به میزبانی دامنه نیاز دارد، این دو مفهوم در واقع متفاوت هستند. یعنی شما نمی توانید وب سایت خود را بدون هیچ یک از آن ها ایجاد کنید.
بعضی شرکت‌های هر دو را ارائه می‌دهند. هنگامی‌که شخصی اولین وب‌سایت خود را راه‌اندازی می‌کند، خرید دامنه و هاست از یک ارائه دهنده معمول است که این باعث می‌شود برخی فرض کنند که این دو سرویس یکسان هستند.

میزبانی دامنه سرویسی است که نام دامنه را برای وب‌سایت‌ها ارائه می‌دهد. یک سرویس میزبانی دامنه، دامنه‌ها را می‌فروشد و آن‌ها را در ازای حق اشتراک سالانه به مالک ثبت می‌کند. انواع مختلف دامنه‌ها قیمت‌های متفاوتی دارند، بسته به اینکه دامنه رایج یا غیرمعمول باشد.

میزبانی هاستینگ چیست؟

کاری که یک دامنه انجام می‌دهد این است که بازدیدکنندگان را به یک وب‌سایت خاص هدایت می‌کند، می‌توانیم این را به آدرس یک منزل تشبیه کنیم. هر دامنه دارای یک آدرس IP منطبق است که مکان آن را در اینترنت تعیین می‌کند. نام‌های دامنه معمولی عبارت‌اند از:

 • com.
 • net.
 • org.
 • edu.

البته در ایران دامنه ir نیز متداول است؛ اگر قصد خرید این نوع دامنه را دارید توصیه می‌کنیم که سری به مطلب آموزش ثبت دامنه ir بزنید.

با خرید دامنه از میزبان دامنه، تا زمانی که هزینه سالانه آن را پرداخت می‌کنید، مالکیت آن دامنه را به دست می‌آورید. اما شما نمی‌توانید بدون میزبانی وب (میزبانی هاستینگ) یک وب‌سایت بسازید، یک دامنه فقط به شما یک آدرس می‌دهد.

انواع میزبانی وب یا خدمات هاستینگ

انواع مختلفی میزبانی وب وجود دارد که رایج‌ترین آن‌ها اشتراکی، مدیریت شده و اختصاصی است. بسته به نوعی که خریداری می‌کنید، ابزارهای مختلفی در اختیار خواهید داشت. برخی از آنها خدماتی را ارائه می‌دهند که به شما کمک می‌کند تا وب‌سایت را بدون نیاز به دانش فنی زیادی در حال اجرا نگه‌دارید.

انواع میزبانی وب

1. میزبانی وب اشتراکی

در میزبانی وب اشتراکی، تعدادی از وب‌سایت‌ها روی یک سرور میزبانی می‌شوند. این بهترین انتخاب برای وب‌سایت‌های کوچک و وبلاگ نویسانی است که تازه شروع به کار کرده‌اند. در یک سرور اشتراکی، همه وب‌سایت‌ها از رم و سی پی یو یکسانی استفاده می‌کنند، به این معنی که اگر همه وب‌سایت‌ها کوچک بمانند، هرگز مشکلی وجود نخواهد داشت.

2. میزبانی وب اختصاصی

در میزبانی وب اختصاصی هر وب‌سایت بر روی سرور خود میزبانی می‌شود. ازآنجایی‌که سرور اشتراکی نیست، سایت‌ها می‌توانند پهنای باند بسیار بیشتری برای ترافیک بالا داشته باشند. سرورهای اختصاصی همچنین حجم زیادی از ذخیره‌سازی فایل را برای وب‌سایت‌هایی با اطلاعات زیاد ارائه می‌دهند.

3. میزبانی وب مدیریت شده

خدماتی که هاست مدیریت شده علاوه‌بر میزبانی وب برای ما انجام می‌دهد اضافه کردن مجموعه کاملی از ابزارها برای نصب و اجرای وردپرس، مدیریت فایل‌ها، مدیریت ایمیل است. همه این‌ها علاوه‌بر تیمی از توسعه دهندگان همیشه در اختیار شما هستند که کارها را به‌آرامی در زیر کاپوت نگه می‌دارند.

داشتن میزبانی وب مدیریت شده باعث صرفه‌جویی در زمان می‌شود. میزبانی مشترک مدیریت شده رایج‌ترین نوع میزبانی وب برای بسیاری از انواع مشاغل کوچک و وبلاگ‌هاست. هاست اختصاصی و مدیریت ابری برای شرکت‌های بزرگ با وب‌سایت‌هایی که ترافیک زیادی دارند بهترین است.

4. میزبانی وب ابری (Cloud Hosting)

میزبانی وب ابری یکی از راهکاری جدید و کارآمد در دنیای میزبانی وب است. اگرچه مبحث کلود هاستینگ پیچیده است و به یک بحث مفصل نیاز دارد، اما به طور خلاصه می‌توان گفت که میزبانی وب ابری نیز مانند پردازش ابری است. در این سازوکار به جای استفاده از منابع یک سرور مشخص از چند سرور استفاده می‌کند و در حقیقت با کمک چند سرور یک سرور مجازی به وجود می‌آورد که کنترل آن با مدیر سایت است.

میزبانی وب ابری (Cloud Hosting)

چرا دامنه و هاستینگ را نباید از یک شرکت بخریم؟

برخی از ارائه دهنده‌های هاست می‌توانند میزبانی دامنه و میزبانی وب را در یک قالب بسته ارائه دهند. البته خرید آن‌ها از یک ارائه‌دهنده همیشه ایده خوبی نیست؛ چند دلیل برای این موضوع وجود دارد که در ادامه به آنها می‌پردازیم:

 • امنیت بهتر در برابر هک: دامنه و میزبانی وب جدا می‌تواند به حفظ یک وب سایت از هک شدن کامل کمک کند. اگر یک هکر از طریق دامنه شما دسترسی پیدا کند، می‌تواند به تمام فایل‌های شما دسترسی پیدا کند. سپس آن‌ها می‌توانند وب‌سایت را قفل کنند و دامنه را به هرکجا که می‌خواهند منتقل کنند. همه رو از دست می‌دهید. اگر دامنه‌ای با همان ارائه‌دهنده میزبانی نشده باشد، حداقل آن را از دست نخواهید داد. البته تا زمانی که برای هر دو از یک لاگین و رمز عبور استفاده نکنید.
 • پیشگیری از این که دامنه از دست برود: فرض کنید هزینه میزبانی وب و میزبانی دامنه را در یک روز با همان ارائه‌دهنده پرداخت می‌کنید. یک سال بعد، اشتراک شما منقضی می‌شود و دامنه شما به یک الگوی نگهداری تبدیل می‌شود. اگر قبل از این اتفاق، هاست را تغییر نداده باشید، ممکن است دامنه را به‌طور کامل از دست بدهید.

علاوه‌بر موارد فوق چنانچه خدمات میزبانی وب و خرید دامنه را از دو شرکت انجام داده باشید، تعویض شرکت ارائه دهنده خدمات با تعهدات خدمات کمتر آسان‌تر است.

برای خرید هاست لازم است برخی موارد را بررسی کنید تا از انتخاب خود مطمئن شوید. این موارد عبارت‌اند از:

 • پهنای باند
 • دسترسی به کنترل پنل مورد نظر
 • امنیت و پایداری هاست
 • پشتیبانی فنی
 • افزونه ها
 • هزینه
 • گواهی SSL و Mail Boxes

سوالات متداول در مورد خدمات هاستینگ

 • خدمات میزبانی وب چیست؟ خدمات هاستینگ یا میزبانی وب (web hosting) به معنی فضایی روی سرور است که داده‌ها و اطلاعات وب سایت را نگه‌داری می‌کند تا سایت در اختیار کاربران قرار گیرد.
 • میزبانی وب اختصاص بهتر است یا اشتراکی؟ برای وب سایت‌هایی که حجم دیتای بالایی ندارند، میزبانی وب اشتراکی گزینه بهتری است زیرا باعث کاهش هزینه‌ها می‌شود بدون اینکه مشکلی برای سایت به وجود آید.
 • بهترین شرکت میزبانی وب چه شرکتی است؟ پشتیبانی مطلوب یکی از مهمترین ویژگی‌های برترین شرکت‌های هاستینگ است. علاوه‌بر این یک شرکت هاستینگ خوب باید کمترین میزان قطعی و خرابی را در سرورهای خود داشته باشد.

اکنون که با مفهوم میزبانی وب یا هاستینگ آشنا شدیم، می‌دانیم هاست یک فضایی برای نگه‌داری اطلاعات وب‌سایت است. همانطور که گفتیم برای وب‌سایت‌های کوچک و وبلاگ‌ها می‌توان از خدمات هاستینگ اشتراکی استفاده کرد که هزینه مقرونه‌به‌صرفه‌تری دارند. البته وب‌سایت‌های بزرگ با توجه به حجم زیاد اطلاعاتی که دارند باید از هاست اختصاصی استفاده کنند. در پایان فراموش نکنید که برای هرگونه مشاوره کسب و کار می‌توانید با کارشناشان نژودا تماس گرفته و برای جلسات مشاوره برنامه‌ریزی کنید.

 

سوالات متداول شما

خدمات میزبانی وب چیست؟

خدمات هاستینگ یا میزبانی وب (web hosting) به معنی فضایی روی سرور است که داده‌ها و اطلاعات وب سایت را نگه‌داری می‌کند تا سایت در اختیار کاربران قرار گیرد.

میزبانی وب اختصاص بهتر است یا اشتراکی؟

برای وب سایت‌هایی که حجم دیتای بالایی ندارند، میزبانی وب اشتراکی گزینه بهتری است زیرا باعث کاهش هزینه‌ها می‌شود بدون اینکه مشکلی برای سایت به وجود آید.

بهترین شرکت میزبانی وب چه شرکتی است؟

پشتیبانی مطلوب یکی از مهمترین ویژگی‌های برترین شرکت‌های هاستینگ است. علاوه‌بر این یک شرکت هاستینگ خوب باید کمترین میزان قطعی و خرابی را در سرورهای خود داشته باشد.

امتیاز به مطلب

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام
کپچا code

دیگران را با نوشتن نظرات خود، برای انتخاب این محصول راهنمایی کنید

لطفا پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید. بهتر است از فضای خالی بیش‌از‌حدِ معمول، شکلک یا ایموجی استفاده نکنید و از کشیدن حروف یا کلمات با صفحه‌کلید بپرهیزید نظرات خود را براساس تجربه و استفاده‌ی عملی و با دقت به نکات فنی ارسال کنید؛ بدون تعصب به محصول خاص، مزایا و معایب را بازگو کنید و بهتر است از ارسال نظرات چندکلمه‌‌ای خودداری کنید بهتر است در نظرات خود از تمرکز روی عناصر متغیر مثل قیمت، پرهیز کنید